Untitled Document
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 4 από σύνολο 4

Νήμα: S.King/P.Straub: "Το Φυλαχτό"

Ταξιδευτής
    Αναρτήσεις
    312

Προεπιλογή S.King/P.Straub: "Το Φυλαχτό"

Το φυλαχτό

Τίτλος: Το Φυλαχτό
    Τίτλος πρωτοτύπου: The Talisman
    Συγγραφείς: Stephen King και Peter Straub
    Έτος έκδοσης: 1984
    Αριθμός σελιδών: 646 (στην αγγλική έκδοση, στην ελληνική είναι 885)
    ISBN: 978-0-670-69199-9

Το φυλαχτό είναι ένα έργο μαύρης φαντασίας, με γρήγορο ρυθμό και παραστατικές αφηγήσεις.

Πρόκειται για την ιστορία ενός αγοριού, του Τζακ Σόγιερ, και του οδοιπορικού του στις Ηνωμένες Πολιτείες προς αναζήτηση ενός Φυλαχτού που θα σώσει την άρρωστη μητέρα του.
    Το ‘φανταστικό’ στοιχείο έγκειται στο γεγονός πως ο Τζακ, κατά τη διάρκεια του ταξιδιού του, έχει την ικανότητα να περνά σε μια παράλληλη διάσταση, στις εναλλακτικές Ηνωμένες Πολιτείες , που τυχαίνει να έχουν δύο όψεις: καταπράσινες πεδιάδες δίχως ρύπανση και καλώδια της ΔΕΗ από τη μία, αλλά τοποθεσίες που θυμίζουν την κόλαση του δάντη, με αλυσοδεμένους σκλάβους και τερατώδεις φρουρούς που θυμίζουν Γκαρκγόιλς από την άλλη.
    Για την πλοκή δεν έχω να επισημάνω κάτι –μόνο το ότι ως εναλλακτικός τίτλος του βιβλίου θα μπορούσε να είναι κάτι σαν ‘Τα βασανιστήρια του Τζακ’, διότι κατά τη διάρκεια της ιστορίας μαστιγώνεται, κρατείται ως δούλος ενός βίαιου ιδιοκτήτη μπιραρίας, φυλακίζεται σε ένα παλαβό αναμορφωτήριο και αρκετά άλλα.

Οι βασικοί χαρακτήρες είναι οι εξής:

Ο Τζακ Σόγιερ, υπέρ το δέον άψογος ως χαρακτήρας, όπως αρκετές φορές οι πρωταγωνιστές του Βασιλιά –έχω μάθει να το συνηθίζω πλέον-. Είναι γενναίος, πανέμορφος κι ευγενική ψυχή, κάνει τα πάντα για να σώσει τη μητέρα του, ακόμη κι αν νιώθει κάποιες τύψεις για τις τυχούσες συνέπειες των πράξεών του, όπως, πχ, οι καταστροφές –μικρές ή μεγάλες- που προκαλούνται κάθε φορά που περνάει στον παράλληλο κόσμο.

Ο Μόργκαν Σλοτ, εν αντιθέσει, είναι ο –πολύ- κακός χαρακτήρας της ιστορίας: όσο κι αν προσπάθησα, δεν μπόρεσα να βρω ούτε ένα θετικό στοιχείο που να τον αφορά. Όχι απλώς καταδιώκει τον Τζακ, αλλά και τον ίδιο του το γιο, σε ορισμένα σημεία. Χάρη στον Μόργκαν, συνειδητοποίησα για άλλη μια φορά την τακτική που επιστρατεύουν πολλοί συγγραφείς: οι κακοί χαρακτήρες διαφέρουν από τους καλούς και λόγω εξωτερικής εμφάνισης. Ο Μόργκαν είναι υπέρβαρος, καραφλός και γενικά όχι ιδιαίτερα γοητευτικός.

Ο Ρίτσαρντ Σλοτ, ο καλύτερος φίλος του Τζακ κι ο γιος του εχθρού του ταυτοχρόνως. Λόγω της υπέρμετρα λογικής του φύσης, ο Τζακ θα αντιμετωπίσει πρόκληση προκειμένου να τον πείσει για το αντίθετο.

Εμφανίζονται κι άλλοι χαρακτήρες, όπως ένας αλλόκοτος Λυκάνθρωπος που θυμίζει αρκετά ζώο ακόμη και στην ανθρώπινη μορφή του, η μητέρα του Τζακ, η Λίλυ, πρώην ηθοποιός και νυν ετοιμοθάνατη, που για κάποιο λόγο επιτρέπει στον –δωδεκάχρονο- γιο της να διακινδυνεύσει πολλάκις τη ζωή του προκειμένου να έχει μια ευκαιρία να σώσει τη δική της, -κι ύστερα σου λένε για την ανιδιοτέλεια των γονέων- ένας παλαβός ιεροκήρυκας που διευθύνει το αναμορφωτήριο που προαναφέρθηκε, και μερικοί άλλοι, ως επί το πλείστον κομπάρσοι.

Το βιβλίο μου φάνηκε πάρα πολύ καλό.

Μερικά αρνητικά ήταν οι επιφανειακά δοσμένοι, ακραίοι χαρακτήρες και το απόλυτα προβλέψιμο τέλος του –σαν να είχα διαβάσει τις τελευταίες σελίδες από την αρχή ένιωθα, κάτι που δεν κάνω ποτέ μα ποτέ.

Όμως τα θετικά του στοιχεία ήταν πιο πολλά και πιο σημαντικά:

Οι περιγραφές του ήταν ολοζώντανες, απόλυτα παραστατικές, σχεδόν σαν να τις είχα δει σε ταινία.
    Η πλοκή δεν καθυστερούσε, δεν έπιασα τον εαυτό μου να βαριέται ούτε στιγμή, ούτε ελάχιστα.
    Οι συγγραφείς δημιούργησαν πολύ ωραία ατμόσφαιρα στο βιβλίο τους, τόσο με τις εξαιρετικές τους περιγραφές όσον αφορούσε στα τοπία και τις περιστάσεις, όσο κι όταν σκιαγραφούσαν το παρελθόν από το οποίο κατέφθασαν όλοι οι κεντρικοί χαρακτήρες.

Ήταν μια πολύ καλά δοσμένη ιστορία, την οποία θα θυμάμαι για πολύ καιρό.

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Μαρμαροθ
    Περιοχή
    Draconian Dreams (south of Κρήτη)
    Αναρτήσεις
    23
    Τώρα διαβάζω
    Naussicaa in the I-Land of Anisorropoi

Προεπιλογή

Καλα τωρα,αυτη η παραμυθαρα που σκαρωσαν αυτα τα Τερατα δεν εχει προηγουμενο.Η μονη ενσταση (παραπονο) η δικια μου ειναι οτι δεν ξεχωριζει αρκετα ο ιδιαιτερος και πολλες φορες περιεργος γραπτος λογος του Στραουμπ.Ειναι τετοια η βαρυτητα του Κινγκ που νομιζω οτι αναγκασε και τον Πετερ να ακολουθησει τους ρυθμους και τις ορεξεις του Στεφεν.Και ειναι κριμα.Οποιος εχει διαβασει το Koko και γενικα αλλα βιβλια του Πητερ Στραουμπ καταλαβαινει.

Προεπιλογή

Έχοντας διαβάσει κάτι παραπάνω από 30 τίτλους του King θα λεγα ότι δεν έχει πολλά να προσφέρει πλέον. Τα περισσότερα είναι συναρπαστικά στην αρχή (το πολύ μέχρι την μέση,) μετά προβλέψιμα και βαρετά και ακόμα πιο σπάνια έχω απολαύσει τελείωμα (τώρα να φανταστείτε δεν μου ρχετε κάποιο), νομίζω και το φυλαχτό ακολουθεί αυτό το μοτίβο.
    ΓΝΩΘΙ Σ' ΑΥΤΟΝ -)-(- ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

Κοινωνός Το αβατάριο του χρήστη Μαρμαροθ
    Περιοχή
    Draconian Dreams (south of Κρήτη)
    Αναρτήσεις
    23
    Τώρα διαβάζω
    Naussicaa in the I-Land of Anisorropoi

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Διας Δες Ανάρτηση
    Έχοντας διαβάσει κάτι παραπάνω από 30 τίτλους του King θα λεγα ότι δεν έχει πολλά να προσφέρει πλέον. Τα περισσότερα είναι συναρπαστικά στην αρχή (το πολύ μέχρι την μέση,) μετά προβλέψιμα και βαρετά και ακόμα πιο σπάνια έχω απολαύσει τελείωμα (τώρα να φανταστείτε δεν μου ρχετε κάποιο), νομίζω και το φυλαχτό ακολουθεί αυτό το μοτίβο.
    Η αληθεια ειναι οτι πολλα βιβλια "χανουν" στο τελος, γενικα. Το "ζουμι" και η ουσια ομως βρισκεται στο ταξιδι και στην πορεια για τον τελικο προορισμο και το συκγεκριμενο προσφερει πολλα στον αναγνωστη του.
    Travelers all of us to the coast of hope until the lighthouse of life some people think that they rule the world but they dont.

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •