Untitled Document
Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από σύνολο 41

Νήμα: Πώς εκφράζουμε άποψη

Προεπιλογή

Κάτι επίσης σημαντικό όσο αφορά στην "άποψη", ιδίως όταν πρόκειται για νεώτερα άτομα -αν και, σαφώς, όχι μόνο- είναι η ανάγκη ένταξης στην μεγάλη ομάδα που αποτελεί απλώς την Πλειονότητα -το κεφαλαίο εσκεμμένο- των ανθρώπων. Ο άνθρωπος είναι φύσει κοινωνικός, μα και ανασφαλής, με αποτέλεσμα να ταυτίζεται με μία συγκεκριμένη άποψη, ακόμη κι αν δεν την υποστηρίζει ολόψυχα, με το σκεπτικό πως έτσι θα διαφέρει λιγότερο. Όπως το βλέπω, -ούτως ειπείν-, η έκφραση άποψης είναι πάρα πολύ συχνά ζήτημα κομφορμισμού, κι όχι τόσο γνήσιας εχθρικής διάθεσης ή ειλικρινούς αφοσίωσης σε μία ιδέα.
    Τελευταία επεξεργασία από Αμάντα : 14-02-17 στις 22:34
    O tempora, o mores.

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Paititi
    Αναρτήσεις
    2.598
    Τώρα διαβάζω
    "Εισαγωγη στην Αρχαία Αιγυπτιακή Γλώσσα και Γραφή" του Παναγιώτη Κουσούλη

Προεπιλογή

Πανω σε αυτο που λες Αμαντα, εχουν γινει και ψυχολογικα πειραματα γι αυτο. Σε ενα ντοκιμαντερ, εδειχνε μια και καλα ερευνα, οπου 3 ηταν συνεννοημενοι να απαντουν λαθος στις ερωτησεις, και ο 4ος (που ηταν το πειραματοζωο) ενω στην αρχη απαντουσε σωστα, βλεποντας οτι ολοι οι αλλοι απαντουν λαθος, απαντουσε κι αυτος οπως αυτοι.
    Τελευταία επεξεργασία από Αντέρωτας : 14-02-17 στις 23:58
    I wish life was not so short. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.J.R.R. Tolkien

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Γιαννης Ρινακακης
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    89
    Τώρα διαβάζω
    Το Σμηνος Φρανκ Σετσινγκ

Προεπιλογή

Καλημέρα!
    Δεν θέλω να μειώσω τη σοβαρότητα του νήματος και μου άρεσε η άποψή σου Φαροφύλακα και το βρήκα όμορφο σαν αρχή φιλοσοφικής συζήτησης(όχι δεν το βρήκα προσωπικά αμπελοφιλοσοφία!) απλά ήθελα να σταθούμε σε 2 φρασούλες!
    "η άποψη είναι σαν την κωλοτρυπίδα: ο καθένας έχει κι από μία,"
    "Εγω μπορει να μην εχω παντα δικιο, αλλα δεν κανω ποτε λαθος!"

Μόλις Ήρθα γραφείο ,πίνω καφέ και έχω κέφια!!
    Τελευταία επεξεργασία από Γιαννης Ρινακακης : 15-02-17 στις 11:02
    Cogito Ergo Sum

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Σελιδούλα
    Περιοχή
    πολίτης του κόσμου
    Αναρτήσεις
    19
    Τώρα διαβάζω
    ???

Προεπιλογή

(Αμπελοφιλοσοφικών ερωτημάτων... η συνέχεια)

Τι συμβαίνει όμως σε θέματα που δεν είναι τόσο απλά; Δύο ή περισσότεροι συνομιλητές είναι ευέλικτοι όταν η συζήτηση αφορά στο γούστο τους. Αν το φαγητό είναι γλυκόξινο, αν θα φορεθεί παντόφλα στο σπίτι από τους επισκέπτες ή όχι, αν ο αγαπημένος συγγραφέας θα είναι ο Ταδόπουλος κτλ

Τι συμβαίνει όμως σε πιο σοβαρά θέματα, που η συζήτηση προκύπτει γιατί έχει έρθει η ώρα -από κοινωνικής πλευράς- να πρέπει να παρθεί μια απόφαση (κατόπιν σύγκλισης;; ) και η οποία αφορά πιο θεμελιώδη ζητήματα; πχ Αντιμετώπιση αλλόθρησκων ή άλλων ομάδων που κοινωνικά δεν είχαν φωνή έως τώρα; παλαιότερα ήταν π.χ. οι γυναίκες, τώρα είναι οι μετανάστες, οι πρόσφυγες, η μόρφωση (όλων), η ενημέρωση (πχ έμφυλες ταυτότητες) κτλ

Εκεί η κάθε "πλευρά" βρίσκεται πολύ πιο εύκολα, σχεδόν αυτόματα στρατευμένη κάτω από μία ιδέα. Η ύπαρξη της μίας δείχνει να "πρέπει" να σιγήσει η άλλη. Εκεί πραγματικά χάνεται η τέχνη του λόγου, του επιχειρήματος, της δομής της σκέψης και επιστρατεύονται πιο μαχητικές τεχνικές η προσβολή, η υποτίμηση, η ειρωνία και μύριες άλλες.

Πόσο εφικτό είναι κάποιος να συζητήσει επί στρογγυλής τραπέζης, χωρίς να καταλήξει σε διαμάχη (έως σύρραξη);

Ο Φαροφύλακας, έδωσε πολύ εύστοχα εχθές κάποιες ωραίες κουκίδες στο τέλος του κειμένου του, για τα προάγεται ο γόνιμος διάλογος. Μπορούν αυτές άραγε να εφαρμοστούν σε τέτοια θέματα; (ή μήπως η κοινωνικές αλλαγές θα έρχονται αναγκαστικά μέσα από κανιβαλισμό ιδεών, καταπίνοντας και κατασπαράσσοντας τις "παλιές" προς χάριν των "νέων"; )

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης Το αβατάριο του χρήστη Κόρτο Μαλτέζε
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    2.853
    Τώρα διαβάζω
    Τζορτζ Έλιοτ: Σίλας Μάρνερ

Προεπιλογή

Σίγουρα πολλοί ενδεχομένως να στρογγυλεύουμε τις απόψεις μας για να ταιριάζουν με του κοινού ή με ένα μέρος του κοινού που την γνώμη του εκτιμούμε, υπάρχει όμως και η περίπτωση (και την έχω συναντήσει συχνά και στο φόρουμ μας, και ενδεχομένως να το έχω κάνει κι εγώ) να προσπαθούμε να αναδείξουμε την γαματοσύνη μας, τονίζοντας μέχρι πριξαρχιδισμού το πόσο διαφέρει η άποψή μας από την άποψη της πλέμπας.

Προεπιλογή

Βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα την αρχική ανάρτηση του αγαπητού μας οικοδεσπότη και τον ευχαριστώ θερμά που έθιξε αυτό το σπουδαίο θέμα. Πριν από αρκετά χρόνια, όταν είχα ακόμη λίγο χρόνο, είχα ασχοληθεί κάπως συστηματικά με τις παραμέτρους τού ζητήματος και προέκυψε τότε ένα, μάλλον μακροσκελές και ίσως όχι τόσο συγκροτημένο κείμενο, με τον φιλόδοξο τίτλο Η τέχνη τής συνομιλίας.

Αν και έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, νομίζω ότι οι βασικές παραδοχές τού άρθρου βασίζονται στις ίδιες ανησυχίες που ενέπνευσαν την ανάρτηση του οικοδεσπότη μας. Στην πραγματικότητα, οι εισηγήσεις τής καλής συνομιλίας, οι οποίες αναφέρονται στο τέλος τής ανάρτησης, μολονότι θα μπορούσαν να αποκτηθούν με εκμάθηση και να βελτιωθούν με εξάσκηση, θα αποδεικνύονταν μάταιες αν έλειπαν από τον κάτοχό τους οι ιδιότητες του χαρακτήρα που απαιτούνται για να τις στηρίξουν. Εννοώ: μιλώντας για ευγένεια και τέχνη τής συνομιλίας, αναφερόμαστε ευθέως στην καλλιέργεια της ευαισθησίας και της σύνεσης. Αυτές οι ιδιότητες έχουν βαθιές ρίζες τόσο στον αυτοσεβασμό όσο και στην αναγνώριση της αμοιβαιότητας που συνεπάγεται κάθε συνομιλία.

Η ευγένεια και η υποχωρητικότητα περιλαμβάνουν την αναγνώριση της παρουσίας και λειτουργίας των άλλων, ακόμη και αυτών με τους οποίους διαφωνούμε. Αντί να θεωρούμε τη συνομιλία αναμέτρηση, είναι σοφότερο να την αντιληφθούμε ως εξισορροπητική αρετή τής επικοινωνίας. Φυσικά, αυτό απαιτεί χρόνο, υπομονή και καλλιέργεια, με έναν λόγο αγωγή. Πρόκειται όμως για πολύτιμη επένδυση δυνάμεων, η οποία θα μας αποζημιώνει σε κάθε επικοινωνιακή πράξη.

Ευχαριστώ τον αγαπητό οικοδεσπότη για την αφορμή τής παράθεσης αυτών των λίγων σκέψεων. Καλημέρα.
    אשׁת־חיל מי ימצא ורחק מפנינים מכרה: Mishle משׁלי 31:10
    A woman of valour who can find? For her price is far above rubies (JPS)

A Reina, mi tesoro

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Ειφφελ
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Αναρτήσεις
    221

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κόρτο Μαλτέζε Δες Ανάρτηση
    ...αν δεν του πω καθαρα οτι έχει αδικο (ότι λέει βλακειες δηλαδή, πράγμα που λέει πολλά για την νοημοσύνη του) πώς θα του δωσω το κίνητρο να βγει απο την πλάνη του και να παραδεχτει οτι εχω δίκιο;
    Σε αυτή την περίπτωση που κάνει λάθος ο συνομιλητής σου, αυτός πρέπει να ακούσει την άποψη σου και να καταλήξει ότι έχει άδικο.

Θυμάμαι μια φράση που προσπαθώ να την σκέφτομαι όταν με πιάνουν οι εγωισμοί μου σε μια κουβέντα και δεν μπορώ να ακούσω τον συνομιλητή μου. Έχουμε δύο αυτιά και ένα στόμα για να ακούμε το διπλάσιο απ' ότι μιλάμε.
    Βρίσκω την τηλεόραση πολύ εκπαιδευτική: Κάθε φορά που κάποιος την ανοίγει, πάω σε άλλο δωμάτιο και διαβάζω

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Γιαννης Ρινακακης
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    89
    Τώρα διαβάζω
    Το Σμηνος Φρανκ Σετσινγκ

Cool

Έχουμε δύο αυτιά και ένα στόμα για να ακούμε το διπλάσιο απ' ότι μιλάμε.
    Cogito Ergo Sum

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Νικόλας Δε Κιντ
    Περιοχή
    Sutpen's hundred
    Αναρτήσεις
    2.703

Προεπιλογή

Παραθέτω ένα απόσπασμα από την θρυλική εκπομπή του Π. Παναγιωτόπουλου (1992) όπου ο Βασίλης Ραφαηλίδης έχει μια έντονη αντιπαράθεση με τον Δοξιάδη και τον Σαββόπουλο σχετικά με μια ταινία όπου είχε κάποιες "προχωρημένες" σκηνές...
    Παρ' όλες τις προσβολές που εκτοξεύονται από το Ραφαηλίδη, τις αντίθετες απόψεις και την ένταση, η συζήτηση χαρακτηρίζεται από τον σεβασμό των συνομιλητών στις απόψεις των άλλων και τον σωστό διάλογο.

Πως άλλαξε η κατάσταση τώρα (μετά από 30 περίπου χρόνια)... Στα πάνελ των τηλεοπτικών εκπομπών επικρατούν η οχλαγωγία και οι παράλληλοι μονόλογοι. Κανένας δεν σέβεται κανέναν, όλοι προσπαθούν να διακόψουν τους συνομιλητές τους και γενικά επικρατεί το χάος.

Πάντως να μην ξεχάσουμε να πούμε πως υπάρχουν και συνομιλητές των οποίων οι μάλλον χαζές απόψεις και η επιμονή τους, μας βγάζουν εκτός εαυτού...

Τελευταία επεξεργασία από Νικόλας Δε Κιντ : 17-02-17 στις 10:33
    Ξέρετε τι είναι η γοητεία; ένας τρόπος ν' ακούς να σου λένε ναι, χωρίς να έχεις κάνει καμία σαφή ερώτηση - Αλμπέρ Καμύ (Η πτώση)

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Ειφφελ
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Αναρτήσεις
    221

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Νικόλας Δε Κιντ Δες Ανάρτηση
    Είσαι μέρος της συνωμοσίας. Δεν μετράει η γνώμη σου
    Βρίσκω την τηλεόραση πολύ εκπαιδευτική: Κάθε φορά που κάποιος την ανοίγει, πάω σε άλλο δωμάτιο και διαβάζω

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •