Untitled Document
Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 51 έως 60 από σύνολο 88

Νήμα: Συνανάγνωση American Gods του Neil Gaiman

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Γιαννης Ρινακακης
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    89
    Τώρα διαβάζω
    Το Σμηνος Φρανκ Σετσινγκ

Cool

Καλημέρα και από μένα! Εμένα αντίθετα απ 'ότι ειπώθηκε μ 'άρέσει η γραφή του Gaiman γιατί παρόλλο που είναι απλοϊκή και λαϊκή είναι στρωτή και ευκολοδιάβαστη.Ρέει'..αλλά γούστα είναι αυτά βέβαια..περι ορέξεως κτλπ κτλπ..
    Στο δια ταύτα...ωραία ιστορία ..όχι τόσο πρωτότυπη η βασική ιδέα βέβαια..σε αρκετά βιβλία έχει αναφερθεί η ιδέα ότι οι θεοί όταν δεν τους πιστεύεις παύουν να υπάρχουν και προσπαθούν να ξανα αποκτήσουν υπόσταση μέσω της πίστης(*δες όνειρα του Σαντοου και το επεισόδιο στο καρουζελ) . Εδώ Δουλτσινέα -αν έχω καταλάβει καλά- δεν γίνεται πόλεμος για την εκ νέου εδραίωσης τους ακριβώς ,αλλά ποιο πολύ για την επιβίωσή τους ή τουλάχιστον την <<όχι χωρίς μάχη>> εξαφάνισή τους. Δηλαδή για έναν χαμένο κατά τα φαινόμενα αγώνα απελπισίας για επιβίωση ,ενάντια στην επικράτηση της χειραφέτησης της τεχνολογίας. Και μάλιστα η ειρωνεία του θέματος είναι ότι "ο πατέρας όλων" , ο Όντιν -όπως φανερώθηκε στο μεγαλύτερο καρουζέλ του κόσμου - ,στηρίζεται εν μέρη σε κάποιον (Σάντοου) ,ο οποίος δεν ενδιαφέρεται ποια για την δική του επιβίωση εφόσον έχει χάσει τα πάντα.
    Στο μεταξύ παρόλλο που διαβάζω 2η φορά το βιβλίο...δε θυμάμαι ούτε εγώ γιατί μπήκε φυλακή ο Σάντοου!!! χαχα...Μάλλον δεν έδωσα και πολύ σημασία σε αυτό το κομμάτι!
    Επίσης εμένα θα έλεγα ότι ποιο πολύ μου θυμίζει Μπάρκερ παρά Κίνγκ ,αν είναι να δηλώσω κάποια ομοιότητα με άλλο συγγραφέα , γιατί είναι λίγο ποιο " ωμός " σε σχέση με τον Κινγκ , όπως και παρόλλο που έχει το δικό του ιδιαίτερο στυλ , φαίνεται πως δεν έχει την ωριμότητα γραφής του Κινγκ. Αφήνει δηλαδή κατα την ταπεινή μου άποψη κάποια "κενά" στην ιστορία , που βέβαια όπως προαναφέρθηκε ίσως χάθηκαν στη μετάφραση!
    Κατά τ' αλλα τα 6 πρώτα κεφάλαια σίγουρα με προϊδεάζουν θετικά (ξανά! ) για τη συνέχεια!!!

Στο μεταξύ...το προσέξατε ότι 2 φορές αναφέρθηκε στους έλληνες και η μιά ήταν για το σεξ και η άλλη για τα ντολμαδάκια;;; χαχαχα
    Τελευταία επεξεργασία από Κόρτο Μαλτέζε : 17-02-17 στις 13:54 Αιτία: συνεχόμενες αναρτήσεις
    Cogito Ergo Sum

Όμορφο Νιάτο Το αβατάριο του χρήστη Εωθινή
    Αναρτήσεις
    8
    Τώρα διαβάζω
    American Gods-N.Gaiman

Προεπιλογή

Χα χα χα, δε διευκρίνησε όμως αν τα ντολμαδάκια ήταν... γιαλαντζί!!

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Δουλτσινέα
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτήσεις
    31
    Τώρα διαβάζω
    ''Οι Μαγεμένες'' Μαίρη Κόντζογλου

Προεπιλογή

Φαίνεται Γιάννη ότι είμαστε πλέον διάσημοι μόνο για τα φαγητά και.... τις κρέπαλες μας😂

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Ιαβερης
    Περιοχή
    Ottery,England
    Αναρτήσεις
    1.080
    Τώρα διαβάζω
    Needfull Things, Stephen King

Προεπιλογή

Λοιπόν, μόλις τελείωσα κι εγώ τα κεφάλαια 5 και 6 κι έρχομαι να πω εντυπώσεις.
    Όπως είπα και σε προηγούμενη ανάρτηση δεν τρελάθηκα κιόλας με το βιβλίο όμως για κάποιο λόγο δεν με άφηνει εντελώς αδιάφορο. Με τραβάει να συνεχίσω παρακάτω, να δω πώς θα καταλήξει.
    Στα θετικά βάζω την κεντρική ιδέα του βιβλίου. Μάχη μεταξύ των παλιών και των νέων θεών δεν έχω ξαναδεί σε βιβλίο, μου είναι κάτι πρωτόγνωρο και συναρπαστικό. Μου αρέσει επίσης η ποικιλία που υπάρχει, έχουμε θεούς και θεότητες απ'ολες τις μυθολογίες του κόσμου (ινδική, σκανδιναβική,σλαβικη κλπ.) κι έχω περιέργεια να δω στις επικείμενες μάχες πώς θα πολεμήσει ο καθένας. Επίσης το βιβλίο έχει γρήγορους ρυθμούς, δεν πλατειάζει, αν και αυτό ως ένα σημείο είναι ι και αρνητικό, θα πω γιατί παρακάτω. Μου αρέσει η γραφή του Gaiman, λιτός και ξεκάθαρος, χωρίς πολλά στολίδια λέει ακριβώς αυτό που θέλει να πει, αν και πάλι έχει τις επιπτώσεις της η γραφή αυτή. Και τέλος, εχει χιούμορ ο τύπος, σε αρκετά σημεία διασκέδασα με τις ατάκες του Σάντοου.
    Πάμε στα αρνητικά τώρα. Ο Gaiman δεν έχει καταφέρει, τουλάχιστον μέχρι τώρα, να κάνει την ιστορία πιο ατμοσφαιρική, πιο ζωντανή. Για να καταλάβετε τι εννοώ. Εάν για παράδειγμα ο Κινγκ έγραφε ιστορία για κάποιο στοιχειωμένο σουβλατζιδικο (!) θα με έπειθε ότι όντως βρίσκομαι σε σουβλατζιδικο, θα με άφηνε να μυρισω την τσικνα, μπορεί και να με έβαζε να ψήσω κανένα σουβλάκι και ύστερα εκεί που θα καθόμουν, θα μου πετούσε κανένα φάντασμα και θα έτρεχα σαν τρελός. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο Κινγκ ( έδωσα παράδειγμα μ'αυτον επειδή είδα παραπάνω ότι έγινε κάποια σύγκριση με τον Gaiman) ξέρει να τραβάει τον αναγνώστη μες στην ιστορία του, να τη ζει. Αντιθέτως, ο Gaiman γράφει κάπως ρηχά κι αποστασιοποιημένα, κι αυτό φαίνεται και στους χαρακτήρες του. Μου είναι προς το παρόν όλοι,μα όλοι αδιάφοροι, τους βλέπω σαν μαριονέτες.
    Παρά τα όποια προβλήματα που έχει το βιβλίο, συνεχίζω ακάθεκτος την ανάγνωση, ελπίζοντας να γίνει ακόμη καλύτερο.
    " Υπάρχει μόνο ένα είδος ανθρώπων. Άνθρωποι."

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Τζένη Τζένη
    Περιοχή
    Λάρισα
    Αναρτήσεις
    15
    Τώρα διαβάζω
    "Oliver Twist"-Charles Dickens

Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα κι από μένα, μόλις τελείωσα(αργοπορημένα) τα τελευταία 2 κεφάλαια!

Το βιβλίο μου αρέσει μέχρι τώρα. Ο Gaiman είναι αγαπημένος μου συγγραφέας, οπότε τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα της γραφής του συγκαταλέγονται στα θετικά της ανάγνωσης. Το χιούμορ, το παράλογο και το υπερφυσικό που μπλέκονται με το λογικό και τον φυσικό κόσμο, οι απλές εκφράσεις που όμως κρύβουν ανά στιγμές μεγάλες αλήθειες, είναι στοιχεία που πάντα αγαπώ να συναντώ στα βιβλία του. Περνώντας στο συγκεκριμένο βιβλίο, η υπόθεση μου αρέσει, αν και βρίσκω λίγο τετριμμένο το "η τεχνολογία και το χρήμα είναι πλέον οι θεοί μας". Πέρα από το ότι διαφωνώ, θα προτιμούσα ίσως κάτι πιο εντυπωσιακό- περιμένω όμως να δω πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα και πώς θα παρουσιαστούν οι υπόλοιποι χαρακτήρες, κυρίως οι "αντίπαλοι"! ο Shadow και ο Wednesday μου είναι συμπαθείς και η Laura, ειρωνικά, μου φαίνεται πολύ ρεαλιστική κι ανθρώπινη.

Συμφωνώ με το ότι ο Shadow προσέλκυσε τον Wednesday, σίγουρα κάτι κρύβεται το οποίο ούτε ο ίδιος δεν ξέρει, μας δόθηκε κι ένα στοιχείο από το φλασμπακ στο θάνατο της μητέρας του, που ήθελε να του πει κάτι. Επίσης έχω περιέργεια για το λόγο της φυλάκισής του και γενικά συνεχίζω την ανάγνωση με μεγάλο ενδιαφέρον κι αγωνία για τις εξελίξεις!

Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    89
    Τώρα διαβάζω
    Το Σμηνος Φρανκ Σετσινγκ

Προεπιλογή

Καλημερούδια! Τώρα ξέρω το λόγο που μπήκε φυλακή ο Σάντοου! Ή μάλλον 2 εκδοχές του γιατί μπήκε.. Τη δική του και του κ. Δρόμο!
    Δεν είχα δώσει σημασία την πρώτη φορά που το είχα διαβάσει! Θενκς Δουλτσινέα που το ανέφερες!
    Τελικά τώρα που το διαβάζω 2η φορά νομίζω μου αρέσει περισσότερο.Και όσο περνάνε τα κεφάλαια γίνεται και ποιο περιγραφικός σε σχέση με την αρχή που ήταν λίγο ποιο "ξερό" το στυλ γραφής.

Ασχετο...
    Επίσης αποκτάς και γνώσεις ιατροδικαστή!
    Cogito Ergo Sum

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Καστάλια
    Περιοχή
    Από τότε που ήρθε η μαζική πρόσβαση στο διαδίκτυο, πολίτης του κόσμου
    Αναρτήσεις
    529
    Τώρα διαβάζω
    Ένα μείγμα από ανάλαφρα βιβλία, pop-science, φαντασία και ιστορία. Αν βαρεθώ το ένα, πιάνω το άλλο..

Προεπιλογή

Φοβάμαι να ρωτήσω τι τις χρειάζεσαι αυτές τις γνώσεις!
    I was gratified to be able to answer promptly, and I did. I said I didn’t know.

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Δουλτσινέα
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτήσεις
    31
    Τώρα διαβάζω
    ''Οι Μαγεμένες'' Μαίρη Κόντζογλου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Ρινακακης Δες Ανάρτηση
    Καλημερούδια! Τώρα ξέρω το λόγο που μπήκε φυλακή ο Σάντοου! Ή μάλλον 2 εκδοχές του γιατί μπήκε.. Τη δική του και του κ. Δρόμο!
    Δεν είχα δώσει σημασία την πρώτη φορά που το είχα διαβάσει! Θενκς Δουλτσινέα που το ανέφερες!
    Τελικά τώρα που το διαβάζω 2η φορά νομίζω μου αρέσει περισσότερο.Και όσο περνάνε τα κεφάλαια γίνεται και ποιο περιγραφικός σε σχέση με την αρχή που ήταν λίγο ποιο "ξερό" το στυλ γραφής.

Ασχετο...
    Επίσης αποκτάς και γνώσεις ιατροδικαστή!
    Μην το αποκαλύψεις ακόμα Γιάννη!!!! Λόγω φόρτου εργασίας είμαι ακόμα πολύ πίσω στην ανάγνωση για αυτή την εβδομάδα (μόνο το κεφάλαιο 7 κατάφερα να διαβάσω). Και έχω μια αγωνία για τη συνέχεια....

Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    89
    Τώρα διαβάζω
    Το Σμηνος Φρανκ Σετσινγκ

Προεπιλογή

Οχι μην ανησυχεις! Μονο "τρειλερ" εβαλα ! Οχι σποιλερ!
    Cogito Ergo Sum

Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    89
    Τώρα διαβάζω
    Το Σμηνος Φρανκ Σετσινγκ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Καστάλια Δες Ανάρτηση
    Φοβάμαι να ρωτήσω τι τις χρειάζεσαι αυτές τις γνώσεις!
    Cogito Ergo Sum

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •