Untitled Document
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από σύνολο 36

Νήμα: Σχετικά με την αφήγηση των στίχων

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.857

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μακρυγιάννης Δες Ανάρτηση
    Ο Σαββόπουλος είναι πρώτα πολύ καλός ποιητής και μετά καλός συνθέτης.
    Φίλε Μακρυγιάννη, εδώ θα διαφωνήσω!

Ο Σαββόπουλος είναι εξίσου καλός συνθέτης καί ενορχηστρωτής. Και πράγματι, καί συνθέτης. Και ίσως πιο σημαντικό κι από τα τρία: πρωτοπόρος. Ο άνθρωπος ήταν από τους ελάχιστους Έλληνες που έπιασαν τόσο ουσιαστικά τον παλμό του βρετανικού μουσικού κύματος στα τέλη του '60 για σπάσιμο της φόρμας (όπως π.χ. τον Μπάλο).

Βασικά, ο άνθρωπος είναι κορυφή.. τί να λέμε τώρα.
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Νικόλας Δε Κιντ
    Περιοχή
    Sutpen's hundred
    Αναρτήσεις
    2.694
    Τώρα διαβάζω
    "Το φάντασμα του Αλεξάντρ Βολφ" - Γκάιτο Γκαζντάνοφ

Προεπιλογή

Εγώ πάλι νομίζω πως ο Σαββόπουλος είναι καλός στιχουργός και αρκετά πρωτοπόρος για τα ελληνικά δεδομένα.

Για ενορχηστρωτή όμως δεν τον κόβω και τόσο καλό!!
    Δεν νομίζω να ξέρει και πιάνο για να μπορέσει να ενορχηστρώσει ο άνθρωπος. Λίγο βιολάκι γνωρίζει και μια υποτυπώδη κιθάρα...
    Ξέρετε τι είναι η γοητεία; ένας τρόπος ν' ακούς να σου λένε ναι, χωρίς να έχεις κάνει καμία σαφή ερώτηση - Αλμπέρ Καμύ (Η πτώση)

Προεπιλογή

περισσότερο απ' όλα, εκτιμώ το Σαββόπουλο σάν ... ποιητή. Νομίζω ότι αυτό κυρίως θα είναι που δέν θα ξεπεραστεί ποτέ απο την προσφορά του. Οι "Αχαρνής" του αποτελούσαν μιά ποιητική μετάφραση της κωμωδίας με ποιότητα που γνωρίζαμε μέχρι εκείνον στις μεταφράσεις του Γκάτσου των έργων του Λόρκα - κατα δέ τις κακιές γλώσσες, ο μέγας μεν, εγωκεντρικός δε Κούν, δέν ανέβασε τελικά την παράσταση με το Σαββόπουλο, εικάζοντας, όχι αβάσιμα, ότι ο δεύτερος θα του έκλεβε τη δόξα.
    δύσκολα μπορώ να φαντασθώ μιά ενατένιση του καλοκαιριού τόσο ενορατική και ποιητική, όσο το ''καλοκαίρι''. Η μουσική των στίχων για ένα συναισθητικό δέκτη είναι ίσως καλύτερη κι απο τη μουσική του τραγουδιού.

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Μακρυγιάννης
    Περιοχή
    Στην κοσμάρα μου
    Αναρτήσεις
    590
    Τώρα διαβάζω
    Κάτι παλιοκείμενα: Πλάτωνα, Λαμαρτίνο, Αββά Πρεβώ (Μανόν Λεσκώ)... Τέτοια.

Προεπιλογή Η γυναίκα μου, μου είπε σε τόνο γλυκό: Γράψε κάτι που να πιάνει, τη μεσαία τάξη Γιάννη.

Χθες βράδυ που έγραφα την απάντηση μου στο νήμα αυτό, η γυναίκα μου διάβαζε αυτά που έγραφα, πάνω από τον ώμο μου. Είπε μάλιστα και τη γνώμη της, δεν άντεξε:
    -Στη Βιέννη, τα παιδιά ακούνε κλασική μουσική από την κοιλιά της μάνας τους. Έχουν Μουσική Παιδεία. Εσύ, μέχρι τα δώδεκα σου χρόνια, στο χωριό, άκουγες μόνο κρητική λύρα κι αυτό στους γάμους και τα πανηγύρια μόνο. Γιαυτό δεν σε κερδίζει η μουσική σε ένα κομμάτι.
    Μήπως τελικά έχει δίκιο; Μήπως, όσο καλλίτερη μουσική παιδεία έχουμε, τόσο λιγότερο χρειαζόμαστε το στίχο; Μπορεί!

Τελευταία επεξεργασία από Μακρυγιάννης : 08-06-16 στις 13:22
    Να χωρίζεται η ζωή του ανθρώπου σε δύο: πρι ν΄ ακούσει το λόγο σου κι άμα τον ακούσει. Ν. Καζαντζάκης: Συμπόσιον

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.857

Προεπιλογή

Μα καλά, το να έχεις διαφορετική μουσική παράδοση σημαίνει πως δεν έχεις μουσική παιδεία;

Και δηλ. η ροκ π.χ. ειναι λιγότερο καλή από την κλασική; Οι Πινκ Φλόιντ πιο πεταμένοι από τον Ντόβρζακ; κι οι Χαΐνηδες χειρότεροι από τον Λιστ; κι η Λάνα Ντελ Ρέη μάπα μπροστά στον Γιόχαν Στράους;

Δεν είναι κάπως απλοϊκή η αντίληψη πως η κλασική μουσική (και τί απ'όλα αλήθεια; ή θα βάλουμε στην ίδια τάξη τα Βραδιμβούργια του Μπαχ με τα Κύματα του Δουνάβεος του Στράους; ) αποτελεί "μουσική παιδεία" ενώ η δική μας παραδοσιακή μουσική όχι;

Και τέλος πάντων ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία του Έλληνα η εμμονική αυστηρότητα και θρησκευτική προσήλωση στην παρτιτούρα;

( Πάντως αν είναι να γινει σχετική συζήτηση ας πάει σε άλλο νήμα ως άσχετη με το θέμα αυτουνού. )
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Νικόλας Δε Κιντ
    Περιοχή
    Sutpen's hundred
    Αναρτήσεις
    2.694
    Τώρα διαβάζω
    "Το φάντασμα του Αλεξάντρ Βολφ" - Γκάιτο Γκαζντάνοφ

Προεπιλογή

Εγώ πάλι νομίζω πως και η παραδοσιακή αλλά και η κλασική μουσική είναι μουσική παιδεία...

Όσο αφορά την κλασική κιθάρα, ένα κομμάτι των κλασικών κομματιών που πρέπει να διδαχθουν οι μαθητές είναι η παραδοσιακή μουσική της Ιταλίας και της Ισπανίας... Κάτι σαν τα κλαρίνα τα δικά μας!!!

Αν ποτέ η λύρα γίνει όργανο κλασικής ορχήστρας τότε οι μαθητές στο μέλλον θα διδάσκονται τα παραδοσιακά τραγούδια της Κρήτης...

Φάρε, αν δεν είχε φτιάξει ο Μπαχ το καλώς συγκερασμένο Κλειδοκύμβαλο, οι Πινκ Φλόιντ δεν θα υπήρχαν!!!

Τέλος, αυτό με την παρτιτούρα δεν το καταλαβα...
    Τελευταία επεξεργασία από Νικόλας Δε Κιντ : 08-06-16 στις 13:39
    Ξέρετε τι είναι η γοητεία; ένας τρόπος ν' ακούς να σου λένε ναι, χωρίς να έχεις κάνει καμία σαφή ερώτηση - Αλμπέρ Καμύ (Η πτώση)

Περιοχή
    Στην κοσμάρα μου
    Αναρτήσεις
    590
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Τελικά πολύ μου άρεσε το νήμα αυτό. Θα γράψω ένα ακόμη σχόλιο:

Δεν μπορώ να φανταστώ αυτό το κομμάτι με οποιοδήποτε στίχο. Ακόμη και οι εικόνες του βίντεο με ενοχλούν. Μου αφαιρούν την αφαίρεση (τι είπα ο μεγάλος!)

Δεν μπορώ να φανταστώ αυτό το κομμάτι χωρίς στίχο.
    Να χωρίζεται η ζωή του ανθρώπου σε δύο: πρι ν΄ ακούσει το λόγο σου κι άμα τον ακούσει. Ν. Καζαντζάκης: Συμπόσιον

Προεπιλογή

μακρυγιάννη, με το μήνυμά σου των 13:22 όντως πήρες τα λόγια απο το στόμα μου (αχμμμμ, απο το πληκτρολόγιό μου) : πράγματι, όσο πλουσιότερη μουσική παιδεία έχει κανείς, τόσο λιγότερο ενδιαφέρεται για τους στίχους. Όσο βορειότερα, τόσο λιγότερη σημασία έχουν αυτοί. Στην όπερα του Μότσαρτ, η κάθε φωνή αντιμετωπίζεται σχεδόν σάν ένα ακόμα μουσικό όργανο - σε αντίθεση με την ιταλική όπερα, που, εμπνευσμένη και απο λαϊκά μοτίβα, ίσως έχει μιά λιγότερο μελοκεντρική κατεύθυνση.
    σκέψου : άν και οι βόρειοι έχουν επίσης πολλά τραγούδια, είναι σπανιότατο το να τραγουδάνε χορεύοντας ένα μουσικό κομμάτι - τα χορευτικά κομμάτια είναι σχεδόν πάντα χωρίς λόγια, αντίθετα με τους νότιους.
    εξωτερικευόμαστε περισσότερο, κι αυτό εκφράζεται και στη μουσική, που τη θέλουμε με στίχους.
    ακόμα και για λόγους θερμορρύθμισης (μέσω των μαζικών εισπνοών - εκπνοών), στις νότιες χώρες ευνοείται το άδειν.

 
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    226

Προεπιλογή

Με αφορμή αυτό το νήμα και το βιντεάκι του Mikeus θυμήθηκα ένα κουίζ με τίτλο "Μπορείς να ξεχωρίσεις τους στίχους του Μπάμπη Στόκα από αυτούς της Πάολας;".
    Δεν συμφωνώ απόλυτα με τα όσα γράφονται στο άρθρο, αλλά το αποτέλεσμα του τεστ είχε ενδιαφέρον...
    Ιδού και ο σύνδεσμος:
    http://luben.tv/blogosphere/blogs/47317

Περιοχή
    Στην κοσμάρα μου
    Αναρτήσεις
    590
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Μάλλον είμαι από τελείως άλλη γενιά. Ειλικρινά δεν ξέρω καλά, ούτε την κ. Πάολα ούτε τον κ. Στόκα. Χρειάστηκε να ανατρέξω στο site "στίχοι info" για να δω στίχους και των δύο καλλιτεχνών. Πράγματι, δεν βρήκα μεγάλες διαφορές. Επίσης, δεν μου άρεσε, ούτε ο ένας ούτε ο άλλος. Αν όμως κάνετε το ίδιο τεστ με τους στίχους ενός από τους καλλιτέχνες αυτούς και τα "ιστορικά" ποιήματα του Καβάφη, σίγουρα θα βρείτε διαφορές.
    Και ένα σχόλιο για το σύνθημα "Τσακίστε την Εντεχνίλα σε Κάθε Γειτονιά": Αρχίστε την επανάσταση χωρίς εμένα.
    Όσο για τη θέση του αρθρογράφου ότι ορισμένοι κάνουν τους κουλτουριάριδες για να βρουν "γκόμενα", μπορεί να ισχύει, όπως μπορεί να ισχύει και για αυτούς που γράφουν άρθρα σαν και αυτό που παραπέμπει εδώ το Φθινόπωρο ή φτιάχνουν sites με τίτλο Luben κλπ. Επίσης, μπορεί να ισχύει και για κάποιους που παριστάνουν τους πολύ λαϊκούς τύπους, ή τους επαναστάτες χωρίς αιτία. Δε νομίζω όμως, πως ο Σεφέρης έκανε τέχνη για αυτό το λόγο (για να γ@@@@ει). Και βέβαια, δεν είναι κακό να χρησιμοποιείς την τέχνη για να εκφράσεις τον έρωτα σου. Ο ευτελισμός του έρωτα (και της τέχνης) είναι το πρόβλημα, όταν συμβαίνει. Επίσης είναι πρόβλημα η χρήση όρων που επινόησαν σοβαροί διανοούμενοι (όπως ο Μαρξ), για εντυπωσιασμό.
    Θα μπορούσα να γράφω μέρες, αλλά προτιμώ να σταματήσω...
    ΥΓ. Φυσικά δεν εκνευρίστηκα με την απάντηση του Φθινόπωρου, που δηλώνω ότι μου αρέσουν πολύ οι αναρτήσεις του. Το άρθρο του “Luben” με εκνεύρισε.
    Τελευταία επεξεργασία από Μακρυγιάννης : 05-08-16 στις 11:20

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •