Untitled Document
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 8 από σύνολο 8

Νήμα: Άμος Οζ, «Ιστορία αγάπης και σκότους»

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Γλωσσολάγνος
    Περιοχή
    Καστοριά και ολίγη Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    1.096
    Τώρα διαβάζω
    Βιρτζίνια Γουλφ, «Στο φάρο»

Προεπιλογή Άμος Οζ, «Ιστορία αγάπης και σκότους»

Τίτλος: Ιστορία αγάπης και σκότους
    Πρωτότυπος τίτλος: סןפור על אהבה וחושך (sipur 'al ahava v-khoshekh)
    Συγγραφέας: Άμος Οζ (עמוס עוז)
    Μετάφραση: Ιακώβ Σιμπή
    Επίμετρο: Μάγκυ Κοέν
    Εκδόσεις: Καστανιώτη
    Έτος έκδοσης: 2004
    Έτος πρώτης έκδοσης: 2002 (Εβραϊκά)
    Διαστάσεις: 20x14
    Αριθμός σελίδων: 733
    ISBN: 978-960-03-3817-1

Ένα θαυμάσιο έργο που κινείται ανάμεσα στο χρονικό, την αυτοβιογραφία, και (ίσως σε μικρό μόνο βαθμό) τη μυθοπλασία. Από τη μια το συλλογικό και τα ιστορικά γεγονότα: το σιωνιστικό όραμα, η ζωή των Εβραίων στο πρώτο μισό του 20ού αιώνα, η εγκατάστασή τους στην Παλαιστίνη, η ίδρυση του κράτους του Ισραήλ, αλλά και οι αποτρόπαιες πράξεις που πήγαν χέρι-χέρι με όλα αυτά. Από την άλλη η προσωπική ιστορία του ίδιου του συγγραφέα, η σχέση του με τους γονείς του, η ιστορία της οικογένειάς του, ο τρόπος με τον οποίο το παιδικό και εφηβικό του μυαλό αντιλαμβανόταν τα ιστορικά γεγονότα που συνέβησαν μέχρι την ενηλικίωσή του, αλλά και η οπτική με την οποία τα αντιλαμβάνεται ο Οζ τον καιρό που γράφει αυτό το έργο-εξομολόγηση, στα 63 του χρόνια. Και επίσης κάμποσες σκέψεις για την ίδια τη λογοτεχνία και τα δύσκολα μονοπάτια που πρέπει να διαβεί ένας νέος δημιουργός.

Ένας κριτικός της εφημερίδας La Repubblica γράφει γι' αυτό το βιβλίο: «Αν σας μένουν δύο μέρες μόνο να ζήσετε, ένα πράγμα πρέπει να κάνετε για να πεθάνετε χωρίς ενοχές: να διαβάσετε αυτό το βιβλίο.» Δύο μέρες δεν φτάνουν. Θα έπρεπε κανείς να μείνει ξύπνιος επί 48 ώρες διαβάζοντας ανελλιπώς 15 σελίδες την ώρα. Όμως αυτό το βιβλίο δεν διαβάζεται με βιασύνη. Προσωπικά, αν βρισκόμουν σε μια τόσο απευκταία θέση, θα ζητούσα από τους γιατρούς να κάνουν το παν για να μου δώσουν έστω μια βδομάδα ζωής, ώστε να μπορέσω τουλάχιστον να τη χαρώ την ανάγνωση. Υπερβάλλω, φυσικά, αλλά θέλω μ' αυτό να δείξω πως πρόκειται για ένα εξαιρετικό ανάγνωσμα. Δεν θέλω να επεκταθώ καθόλου σε περαιτέρω λεπτομέρειες. Είναι προτιμότερο να ξέρει κανείς ελάχιστα όταν ξεκινά να διαβάζει το βιβλίο.

Δίνω εδώ και το εξώφυλλο μίας από τις εβραϊκές εκδόσεις του. Το αγοράκι είναι ο συγγραφέας, σε ηλικία τεσσάρων ετών (το 1943), φωτογραφημένος με τους γονείς του, που παίζουν σημαντικό ρόλο μέσα στην ιστορία. Η φωτογραφία αυτή με βοήθησε να σχηματίσω, μέσα στο μυαλό μου, μιαν απολύτως ρεαλιστική μορφή στα συγκεκριμένα πρόσωπα. Ένα πολύ όμορφο εξώφυλλο που μακάρι να είχε επαναληφθεί και στην ελληνική έκδοση.

Για τη μετάφραση έχω να πω κυρίως πολύ καλά λόγια. Ρέει απολαυστικά, με απόλυτη φυσικότητα. Είναι φανερό ότι ο Ιακώβ Σιμπή γνωρίζει καλά τα Εβραϊκά και, ταυτόχρονα, τα αποδίδει με πολύ εύστοχο τρόπο στα Ελληνικά. Απλώς έχω κάμποσες ενστάσεις σχετικά με τη στίξη (ένιωσα πάρα πολλές φορές να λείπουν κόμματα σε σημεία που ήταν απολύτως απαραίτητα), και σχετικά με την απόδοση ξένων (μη εβραϊκών) λέξεων, π.χ. ρωσικών, πολωνικών, γίντις κ.λπ. Η Εβραϊκή γραφή γίνεται συχνά πολύ ασαφής όταν καταγράφει άλλες γλώσσες, και εδώ χρειαζόταν οπωσδήποτε η συμβουλή κάποιου γλωσσομαθούς. Ελπίζω σε κάποια μεταγενέστερη έκδοση να υπάρξουν διορθώσεις. Στα συν βάζω οπωσδήποτε το πολύ διαφωτιστικό γλωσσάρι που έχει προσθέσει ο μεταφραστής στο τέλος του βιβλίου, που αποδεικνύεται απολύτως απαραίτητο εργαλείο για να μπορέσει κανείς να κατανοήσει την πληθώρα προσώπων, θεσμικών οργάνων, ιδρυμάτων, ιδεολογιών, εβραϊκών όρων κ.λπ. που παρελαύνουν στις σελίδες του.

Δυστυχώς το βιβλίο είναι πλέον εξαντλημένο από τον εκδότη, και μάλλον θα είστε αρκετά τυχεροί αν το βρείτε σε βιβλιοπωλεία. Ευελπιστώ όμως ότι σύντομα θα υπάρξει επανέκδοση, εφόσον ήδη γυρίζεται ταινία με βάση αυτό το βιβλίο, από την αμερικανο-ισραηλινή Νάταλι Πόρτμαν, μια ταινία που αδημονώ να δω, ευχόμενος να αξίζει, και παράλληλα να στρέψει όλο και περισσότερο κόσμο ώστε να διαβάσει το βιβλίο του Οζ.

(Αντιγραμμένο από την κριτική μου στο Goodreads και ελαφρώς εμπλουτισμένο)
    Τελευταία επεξεργασία από Χήθκλιφ : 07-01-16 στις 04:40
    In duabus angustiis Triccalorum/ Sacafliam interfecerunt (από τα Cicianis Carmina)

Σελιδοβάτης Το αβατάριο του χρήστη Ιωάννα Μος
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτήσεις
    887
    Τώρα διαβάζω
    "Ο ζητιάνος", Α. Καρκαβίτσας

Προεπιλογή

Γλωσσολάγνε, υπέροχη παρουσίαση. Η Ιστορία Αγάπης και Σκότους είναι ένα από τα πιο αγαπημένα μου βιβλία, και πρέπει οπωσδήποτε να το ξαναδιαβάσω, γιατί η πρώτη ανάγνωση δεν είναι αρκετή.
    Θα ήθελα μόνο να δώσω μια συμβουλή σε όσους σκοπεύουν να διαβάσουν το βιβλίο: Αν στις πρώτες σελίδες δυσκολευτείτε, μην τα παρατήσετε!! Αξίζει τον κόπο να επιμείνετε. Η συνέχεια θα σας αποζημιώσει και με το παραπάνω!
    Se Dio ti lasci, lettor, prender frutto
    di tua lezione...

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Γλωσσολάγνος
    Περιοχή
    Καστοριά και ολίγη Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    1.096
    Τώρα διαβάζω
    Βιρτζίνια Γουλφ, «Στο φάρο»

Προεπιλογή

Είναι σχεδόν μια εγκυκλοπαίδεια γύρω από τη δημιουργία του κράτους του Ισραήλ, αλλά χωρίς την ακαδημαϊκή ξηρότητα που έχουν οι εγκυκλοπαίδειες, εφόσον εδώ οι συλλογικότητα συντίθεται από ξεχωριστές ανθρώπινες ιστορίες, ή αποσπάσματά τους, με έμφαση βεβαίως στην προσωπική ιστορία του συγγραφέα. Η ζωντάνια των περιγραφών δεν σ' αφήνει να βαρεθείς.
    Δεν δίστασα καθόλου ν' αγοράσω το βιβλίο και στο εβραϊκό πρωτότυπο, εφόσον τα Εβραϊκά είναι μία από τις γλώσσες με τις οποίες ασχολούμαι εντατικότερα σε σύγκριση με άλλες. Κρίμα που δεν βρήκα τη έκδοση με το εξώφυλλο που παραθέτω παραπάνω. Δεν με χάλασε όμως και αυτή που βρήκα.
    Τελευταία επεξεργασία από Γλωσσολάγνος : 02-10-14 στις 15:23
    In duabus angustiis Triccalorum/ Sacafliam interfecerunt (από τα Cicianis Carmina)

Προεπιλογή

Καλημέρα αγαπητέ Γλωσσολάγνε.
    Μοναδική παρουσίαση αλλά με ένα μεγάλο αρνητικό: διαβάζω πως είναι εξαντλημένο άρα δεν μπορώ να έχω πρόσβαση. Σπουδαία γλώσσα και πολιτισμός (μακάρι να είχα την ικανότητα να δω παραπέρα). Αν επανεκδοθεί θα το αναζητήσω σίγουρα [σε κάποιο βιβλίο (μυθιστόρημα) διάβαζα για τις ιδιαίτερες εβραϊκές κοινότητες σε ανατολικές χώρες και είχα μαγευτεί (σημαντική θέση ο χορός και το τραγούδι, η πίστη και η ελπίδα για επιστροφή)].

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Καλλίστη
    Αναρτήσεις
    100
    Τώρα διαβάζω
    Τάδε έφη Ζαρατούστρα - Φρήντιχ Νίτσε

Προεπιλογή

Διαβάζοντας την παρουσίαση, αναρωτιέμαι για ποιο λόγο, το έπιασα δύο φορές και τις δύο το παράτησα!

Ίσως με κούρασε, όπως αναφέρει και η Ιωάννα πιο πάνω.

Υπόσχομαι ότι θα το διαβάσω!

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Ιπποπόταμος
    Αναρτήσεις
    347
    Τώρα διαβάζω
    ...άρα υπάρχω!

Προεπιλογή

Για όσους ενδιαφέρονται για το βιβλίο υπάρχει διαθεσιμότητα στα περισσότερα μεγάλα/γνωστά βιβλιοπωλεία αλλά πιθανότατα θα το βρείτε και σε δημόσιες/δημοτικές βιβλιοθήκες (εγώ το έχω πετύχει σε 3).

Τώρα όσον αφορά το βιβλίο εμένα με άφησε με ανάμεικτα συναισθήματα καθώς από την μια υπήρχαν ενδιαφέροντα στοιχεία για την ζωή των Εβραίων εκείνη την περίοδο (και όχι μόνο) και αποσπάσματα όπου η γραφή ήταν εξαιρετική και από την άλλη υπήρχαν περιγραφές ή "επαναλήψεις" της πλοκής που με κούρασαν.

Όμορφο Νιάτο Το αβατάριο του χρήστη Λίλιθ
    Αναρτήσεις
    8
    Τώρα διαβάζω
    Σανκια-Ζαχαρ Πριλεπιν

Προεπιλογή

Πολύ καλή παρουσίαση. Όπως και η Καλλίστη το πήρα δύο φορές να το διαβάσω και το άφησα. Τώρα που μου το θύμησες θα το ξεθάψω και θα βάλω στόχο να το διαβάσω φέτος.

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Φαίη Μ
    Αναρτήσεις
    56
    Τώρα διαβάζω
    Ιστορία Αγάπης και Σκότους

Προεπιλογή

Τα παράτησα περίπου στην σελ 200.....με κούρασαν τα τόσα ονόματα χωρίς διαλόγους

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •