Untitled Document
Σελίδα 19 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 91718192021 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 181 έως 190 από σύνολο 241

Νήμα: Προτάσεις για ταινίες

Προεπιλογή

Την είδα χτες την ταινία και την φχαριστήθηκα! Ισχύουν όλα όσα είπε ο Χρυσόστομος, μόνο που κατά τη γνώμη μου είχε κάποια μικρά διαστήματα που το πήγαινε λίγο χαλαρά και όχι ότι κούραζε... μάλλον εγώ ήμουν κουρασμένος. Πέρα από το σενάριο και το όλο στήσημο, μεγάλη εντύπωση μου έκανε και το καστ - εξαιρετικό. Την προτείνω πάντως!

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Δομάζ
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    67

Προεπιλογή

Είδα κι εγώ το Contratiempo. Πάρα πολύ καλό! Σίγουρα αξίζει τον κόπο. Με κράτησε απόλυτα καθηλωμένο σε όλη την διάρκεια!

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Σμίλα
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Αναρτήσεις
    104
    Τώρα διαβάζω
    ο κατά γκάρπ κόσμος -Τζόν Ιρβινγκ

Προεπιλογή

Tην είδατε μετά από ενοικίαση ή κατέβασμα;

Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Αναρτήσεις
    104
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Ακολουθώντας την πρότασή σας για το 'Contratiempo' το είδα και εγώ. Να πω ότι συμμερίζομαι απόλυτα την καλή σας γνώμη . Ήταν μία πολύ ωραία ταινία, με αγωνία και πολύ καλό σενάριο χωρίς κενά, με συνεχείς ανατροπές που όμως δεν φαίνονταν ουρανοκατέβατες, αντίθετα ήταν πολύ καλά τεκμηριωμένες. Από τις ταινίες που θα πρότεινα χωρίς επιφύλαξη να δει κάποιος.
    Η άλλη ταινία που είδα πρόσφατα βασιζόταν στο βιβλίο που τελείωσα 'Ο κατά Γκάρπ κόσμος' . Παλιά ταινία - νομίζω του 80-81, με τον Ρόμπιν Γουίλιαμς σε μεγάλα νιάτα , ανακάλυψα την ύπαρξή της ψάχνοντας για το βιβλίο στο διαδίκτυο. Ωραία μεταφορά, πιστή στο πνεύμα του βιβλίου, με ωραίες ερμηνείες. Απορώ γιατί δεν έγινε γνωστή- εγώ τουλάχιστον την αγνοούσα αν και εκείνη την εποχή πήγαινα συχνά στον κινηματογράφο.

Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Αναρτήσεις
    104
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Ειδα προχθες στον καλοκαιρινό κινηματογράφο της περιοχής μου μία απίθανη ταινία. Είναι ιταλική και λέγεται 'Quo vanto' ήτοι 'που πάμε;΄. Μια κωμωδία στην οποία γελάς από την αρχή μέχρι το τέλος, που σατιρίζει τη νοοτροπία του δημόσιου υπαλλήλου αλλά και πολλά σεξιστικά και φυλετικά στερεότυπα .Ο δε πρωταγωνιστής , μια απίθανη φάτσα , ακόμη τον σκέφτομαι και γελώ.
    Τη συστήνω ανεπιφύλακτα, καμμία σχέση με χαζοαμερικάνικο χιούμορ (οκ. ξέρω ότι είμαι προκατειλημμένη ) .

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Χρυσόστομος
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αναρτήσεις
    1.010

Προεπιλογή

Σμιλα την εχω δει και εγω την ταινια και ειναι ξεκαρδιστικη. Πολυ γέλιο. Την ειχα προτεινει και εγω σε αυτο το νημα πριν κατι μηνες που την είδα.

Προεπιλογή

Aυτήν την ταινία μου την προτείνανε κι εμένα χτες. Ο ελληνικός τίτλος είναι Που πάω Θεέ μου;.
    Δύο φίλοι μάλιστα που την είδανε είναι δημόσιοι υπάλληλοι και λέγανε ότι η νοοτροπία των Ιταλών και των Ελλήνων δημοσίων υπαλλήλων μοιάζει πάααρα πολύ.

Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Αναρτήσεις
    104
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Eδώ επιβεβαιώνεται το 'una fatsa una ratsa' .
    Όχι μόνο η νοοτροπία , αλλά και το βόλεμα μέσω του οικείου βολευτού , η πρόωρη συνταξιοδότηση με μαϊμού αναπηρίες , η χαρά της μάνας που ο γαμπρός είναι δημόσιος υπάλληλος, όλα θίγονται στην ταινία και όλα είναι πανομοιότυπα με τα κείμενα εν ελλαδι .

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Τσίου
    Περιοχή
    Villa Diodati
    Αναρτήσεις
    1.515
    Τώρα διαβάζω
    "Μελέτη σχετικά με την ποίηση των Ουκρανών τροβαδούρων του 14ου αιώνα"-Μπεκενμπάουερ & Πουλόφσκι

Προεπιλογή

Μοιάζουμε πολύ με τους Ιταλούς, βασικα με τους Νότιους.
    Όπου ιταλική σημαία βάλτε ελληνική
    Why does a death's head always grin?

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Μπου Ραντλι
    Περιοχή
    Άγιος Αρτέμιος, Αθήνα
    Αναρτήσεις
    2.258
    Τώρα διαβάζω
    "Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν" του Μ. Καραγάτση

Προεπιλογή

Δύο πολύ ενδιαφέρουσες ταινίες βγήκαν σήμερα στους κινηματογράφους

Μία "ιδιαίτερη" βιογραφία του Βαν Γκογκ