Untitled Document
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 13 από σύνολο 13

Νήμα: Το κλείσιμο του Ελευθερουδάκη

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Έλλη Μ
    Περιοχή
    Ellie's Island
    Αναρτήσεις
    1.513

Προεπιλογή

Το Public έχει όντως αρκετά ενημερωμένη ποικιλία στα κομιξ, περισσότερο απο τα περισσότερο βιβλιοπωλεία. Στα Εξάρχεια, βέβαια, υπάρχουν και ακομη πιο ενημερωμένα μαγαζιά για τα κόμιξ φρηκς.
    Και καταλαβαίνω αυτο που γράφεις με το βλέμμα του ιδιοκτήτη να σε κυνηγά (αν και αναμεσα στις δυο καταστάσεις, υπάρχουν κι οι ενδιάμεσες) όπως όταν παω για ψώνια και αισθάνομαι υποχρεωμένη σχεδόν να αγοράσω κάτι (το εχω κάνει, το ομολογώ), για να μην πεσει η κάταρα του Σάουρον επάνω μου.
    Την ωραία εικόνα όπου αράζω στο βιβλιοπωλείο, στα πουφ και διαβάζω ανενόχλητη, την έχω μονο ως εικόνα μιας και, όποτε το επιχείρησα, δεν μπορεσα να συγκεντρωθω στο βιβλίο εξαιτίας της φασαρίας γύρω γύρω, της μουσικης κλπ κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από Έλλη Μ : 25-09-16 στις 17:46

der des ders

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φαροφύλακας Δες Ανάρτηση

Στο κλείσιμο του Μαρινόπουλου, αντιθέτως, γράφτηκαν πολλά για τις τραγικές ζημιές των απλήρωτων προμηθευτών. Για τις ζημιές που υπέστησαν οι εκδότες από τον Ελευθερουδάκη ως προμηθευτές αναφέρθηκαν ελάχιστα απ’ όσο γνωρίζω. Μεγάλη μερίδα του κλάδου των εκδοτών στήριξε μέχρι τέλους τις τότε προσπάθειες να κρατηθεί ζωντανός ο Ελευθερουδάκης, και όσοι ήταν πιο υποστηρικτικοί και συναισθηματίες υπέστησαν τις μεγαλύτερες ζημιές. Σε ένα φετινό κείμενό της στην εφημερίδα «Εστία», η Κα Σοφίκα Ελευθερουδάκη αναφέρθηκε στο πόσο πληγώθηκε προσωπικά τότε, αλλά δεν εξέφρασε στιγμή αίσθηση ευθύνης ή τύψεις για τη ζημία και αγωνία που είχε προκαλέσει σε έναν ολόκληρο κλάδο, μέσα στην κρίση.
    ποτε δεν εχω καταλάβει γιατι προτιμαει καποιος να φεσωσει τους προμηθευτες αντι για τις τραπεζες.
    ειδικα τόσο μεγαλες επιχειρησεις πιθανον το φεσι τους να ηταν αιτια λουκετου για εναν μικρο προμηθευτη.

υπαρχουν διαφοροι τροποι να κλεισεις την εταιρα σου. Πολλοι εχουνκλεισει με αξιοπρέπεια. πληρωσαν μισθους και προμηθευτες και βαλαν το λουκετο τους.
    Η κυρια Σοφικα δεν το εκανε αυτο.
    Δεν θα σταθω στο τιειδους βιβλια πουλουσε αλλα μονο στο ηθικο κομματι και σε αυτο είναι σιγουρα φαουλ.

 
    Περιοχή
    Θέλω κάποτε όντως να ζω κάπου
    Αναρτήσεις
    466
    Τώρα διαβάζω
    Ερωτική ψύχωση - Μπαλζάκ / Φεγγάρι στον υπόνομο - Γκούντις / Περί ψυχής - Αριστοτέλης

Προεπιλογή

Διάβασα κάπου που κατήγγειλε μια εκδότρια τη διεύθυνση του Ελευθερουδάκη ότι τους φέσωσε και απαιτούσε υπερβολικές εκπτώσεις για να αγοράσει. Λυπάμαι μόνο τους εργαζόμενους που έμειναν χωρίς δουλειά. Δε λυπάμαι ούτε τη διεύθυνση με το στραγγαλισμό που άσκησε στα μικρά βιβλιοπωλεία, αλλά ούτε και τους εκδότες που εξωθούσαν τα πράγματα στα άκρα, πχ επιτρέποντας σε πανελλήνιες ημέρες κυκλοφορίας να παίρνουν αυτές οι αλυσίδες τα βιβλία νωρίτερα, ούτε τις εκπτώσεις που έκαναν και επέτρεπαν να κάνουν εκπτώσεις πολύ μεγαλύτερες του 10% που έκαναν τα μικρά βιβλιοπωλεία ( και δη στην επαρχία που είχαν και τα μεταφορικά ) και βέβαια ας μη μιλήσουμε για τις πληρωμές που στην περίπτωση των αλυσίδων επρόκειτο για μακροπρόθεσμες επιταγές, ενώ στην περίπτωση των μικρών βιβλιοπωλείων απαιτούνταν άμεσες πληρωμές. Ξεφούσκωσε για τον Ελευθερουδάκη, όπως ξεφούσκωσε για το δίκτυο Ε... του συνασπισμού [...], όπως ξεφούσκωσαν βέβαια τα δίκτυα του Απ... και του Ευ... αντίστοιχα. Έμειναν οι καλύτεροι; Όχι βέβαια. Το ποιοί έμειναν το γνωρίζει ο καθένας μόνος του.

Δεν επικροτώ το ηλεκτρονικό κατάστημα του public και γι' αυτό έχω πάψει να αγοράζω, είναι σα συνδιαλλαγή με ρομπότ. Εντούτοις όμως τα φυσικά καταστήματα στα οποία έχω πάει εγώ, του Πασαλιμανιού και της Πάτρας, δουλεύουν παιδιά που ξέρουν απ' το βιβλίο. Στον αντίποδα σε άλλες αλυσίδες, αυτές που ακολούθησαν μεν την ξενόφερτη επεκτατική πολιτική, αλλά στο θέμα των προσλήψεων ακολουθούσαν το ελληνικότατο ''whatever'' πάμπολλες φορές μπήκα σε μεγαλοβιβλιοπωλεία όπου θαύμασα πολύ όμορφες κοπέλες που όμως οι γνώσεις τους εξαντλούνταν στο secret και στον κώδικα Ντα Βίντσι, το οποίο όμως δεν καλύπτει εμένα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •