Untitled Document
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από σύνολο 20

Νήμα: Τα 7 κακά της Μοίρας μου..

 
    Περιοχή
    Θέλω κάποτε όντως να ζω κάπου
    Αναρτήσεις
    466
    Τώρα διαβάζω
    Ερωτική ψύχωση - Μπαλζάκ / Φεγγάρι στον υπόνομο - Γκούντις / Περί ψυχής - Αριστοτέλης

Προεπιλογή

Καλώς ήρθες.

Εύλογο κι ενδιαφέρον ότι έχεις εξοικειωθεί παράλληλα με την ψυχολογία με τους ''εχθρούς της'', την παραψυχολογία και την μεταφυσική. Με τη Φιλοσοφία έχεις ασχοληθεί καθόλου;

Η εγκληματική ψυχολογία ένα χρόνο μετά την ψυχολογία είναι από πρόγραμμα επιμόρφωσης, νομίζω είχε ένα αρκετά καλό το Καποδιστριακό πριν μερικά χρόνια;

Κάθε οικογένεια είναι μικρογραφία του κόσμου, μαζί με κάθε συλλογικό, συναίσθημα ή απόφαση.

Επειδή κάθετί όταν κατακάθεται ο κουρνιαχτός των συναισθημάτων αφήνει απ' την εμπειρία, μια αναμφίβολη γνώση, αυτή είναι πολύτιμη, όπως κι η εξάσκηση του εαυτού μας στο ποιόν της γνώσης αυτής είναι που μας φέρνει κοντύτερα στον εαυτό μας και την προφύλαξη του.

Καλή συνέχεια.

Προεπιλογή

Μυρσινάκι πως τα έβγαλες πέρα με ολα αυτά; σημαντικό που ανεξαρτοποιήθηκες τόσο νωρις αλλά ποιός σε στηριξε στα πρώτα συ βήματα; ελπίζω να μην γίνομαι αδιάκριτη αλλά εσύ πέτυχες άθλο κορίτσι μου!!!
    ''Η φιλία είναι τόσο ωραίο πράγμα και την συναντά κανείς τόσο σπάνια'' Κρόνιν

Κοινωνός
    Περιοχή
    ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Αναρτήσεις
    21
    Τώρα διαβάζω
    ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ ILLUMINATI ΤΟΥ DAN BROWN

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αριαδνη Δες Ανάρτηση
    Μυρσινάκι πως τα έβγαλες πέρα με ολα αυτά; σημαντικό που ανεξαρτοποιήθηκες τόσο νωρις αλλά ποιός σε στηριξε στα πρώτα συ βήματα; ελπίζω να μην γίνομαι αδιάκριτη αλλά εσύ πέτυχες άθλο κορίτσι μου!!!
    Στην αρχή για κανα 6 μηνο μεχρι να μαζεψω λεφτά εμειμα σε μια θεια μου και μετα νοίκιασα μια γκαρσονιέρα και έμεινα μονη μου εντελώς ανεξάρτητη..σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια να σαι πάντα καλά..!!!

Προεπιλογή

Ναι να γραψεις το βιβλίο τι το καλύτερο να δώσεις θάρρος και σε άλλους ανθρώπους!!! ❤και ειναι αποθαρρυμενοι πολλοί απο την ζωή!

Σελιδοβάτης Το αβατάριο του χρήστη Τσίου
    Περιοχή
    Άνω Τούμπα, Κάτω Τούμπα, κάτω στον Πειραιά στα Καμίνια
    Αναρτήσεις
    828
    Τώρα διαβάζω
    "Μελέτη σχετικά με την ποίηση των Ουκρανών τροβαδούρων του 14ου αιώνα"-Μπεκενμπάουερ & Πουλόφσκι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μυρσινακη Δες Ανάρτηση
    επέιδη πάντα ήμουν μαγνήτης για τους πιο ακατάλληλους άντρες
    Μυρσινάκη, γεια σου. Αν δεν είχα ακούσει για τον μαλακομαγνήτη τόσες φορές στην ζωή μου, θα περνούσα την παραπάνω δήλωση στο ντούκου, αλλά επειδή έχει καταντήσει εκνευριστικό να βλέπω γυναίκες να αρνούνται κάθε ευθύνη που έχουν για την επιλογή των συντρόφων τους, σαν άλλη Εβίτα Περόν φτιάχνω κότσο, βγαίνω στο μπαλκόνι και πριν πλησιάσω το μικρόφωνο σου λέω ~sotto voce~ : Ντοντ κράι φορ μι, Μυρσινάκη. Δεν στα χώνω. Η δήλωσή σου είναι η αφορμή για να πω τον νταλκά μου. Said νταλκάς: Ασκούμε έλξη σε αυτό που θέλουμε, αυτό που αξίζουμε ή αυτό που νομίζουμε ότι αξίζουμε. Στην πορεία κανένα καρπούζι δεν βγαίνει μάπα. Μάπα είναι από την αρχή αλλά κάνουμε τα στραβά μάτια ελπίζοντας σε κάποια αλλαγή που όταν τελικά έρθει δεν είναι η επιθυμητή. Αλλαγή όμως σίγουρα θα υπάρξει, διότι το μόνο που δεν αλλάζει είναι η αλλαγή (Όσσο). Και επειδή τώρα θυμήθηκα Ηράκλειτο, που μου θύμισε Λεγάκη, μεράκλωσα: "τα πάντα ρει, τα πάντα ρει, γι'αυτό απόψε είναι γιορτή". Haben Sie verstanden, Herr Muller? Όχι, θα μου πεις. Δεν πειράζει, θα απαντήσω. Για να είμαι ειλικρινής ούτε εγώ κατάλαβα. Auf Wiedersehen, Herr Muller. Καλή συνέχεια σου εύχομαι, και από δω και πέρα μόνο στρωτοί δρόμοι
    Τελευταία επεξεργασία από Τσίου : 10-12-16 στις 21:26
    I'm serious... and don't call me Shirley.

Προεπιλογή

Tσιου είναι λαχείο να σου τυχει καλός άνθρωπος και ουτε ξερεις τι θα σου βγαλει στην πορεια. Γιατι λέμε άλλωστε "καλή τύχη" στα θέματα καρδιάς.

Δάσκαλος της Ξιφασκίας Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.675

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Τσίου Δες Ανάρτηση
    Ασκούμε έλξη σε αυτό που θέλουμε, αυτό που αξίζουμε ή αυτό που νομίζουμε ότι αξίζουμε. Στην πορεία κανένα καρπούζι δεν βγαίνει μάπα. Μάπα είναι από την αρχή αλλά κάνουμε τα στραβά μάτια ελπίζοντας σε κάποια αλλαγή που όταν τελικά έρθει δεν είναι η επιθυμητή.
    Παρότι το λες πολύ λαϊκά, συντάσσεσαι με την γενικότερα άποψη της ψυχανάλυσης, επί του θέματος.
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Σελιδοβάτης Το αβατάριο του χρήστη Τσίου
    Περιοχή
    Άνω Τούμπα, Κάτω Τούμπα, κάτω στον Πειραιά στα Καμίνια
    Αναρτήσεις
    828
    Τώρα διαβάζω
    "Μελέτη σχετικά με την ποίηση των Ουκρανών τροβαδούρων του 14ου αιώνα"-Μπεκενμπάουερ & Πουλόφσκι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αριαδνη Δες Ανάρτηση
    Tσιου είναι λαχείο να σου τυχει καλός άνθρωπος και ουτε ξερεις τι θα σου βγαλει στην πορεια. Γιατι λέμε άλλωστε "καλή τύχη" στα θέματα καρδιάς.
    Στην πορεία, χμμμ.. τι διάρκεια έχει αυτή η πορεία; διότι εδώ μιλάμε για ανθρώπους που πέφτουν απ' τα σύννεφα μετά από 2 και 3 χρόνια σχέσης. Εντάξει, έχουμε διαφορετικές αντιλήψεις, αυτό δεν σημαίνει ότι μόνο ο ένας από τους δύο έχει απόλυτο δίκιο. Από την δική μου οπτική γωνία, καλοτυχία και κακοτυχία υπάρχει μόνο στα τυχερά παιχνίδια, άντε και στα επαγγελματικά. Πιάσε το 5+1 στο τζόκερ να σε χτυπήσω στην πλάτη και να σου πω "Τυχερούλα! Καλοφάγοτα, πέσε τώρα τρεις χιλιάδες ευρώ στον φτωχό Μεξικανό". Τα υπόλοιπα είναι προσωπικές επιλογές (εκτός κι αν μιλάμε για συνοικέσια που ναι, εκεί χρειάζεσαι πολλές ευχές για καλή τύχη). Θες να το πάω και πιο πέρα; Ούτε ζωώδη ένστικτα, ορμές, πάθη και λοιπά φλογοβόλα αποδέχομαι, εκτός κι αν είσαι ανεγκέφαλος ο πιο αδύναμος κρίκος που εκεί πάω πάσο, κουνάω την κεφάλα μου με αποδοκιμασία, εσύ με λες κρυόκωλη, όλοι οι άλλοι παλαμοκροτούν φωνάζοντας "Μπράβο, πες τα, να αγιάσει το στόμα σου", κι εγώ μοιράζω, με αγάπη, παράσημα της ανοιχτής παλάμης σαν να μην υπάρχει αύριο [Σημείωση: Ο λόγος που χρησιμοποίησα σαν πάτημα ένα κομματάκι από το κειμενάκι του συμπαθέστατου Μυρσινακίου είναι επειδή έχω γνωρίσει ανθρώπους στην ζωή μου (κυρίως γυναίκες) που πάντα θα ρίχνουν το φταίξιμο ΣΤΟΝ μαγνήτη, σαν να τους έχει η μαύρη μοίρα στην μπούκα. Ήταν αστείο την πρώτη φορά, το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ διότι όπου παλαβιάρης-α (με την καλή έννοια) κι εγώ δίπλα μη χάσω, αλλά πατάω τα 30 κι αν το ξανακούσω να χρησιμοποιείται αρνητικά και για θέματα ερωτικής φύσης, θα με πιάσουν σπασμοί. Στόμα να είχε αυτός ο μαγνήτης θα έλεγε, ξύπνα χρυσή μου ή μη ροχαλίζεις τόσο βαριά μπας και μπορέσεις να ακούσεις απ' τα μεγάφωνα: "Danger, danger! Evacuate the premises immediately!"]

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φαροφύλακας Δες Ανάρτηση
    Παρότι το λες πολύ λαϊκά, συντάσσεσαι με την γενικότερα άποψη της ψυχανάλυσης, επί του θέματος.
    Μου φτάνει που κατάλαβες τι ήθελα να πω. Δεν έχω ιδέα από ψυχανάλυση (κάτι που θα διορθώσω οσονούπω), έφτασα σ' αυτά τα συμπεράσματα παρατηρώντας τους γύρω μου και ακούγοντας τον νταλκά τους, που μου έφερνε ένα πρήξιμο στην μπροστινή και κάτω από την μέση περιοχή, διότι τις περισσότερες φορές οι νταλκάδες συνοδεύονταν από ερωτηματολόγια, χωρίς βέβαια τα εγωκεντρικά καθάρματα να έχουν πρόθεση να ακολουθήσουν τις συμβουλές που τόσο επίμονα ζητούσαν. Κουβέντα να γίνεται δηλαδή και να μου τρων τον χρόνο.
    *Αν μπορώ να αντιλαμβάνομαι πως στραβός δεν είναι ο γιαλός, αλλά στραβά αρμενίζουμε, μπορούν όλοι.* [Σημείωση: μου χτυπάει πολύ άσχημα το "μάπα το καρπούζι" που χρησιμοποίησα, μόνο και μόνο επειδή σύμφωνα με τον τάδε, ένας άνθρωπος δεν πληροί τις προϋποθέσεις του τέλειου συντρόφου, συζύγου, φίλου κτλ. Είμαστε οι καλύτεροι ή οι χειρότεροι σύντροφοι, σύζυγοι, φίλοι ανάλογα τα ταίρια μας. Παραδείγματα υπάρχουν άπειρα.]

Peace out! Kαλό υπόλοιπο να έχουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από Τσίου : 11-12-16 στις 08:49
    I'm serious... and don't call me Shirley.

Προεπιλογή

Οταν εχεις εναν πατερα σαν του Μυρσινακίου ειναι βεβαιο πως πας κατευθειαν ξανα σε τετοιον ανδρα! Δεν το αισθανεσσι καν δες το σαν το πουλακι στο κλουβι που είναι φυλακισμένο και μια μερα το ελευθερωνεις , ειναι θαυμα που η μυρσινη προχωρησε στην ζωη της, θαύμα! Στα τριαντα ημουν και γω απόλυτη για καποια θεματα πχ γιατι καποιος αυτοκτονει απο ερωτα ; η γιατι ερωτευομαστε τον λαθος ανθρωπο τωρα απλα ξερω πως τα παντα συμβαίνουν.

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Σελιδούλα
    Περιοχή
    πολίτης του κόσμου
    Αναρτήσεις
    17
    Τώρα διαβάζω
    ???

Προεπιλογή

Στην περίπτωση της Μυρσίνης το δύσκολο είναι να σπάσει τον φαύλο κύκλο. Μόνο εκείνη θα ξέρει αν τελικά το κατάφερε. Πραγματικά αξιοθαύμαστη η πάλη της για ζωή!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •