Η βιογραφία ενός ανάδελφου

Δεν έχω και πολλά να πω για τη ζωή μου, παρά μόνο πως δεν θα άλλαζα τίποτε!
Ακόμα και τις τυρβώδεις μέρες (που πλέον αποτελούν καθημερινότητα) θα τις κρατούσα τις ίδιες! Αυτές με κάνανε αυτό που είμαι κι αυτό που είμαι, μου αρέσει!
Έχω δει μέρη και ανθρώπους και έχω τις μελανιές για να το αποδείξω.

Μισώ τα ταξίδια, τις βόλτες και τις ανούσιες διακοπές των τριών διανυκτερεύσεων σε νησιά, μα έχω όνειρο ζωής να μπορώ να επισκέπτομαι διάφορους τόπους για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Τρελαίνομαι για τη μαγειρική.

Καλώς ή κακώς, εδώ και κάποια χρόνια έχω άπειρο ελεύθερο χρόνο και προσπαθώ να τον αξιοποιώ διαβάζοντας.
Έτσι, θα κάνω αρκετές αναρτήσεις-παρουσιάσεις-κριτικές των τίτλων που έχω διαβάσει.

Αν σας έχει κάνει εντύπωση το "Ανάδελφος" που διάλεξα, μη με λυπάστε! Έχω υπέροχα αδέρφια και καλούς φίλους!
 
Μου αρέσεις, Ανάδελφε, βγαίνεις από την πεπατημένη, και η ζωή σου, έτσι όπως την παρουσιάζεις, φαντάζει αρκούντως ενδιαφέρουσα. Περιμένω με μεγάλη περιέργεια τις παρουσιάσεις σου, για να σχηματίσω μια γνώμη για το τι είδους βιβλία διαβάζεις, και εύχομαι εν καιρώ να μπορέσεις να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου.
Αν μένεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, ή έστω σε μια λογική απόσταση, θα χαρούμε να σε δούμε στις συναντήσεις μας, ιδιαίτερα αν είναι να φέρεις και δείγματα της μαγειρικής που τόσο αγαπάς.

Και αν θέλεις μόνο απαντάς, πώς και έτσι διάλεξες αυτό το παρωνύμιο, αφού λες ότι είσαι κάθε άλλο από ανάδελφος;
 
Σε ευχαριστώ Καστάλια!
Για τη μαγειρική, θα μπορούσα κάποια στιγμή να σας πω μια απλή συνταγή.
Μένω όμως μακριά από Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Ανάδελφος δεν είσαι μόνο όταν δεν έχεις αδέλφια.
Είσαι και όταν οι σκέψεις σου, οι ιδέες σου και οι απόψεις σου είτε δεν βρίσκουν ευήκοα ώτα, είτε... δεν μπορούν να γίνουν αντιληπτές/κατανοητές.
Προσπαθώ να αποφασίσω τί είναι χειρότερο απ' τα δυο!

(Bι γκαβαρίτσκε πο ρουσκι; Το μόνο που ξέρω!)
 
Δεν έχω και πολλά να πω για τη ζωή μου, παρά μόνο πως δεν θα άλλαζα τίποτε!
Ακόμα και τις τυρβώδεις μέρες (που πλέον αποτελούν καθημερινότητα) θα τις κρατούσα τις ίδιες! Αυτές με κάνανε αυτό που είμαι κι αυτό που είμαι, μου αρέσει!
Ωραίο αυτό Ανάδελφε!!! Είναι πολύ σημαντικό πιστεύω για τον ψυχισμό του καθενός!!:πάνω:

Αλήθεια που κυμαίνονται τα βιβλιογούστα σου;; Ποια λογοτεχνία προτιμάς δλδ;;
 
(Bι γκαβαρίτσκε πο ρουσκι; Το μόνο που ξέρω!)

Xaxa, πώς σου ήρθε πάλι αυτό;

'Οσο για την άλλη σκέψη σου, μερικοί σοφοί αρέσκονται πολύ στην παρέα του εαυτού τους - τουλάχιστον ξέρουν, ότι κάνουν διάλογο με έναν σοφό (που οι σοφότεροι όλων αναγνωρίζουν τη μωρία τους).

Για πες και τη συνταγή σου, να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε... (αφού μας πεις και για τα βιβλία σου, εννοείται)
 
Αλήθεια που κυμαίνονται τα βιβλιογούστα σου;; Ποια λογοτεχνία προτιμάς δλδ;;
Α, δεν έχω ιδιαίτερες προτιμήσεις αν και δίνω προτεραιότητα σε Έλληνες συγγραφείς διότι θέλω να διαβάζω αυτό που γράφτηκε και όχι αυτό που αποδόθηκε σε μια μετάφραση. Είναι όπως στις ταινίες: άλλο λένε -συχνά- οι υπότιτλοι και άλλο ο πρωταγωνιστής!

'Οσο για την άλλη σκέψη σου, μερικοί σοφοί αρέσκονται πολύ στην παρέα του εαυτού τους - τουλάχιστον ξέρουν, ότι κάνουν διάλογο με έναν σοφό (που οι σοφότεροι όλων αναγνωρίζουν τη μωρία τους).
Σοφά τα λόγια σου! Προϋποθέτουν την παραδοχή της αναδελφότητας!

Καλικάντζαρε,
καλώς σας βρήκα!
 
Επίσης λεν πως η μετάφραση είναι σαν την γυναίκα.

Όταν είναι πιστή δεν είναι ωραία και όταν είναι ωραία δεν είναι πιστή!!!3:))
 

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Ανάδελφε, ως ευ παρέστης!

Ανάδελφε, έχεις πολλά αδέλφια σε βεβαιώ!

Νικόλα μόλις με είπες άσχημη! Ανάδελφε συγνώμη για τη σφήνα, κακό συνήθιο και κουσούρι μου!
 
...ως ευ παρέστης...
Το οποίο μου φέρνει στο μυαλό ένα άλλο στοιχείο που πρέπει να προσθέσω στη βιογραφία μου (αν και ντρέπομαι γι' αυτό) και δεν είναι άλλο από την ανύπαρκτη σχέση μου με τα αρχαία ελληνικά...

Ευτυχώς που υπάρχει και το google για κάποιους σαν και του λόγου μου...
 
Top