Untitled Document
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από σύνολο 27

Νήμα: Μάρω Βαμβουνάκη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χρυσηίδα Δες Ανάρτηση
    Μα κάτι ερωτήσεις που κάνεις ώρες - ώρες

Βρε, ξέρεις πόσο βαριούνται;
    βαριούνται ή ειναι αναισθητοι?? (για το αντίθετο φυλο δεν λεμε?)

Όμορφο Νιάτο
    Αναρτήσεις
    3

Προεπιλογή

Κι'εγώ έχω διαβάσει τον αντίπαλο εραστή. Νομίζω οτι τελικά επιτυγχανει την επιδίωξή της να διεισδύσει στις ερωτικές σχέσεις. Εν κατακλείδι οι ερωτικές σχέσεις ακροβατούν σε συναισθήματα που με την κατάχρησή τους, τέλος φθείρονται.

Ο έρωτας ανάμεσα σε δυο ανθρώπους μπορεί να πάρει τη μορφή μόνο των λέξεων, των χτυπημάτων και του σπέρματος...

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Γλωσσολάγνος
    Περιοχή
    Αθήνα και μια σταλιά Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    1.097
    Τώρα διαβάζω
    Νίκος Καζαντζάκης, «Ασκητική»

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ιωάννα Δες Ανάρτηση
    βαριούνται ή ειναι αναισθητοι?? (για το αντίθετο φυλο δεν λεμε?)
    Για το «αναίσθητοι» δεν έχει κανένα νόημα να σχολιάσω, αλλά όχι και «αντίθετο φύλο»!!! Συμπληρωματικά φύλα είμαστε, και θα το καταλάβεις
    In duabus angustiis Triccalorum/ Sacafliam interfecerunt (από τα Cicianis Carmina)

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.962

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Σιμόν Δες Ανάρτηση
    Ο έρωτας ανάμεσα σε δυο ανθρώπους μπορεί να πάρει τη μορφή μόνο των λέξεων, των χτυπημάτων και του σπέρματος...
    ενδιαφέρουσα άποψη, θα ήθελες να το αναπτύξεις για να το παρακολουθήσω καλύτερα;
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Προεπιλογή

Από Βαμβουνάκη εχω διαβάσει τρια βιβλία : Θα επανερθω στο θεμα, αφου τα φρεσκάρω λίγο στην μνήμη μου! τα βιβλία που διαβασα κινουνταν κυριως στο ψυχογραφικό τομέα και μου εχουν μιλήσει με τα καλυτερα λόγια για την 'κραταια αγάπη'!

αυτο που θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας είναι πάνω στο πως περιγραφει τις ερωτικές σχέσεις η Μάρω, στο ΄φαντασμα της αξόδευτης αγάπης' για παράδειγμα διαβασα για εναν ακραιο έρωτα όπως παρουσιαζόνταν από τα γραμματα μιας γυναικας, ίσως ακραιο για μενα!! δηλ. απλά καμια φορα σκέφτομαι οτι δεν χρειαζονται τοσο υπεραναλύσεις πάνω στις ερωτικές σχέσεις, τα πραγματα αμα ειναι απλά λειτουργουν και καλυτερα! με αλλα λογια με φοβισε λιγο το μέγεθος του έρωτα όπως παρουσιάζονταν στο βιβλιο και ήταν και πραγματικός!! αν το εχετε διβασει το σημειο θα ήθελα την γνώμη σας! Την Μαρω την αγαπώ , την θεωρω πολυ καλή και ιδιαιτερη για τα δικά μας δεδομένα, μονο που με τρομαζουν λιγο οι ερωτες που περιγραφει, ειναι ταραχωδεις ίσως, με μεγαλη ανάλυση στα συναισθηματα και τις καταστασεις ( π.χ. στην Ωστεν ειναι πολυ διαφορετικά τα πράγματα, τωρα θα μου πειτε τι σχεση εχει η Ωστεν απλά η φυση των ερωτων της ειναι πιο ήρεμη και φυσική, δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι θέλω να πω, έρχονται αβίαστα τα πράγματα)!! θα επανερθω όμως!! απλα ειναι καλυτερα να ειναι όλα πιο απλά και η φιλία και ο έρωτας αλλα στην γυναικεια λογοτεχνία τα πραγματα νομιζω ειναι πιο περίπλοκα!
    Τελευταία επεξεργασία από Αριαδνη : 21-07-10 στις 12:54

Προεπιλογή

Εχει κανείς διαβασει το ''ραντεβού με την Σιμόνη'' της Μαρως, μια διασημη ηθοποιος χτυπάει την πόρτα του ψυχιατρου παρακινούμενη από τον πλούσιο σύζυγο-ειναι σαν μια βουτιά στα συναισθήματα- σε ενα ντιβανι μιας γυναικας ψυχιατρου με φοντο αναμνησεις τον Γιουνκ, τον Φροιντ, η ηθοποιος εξομολογειται τετ-α-τετ την πολυταραχη ζωή της ! τεσπα, παλι συναντάμε το μοτιβο της Βαμβουνάκης για τους ερωτες που σε οδηγουν στο αγριο πάθος...πειραζει που δεν μπορω να ταυτιστω καθολου με το πως σκέπτονται οι γυναικειες φιγούρες της Μαρως; μάλλον φταιω εγω αλλα όλος αυτος ο ερωτας που ξεπηδα σαν υπόγειο ρευμα και όλα τα τρανταζει με τρομάζει, το θεμα ειναι πως ταυτιστηκα με την Μπελλα της Μεγιερς και οχι με τις γυναικες της Μαρως, κατι φταιει; πάντως μου αρεσει να μαθαινω τις ιστοριες τους και τις μυχιες σκεψεις τους και η Μαρω το κανει καλά ομολογουμένως αρκει να μην τις ζησω εγω η ιδια..αυτο θα το τελειωσω απόψε μου φαινεται, το βιβλιο..ειναι ενδιαφερον πολυ..
    Τελευταία επεξεργασία από Αριαδνη : 29-03-11 στις 20:20

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Οπερα
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτήσεις
    236

Προεπιλογή

ειχα μια αρνητικη προκαταληψη για την Βαμβουνακη-μυθιστοριογραφο,γιατι απο μια πρωτη ματια βρηκα το γλωσσικο της υφος λογοτεχνικα ανεπαρκες....ωστοσο,προσφατα αγορασα και διαβασα το "Ο παλιατσος και η ανιμα"...δεν ειναι μυθιστορημα,ειναι ενα δοκιμιο ψυχολογικου και πνευματικου περιεχομενου...μού αρεσε παρα πολυ!
    δεν αρκει να θελεις.....πρεπει και να μπορεις-να-θελεις

Προεπιλογή

Tο χρονικό μιας μοιχείας το έχει διαβάσει κανείς;

Πρόκειται για την ιστορία τριών γυναικών, που μάλλον ζουν βολεμένες ζωές, κλείνοντας την πόρτα στον μεγάλο έρωτα, χωρίς ποτέ να έχουν ζήσει το πάθος σε όλη την δύναμή του! ώσπου έρχεται στην ζωή τους ο άλλος..

Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στο βιβλίο..

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Φαίη
    Περιοχή
    Στον κόσμο μου
    Αναρτήσεις
    1.023

Προεπιλογή

Το μόνο που έχω διαβάσει από τη συγκεκριμένη συγγραφέα ήταν το ''Φάντασμα της αξόδευτης αγάπης''. Αν και το είχα διαβάσει ευχάριστα, δε θυμάμαι τίποτα από το βιβλίο
    Η μεγαλύτερη ευτυχία στη ζωή είναι η πεποίθηση ότι σ' αγαπάνε, σ' αγαπάνε γι' αυτό που είσαι ή ακόμα καλύτερα, σε αγαπάνε παρ' ότι είσαι αυτός που είσαι. Βίκτορ Ουγκό

Προεπιλογή

δε μου πολυαρεσει ως συγγραφεας αν και ειχα διαβασει ενα βιβλιο που νομιζω -αν γνωριζω καλα- ειναι απο τα πιο γνωστα της και περισσοτερο αγαπημενα το "οι παλιες αγαπες πανε στο παραδεισο". η αληθεια ειναι οτι δεν το θυμαμαι καλα χρονια πριν το διαβασα αλλα δε μυο αφησε καποια τρομερη αισθηση ωστε και να το προτεινω κιολας...

επισης, δε το θυμομουν οτι ειναι της ιδιας συγγραφεως εχω διαβασει και το "οχι αλλη αναβολη Μιχαλη" που αυτο μυο ειχε αφησει μια περιεργη αισθηση, ειναι γλυκο βιβλιο ομως αν κ λιγο βαρυ ως θεμα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •