Παγκόσμιος διαγωνισμός "Καζαντζάκης 2017"

Καζαντζάκης 2017 διαγωνισμός
Η λέσχη αγαπά Καζαντζάκη και ως εκ τούτου ίσως ένα μέλος μας , να θέλει να συμμετάσχει στον παγκόσμιο διαγωνισμό που θα γίνει ταχυδρομικά μέχρι τα τέλη αυτού του μήνα. Γράφεις πεζό, ποίημα, διήγημα, χρονικό, στίχος ή ζωγραφική και σχέδιο για τον Έλληνα συγγραφέα και το ταχυδρομείς , κάτι που να αντανακλά το πνεύμα του, αν θέλει κάποιος συνλεσχίτης ας πάρει μέρος, θα είναι χαρά για όλους μας.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Αναρωτήθηκα ποιος το οργανώνει. Σε άλλον ιστότοπο βλέπω πως μάλλον οργανώνεται από κάποια "Διεθνή Εταιρεία Ελλήνων Λογοτεχνών & Καλλιτεχνών", η οποία σαν ιστότοπο έχει απλά ένα ιστολόγιο (κι αξίζει να μπείτε στον κόπο να ρίξετε μια ματιά και στο περιεχόμενο). :ανέκφραστος:

Από όσο καταλαβαίνω το βραβείο δεν θα είναι άλλο παρά... το χαρτί δηλ. δεν υπάρχει κάποιο έπαθλο. Και πως όλες οι συμμετοχές (καλές, κακές, άθλιες) θα εκδοθούν μαζί(!) Αναρωτιέμαι εάν θα πωλούνται τα αντίτυπα διότι τότε μάλλον θα αγοραστούν από τους συμμετέχοντες κι εξού και θα μπορέσει να πουληθεί ένα τέτοιο βιβλίο.

Το ότι βλέπεις καπου "Καζαντζάκεια" ή "Ομήρεια" ή "Καφάβεια" δεν θα πρέπει να σε ψαρώνεις εξορισμού από το όνομα και να το αναπαράγεις, παρά αξίζει να κάνεις μια στοιχειώδη έρευνα για να τοποθετήσεις τον "διαγωνισμό" στο σωστό ύψος.

Κατά την γνώμη μου κακώς χρησιμοποιούν αυτό το όνομα. Ειδικά εάν δεν υπάρχει ένα έπαθλο επάξιο του ονόματος (δεν θα έπρεπε να πάρει μερικές χιλιάδες ευρώ ο νικητής ενός διαγωνισμού που φέρει το όνομα του Καζαντζάκη; ) κι αν επιπλέον ο καρπός θα είναι ένα βιβλίο το οποίο θα συμπεριλαμβάνει και κακή λογοτεχνία, την φιλότιμη κι άτεχνη προσπάθεια του καθενός που έστειλε στους εκδότες και τον απέρριψαν.

Πάντως, για άλλη μια φορά, θα ικανοποιηθεί η ματαιοδοξία κάμποσων οι οποίοι θα δωρίζουν το (αγορασμένο) "Μέγα Ανθολόγιο", το οποίο θα συμπεριλαμβάνει καί το "έργο" τους, δεξιά-αριστερά, σε συγγενείς και φίλους.

Πείτε με κυνικό. :ανέκφραστος:

Επίσης, πιστεύω πως κάποιος δύσκολα μπορεί να μιλάει "για όλους μας". Για εμένα δεν θα είναι χαρά να συμμετέχει εκεί κάποιος συνλεσχίτης. Θα είναι μάλλον αδιάφορο κι αν όχι τελείως, τότε ίσως λίγο θλιβερό. (Συγνώμη Αριαδνη).
 
Για μένα είναι καλό κάποιος να συμμετάσχει σε τετοιους διαγωνισμους , εξασκειται, κέρδος έχει σε κάθε περίπτωση, δεν εχει κάτι να χάσει άλλωστε!
 
Μοναχός και μόνος Καζαντζάκης
Μοναχός, απελπισμένος με την πνοή του θείου,
έτσι με είδαν τα μάτια σου, με άκουσε η ψυχή σου
τα φύλλα των βιβλίων σου έδειξαν το βάθος της ζωής μου,
ξεκίνησε με λύπησες, με δάκρυα, με πράξεις, με κατάρες, με λόγους που με κράτησαν ζεστό
και λυπημένο, μου φανερώσανε το φως, με πήρε το σκοτάδι, με τραγούδησε η γη και ο χρόνος δεν με βλάπτει!

Και ζωήρεψε σιμά, ξανά η θαμπή σου, την λήθη μου δεν ζήλεψαν τα αδικοχαμένα χείλη, μονάχα εσύ αγάπη μου θυμίσου μιαν ώρα, σε καρτερούσα μοναχός και η δίψα μου δεν φτάνει να σε ακουμπήσω με φτερά για να σε ιδώ δική μου!

Δεν είδα καταχνιά βικτωριανή, λονδρέζικη ομίχλη, Αλάσκα, Σιβηρία, χιονιά, ούτε το κέντρο των στερνών μου χρόνων αντίκρυσα, ούτε την επιστήμη
βουνά είδα απάτητα, αετούς θησαυρημένους, η Κρήτη μου έδωσε πνοή, κείνη λογίζω μάνα
το φέγγος της ασπάζομαι, στον νου το κατέω και τραγουδώ τα νιάτα της, σέβομαι τα στερνά της!
Και στις σελίδες ταξίδεψα δίπλα της μαγεμένος, στα βράχια της βαριά πληγωμένος!

Και καρτερώ τον θάνατο, πληγή να με ονομάσει και πιότερο τον καρτερώ με την αθανασία,
αν μου δώσει δίκιο ο αετός, οχιά μην μου μιλήσει
μα αν είναι να μου δώσει τ΄ άδικο ας μου το δώσει τώρα και η πικρά να γενεί, θανή να μ'αναστήσει!
Διότι τα αγάπησα όλα, τα φοβήθηκα όλα και ήλπισα σε όλα!
αχχ το ποιημα μου δεν βραβευτηκε, είμαι απαρηγορητη, σας παρακαλώ πείτε μου εσείς καλά λόγια, δεν ήταν ωραίο; αντικειμενικα;:λυγμ::κλαψ:έναν ωμο να κλάψω
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Όμορφο το ποιηματάκι σου αν και ιδιωματισμοί όπως "πιότερο" μοιάζουν πολύ επιτηδευμένοι. Φαντάζομαι κανονικά λες απλά "περισσότερο".

Από εκεί και πέρα, κι όπως σημείωσα ευθύς εξαρχής, ο συγγεκριμένος είναι ένας διαγωνισμός με αρκετά αμφίβολο ποιόν. Θα προτιμούσα να βλέπω κόσμο που ξέρει να ζυγίζει με επιφύλαξη τα πράγματα για αυτό που πραγματικά είναι πριν τραβήξει κι άλλους σε κάτι που είναι πολύ λιγότερο από το τεράστιο όνομα που σφετερίζεται.

Αν κι εδώ, μάλλον δεν τράβηξες κανέναν μαζί σου, Αριαδνη.
 
Δεν τραβηξα και το βραβειο δεν βαριεσαι next time. Μπορεί και να πήρε και κάποιος άλλος δικός μας μέρος δεν το ξερεις! Αν πω οτι για λιγο ενιωσα κατι απο τον πονο του Καζαντζακη θα με παρετε για χαζο αλλα αφου ετσι εγινε!
 
Last edited:
Αναρωτήθηκα ποιος το οργανώνει. Σε άλλον ιστότοπο βλέπω πως μάλλον οργανώνεται από κάποια "Διεθνή Εταιρεία Ελλήνων Λογοτεχνών & Καλλιτεχνών", η οποία σαν ιστότοπο έχει απλά ένα ιστολόγιο (κι αξίζει να μπείτε στον κόπο να ρίξετε μια ματιά και στο περιεχόμενο). :ανέκφραστος:

Από όσο καταλαβαίνω το βραβείο δεν θα είναι άλλο παρά... το χαρτί δηλ. δεν υπάρχει κάποιο έπαθλο. Και πως όλες οι συμμετοχές (καλές, κακές, άθλιες) θα εκδοθούν μαζί(!) Αναρωτιέμαι εάν θα πωλούνται τα αντίτυπα διότι τότε μάλλον θα αγοραστούν από τους συμμετέχοντες κι εξού και θα μπορέσει να πουληθεί ένα τέτοιο βιβλίο.

Το ότι βλέπεις καπου "Καζαντζάκεια" ή "Ομήρεια" ή "Καφάβεια" δεν θα πρέπει να σε ψαρώνεις εξορισμού από το όνομα και να το αναπαράγεις, παρά αξίζει να κάνεις μια στοιχειώδη έρευνα για να τοποθετήσεις τον "διαγωνισμό" στο σωστό ύψος.

Κατά την γνώμη μου κακώς χρησιμοποιούν αυτό το όνομα. Ειδικά εάν δεν υπάρχει ένα έπαθλο επάξιο του ονόματος (δεν θα έπρεπε να πάρει μερικές χιλιάδες ευρώ ο νικητής ενός διαγωνισμού που φέρει το όνομα του Καζαντζάκη; ) κι αν επιπλέον ο καρπός θα είναι ένα βιβλίο το οποίο θα συμπεριλαμβάνει και κακή λογοτεχνία, την φιλότιμη κι άτεχνη προσπάθεια του καθενός που έστειλε στους εκδότες και τον απέρριψαν.

Πάντως, για άλλη μια φορά, θα ικανοποιηθεί η ματαιοδοξία κάμποσων οι οποίοι θα δωρίζουν το (αγορασμένο) "Μέγα Ανθολόγιο", το οποίο θα συμπεριλαμβάνει καί το "έργο" τους, δεξιά-αριστερά, σε συγγενείς και φίλους.

Πείτε με κυνικό. :ανέκφραστος:

Επίσης, πιστεύω πως κάποιος δύσκολα μπορεί να μιλάει "για όλους μας". Για εμένα δεν θα είναι χαρά να συμμετέχει εκεί κάποιος συνλεσχίτης. Θα είναι μάλλον αδιάφορο κι αν όχι τελείως, τότε ίσως λίγο θλιβερό. (Συγνώμη Αριαδνη).
Συμφωνώ θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο στοιχειώδες ποσό ή έστω μία καλή αναγνώριση.
 
Όταν θέλεις να απαντήσεις σε ενα τμήμα μίας ανάρτησης καλύτερα να παραθετεις μόνο το τμήμα όπου απαντας. Έτσι είναι ευκολότερο να καταλάβει ο αναγνώστης σου σε τι αναφέρεται η απάντηση σου
 
Top