Untitled Document
Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 71 έως 77 από σύνολο 77

Νήμα: Συνανάγνωση American Gods του Neil Gaiman

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Ιαβερης
    Περιοχή
    Ottery,England
    Αναρτήσεις
    1.068
    Τώρα διαβάζω
    Needfull Things, Stephen King

Προεπιλογή

Έχω φτάσει στο κεφάλαιο 13 κι εγώ οπότε μπορώ να πω τις εντυπώσεις μου από τη μέχρι τώρα ανάγνωση.
    Κατ'αρχάς να πω ότι τρελαίνομαι με το Lakeside, μου θυμίζει λίγο τη παγωμένη Νορβηγία του αγαπητού Χάρι Χόλε και λίγο το Twin Peaks του Λιντς. Φαίνεται κι ο Σάντοου την έχει καταβρεί με τη μικρή πόλη κι αρχίζει να δένεται με κάποιους από τους κατοίκους, βλπ. Χινζελμαν, τον οποίο πολύ χαίρομαι που ξανασυναντάμε στο βιβλίο. Ο Σάντοου εξακολουθεί να μου είναι αδιαφορος και μάλλον έτσι θα παραμείνει ως το τέλος του βιβλίου. Πολύ παθητικός τύπος, όπως σωστά παρατήρησες, Δουλτσινέα. Καθόλου ζωντάνια, σαν βασικό πρόσωπο της ιστορίας δεν κάνει τίποτα από το να βλέπει οράματα και να βολοδέρνει δεξιά κι αριστερά. Ο Wednesday είναι άλλη κατηγορία, όσο πάει τον συμπαθώ και περισσότερο. Είναι δραστήριος, ενεργητικός, προσπαθεί να πάρει όσους περισσότερους από τους παλιούς θεούς μπορεί με το μέρος το ώστε να φτιάξει μια δυνατή ομάδα για την επικείμενη μάχη με τους νέους θεούς. Όμως ένα δεν καταλαβαίνω, τι έχει κάνει ο Wednesday. στους υπόλοιπους θεούς κι όπου πάει τον σκυλοβρίζουν;
    Δουλτσινέα, εμενα με συγκίνησε πολύ η ιστορία των διδύμων γιατί ξέρουμε τι πέρασαν γενικά οι " απολίτιστοι" Αφρικανοί εξαιτίας των "πολιτισμένων" λευκών, τραγική ιστορία.
    Προς το τέλος του 12 κεφαλιού άρχισαν να αγριεύουν τα πράγματα καθώς βλέπουμε μερικούς από τους παλιούς θεούς να δολοφονούνται από τους νέους, όπως για παράδειγμα η Σίβα. Φαντάζομαι στη συνέχεια της ιστορίας θα δούμε περισσότερη δράση...
    " Υπάρχει μόνο ένα είδος ανθρώπων. ¶νθρωποι."

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Μπου Ραντλι
    Περιοχή
    ¶γιος Αρτέμιος, Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.923
    Τώρα διαβάζω
    "Το Λάθος" του Αντώνη Σαμαράκη

Προεπιλογή

Χαιρετώ τους φίλους και τις φίλες της συνανάγνωσης, δεν έχω εγκαταλείψει την προσπάθεια. Περιμένω ευλαβικά την παραγγελία μου από την "Πολιτεία", δυστυχώς ήταν εξαντλημένο και στην "Πρωτοπορία", οπότε τελικά με καθυστέρησαν.

Ζητώ συγγνώμη που αμέλησα να το αναφέρω, το καλό είναι πως έτσι και το πιάσω στα χέρια μου μπορώ να το πάω σερί και να καλύψω το χάσμα...

Περιοχή
    Ottery,England
    Αναρτήσεις
    1.068
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Μην αγχώνεσαι, Μπου, δεν έγινε και τίποτα. Εγώ προχώρησα αλλά δύο κεφάλαια χθες βράδυ κι όπως το βλέπω μες στην άλλη βδομάδα θα το τελειώσω.

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Γιαννης Ρινακακης
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    73
    Τώρα διαβάζω
    Σκιά που ψιθύριζε/Μέριτ

Προεπιλογή

Καλησπερα και απο μενα! Λογικα οπου ναναι το τελειωνω εγω! Αλλα επειδη δε βλεπω καποιος να περασε ακομα το 13 κεφαλαιο το μονο που θα πω προς το παρρον ειναι οτι χαιρομαι που το προτεινατε και εκατσα και το ξαναδιαβαζω...μου αρεσει πολυ περισσοτερο αυτη τη φορα..ισως γιατι τελικα ειναι ποιο πολυπλοκο αποτι πιστεψα με την πρωτη αναγνωση και τωρα με τη 2η συνδεω γεγονοτα που ιδεα δεν ειχα πριν...πραγματικα πιστευω οτι οποιος το τελειωσει και δεν του αρεσει...δωστε του αλλη μια ευκαιρια οπως εγω...Το αξιζει τελικα...!!
    Cogito Ergo Sum

Περιοχή
    Ottery,England
    Αναρτήσεις
    1.068
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Τι έγινε παιδιά, χαθήκαμε; Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ το έχω παρατήσει το βιβλίο εδώ και μέρες. Έχω φτάσει μέχρι το κεφάλαιο 18 και ελπίζω να το τελειώσω τις προσεχείς μέρες γιατί αρχίζω και νιώθω τύψεις. Λοιπόν, στα προηγούμενα κεφάλαια είχαμε εξελίξεις, τέζα ο Wednesday, ο Σαντοου πέρασε τη δοκιμασία στο δέντρο κι είχαμε πάλι εκείνα τα οράματά του πάλι. Η πολυπόθητη μάχη που περιμέναμε όλοι από την αρχή του βιβλίου είναι προ των πυλών, ας δούμε εάν θα μας εντυπωσιάσει ο Gaiman τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι.

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Γιαννης Ρινακακης
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    73
    Τώρα διαβάζω
    Σκιά που ψιθύριζε/Μέριτ

Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια! Εγω το (ξανα)τελειωσα αλλα δεν ειπα τιποτα γιατι περιμενω σχολια και ειχα να δω μερες καποιον να γραψει! Ευτυχως που υπαρχεις και εσυ Ιαβερη γιατι νομιζα οτι κολλησε η σελιδα!
    Cogito Ergo Sum

Περιοχή
    Ottery,England
    Αναρτήσεις
    1.068
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Γιάννη το βιβλίο το τελείωσα επιτέλους χθες βράδυ και μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα. Όμως θα γράψω πιο αναλυτικά αργότερα.

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •