21ο ΠΑΖΑΡΙ ΒΙΒΛΙΟΥ 13/01-05/02/2017 ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ.

21ο Παζάρι Βιβλίου 13/01-05/02/2017 στην πλατεία Κοτζιά

εμαθα οτι το 21ο Παζάρι Βιβλίου θα γίνει 13/01-05/02/2017 στην πλατεία Κοτζιά.Ετοιμαστείτε...μαζεψτε χρημα
 
Last edited:
Ωραία πληροφορία Άλανον!!! Αν μπορέσουμε θα κανονίσουμε και συνάντηση, όπως έγινε και στο παρελθόν...
 
ειναι αλήθεια οτι σε αυτό το παζαρι δεν πωλουνται κυκλοφοριες της τελευταιας 5ετιας? αλλά παλαιότερα?
 
Last edited:
Δεν ξέρω Μάρω αν είναι 5 χρόνια το όριο. Η εμπειρία μου από τα προηγούμενα 3 συνεχόμενα παζάρια που ήμουν παρών, λέει πως τα περισσότερα διαθέσιμα εκεί είναι αρκετά παλιά. Αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα, στη συγκεκριμένη εκδήλωση ο αριθμός των διαθέσιμων τίτλων είναι εξαιρετικά μεγάλος, άρα θα βρεις ενδιαφέροντα πράγματα σε καλές τιμές...
 
Να'το, "έσκασε" η πληροφορία επιβεβαιώνοντας ότι ανέφερε παραπάνω ο Άλανον!!!

9 το πρωί με 9 το βράδυ καθημερινά!!!

Σημαντική πληροφορία : Κανένα βιβλίο δε θα ξεπερνά το 30% της αρχικής λιανικής τιμής (να το δούμε αυτό βέβαια)...


http://www.culturenow.gr/54508/21o-pazari-vivlioy-2017-sthn-plateia-kotzia



 
ευχαριστώ πολύ,
ξέρω ότι έχει αρκετά παλιά που όταν αγοράζεις κλασσικούς δεν υπάρχει πρόβλημα.
επίσης καλό είναι να πας τις πρώτες μέρες γιατί προς το τέλος δεν έχει πολλά.
 
Πήγα χτες και σήμερα, χώρισα το χώρο σε δύο μέρη ( μικρό και μεγάλο "Π"όπως είναι η κάτοψη), έψαξα εξονυχιστικά και πραγματοποίησα τις κάτωθι αγορές :

Από Ελληνική Λογοτεχνία

- "Η Κερένια Κούκλα" του Κωνσταντίνου Χρηστομάνου
- "Σφαγείο" του Αλέξη Σεβαστάκη
- "Τότε Που Ζούσαμε" του Ασημάκη Πανσέληνου

Από Ξένη Λογοτενία

- "Στο Φάρο" της Βιρτζίνια Γουλφ

Από Ιστορική Έρευνα

- "Το Σημάδι και η Σφραγίδα" του Γκράχαμ Χάνκοκ

Όλα αυτά με 20,00€ ακριβώς (αντίστοιχες τιμές Πρωτοπορίας 42,73€ και Πολιτείας 46,12€)

Γενικά πολλοί Ρώσοι Κλασικοί (κυρίως Ντοστογιέφσκι), Ουάιλντ, Ντίκενς κι άλλα μεγάλα ονόματα. Καλή ποικιλία θεατρικών από τα εξαντλημένα της "Δωδώνης",παιδικά όπως πάντα σε αφθονία.

Συνολικά υπάρχουν ευκαιρίες, θέλει υπομονή και ψάξιμο...

Από οίκους κυριαρχεί ο "Ζαχαρόπουλος", λείπουν οι μεγάλοι "Λιβάνης', Ψυχογιός", Εκδοτική Αθηνών" κλπ.
 
Δεν είχε πολύ πράγμα γενικά που να με ενδιαφέρει. Ίσως να ξαναπεράσω για να τσεκάρω κανένα θεατρικό. Δεν έφυγα όμως με άδεια χέρια. Πήρα τον Πάν του Χάμσουν και τον Σαραζίν+Άγνωστο Αριστουργημα (το οποίο έχω διαβάσει αλλα θα ήθελα να το έχω) του Μπαλζάκ.
 
Last edited:
Πέρασα και εγώ για μια αναγνωριστική βόλτα.
Έχει αρκετή ποικιλία (μπορεί και να μην θυμάμαι καλά αλλά έχω την εντύπωση πως φέτος τουλάχιστον από άποψη τίτλων είναι πιο ποιοτικά).

Στα περισσότερα οι τιμές κυμαίνονται από 5 εώς 7 (δηλ. χοντρικά ~2-3 ευρώ φθηνότερα από τα αντίστοιχα σε πρωτοπορία/πολιτεία)

Επίσης αν και αντιλαμβάνομαι πως είναι αρκετά ασαφής σαν ερώτηση τι γνώμη έχετε για μεταφράσεις από τους παρακάτω εκδοτικούς:
- Ηριδανός
- Δαμιανός
- Ύψιλον
 
Στις εκδόσεις Ύψιλον και όσο αφορά τους Άγγλους συγγραφείς, μεταφράζει ο Άρης Μπερλής ο οποίος είναι εγγύηση!

Και σε μετάφραση και σε εισαγωγικά σχόλια.:)
 
Ακόμα δεν έχω πάει. Πέρσι είχα πάρει και εγώ τον Φάρο από τις εδόσεις Υψιλον. Ακόμα δεν έχω αξιωθεί να το διαβάσω....
 
Εμείς που είμαστε από μακρυά μπορούμε να ρωτήσουμε για κάποιον τίτλο ή να αγοράσουμε;
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Πέρασα κι εγώ μια βόλτα και πήρα τα εξής:

- Το Σπίτι στην Ομίχλη - Νιλ Γκάιμαν (Coraline)
- Όταν Φυσάει ο Άνεμος - graphic novel του Ρέιμοντ Μπριγκς
- Αλκηβιάδης Δεσμώτης - Νίκος Βλαντής (εξαντλημένο, το ψιλοέψαχνα)
- Το Πορτρέτο του Ντόριαν Γκρέι - Ουάιλντ από εκδόσεις Σμίλη (για δώρο).

Όλα μαζί 16,5 ευρώ. Καθόλου άσχημα. Πάντως τα 6,5 ήταν μόνο για το Σπίτι στην Ομίχλη, και βλέπω ότι στην Πολιτεία το έχουν 6,30. Το κακό ήταν ότι έκανε πολύ κρύο τώρα το βράδυ, και ενώ είχε καλοριφέρ, ήταν όλα σβηστά.
 
Έκανα χτες μία τελευταία βόλτα, δεν άντεξα στον πειρασμό και "τσίμπησα" :

- "Η Πείνα" του Κνουτ Χάμσουν (επιτέλους !!!)

- "Πλωτά Νησιά" του Δημήτρη Μίγγα (ελληνικό μυθιστόρημα μυστηρίου, για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια)

- "Φράουλες και Αίμα" του Τζέιμς Κούνεν (στην εξαντλημένη έκδοση της "Πέλλας")

Συνολικά 7,5€ ("Πολιτεία" 20,22€/"Πρωτοπορία" 25,60€)
 
Top