Untitled Document
Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 81 έως 88 από σύνολο 88

Νήμα: Συνανάγνωση American Gods του Neil Gaiman

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Δουλτσινέα
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτήσεις
    31
    Τώρα διαβάζω
    ''Οι Μαγεμένες'' Μαίρη Κόντζογλου

Προεπιλογή

Προσωπικά αγαπητέ μου Γιάννη δεν νομίζω ότι θα το ξαναδιάβαζα. Τείνω να συμφωνήσω περισσότερο με την άποψη του Ιαβέρη. Και κατα αρχάς καλησπέρα σε όλους σας, έχω τελειώσει το βιβλίο αρκετές μέρες τώρα, αλλά ξεκίνησα κάτι άλλο και ξέρετε τώρα πως είναι αυτά...Ελπίζω την επόμενη φορά να είμαι πιο συνεπής

Λοιπόν, σχετικά με τα τελευταία κεφάλαια του βιβλίου. Επιτέλους, ο Σάντοου ενεργοποιήθηκε, ζωντάνεψε, εξέφρασε την θέληση του για κάτι και το υλοποίησε!!!! Μα τον Τουτάτη για το τέλος μας το φύλαγε... Ενδιαφέρουσα η αποψή σου Γιάννη ότι εμφανίστηκε σαν από μηχανής Θεός. Λες και κάποιος τον προετοίμαζε σε όλη του ζωή για τον ρόλο που θα κληθεί να παίξει, τώρα πια γνωρίζουμε ότι ο ίδιος του ο πατέρας ήταν εκείνος που κινούσε τα νήματα της ζωής του και τον θυσίασε ως άλλος Αβραάμ (μιας και αναφερόμαστε σε μυθολογία και Θεούς!).

Εντούτοις, συνολικά η εικόνα που αποκόμισα είναι ενός μυθιστορήματος που όλο και κάτι θέλει να σου πει, κάποιο μήνυμα να σου μεταδόσει, όμως δεν ολοκληρώνει την προσπάθειά του. Αν και η πλοκή με παρακινούσε αρκετά ώστε να συνεχίζω να διαβάζω, μου φάνηκε λίγο άνευρο, στερημένο από σκηνές που σε αιφνιδιάζουν, από αναπάντεχες καταστάσεις που σε καθηλώνουν.

Και για να μην είμαι σε όλα αρνητική, να πω ότι στε τέλος τον συμπάθησα τον ταλαίπωρο τον Σάντοου και σίγουρα συγκινήθηκα από την γυναίκα του και σε ό,τι εκείνη έκανε για να τον προστατέψει από τον θάνατο...Πολύ όμορφη και δυνατή ιστορία αγάπης!
    Όπως επίσης βρήκα πολύ ιδιαίτερη την περιγραφή της καθόδου στον -αντίστοιχο- Άδη του Σάντοου και της περιπλάνησης του στα μονοπάτια της αλήθειας.

Αλήθεια η σειρά στην τηλεόραση πότε ξεκινάει? Όποιος γνωρίζει ας μας ενημερώσει! Περιμένω να διαβάσω και άλλα σχόλια σας!!

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Καστάλια
    Περιοχή
    Από τότε που ήρθε η μαζική πρόσβαση στο διαδίκτυο, πολίτης του κόσμου
    Αναρτήσεις
    528
    Τώρα διαβάζω
    Ένα μείγμα από ανάλαφρα βιβλία, pop-science, φαντασία και ιστορία. Αν βαρεθώ το ένα, πιάνω το άλλο..

Προεπιλογή

Όπως ήταν αναμενόμενο, ένα τόσο ογκώδες βιβλίο αποδείχθηκε πρόκληση όσον αφορά την τήρηση του προγράμματος εκ μέρους όλων μας, εμού συμπεριλαμβανομένης. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το έχω τελειώσει εδώ και κάμποσες μέρες, αλλά αφενός μεν δεν έβρισκα χρόνο να γράψω, αφετέρου δεν είχα ξεμπλέξει μέσα μου ακριβώς τις εντυπώσεις που μου άφησε. Όσο περνάει ο καιρός, τείνω να συμφωνήσω με τον Γιάννη ότι αυτό το βιβλίο έχει να δώσει περισσότερα στον αναγνώστη στη δεύτερη ανάγνωσή του, παρά στην πρώτη (όχι ότι σκοπεύω να το ξαναδιαβάσω στο ορατό μέλλον). Εμένα προσωπικά με άφησε μάλλον αδιάφορη, όσο και αν στιγμές στιγμές μου έδωσε και τροφή για σκέψη. Θα έλεγα, οι εντυπώσεις μου από το βιβλίο συνοψίζονται λίγο πολύ σ' αυτό τον διάλογο προς το τέλος του βιβλίου:

"You learn anythin' from all this?" asked Mr. Nancy.
    Shadow shrugged. " I don't know. Most of what I learned on the tree I've already forgotten", he said. You keep some of the dream forever, and you know things down deep inside yourself, because it happened to you, but when you go looking for details they kind of just slip out of your head."

Τα εκτεταμένα παραληρήματα και οράματα του Σάντοου με κούρασαν, και λίγο-πολύ ανυπομονούσα να τελειώνουν για να προχωρήσει παρακάτω το βιβλίο. Γενικώς πιστεύω ότι παραήταν σπασμωδικά και επεισοδιακά γραμμένο το βιβλίο, υπερβολικά χαώδες για το προσωπικό μου γούστο, σκηνές ατάκτως εριμμένες εδώ και εκεί σε βαθμό που ενίοτε πηδούσα κατά λάθος σελίδες, και δεν το αντιλαμβανόμουν καν.

Οι παλιότεροι θεοί, στους οποίους ο Γκάιμαν έχει ανέκαθεν μια αδυναμία και τους έχει αφιερώσει αρκετές σελίδες και σε άλλα έργα τους, ήταν αρκετά ενδιαφέροντες χαρακτήρες, αλλά μου φάνηκε ότι ο δημιουργικός οίστρος του ξεφούσκωσε λίγο όταν έπρεπε να περιγράψει τους νέους θεούς της σύγχρονης εποχής (για τους οποίους προφανώς δεν έχει και τόσο εκτεταμένο υλικό στο οποίο να βασιστεί όπως συμβαίνει με τις παλιότερες μυθολογίες). Επίσης, οι Έλληνες θεοί; Βρήκα επίσης ενδιαφέρον το γεγονός ότι ενώ ο θεός της Βίβλου και ο Χριστός έμειναν απ' έξω, υπήρξαν αρκετοί παραλληλισμοί (με πράγματα που συμβαίνουν σε τρεις μέρες, κρεμάσματα σε δέντρα κλπ) που να εμπλέκουν και αυτούς στο βιβλίο.

Για τον Σάντοου δεν έχω καταλήξει, όλως περιέργως. Σίγουρα συμπάθησα πολύ τη Λόρα, και αν έπρεπε να πω το ένα πράγμα που μου άρεσε από όλο το βιβλίο, θα έλεγα η ιστορία αγάπης τους. Υποψιάζομαι ότι αυτό το βιβλίο είχε πάρα πολλές αναφορές και κρυμμένα νοήματα, και πιθανώς η ανικανότητά μου να τα πιάσω και να τα εκτιμήσω εν μέρει να εξηγεί την αίσθηση ανικανοποίησης που μου άφησε στο σύνολό του το βιβλίο. Πραγματικά όμως δεν νιώθω ότι είχε μέσα του αρκετά στοιχεία που θα με τραβούσαν να το ξαναδιαβάσω.

Αυτά από μένα, σας ευχαριστώ για την ωραία παρέα σ' αυτή τη συνανάγνωση, και ελπίζω να ξαναβρεθούμε και σε άλλες, καλύτερες.
    I was gratified to be able to answer promptly, and I did. I said I didn’t know.

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Γιαννης Ρινακακης
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    89
    Τώρα διαβάζω
    Το Σμηνος Φρανκ Σετσινγκ

Προεπιλογή

Χαχα! Σιγουρα παντως και εγω 3η φορα...δεν το ξαναδιαβαζω!
    Και εγω ευχαριστω για την παρεα! Το απολαυσα!
    Ευχομαι και στο επομενο και ελπιζω να τυχει να μην το εχω διαβασει!!
    Τελευταία επεξεργασία από Γιαννης Ρινακακης : 12-04-17 στις 00:36
    Cogito Ergo Sum

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη ΘοδωρήςΘοδωρής
    Αναρτήσεις
    31
    Τώρα διαβάζω
    ΟΧΤΩ - Katherine Neville (Κάθριν Νέβαϊλ)

Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι επειδή είμαι νέος εδώ; Μπορεί ο καθένας να δημιουργεί συνανάγνωση βιβλίων; Κάθε πότε γίνεται αυτό, πως αποφασίζεται για τα βιβλία και τι βιβλία επιλέγετε; Θα χαρώ να συμμετάσχω αλλά δεν έχω το βιβλίο. Αν το αγοράσω θα ενημερώσω

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Καστάλια
    Περιοχή
    Από τότε που ήρθε η μαζική πρόσβαση στο διαδίκτυο, πολίτης του κόσμου
    Αναρτήσεις
    528
    Τώρα διαβάζω
    Ένα μείγμα από ανάλαφρα βιβλία, pop-science, φαντασία και ιστορία. Αν βαρεθώ το ένα, πιάνω το άλλο..

Προεπιλογή

Γεια σου, Θοδωρή. Θεωρητικώς όλοι μπορούν να προτείνουν συνανάγνωση, αν το βιβλίο που έχουν υπόψη τους καταφέρει να συγκεντρώσει το ενδιαφέρον και από άλλα μέλη της λέσχης, και φυσικά να είναι σχετικά εύκολο να βρεθεί. Θα ανοίξεις καινούριο νήμα εδώ όπου θα κάνεις μια σύντομη παρουσίαση του βιβλίου και θα καλέσεις τον κόσμο να σου κάνει παρέα. Αν μαζευτούν μερικά άτομα, φτιάχνεις ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα με όσα κεφάλαια ή σελίδες θέλετε, αφήνετε τα Σαββατοκύριακα για σχολιασμό, και είσαι έτοιμος.

Η συγκεκριμένη συνανάγνωση λίγο πολύ ολοκληρώθηκε πια, αλλά αν φυσικά κάποια στιγμή διαβάσεις το βιβλίο και θέλεις να μοιραστείς τις εντυπώσεις σου από αυτό, παρακαλώ καν' το - θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν θα καταφέρει να σε γοητεύσει περισσότερο από τον μέσο όρο των αναγνωστών.
    I was gratified to be able to answer promptly, and I did. I said I didn’t know.

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    9.029

Προεπιλογή

(δεν το πολυπαρακολουθώ, αλλά σε αυτά που διαβάζετε μαζί, μπαίνει κανείς στον κόπο έπειτα να κάνει μια παρουσίαση; ή ίσως δεν χρειάζεται; )
    Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
    Honey bee…

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη ΘοδωρήςΘοδωρής
    Αναρτήσεις
    31
    Τώρα διαβάζω
    ΟΧΤΩ - Katherine Neville (Κάθριν Νέβαϊλ)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Καστάλια Δες Ανάρτηση
    Γεια σου, Θοδωρή. Θεωρητικώς όλοι μπορούν να προτείνουν συνανάγνωση, αν το βιβλίο που έχουν υπόψη τους καταφέρει να συγκεντρώσει το ενδιαφέρον και από άλλα μέλη της λέσχης, και φυσικά να είναι σχετικά εύκολο να βρεθεί. Θα ανοίξεις καινούριο νήμα εδώ όπου θα κάνεις μια σύντομη παρουσίαση του βιβλίου και θα καλέσεις τον κόσμο να σου κάνει παρέα. Αν μαζευτούν μερικά άτομα, φτιάχνεις ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα με όσα κεφάλαια ή σελίδες θέλετε, αφήνετε τα Σαββατοκύριακα για σχολιασμό, και είσαι έτοιμος.

Η συγκεκριμένη συνανάγνωση λίγο πολύ ολοκληρώθηκε πια, αλλά αν φυσικά κάποια στιγμή διαβάσεις το βιβλίο και θέλεις να μοιραστείς τις εντυπώσεις σου από αυτό, παρακαλώ καν' το - θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν θα καταφέρει να σε γοητεύσει περισσότερο από τον μέσο όρο των αναγνωστών.
    Τέλεια!!! Έχω μερικά πράγματα στο μυαλό μου για το καλοκαίρι που έρχεται μιας και τελειώνουν τα σχολεία και θα εχω περισσότερο χρόνο.Όσο μάλλον για το βιβλίο θα το διαβάσω σίγουρα και μπήκε στην λίστα επιθυμιών.

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Ιπποπόταμος
    Αναρτήσεις
    248
    Τώρα διαβάζω
    ...άρα υπάρχω!

Προεπιλογή

Κάπως άσχετο αλλά έχω δυο απορίες για τη σχέση βιβλίου- σειράς:
    1. Πόσο πιστή είναι η μεταφορά του βιβλίου στη σειρά
    2. Ποιο μέρος καλύπτει η πρώτη σαιζόν της σειράς (τελειώνει εκεί που ο "Τετάρτης" και το "Φεγγάρι Σκιά" :p συναντάνε την "Άνοιξη");

Συγγνώμη αν το έχετε αναφέρει πιο πάνω αλλά απέφυγα να τα διαβάσω για να μην διαβάσω αποκαλύψεις σχετικά με την πλοκή.

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •