Μια απορία για το διαζευκτικό "ή"

Θα ήθελα να κάνω την -μάλλον απλή- ερώτηση.

Σύμφωνα με τα βιβλία γραμματικής, το «η» τονίζεται όταν υπάρχει διαζευκτικός σύνδεσμος δηλαδή επιλογή του ενός μεταξύ δυο.

πχ. Ή η Αθήνα ή η Θεσσαλονίκη. (ή το ένα ισχύει ή το άλλο).


Παρ'όλα αυτά όμως το διαζευκτικό «ή» χρησιμοποιείται και σε εναλασσόμενες όμοιες καταστάσεις.

πχ με λένε ή Παναγιώτη ή Τάκη (αλλά και τα δύο ισχύουν).


Όντως το διαζευκτικό «ή» χρησιμοποιείται και στις δύο καταστάσεις ή υπάρχει κάποια διαφορά;
 
και στο δεύτερο υπάρχει επιλογή. Ο τυπάκος ονομάζεται Παναγιώτης ή Τάκης. Εγώ που λαμβάνω την πληροφορία θα επιλέξω πώς θα τον αποκαλέσω
πιθανότατα φίλε όταν είναι μπροστά ή καραγκιόζη όταν δεν είναι
Και πάλι μπορεί να ισχύουν και τα δυο αλλά εγώ θα επιλέξω το ένα από τα δυο
Μα Τάκης το 2017;
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Νομίζω αυτα που λες εκφράζονται στη λογική σαν OR αλλά και XOR

Το OR εκφραζει "ή και".
Πχ. θα πάμε σινεμά με τον Σάκη ή (και) το Μάκη: Κάλεσα και τους δύο και αν ερθουν και οι δυο θα παμε σινεμα. Αν ερθει ενας απο τους δυο (η ο ένας ή ο άλλος) και παλι θα παμε σινεμα.

Το XOR εκφράζει μόνο το "ή...ή".
Πχ. ο Σάκης και ο Μάκης είναι μαλωμένοι και θα πάω σινεμά μόνο με τον έναν απο τους δύο, "ή το Σάκη ή το Μάκη". Αδύνατο ομως να παω και με τους δύο μαζί ταυτόχρονα.

Νομίζω όμως το παραδειγμα σου με τον Παναγιώτη ή Τάκη ειναι περιπτωση XOR και οχι OR, γιατί κάποιος τον αποκαλεί ή το ένα ή το άλλο, και όχι "Παναγιώτη-Τάκη".

Και τα δυο εκφραζονται μια χαρα με το ελληνικό ή, αν και δεν αποκλειται να υπαρχει διαχωρισος σε καποια εξωτική γλώσσα.
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
(Ενδιαφέρουσα η αναγωγή στους τελεστές OR και Exclusive OR (XOR) της λογικής Μπουλ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο βοηθά η αναφορά τους σε κάποιον που μπορεί να μην είναι εξοικειωμένος μαζί τους.)

Η δεύτερη πρόταση: με λένε ή Παναγιώτη ή Τάκη δεν ξέρω κατά πόσο ακούγεται και πολύ φυσική. Σε μια τέτοια περίπτωση εγώ θα έλεγα: έχω δύο ονόματα: Παναγιώτης και Τάκης.

Σε μια περίπτωση με επαγγέλματα όμως, όπου εκεί θα ταίριαζε μια τέτοια συντακτική δομή, θα έλεγα: εργάζομαι καί σαν φαροφύλακας καί σαν μπαλαρίνος για να διευκρινίσω πως ισχύουν καί τα δυο.

Εάν βάλουμε διπλή διάζευξη, τότε νομίζω πως καταλαβαίνουμε πως ισχύει μόνο ένα από αυτά: Για τον Δημήτρη ξέρουμε πως εργάζεται ή σαν φαροφύλακας ή σαν μπαλαρίνος. Και άρα όχι καί τα δύο μαζί.
 
Top