Untitled Document
Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 21 έως 30 από σύνολο 91

Νήμα: Παραμύθια.. και τα διδάγματά τους!

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Πολυξένη
    Περιοχή
    ψαχνω να βρω να αραξω
    Αναρτήσεις
    170

Προεπιλογή

Μαλλον ξεφυγετε λιγο απο το θεμα. Πιστευα οταν το ανοιγα πως θα εβλεπα με την σειρα τι διδαγμα θα εχει το καθε παραμυθι αφου εχω διαβασει του κοσμου τους τομους απο δαυτα μικρη.
    Ενταξει, μην ειμαι αχαριστη, ειδα μερικα. Θα επιστρεψω με μερικες δικες μου αναλυσεις.

Δάσκαλος της Ξιφασκίας Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.804

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Πολυξένη Δες Ανάρτηση
    Πιστευα οταν το ανοιγα πως θα εβλεπα με την σειρα τι διδαγμα θα εχει το καθε παραμυθι αφου εχω διαβασει του κοσμου τους τομους απο δαυτα μικρη.
    Ανάλυσα τον παπουτσωμένο γάτο! Περιμένω τον επόμενο!
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Πολυξένη
    Περιοχή
    ψαχνω να βρω να αραξω
    Αναρτήσεις
    170

Προεπιλογή

λοιπον... ενα παραμυθι που θελω να αναλυσω ειναι : ο κοντορεβυθουλης.

γονεις με εξι ή δωδεκα παιδια που δεν εχουν να ταισουν τα παρατουν μονα και ερημα στο δασος, δυο φορες, για να βρουν την τυχη τους. Εκεινα την πρωτη βρισκουν το δρομο και γυριζουν, την δευτερη χανονται και καταληγουν στο σπιτι καποιου μαγου, που τρωει παιδια ειναι πλουσιος και εχει και μαγικες μποτες. Ο μικρος κοντορεβυθουλης τον σκοτωνει (δεν θυμαμαι καλα ομως αν ειναι αυτος), του κλεβει τις μποτες και τα λεφτα και γυριζουν ολοι μαζι στο σπιτι, πλουσιοι και ευτυχισμενοι.

πολλα θελω να γραψω, αλλά νομιζω πως θα ξεφυγω απο τα νευρα μου. Ας πω μονο το εξης : ο μικρος κοντορεβυθουλης εμαθε απο νωρις τα κολπα για να ανελθει κανεις

Πολεμίστρια του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Λορένα
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Αναρτήσεις
    1.977
    Τώρα διαβάζω
    "Εννεα μαγικα παραμυθια" Οσκαρ Ουαιλντ

Προεπιλογή

και.. μετα την ευστοχη αναλυση της Πολυξένης , συνεχίζω και 'γω με μια δικιά μου :

Ένα παραμύθι που με έκανε να δω κάπως… την ανιδιοτέλεια της αγάπης (ή του έρωτα, αν προτιμάτε), ήταν αυτό της μικρής γοργόνας.

Πολλά σε κάνει να αναρωτιέσαι αυτό το παραμύθι. Η μικρή γοργόνα από την αγάπη, δεν είδε παρά μόνο δυστυχία και απόρριψη. Τόλμησε όμως και θυσίασε την σίγουρη ζωή της για το παλέψει. Για τον τρόπο που χρησιμοποίησε, με βρίσκει κάπως αντίθετη, αλλά… άλλοι καιροί τότε. Ο πρίγκιπας από την άλλη, φάνηκε ανίκανος να καταλάβει πόσο τον αγαπούσε και προτίμησε μια άλλη, επειδή είδε κάτι φευγαλέο στα μάτια της. Άραγε.. αν μάθαινε ποτέ την αλήθεια, πως θα αντιδρούσε; Αλλά θα ήταν υποχρεωμένος, να ανταμείψει με αγάπη (έστω και αν δεν ένιωθε; ) τα όσα έκανε η Αριελ για τον ίδιο; Και.. είναι η θυσία το αντίτιμο για να κερδίσεις στον έρωτα;

Πολύ μελαγχολία πάντως.. Είναι από τα ελάχιστα παραμυθία, που δεν λες : και έζησαν αυτοί καλά…
    Αν και αναρωτιέμαι αν αυτό είναι παραμύθι τελικά ή παράδειγμα προς αποφυγήν
    Τελευταία επεξεργασία από Λορένα : 10-04-09 στις 09:38
    Δεν πειράζει που δε σου 'ρθε η ζαριά
    τζογάρισες στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα
    Το λέει κι ένα τραγούδι που μας μάθαιναν παλιά…
    Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΛΑ

"Αγγέλακας"

Δάσκαλος της Ξιφασκίας Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.804

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Λορένα Δες Ανάρτηση
    Αν και αναρωτιέμαι αν αυτό είναι παραμύθι τελικά ή παράδειγμα προς αποφυγήν
    Αναρωτιέσαι εάν πράγματι υπάρχει τάχα κάποιο ηθικό δίδαγμα και ποιο είναι..
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Περιοχή
    Τρίκαλα
    Αναρτήσεις
    1.977
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Δεν το αναλυεις λιγακι; γιατι δεν καταλαβα τιποτα;
    Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΛΑ

"Αγγέλακας"

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Παραμυθού
    Περιοχή
    Πολύ συχνά, στην επαρχία. Αλλά και η Αθήνα με ανέχεται.
    Αναρτήσεις
    83

Προεπιλογή Περί Διδαγμάτων

Γειά σας. Σχετικά με το δίδαγμα των παραμυθιών που αναφέρετε, να συμπληρώσω μερικά κι εγώ;
    Λοιπόν, χμμμ, έχουμε και λέμε:
    Θεωρείται (από τους αναλυτές της λογοτενίας) λάθος να αναζητάς οπωσδήποτε "δίδαγμα" στα παραμύθια. Το δίδαγμα το συναντάμε σε παλιότερες μορφές και -πλέον- όταν είναι εμφανές, αποτελεί αρνητικό στοιχείο σε ένα κείμενο για παιδιά.
    Δεύτερον: Μην ξεχνάμε οτι το παραμύθι, το παλιό λαϊκό παραμύθι, ήταν προφορικό και απευθυνόταν σε ενήλικες, άρα και η όποια "αγριάδα" του, ήταν αποδεκτή. Οι παλιότερες γενιές δεν αφηνόντουσαν να δείξουν και πολλή τρυφεράδα.
    Τρίτον: Ειδικά για τον Άντερσεν, ίσως μιλήσουμε ξανά, αν θέλετε. Όσο για τη μικρή γοργόνα / σειρήνα, αφήνει περιθώρια (στις μέρες μας) να την ερμηνεύσει κανείς κι έτσι: Ερωτεύτηκε τον λάθος άνθρωπο. Από την αρχή δεν έδειξε να συνειδητοποιεί οτι οι μεγάλες διαφορές (κουλτούρας/καταγωγής/οικονομικές κ.λ.π.) δεν ξεπερνιούνται στα ζευγάρια. Κι αν αυτός δεν πήρε είδηση τη φουρτούνα που την έκαιγε, τί φταίει; Αν θέλετε εκδοχή για το "μήνυμα", εγώ θα έλεγα οτι αν θέλεις κάτι, πρέπει να μάθεις να το διεκδικείς. Δεν είναι όλα αυτονόητα για όλους.

Συγνώμη παιδιά αν πολυλόγησα, καλημέρα.
    Και ψέμματα δεν λέω!

Περιοχή
    Τρίκαλα
    Αναρτήσεις
    1.977
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Παραμυθού με βρίσκεις σε όλα συμφωνη εκτος απο ενα (και... ναι για τον Άντερσεν θα ηθελα να σχολιασουμε κατι παραπανω), η μικρη γοργονα, διεκδικησε τον πριγκιπα της.

Ενταξει, μπορει να το εκανε με λαθος τροπο, αλλά ολα αυτα που εκανε, τα εκανε για να τον κερδισει. Δεν δειχνουν ολοι ξεκαθαρα τις προθεσεις τους. Μερικοι αφηνουν απλά υπονοουμενα. Δεν μπορουμε να την κατηγορησουμε γι'αυτο. Με τον τροπο της παλεψε για να τον κερδισει.

Και οσο για την διαφορα κουρτουρας καταγωγης κτλ, νομιζω πως στην αρχη, κανεις δεν το λαμβανει υποψιν.
    Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΛΑ

"Αγγέλακας"

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Παραμυθού
    Περιοχή
    Πολύ συχνά, στην επαρχία. Αλλά και η Αθήνα με ανέχεται.
    Αναρτήσεις
    83

Προεπιλογή

Ασφαλώς Λορένα δεν θεωρώ οτι διαφωνούμε, γιατί έδωσα απλά μια εκδοχή του πώς ερμηνεύει κανείς ένα παραμύθι, διαφορετικά από έναν άλλον. Οπως για παράδειγμα, στο Άσχημο παπί, εγώ εκτός από το βάσανο του να κουβαλάς τη διαφορετικότητά σου, ανιχνεύω και το ρόλο της μάνας, που σε αποδέχεται ή όχι.
    Έναν ρόλο που στον Πήτερ Παν με είχε πληγώσει πολύ, αφού η έκδοση που είχα διαβάσει εγώ, τελείωνε με τις φράσεις "... ο Πήτερ Παν έμεινε να κοιτάζει λυπημένος πίσω από το κλειστό τζάμι. Η μαμά είχε πάψει πιά να τον περιμένει κι ένα νέο μωρό κοιμόταν τώρα πιά, στην κούνια του".
    Όσο για τη Χιονάτη, η αδιάφορη παρουσία (απουσία; ) του βασιλιά πατέρα, με είχε τσακίσει. Αναρωτιόμουν αν κι ο δικός μου θα ενδιαφερόταν τόσο ελάχιστα για μένα, που δεν θα έπαιρνε είδηση τα βάσανά μου, σε περίπτωση που πάθαινε κάτι η μαμά μου.
    Στα παιδιά όλα μπορούν να λειτουργούν υπερβολικά, όπως ξέρουμε. Εκείνο όμως που πιστεύω, είναι οτι παραλληλίζοντας αυτά τα κείμενα με σύγχρονες καταστάσεις, βλέπουμε πόσο διαχρονικά στέκονται.
    Και ψέμματα δεν λέω!

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.946
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή

Παραμυθού,

με βρίσκεις σύμφωνη σ' αυτό που λες για τα διδάγματα. Την ένστασή μου γι' αυτό την έχω γράψει στο #19.

Για τη γοργόνα, τώρα. Πρέπει, όπως λες, να διαχωρίζουμε το λαϊκό παραμύθι (όπως είναι όλα αυτά που σχολιάστηκαν ως τώρα) από το έντεχνο, όπως είναι Η μικρή γοργόνα του Άντερσεν. Το συγκεκριμένο, μάλιστα, τόσο συγκινητικό, είναι για μένα το δεύτερο καλύτερο του Δανού παραμυθά (πρώτο βάζω Το κοριτσάκι με τα σπίρτα).

Και σίγουρα, στον καθένα από μας το κάθε κείμενο έχει διαφορετική επίδραση, οπότε το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι, προσωπικά, αυτό που εισπράττω από τη Μικρή γοργόνα, είναι πρώτα – πρώτα η ετερότητά της και δεύτερον η αυτοθυσία της.
    Τελευταία επεξεργασία από Χρυσηίδα : 10-04-09 στις 15:18
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •