Untitled Document
Σελίδα 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7151617
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 161 έως 169 από σύνολο 169

Νήμα: Τι διαβάζουν οι άνθρωποι στο μετρό, στο λεωφορείο, στο τραμ κ.τ.λ.

Κυρά των Σκιών Το αβατάριο του χρήστη Ίζι
    Αναρτήσεις
    3.175
    Τώρα διαβάζω
    ASoIaF

Προεπιλογή

Εγώ πάντως όσο καιρό χρησιμοποιούσα σχεδόν καθημερινά λεωφορείο-ηλεκτρικό-μετρό για σχολή και μετά δουλειά (1999-2013) έβλεπα συνεχώς κόσμο να διαβάζει. Κι αυτήν την προκατάληψη ότι όποιος κοιτάζει το κινητό του "χαζεύει" δεν την καταλαβαίνω. Υπάρχουν ένα σωρό ενδιαφέροντα πράγματα να διαβάσει κανείς στο ίντερνετ, χώρια τα ebooks.
    He thrusts his fists against the posts and still insists he sees the ghosts
    (παλιά άσκηση άρθρωσης)

Σελιδοβάτης Το αβατάριο του χρήστη Βάγγυ
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    891
    Τώρα διαβάζω
    Ομιχλογέννητοι: Το πηγάδι της Ανάληψης, τόμος Β' - B. Sanderson

Προεπιλογή

Συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ πολλές φορές τυχαίνει να διαβάζω στο κινητό, είτε κάποιο βιβλίο, είτε σημειώσεις για τη σχολή.
    Ένα βιβλίο για να είναι διαχρονικό πρέπει να χρησιμοποιεί το πνεύμα της εποχής κι όχι την τεχνολογία της.

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Μεταλλαγμένη
    Αναρτήσεις
    1.322
    Τώρα διαβάζω
    "Μαλάκες: Το πρόβλημα της εποχής μας" - Άαρον Τζέημς

Προεπιλογή

Χτες, στον ηλεκτρικό προς Πειραιά, μια κοπέλα διάβαζε το "Ο έχων σώας τας φρένας και άλλες τρελές ιστορίες", του Αργύρη Χιόνη.
    "Y que quiere decir vivir de otra manera? Quiza vivir absurdamente para acabar con el absurdo..." - Julio Cortazar (Rayuela)

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Τσίου
    Περιοχή
    Άνω Τούμπα, Κάτω Τούμπα, κάτω στον Πειραιά στα Καμίνια
    Αναρτήσεις
    1.062
    Τώρα διαβάζω
    "Μελέτη σχετικά με την ποίηση των Ουκρανών τροβαδούρων του 14ου αιώνα"-Μπεκενμπάουερ & Πουλόφσκι

Προεπιλογή

Χθες μια κοπέλα στο μετρό προς αεροδρόμιο διάβαζε το "Ταξίδι στην άκρη της νύχτας". Μία άλλη στο μετρό προς Ελληνικό διάβαζε ένα στα αγγλικά. Τρεις προσπάθειες έκανα να καταλάβω τι. Στην 4η πάνω που άρχιζα να λυγίζω γόνατα και να σπάω μέση για να δω το εξώφυλλο μου έριξε σουβλερή ματιά. Και επειδή ξέρω πότε είμαι λάθος, γύρισα στο κανονικό μου ύψος (ένα μέτρο και ένα μίλκο) και αναγκάστηκα να κουνάω το κεφάλι δεΞΑ-ζερβά ανα 5-10 δευτερόλεπτα και να κοιτάω και τους άλλους επιβάτες με τον ίδιο τρόπο για να της ρίξω στάχτη στα μάτια-και καλά αυτό είναι το στυλ μου, άραξε. Ένας μάλιστα νόμιζε ότι με γοήτευσε η ομορφιά του, διότι μέχρι να βγω απ'το βαγόνι με κοιτούσε επίμονα ακόμη και όταν αποφάσισα με καθυστέρηση να κοιτάω μόνο πάνω και να προσποιούμαι ότι διαβάζω τις στάσεις. Καθόλου ευχάριστη εμπειρία. Λες και είχα μπει στο τρενάκι του τρόμου. Ήθελα ταυτόχρονα να γελάσω, να χτυπήσω το μέτωπό μου πάνω στην μπάρα που κρατιόμουν και να φωνάξω, "Γραμμένους σας έχω! Ήθελα μόνο να δω τι βιβλίο διαβάζει αυτή η ξινή για να το πω στη λέσχη του βιβλίου!"
    Τελευταία επεξεργασία από Τσίου : 13-04-17 στις 18:51
    I'm serious... and don't call me Shirley.

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Έλλη Μ
    Περιοχή
    Ellie's Island
    Αναρτήσεις
    1.611

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Τσίου Δες Ανάρτηση
    "Γραμμένους σας έχω! Ήθελα μόνο να δω τι βιβλίο διαβάζει αυτή η ξινή για να το πω στη λέσχη του βιβλίου!"

Δεν υπάρχει και μια σελίδα στο facebook με ίδιο θέμα; Αναρωτιέμαι με ποιο δικαιωμα ανεβάζουν φώτο ανθρώπων, χωρίς να τους εχουν ζητησει πρώτα άδεια γι' αυτό και -το χειρότερο- χωρίς να αλλοιώνουν καν το πρόσωπο του ανυποψίαστου θύματος.
    Rien ne va plus

Κυρά των Σκιών Το αβατάριο του χρήστη Ίζι
    Αναρτήσεις
    3.175
    Τώρα διαβάζω
    ASoIaF

Προεπιλογή

Κι όχι μόνο αυτό. Συχνά τους κράζουν κιόλας για τις αναγνωστικές τους προτιμήσεις.
    He thrusts his fists against the posts and still insists he sees the ghosts
    (παλιά άσκηση άρθρωσης)

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Έλλη Μ
    Περιοχή
    Ellie's Island
    Αναρτήσεις
    1.611

Προεπιλογή

Σωστά! Ενας καλός λόγος για να μη διαβάζει κάποιος στα ΜΜΜ. Θα αντιδρούσα μάλλον άσχημα, αν εντόπιζα φωτογραφία μου στο fcbk ή όπου.
    Rien ne va plus

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Σαώρη
    Περιοχή
    Στα καντούνια του Άδη.
    Αναρτήσεις
    242

Προεπιλογή

Εντοπίστηκε (με το ζόρι) προ ημερών κύριος να κρατάει ανα χείρας την «Ιστορία (κωμικοτραγική) του νεοελληνικού κράτους 1830-1974» του Ραφαηλίδη και να κατευθύνεται προς το λεωφορείο του νομού που μάλλον θα πέρναγε αυτές τις μέρες.
    Το επίχρισμα. Η άγια σκουριά που μας γεννά,
    Μας τρέφει, τρέφεται από μας, και μας σκοτώνει. (Καββαδίας)

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Τσίου
    Περιοχή
    Άνω Τούμπα, Κάτω Τούμπα, κάτω στον Πειραιά στα Καμίνια
    Αναρτήσεις
    1.062
    Τώρα διαβάζω
    "Μελέτη σχετικά με την ποίηση των Ουκρανών τροβαδούρων του 14ου αιώνα"-Μπεκενμπάουερ & Πουλόφσκι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Έλλη Μ Δες Ανάρτηση
    Αναρωτιέμαι με ποιο δικαιωμα ανεβάζουν φώτο ανθρώπων, χωρίς να τους εχουν ζητησει πρώτα άδεια γι' αυτό και -το χειρότερο- χωρίς να αλλοιώνουν καν το πρόσωπο του ανυποψίαστου θύματος.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ίζι Δες Ανάρτηση
    Κι όχι μόνο αυτό. Συχνά τους κράζουν κιόλας για τις αναγνωστικές τους προτιμήσεις.
    Κανονικά τέτοια γκρουπάκια θέλουν μαζικές αναφορές αλλά τώρα που το σκέφτομαι με αυτόν τον τρόπο δεν λύνεται κάτι. Την επόμενη μέρα οι κυρίες φτιάχνουν άλλο.
    I'm serious... and don't call me Shirley.

Σελίδα 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7151617

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •