Untitled Document
Σελίδα 457 από 466 ΠρώτηΠρώτη ... 357407447455456457458459 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 4.561 έως 4.570 από σύνολο 4659

Νήμα: Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Τσίου
    Περιοχή
    20.000 λεύγες κάτω απ'την αξιοπρέπεια, στο υποβρύχιο "Κοντοπίδης"
    Αναρτήσεις
    1.706
    Τώρα διαβάζω
    Counting the days until the Apocalypse

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Έλλη Μ Δες Ανάρτηση
    Unputdownable???
    Ω, ναι. Την πρώτη φορά που το άφησα, έπεσε το τάμπλετ φαρδύ πλατύ πάνω στην μύτη μου. Την δεύτερη, η γωνία του με βρήκε κάτω από το μάτι (είχα ξαπλώσει με το αριστερό πλευρό). <-Δεν κάνω πλάκα. Ξυπνούσα κι έλεγα φωναχτά, ΤΙ ΕΓΙΝΕ;
    Ξεκίνησα τον άνθρωπο που τον έλεγαν Ούβε, και για να αποκτήσει ενδιαφέρον σκέφτηκα κάθε φορά που συναντούσα as if ή as though να κατεβάζω σφηνάκια, αλλά ντάξει, δεν έλεγε να γίνω λιάρδα μεσημεριάτικα και το παράτησα. Τώρα σκέφτομαι να κάνω συνανάγνωση με τον εαυτό μου (Βαλ! ) την αυτοβιογραφία του Μαρκ Μάρον, Attempting Normal.
    Τελευταία επεξεργασία από Τσίου : 19-07-18 στις 13:50
    Σύντροφοι! Στο μέτρο και το βαθμό που οι ανάγκες του εργάτη, αγρότη, φοιτητή οξύνονται, δεν καταλαβαίνω ειλικρινά, γιατί να μην παραγγείλουμε άλλο ένα τζατζίκι.

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Ιαβερης
    Περιοχή
    Ottery,England
    Αναρτήσεις
    1.236
    Τώρα διαβάζω
    Τα πάντα

Προεπιλογή

Τελείωσα τη Γυναίκα με τα Άσπρα του Γουϊλκι Κόλινς το οποίο μου άρεσε πολύ, είχε ωραία πλοκή και πολύ ενδιαφέροντες χαρακτήρες που σου μένουν.
    Συνεχίζω με το Πέταγμα των Πελαργών του Ζαν Κριστόφ Γκρανζέ, από τις πρώτες 20 σελίδες που διάβασα μέχρι τώρα μου φαίνεται πολύ καλό.
    " Υπάρχει μόνο ένα είδος ανθρώπων. Άνθρωποι."

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Τσίου
    Περιοχή
    20.000 λεύγες κάτω απ'την αξιοπρέπεια, στο υποβρύχιο "Κοντοπίδης"
    Αναρτήσεις
    1.706
    Τώρα διαβάζω
    Counting the days until the Apocalypse

Προεπιλογή

Τέλειωσα το Cottonmouths της Φορντ. Για πρωτοεμφανιζόμενη γράφει υπέροχα. Στην αρχή πήγαινε λίγο αργά-για τα γούστα μου-αλλά τελικά μου άρεσε. Γενικά αυτό το είδος (hick lit) βλέπω ότι μου ταιριάζει. Τώρα διαβάζω το θεατρικό του Τζον Μπόιντον Πρίστλι, Ο επιθεωρητής έρχεται.
    Σύντροφοι! Στο μέτρο και το βαθμό που οι ανάγκες του εργάτη, αγρότη, φοιτητή οξύνονται, δεν καταλαβαίνω ειλικρινά, γιατί να μην παραγγείλουμε άλλο ένα τζατζίκι.

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Δουλτσινέα
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτήσεις
    35
    Τώρα διαβάζω
    ''Άννα Καρένινα''Λέων Τολστόη

Προεπιλογή

Διαβάζω την ''Άννα Καρένινα'' του Τολστόη, εκδόσεις Γκοβοστη. Κλασικό ανάγνωσμα, με μέτρια όμως μετάφραση, σε κάποια σημεία η σύνταξη του κειμένου μοιάζει βγαλμένη από το google translator, κρίμα!

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Έλλη Μ
    Περιοχή
    Zwischenwelten
    Αναρτήσεις
    1.812
    Τώρα διαβάζω
    The fine print.

Προεπιλογή

Τελείωσα τη συνείδηση του Ζηνωνα. Νομίζω το πρώτο μισό με κούρασε, ενώ το δευτερο μισό ηταν σαφώς καλύτερο. Αν κάποιος δει την κωμικότητα και την παραδοξότητα του ήρωα εγκαίρως, ίσως και να το απολαύσει. Ειπα να ξαναδιαβασω μετα απο_δε_θυμάμαι_ποσα_χρόνια (πολλά ) την Αθανασία.
    Animula vagula blandula

Περιοχή
    Ottery,England
    Αναρτήσεις
    1.236
    Τώρα διαβάζω
    Τα πάντα

Προεπιλογή

Δουλτσινέα, μπορείς να μας πεις ποιος είναι ο μεταφραστής της συγκεκριμένης έκδοσης;

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Χρυσόστομος
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αναρτήσεις
    1.245

Προεπιλογή

Τελειωσα το "Αστυνομια" του Νεσμπε. Πολυ δυνατο βιβλίο μου αρεσε πολυ. Ο Νεσμπε πραγματικα κενταει σε αυτο το βιβλιο. Εχει οτι μπορει να ζητησεις απο ενα αστυνομικο βιβλίο. Ανατροπες, εκπληξεις, αγωνια, συνεχες δραση το καλυτερο του βιβλιο που εχω διαβασει. Μεχρι σημερα ηταν ο "γιος". Πραγματικα ο τυπος ειναι κορυφη στο να φτιαχνει αστυνομική πλοκή.

Περιοχή
    Ottery,England
    Αναρτήσεις
    1.236
    Τώρα διαβάζω
    Τα πάντα

Προεπιλογή

Χρυσόστομε, κι εμένα ο Γιος είναι από τα αγαπημένα μου του Νέσμπο μαζί με τον Χιονάνθρωπο. Άσχετο, έχεις διαβάσει καθόλου Ζαν Κριστόφ Γκρανζέ; Χθες ξεκίνησα Το Πέταγμα των Πελαργών και τώρα είμαι ήδη προς το τέλος. Δεν υπάρχει ο τύπος, τον συστήνω ανεπιφύλακτα!

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Δουλτσινέα
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτήσεις
    35
    Τώρα διαβάζω
    ''Άννα Καρένινα''Λέων Τολστόη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ιαβερης Δες Ανάρτηση
    Δουλτσινέα, μπορείς να μας πεις ποιος είναι ο μεταφραστής της συγκεκριμένης έκδοσης;
    Λέγεται Κοραλία Μακρή Ιαβέρη.

Δαγεροτύπης Το αβατάριο του χρήστη Φιλιπ
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    532
    Τώρα διαβάζω
    Χαρούκι Μουρακάμι ""Το κουρδιστό πουλί"

Προεπιλογή

αν και θεωρώ την μεταφραση του Αρη Αλεξανδρου καρυφη στα ρωσικα αριστουργηματα και η Κοραλία Μακρή έχει κάνει αρκετες μεταφρασεις και για τις εκδόσεις Γκοβοστη κ.α. Γενικά είναι καλές οι μεταφράσεις της.
    στην έκδοση που διαβαζεις,θεωρώ οτι το πρόβλημα πρέπει να είναι της επιμέλειας και όχι της μεταφράστριας
    "Black as midnight on a moonless night"

Σελίδα 457 από 466 ΠρώτηΠρώτη ... 357407447455456457458459 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •