Untitled Document
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 19 από σύνολο 19

Νήμα: Αδόλφο Μπιόι Κασάρες (Adolfo Bioy Casares): "Η εφεύρεση του Μορέλ"

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης Το αβατάριο του χρήστη Κόρτο Μαλτέζε
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    2.704
    Τώρα διαβάζω
    Ό,τι κάτσει, καμιά φορά μπορεί να είναι και τίποτα που ν'αξίζει τον κόπο...

Προεπιλογή

Πολύ καλό βιβλίο. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την εξαιρετική παρουσίαση του Νικόλα και εγώ το βρήκα εξαιρετικό σαν βιβλίο. Δέχομαι αυτό που λέει ο Τζάρλαξλ ότι είναι πιθανό να μην αρέσει σε πολλούς (άλλωστε κάθε βιβλίο, θεωρώ ότι δεν αρέσει σε περισσότερους απ' όσους αρέσει) αλλά υπάρχουν βιβλία που αξίζει να τα διαβάσουμε έστω και μόνο για να έχουμε προσωπική άποψη γι'αυτά. Αυτό εδώ το βιβλίο είναι ένα από αυτά. Εγώ το είχα διαβάσει από τις εκδόσεις Άγρα με έναν εξαιρετικό (και υμνητικό) πρόλογο από τον Μπόρχες (κρίμα που αυτή η έκδοση έχει αποσυρθεί)

Η μόνη ένστασή μου σε όσα είναι ότι εγώ δεν θα το κατέτασσα στον "μαγικό ρεαλισμό" καθώς σε αντίθεση με ένα τυπικό βιβλίο μαγικού ρεαλισμού όπου τα "μαγικά" στοιχεία της ιστορίας παραμένουν μαγικά (και ανεξήγητα) και επιπλέον αποτελούν μια παρέκβαση από την ρεαλιστική αφήγηση (πχ Εκατό χρόνια μοναξιά, Του έρωτα και της σκιάς, Ο γιος του ανθρώπου) εδώ τα "μαγικά" στοιχεία που αφορούν το νησί αποτελούν τον καταλύτη που θέτει την ιστορία σε κίνηση (και όλη η τροχιά της αφήγησης) περιστρέφεται τελικά γύρω από αυτά και επιπλέον τελικά αυτά εξηγούνται οπότε νομίζω ότι είναι μάλλον Επιστημονική Φαντασία παρά Μαγικός Ρεαλισμός, αλλά τελικά είναι ένα εξαιρετικό βιβλίο σε όποιο ρεύμα και να το κατατάξουμε.

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Νικόλας Δε Κιντ
    Περιοχή
    Sutpen's hundred
    Αναρτήσεις
    2.853

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κόρτο Μαλτέζε Δες Ανάρτηση
    Πολύ καλό βιβλίο. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την εξαιρετική παρουσίαση του Νικόλα και εγώ το βρήκα εξαιρετικό σαν βιβλίο.
    Κόρτο σε ευχαριστώ πρώτον για τα καλά σου λόγια και δεύτερο να σου πω πως μίλησα για μαγικό ρεαλισμό μιας και διότι το ανάγνωσμα είναι ένα μίγμα φαντασιακών στοιχείων από τη μια πλευρά, και ρεαλισμού από την άλλη. Στα πεζογραφικά έργα του μαγικού ρεαλισμού, υπάρχουν άφθονα μη ρεαλιστικά στοιχεία, τα οποία προβάλλονται πάνω σ' ένα ρεαλιστικό φόντο.

Εντάξει δεν είναι ο τρόπος γραφής του Μάρκες αλλά θεωρώ πως αυτό το βιβλίο έχει κάποια τέτοια στοιχεία...
    Τελευταία επεξεργασία από Χήθκλιφ : 23-12-15 στις 12:44 Αιτία: διαδοχικές αναρτήσεις
    “I have to remind myself to breathe -- almost to remind my heart to beat!”

Προεπιλογή

καταπληκτικο βιβλιο. συμφωνω με ολους που ειπαν οτι ειναι αριστουργημα.

διαφωνω και γω λιγο με τον μαγικο ρεαλισμο οπως ειπαν και καποιοι αλλοι, διοτι δεν ειναι ακριβως αυτο. για τον παραλληλισμο με τον μπορχες συμφωνω απολυτα!!!!

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Στιλλ ιλλ
    Περιοχή
    San Junipero
    Αναρτήσεις
    1.690

Προεπιλογή

Με κάλυψες Νικόλα με αυτά που γράφεις στην όμορφη παρουσίαση σου. Αυτό το βιβλίο σε παρασύρει, τόσα συναισθήματα και τόσες σκέψεις ξεφυτρώσαν οσο γυρνούσαν οι σελίδες. Μπήκε στα πολύ αγαπημένα μου
    ''We had the stars, you and I. And this is given once only.''

Περιοχή
    Sutpen's hundred
    Αναρτήσεις
    2.853

Προεπιλογή

Στιλλ...

Ένα κι από τα δικά μου πολυαγαπημένα βιβλία...

Ειλικρινά, δεν αισθάνθηκες ότι είσαι παρούσα στο νησί;;;

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Στιλλ ιλλ
    Περιοχή
    San Junipero
    Αναρτήσεις
    1.690

Προεπιλογή

Πως να μην το αισθανθείς με τέτοια αμεσότητα και τετοια ακρίβεια αλλα και ένταση (υποβόσκουσα). Θα σου προτείνω να δείς το Last Year at Marienbad, καθώς ο Resnais επηρεάστηκε απο την δομή του για να το σκηνοθετήσει, θα σε γοητεύσει όμως και η ιστορία του καθοτι παρόμοια. H συγκεκριμένη ταινία άνοιξε τον δρόμο και για τον ανατρεπτικό και διαφορετικό τρόπο κινηματογράφησης του Lynch. Ποσο αλυσιδωτά συνδέονται τα πράγματα που αγαπώ τελικά.
    Τελευταία επεξεργασία από Στιλλ ιλλ : 22-08-16 στις 23:15
    ''We had the stars, you and I. And this is given once only.''

Περιοχή
    Sutpen's hundred
    Αναρτήσεις
    2.853

Προεπιλογή

Όσα λιγότερα γνωρίζει κανείς για αυτό το βιβλίο τόσο καλύτερα είναι...

Έτσι μπορεί να νιώσει όλη την μαγεία του Κασάρες!!!

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Ιπποπόταμος
    Αναρτήσεις
    326
    Τώρα διαβάζω
    ...άρα υπάρχω!

Προεπιλογή

Τι πανέμορφο βιβλίο! Αντιλαμβάνομαι πως σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει αλλά εγώ το λάτρεψα.
    Από οτι είδα υπάρχει και ταινία αλλά προσωπικά νομίζω πως δεν θέλω να την δω γιατί φοβάμαι πως θα μου χαλάσει ενος μέρος της μαγείας που "δημιούργησε" στο μυαλό μου.

Και μιας και από τη λέσχη έμαθα για αυτό...
    Τελευταία επεξεργασία από Ιπποπόταμος : 27-11-16 στις 00:17

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Ιπποπόταμος
    Αναρτήσεις
    326
    Τώρα διαβάζω
    ...άρα υπάρχω!

Προεπιλογή

Μιας και αποφάσισα να αγοράσω κάποια διαβασμένα (για να τα καμαρώνω και στην βιβλιοθήκη μου ) πέτυχα το συγκεκριμένο στο public σε "web-offer" (-65% aka 2.8 ευρώπουλα) όσοι δεν το έχετε και το θέλετε τρέξτε!

υγ: από οτι είδα υπάρχει και σε άλλα βιβλιοπωλεία οπότε πλέον δεν είναι εξαντλημένο όπως όταν δημιουργηθήκε η παρουσίαση

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •