Untitled Document
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 17 από σύνολο 17

Νήμα: Τα "ψαγμένα"...

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Νικόλας Δε Κιντ
    Περιοχή
    Sutpen's hundred
    Αναρτήσεις
    2.766
    Τώρα διαβάζω
    "Η πιανίστρια" - Ελφρίντε Γέλινεκ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Σπαράγγι Δες Ανάρτηση

ΥΓ: Νικολας δε Κιντ, είμαστε συμπατριωτες Λαρισαίοι?
    Έτσι φαίνεται!!!

Και συμφωνώ και με αυτά που είπες!!!
    “I have to remind myself to breathe -- almost to remind my heart to beat!”

Κυρά των Σκιών Το αβατάριο του χρήστη Ίζι
    Αναρτήσεις
    3.225
    Τώρα διαβάζω
    ASoIaF

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χρυσόστομος Δες Ανάρτηση
    Ακομα και ο τιτλος αυτης της σειρας των παρουσιασεων "τα ψαγμενα" μου φαινεται λιγο αλλαζονικος. Τι παει να πει "τα ψαγμενα"? Δηλαδη τα αλλα βιβλιοπωλεια τα μεγαλα Πολιτεια, Προτωπορια η και της γειτονιας μου ακομα τι είναι? "Αψαχτα"?
    Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν Χρυσόστομε. Γενικά η λέξη "ψαγμένος" όπως χρησιμοποιείται δεν μου αρέσει. Όσο για το αν μπορούν να επιβιώσουν τέτοιες επιχειρήσεις, πολύ αμφιβάλλω. Τους εύχομαι το καλύτερο πάντως.
    He thrusts his fists against the posts and still insists he sees the ghosts
    (παλιά άσκηση άρθρωσης)

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Νικόλας Δε Κιντ
    Περιοχή
    Sutpen's hundred
    Αναρτήσεις
    2.766
    Τώρα διαβάζω
    "Η πιανίστρια" - Ελφρίντε Γέλινεκ

Προεπιλογή

Παρόλα αυτά όταν ψάχνεις ένα αντικείμενο (όποιο και να είναι αυτό) αυτό που βρίσκεις είναι ψαγμένο...

Τελευταία έχει αλλάξει μάλλον η έννοια της λέξης...
    “I have to remind myself to breathe -- almost to remind my heart to beat!”

Κοινωνός
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Αναρτήσεις
    10

Προεπιλογή

Είμαι πελάτης των παραπάνω βιβλιοπωλείων. Εξαιρετικό είναι οι Πλειάδες στο Παγκράτι, 100 μέτρα από το σινεμά Πτι Παλαί, που έχει αρκετά βιβλία και πηγαίνει καλά απ' ό,τι βλέπω, αφού είναι σε καλή περιοχή και κάνει και ωραίες εκδηλώσεις. Αγαπημένο είναι και το Booktalks στο Παλαιό Φάληρο με ωραία βιβλία, καφετέρια, εκδηλώσεις και με μια από τις πιο βιβλιοφιλικές ομάδες της Αθήνας. Συμπαθητικός ο Μωβ Σκίουρος με λίγα βιβλία αλλά εκεί που είναι χωμένος... Ο Ναυτίλος ήτανε παλιά, πριν φύγει ο ψηλός. Αν θέλετε, σας λέω και για τα άλλα αλλά αρκεί. Τις τιμές και την ποικιλία/πληρότητα της Πολιτείας δεν είναι εύκολο να τις βρούμε αλλού.Και το σάιτ της.

Ονειρευτής
    Αναρτήσεις
    431
    Τώρα διαβάζω
    Διαβάζω την Ημέρα Ανεξαρτησίας

Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον / την Ρουμπαγιάτ ως προς τις Πλειάδες, το Booktalks και τον Ναυτίλο .Είμαι πελάτης τους και όχι μόνο .Δεν είναι απλά βιβλιοπωλεία ,είναι στέκια συνάθροισης βιβλιόφιλων ,συγγραφέων, πολύ γνωστών μεταφραστών , συλλεκτών,εκδοτών ,κριτικών αλλά και απλών πελατών .Ναι ο Ναυτίλος έχει ξεπέσει -ειδικά μετά την φυγή του Μίμη - αλλά παραμένει στέκι αγαπημένο .Να συμπληρώσω το Λεξικοπωλείον στην Πλατεία Προσκόπων στο Παγκράτι και το Λεμόνι στο Θησείο .Διαφωνώ ως προς την Πολιτεία και την Πρωτοπορία .Η Πρωτοπορία πεθαίνει ,έχει μεν φθηνά βιβλία αλλά δεν έχει πωλητές με άποψη .Η Πολιτεία ,παρ'ότι φαίνεται φθηνή δεν είναι ,μόνο στις προσφορές είναι φθηνή αλλά δεν είναι όλα τα βιβλία καλά .Συμφέρει μόνο για να πάρεις βιβλίο μετά την 2η έκδοση ή άμα το βγάλει προσφορά .Όσο για τα Ιανός ,Book+,αυτό που άνοιξε στην θέση του Παπασωτηρίου ,και το public αυτά δεν απευθύνονται σε αναγνώστες σαν κι εμένα .
    Dum Vivimus Vivamus

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Ιπποπόταμος
    Αναρτήσεις
    248
    Τώρα διαβάζω
    ...άρα υπάρχω!

Προεπιλογή

Μπήκα μετά απο καιρό στη σελίδα και είδα πως έχουν προσθέσει και μιας ενότητα όπου κάθε μήνα ένας βιβλιοπώλης (από τα βιβλιοπωλεία που έχουν παρουσιάσει) προτείνει 3 βιβλία.

Επιπλέον, μια παρόμοια σελίδα -επίσης στο ξεκίνημα της- : http://littlebookstores.gr/

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Σελιδούλα
    Περιοχή
    πολίτης του κόσμου
    Αναρτήσεις
    19
    Τώρα διαβάζω
    ???

Προεπιλογή

Δυστυχώς και στα Ιωάννινα δύο περιπτώσεις τέτοιων βιβλιοπωλείων τελείωσαν άδοξα. Χώροι προσεγμενοι, ειδική διαμόρφωση με πουφ, πολυθρόνες και μαξιλαρακια για να νιώθεις σαν στο σπίτι σου. Εκδηλώσεις για παιδιά, παρουσιάσεις βιβλίων και όλα τα σχετικά. Αλλά δυστυχώς, οι λογαριασμοί είναι μια σκληρή πραγματικότητα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •