Ο Jo Nesbo στην Αθήνα

Την παρασκευή 18 σεπτεμβρίου στις 8 το βράδυ,στην αίθουσα Χρήστος Λαμπράκης του Μεγάρου Μουσικής θα βρεθεί ο πολυβραβευμένος νορβηγός συγγραφέας αστυνομικης λογοτεχνίας Jo Nesbo για να συναντησει το ελληνικο κοινο του!Η είσοδος ειναι ελεύθερη,με δελτία προτεραιοτητας,η διανομη των οποιων θα αρχισει στις 6.30μ.μ. της ιδιας μέρας. Για περισσοτερες πληροφοριες στο τηλ. 210 7282333 ( Μεγαρο μουσικής Αθηνών)
 
Last edited by a moderator:
Α, τώρα το είδα αυτό το νήμα! Ευχαριστούμε Ατέρμων. Μόλις έγραψα στο νήμα για το τι διαβάζουμε τώρα, ότι ξεκίνησα τον Κοκκινολαίμη και ακολουθεί ο Χιονάνθρωπος του Ν. Μιας και ξεκίνησες το νήμα, να υποθέσω ότι έχεις διαβάσει κάποια δικά του; Θα συνιστούσες ίσως κάτι διαφορετικό ως ενδεικτικό της γραφής του;
 
Α, τώρα το είδα αυτό το νήμα! Ευχαριστούμε Ατέρμων. Μόλις έγραψα στο νήμα για το τι διαβάζουμε τώρα, ότι ξεκίνησα τον Κοκκινολαίμη και ακολουθεί ο Χιονάνθρωπος του Ν. Μιας και ξεκίνησες το νήμα, να υποθέσω ότι έχεις διαβάσει κάποια δικά του; Θα συνιστούσες ίσως κάτι διαφορετικό ως ενδεικτικό της γραφής του;
Καλημέρα Μπέιζιλ , τα δύο βιβλία που αναφέρεις είναι καταπληκτικά και θα τα απολαύσεις , στο εγγυώμαι. Έχοντας διαβάσει και τα δέκα βιβλία της σειράς με τον Χάρι Χόλε ως κεντρικό ήρωα, θα σου πρότεινα να τα διαβάσεις με την σειρά τους, ξεκινώντας από την αρχή, με πρώτο βιβλίο την '' Νυχτερίδα '' και αυτό για να '' ακολουθήσεις'' την πορεία και εξέλιξη της ζωής του κεντρικού ήρωα με τα πάνω και τα κάτω του. Τώρα αν θέλεις κάτι διαφορετικό κοίταξε και το ''Κυνηγός κεφαλών'' και το '' Ο γιός'' που αξίζει να τα διαβάσεις. Το τελευταίο '' Αίμα στο χιόνι '' που άφησε ανάμεικτα συναισθήματα, μάλλον λόγω του ιδιόρρυθμου και περίεργου χαρακτήρα του κεντρικού ήρωα.
 
@Μπέιζιλ

εγώ έχω διαβάσει τρία του Νέσμπο: τον χιονάνθρωπο, την αστυνομία και το "ο γιος". Από τα τρία "ο γιος" μου άρεσε πιο πολύ.
 
Μάκαρι να ήμουν Αθηνά και να μπορουσα να ερθω! Ή μακάρι να περνούσε και μια βόλτα απο τη Θεσσαλονίκη. Καλα να περάσετε όσοι/ες πάτε!!
@Χαρι, το κυνηγός κεφαλων είναι ανεξαρτητο απο τη σειρα με πρωταγωνιστή το Χολε; Γιατί ηθελα να το πάρω σε μια παραγγελία που έκανα αλλά Λεώ ακόμη δεν τελείωσαν τη νυχτερίδα και νόμιζα οτι ηταν σειρα.
 
Στο παρελθόν κάποιες από τις διαλέξεις την είχαν και σε ζωντανή μετάδοση μέσω διαδικτύου αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα/θα ισχύσει και για αυτή τη διάλεξη.
 
Καλησπέρα Βάγγυ, ο κυνηγός κεφαλών δεν ανήκει στην σειρά με πρωταγωνιστή τον Χάρι Χόλε.
 
Βάγγυ και οσοι φιλοι είστε εκτός Αθηνών, μπορειτε να παρακολουθησετε ζωντανα μεσω διαδικτυου την εκδηλωση στη διευθυνση www.megaron.gr !
Μπειζιλ,θα σου πρότεινα το ΄Ο γιος ΄,560 σελιδες που θα σε καθηλωσουν!
 
Last edited:
Το Σάββατο στη συνάντηση στο Μαρούσι, έγινε μία μικρή κουβέντα για το Nesbo και την πιθανότητα να βρεθούμε εκεί!! Όποιος θέλει, το κανονίζουμε από εδώ να τα πούμε από κοντά!!

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει κάτι δικό του,αλλά θεωρώ πως αξίζει τον κόπο να γνωρίσουμε ένα "καυτό" όνομα........
 
Διάβασα, όπως έγραψα και στα βιβλία που διαβάζουμε, τον Κοκκινολαίμη και τώρα είμαι κάπου στα μισά του Χιονάνθρωπου. Έχω φάει μια ψιλοφρίκη με τον ψυχάκια serial killer αλλά συνεχίζω χάρη στον Χάρι Χόλε και τους ενδιαφέροντες συνεργάτες του. Πολύ team work στους Σκανδιναβούς τελικά. Θα συνεχίσω με τον Γιο και μάλλον θα τον έχω τελειώσει μέχρι την εκδήλωση. Νομίζω ότι με τρία βιβλία θα είμαι μες στο κλίμα των όσων θα λέγονται.
Μπορούμε να κανονίσουμε λεπτομέρειες συνάντησης για όσους ενδιαφέρονται να έρθουν. Π.χ. στις 7:00 στα δεξιά (ή μήπως αριστερά; :) ) της σκάλας καθώς μπαίνουμε από τη Βασ. Σοφίας.
Θα επανέλθω στις προσεχείς μέρες.
 
Διάβασα σε Κυριακάτικη εφημερίδα πως ο δημοσιογράφος που θα κάνει τη συζήτηση με το συγγραφέα θα είναι ο Αντώνης Καρπετόπουλος, γνωστός αθλητικογράφος, αλλά και φίλος των βιβλίων και του κινηματογράφου!!!

Μπορεί κάποιος να βρεθεί στο Μέγαρο πριν τις 6:30 μ.μ.; Με τα χαρτάκια προτεραιότητας "παίζει" να μείνουμε απ'έξω (λογικά θα υπάρξει κοσμοσυρροή)!! Εγώ λόγω δουλειάς δεν γίνεται να φτάσω πριν τις 7:30....
 
Παρόλο που δεν έχω διαβάσει τίποτα από Νέσμπο και δεν ξέρω αν θα διαβάσω ποτέ, την βρίσκω καλή ευκαιρία για μάζωξη.

φοβάμαι όμως ότι είναι πολύ πιθανό να μείνουμε εκτός αν πάμε στις 6:30. Ξέρουμε πόσα άτομα περίπου θα δεχτούν? Τελοσπάντων, εγώ μπορώ να πάω κατά τις 6 παρά να πάρω χαρτάκια αλλά όχι μόνη μου, να είναι κι άλλος για παρέα.

εντωμεταξύ, μια ερώτηση: ξέρουμε σίγουρα ότι όποιος πάει μπορεί να πάρει περισσότερα από ένα χαρτάκια?
 
Εννοείται πως δεν το ξέρουμε!! Γι'αυτό θα έρθω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θα μπω!! Το πολύ - πολύ πάμε για καφέ αν μείνουμε όλοι στην απ'έξω....

Το "Μεταίχμιο" πάντως έχει προκρατήσει 200 χαρτάκια για τα μέλη της λέσχης "Noir"......
 
Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Παιδιά στον Ρόσα μοιράζανε χαρτάκια από νωρίς το πρωί. Εμείς πήραμε χαρτάκια πρωί αλλά όχι χάραμα, με αποτέλεσμα να καταφέρουμε να μπούμε με τους τελευταίους αργά το απόγευμα, μετά από πολύωρη αναμονή. Καταφέραμε να πάρουμε ένα-δυο ακόμα χαρτάκια εκτός απ' τα δικά μας, όμως χρειάστηκε να παρακαλέσουμε λίγο αν θυμάμαι καλά.

Πάντως βρε παιδιά απορώ. Αν δεν σε ενδιαφέρει ο συγγραφέας γιατί να περάσεις τέτοια ταλαιπωρία; Εμένα να με πλήρωναν δεν πήγαινα. Ας ταλαιπωρηθούν (όπως πρέπει :)))) ) οι φαν του.
 
Σχολαω στις 9 απ τη δουλεια μου. Σε μιση ωρα μπορω να βρισκομαι στο Μεγαρο μουσικης χωρις χαρτακι χωρις τιποτα. Υπαρχει καμια πιθανοτητα α) να προλαβω β) να με αφησουν να μπω;
 
Τζάρλαξλ με την εκδήλωση να αρχίζει στις 20:00 (στο Μέγαρο συνήθως τηρούν το πρόγραμμα), το να έρθεις το νωρίτερο στις 21:30 νομίζω πως δεν αξίζει τον κόπο και την ταλαιπωρία.
Έχω μια επικοινωνία με τον Μπου, ο οποίος μπορεί να βρίσκεται εκεί κατά τις 19:30. Εγώ θα έχω (μάλλον) δελτίο από τη λέσχη αστ. λογοτεχνίας του «Μεταιχμίου». Σκοπεύω να βρίσκομαι εκεί πριν τις επτά. Αν καταφέρω και πάρω και κάποιο επιπλέον δελτίο θα ενημερώσω τον Μπου. Δυστυχώς το ίντερνετ του κινητού μου «τα ΄χει φτύσει» κι έτσι μόνο με τον «παραδοσιακό» τρόπο των sms και κλήσης μπορώ να έχω επικοινωνία. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει σε πμ τον αριθμό του κινητού του μέχρι τις 17:15 που θα ελέγξω τα μηνύματα εδώ.
 
Τελικα περασα και προλαβα μονο για υπογραφη στο βιβλιο. Εχασα την ομιλια αλλα δεν πειραζει, ολο και σε καποια ιστοσελιδα θα τη βρω.

Ευτυχως η λαοθαλασσα ηταν ακομα στην αιθουσα και ειχα παρει θεση στην ουρα απο νωρις. Ημουν μεσα στα 10-15 πρωτα ατομα. Τυχη βουνο.
 
Last edited by a moderator:
Η επιβεβαίωση του «πολλοί έσονται πρώτοι έσχατοι και έσχατοι πρώτοι»! :) Χαίρομαι που δεν ήρθες άδικα τελικά! Είδες ουρά, έ; :τρέλα:
 
Top