Untitled Document
Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 81 έως 89 από σύνολο 89

Νήμα: Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο 2017

Ταξιδευτής Το αβατάριο του χρήστη Αμάντα
    Περιοχή
    Ρόδος
    Αναρτήσεις
    249

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φαροφύλακας Δες Ανάρτηση
    στην παρουσίαση θα επιστρέψουν πολλοί που θέλουν να διαβάσουν απόψεις για το βιβλίο, ακόμα και κόσμος εκτός λέσχης, που θα βρεθεί εκεί μεσω γούγλη
    Όντως, σωστό

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χρυσόστομος Δες Ανάρτηση

Πολυ ωραια φραση το Συνελοντι ειπειν. Πρωτη φορα το ακουω, το γκουγκλαρα να δω τι σημαινει. Θα αρχισω να το χρησιμοποιω και εγω.
    Κι εμένα είναι από τις αγαπημένες μου, όπως και το ούτως ειπείν. Πρόσφατα το έμαθα κι εγώ το πρώτο, μη φανταστείς:Ρ
    O tempora, o mores.

Όμορφο Νιάτο Το αβατάριο του χρήστη Κουκούτσι
    Αναρτήσεις
    4
    Τώρα διαβάζω
    The power

Προεπιλογή

Διάβασα την πρώτη πρόταση του Ιπποπόταμου, την 'Πτώση' του Καμί.

Αγόρασα και ξεκίνησα το βιβλίο χωρίς να το έχω ψάξει καθόλου και γενικά δεν ήξερα τι να περιμένω! Ίσως γι αυτό μου φάνηκε... διαφορετικό από ό,τι περίμενα.
    Ο Ζαν Μπατίστ είναι ένας τέλεια προβληματικος νάρκισσος, που σε πολλά σημεία με νευρίασε! Το πρόβλημα μου δεν ήταν όμως με τον χαρακτήρα, ίσα ίσα. Λατρεύω έναν ανθρώπινα προβληματικό χαρακτήρα. Το πρόβλημα μου ήταν με την αφήγηση. Αν συναντούσα τον χαρακτήρα σε ταινία ή βιβλίο με άλλο αφηγηματικό στυλ, πιθανότατα να γινόταν αγαπημένη ιστορία. Με ενόχλησε πολύ όμως που δεν είχα το περιθώριο να σκεφτώ, και να κρίνω μόνη μου τον πρωταγωνιστή επειδή απλά μιλούσε ακατάπαυστα και εξηγούσε τα πάντα!
    Προφανώς αυτό ήταν το νόημα του βιβλίου απλά δεν μου ταίριαξε.

Το βιβλίο πάντως είχε γρήγορη ροή, αφού ήταν αφήγηση σε πρώτο πρόσωπο.
    Χάρις στην πρόταση σου πάντως Ιπποποταμε, διάβασα επιτέλους Καμί που τον είχα στη λίστα μου για χρόνια.

* Έμαθα ότι θα επανακυκλοφορησουν τα βιβλία του Φιτσεκ στα ελληνικά!
    ** Επειδή δύο από τις προτάσεις μου ναυαγησαν, σου προτείνω το 'Ελευθερία' του Τζόναθαν Φρανζεν (εκδ. Ωκεανίδα, υπάρχει στην πρωτοπορία).

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης Το αβατάριο του χρήστη Κόρτο Μαλτέζε
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    2.704
    Τώρα διαβάζω
    Ό,τι κάτσει, καμιά φορά μπορεί να είναι και τίποτα που ν'αξίζει τον κόπο...

Προεπιλογή

Διάβασα πριν λίγες μέρες το Κρεμάστε τους σαν τα τσαμπιά του Αζίζ Νεσίν. Το βιβλίο αναφέρεται στα επεισόδια κατά των Ελλήνων της Κωνσταντινούπολης και την περίοδο που ακολούθησε μέσα από την ζωή του συγγραφέα. Εκ πρώτης όψεως ενδιαφέρον θέμα για μια όχι και τόσο γνωστή περίοδο (ή για την ακρίβεια για μια περίοδο για την οποία δεν έχουμε μια επαρκώς αποστασιοποιημένη εικόνα).

Το συγκεκριμένο βιβλίο δεν νομίζω ότι προσφέρει και πολλά στην κατανόηση του πριν (κυρίως αλλά) και του μετά των ταραχών. Τόσο οι αιτίες όσο και το ευρύτερο κλίμα αναφέρονται ελάχιστα και παρεμπιπτόντως, το μέγεθος και οι συνέπειές τους υποβαθμίζονται και τελικά ο συγγραφέας μας μιλά για τον αγαπημένο του ήρωα, τον εαυτό του που παρόλο που ήταν τόσο αγνός και άδολος συναναστρεφόταν με άτομα που δεν τους άξιζε.

Μια ασθένεια ενδημική στο λογοτεχνικό είδος των αναμνήσεων/απομνημονευμάτων είναι το να υποβαθμίζονται από τον συγγραφέα τα προσωπικά του ελαττώματα, ενώ δοθείσης επισημαίνονται μερικά ελαττώματα του περιβάλλοντός του. Υποθέτω ότι κι εγώ όταν γράψω τα απομνημονεύματά μου το ίδιο θα κάνω. Εδώ ο Νεσίν δεν διαφοροποιείται από αυτήν την μακραίωνη παράδοση και δεν αποφεύγει να μας επισημάνει το πόσο ασταθής πολιτικά ήταν ο ένας, πόσο κοιλιόδουλος ο άλλος, πώς ο τρίτος αν και διωκόμενος αριστερός έγραφε παλπ μυθιστορήματα για βιοπορισμό. Ο ίδιος ο Νεσίν βέβαια, ήταν υπεράνω απ'όλα αυτά και αντιμετώπιζε την κατάσταση με μια αξιοθαύμαστη στωικότητα αποστασιοποίηση.

Ίσως να είμαι υπερβολικός, ίσως να υπερτόνισα τα αρνητικά του βιβλίου, ίσως απλά να μην το διάβασα σε μια καλή στιγμή για να το απολαύσω. Τελικά όμως, χωρίς να μπορώ να πω ότι είναι ένα κακό βιβλίο, αν και χάρηκα που το διάβασα και ευχαριστώ την Σαώρη που μου το πρότεινε, νομίζω ότι δεν ξεφεύγει από την μετριότητα και ότι φωτίζει ελάχιστα αυτό που υποτίθεται ότι είναι το θέμα του.
    Έχω μια θλίψη που είναι τόσο μεγάλη...
    (...μια θλίψη να με το συμπάθιο..)

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Τσίου
    Περιοχή
    Κοντοπίδειο σύμπαν
    Αναρτήσεις
    1.538
    Τώρα διαβάζω
    "Μελέτη σχετικά με την ποίηση των Ουκρανών τροβαδούρων του 14ου αιώνα"-Μπεκενμπάουερ & Πουλόφσκι

Προεπιλογή

Διάβασα το "Η μυστική ζωή των μεγάλων μουσουργών" Ελίζαμπεθ Λάντεϊ και το καταευχαριστήθηκα! Ειδικά όσοι δεν έχουν ιδέα από κλασική μουσική (όπως εγώ) θα τους αρέσει πάρα πολύ αυτό το βιβλίο. Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι πως κάποια κομμάτια τα γνωρίζω από παιδικά! (δεν το περίμενα)

Άκουγα Μπραμς και δεν το ήξερα!

Ελπίζω μέσα στον μήνα να προλάβω να διαβάσω και τα τρία λευκά φέρετρα του Αντόνιο Ούνγκαρ.
    Oh, well, good luck finding a DJ who can move and shake like THIS!

Προεπιλογή

Χαίρομαι τόσο που το ευχαριστήθηκες όσο κι εγώ Τσίου Το αγαπώ αυτό το βιβλίο όχι λόγω κουτσομπολίστικης διάθεσης ή λογικής της κλειδαρότρυπας (πχ δεν με ενδιαφέρει αυτό καθαυτό το σκάνδαλο της εξωσυζυγικής σχέσης της, κόρης του Λιστ, Κόζιμα με τον Βάγκνερ) αλλά γιατί φέρνει αυτούς τους ανθρώπους, που έχουν αποκτήσει μυθικές διαστάσεις στο κεφάλι μας, πιο κοντά στον μέσο, καθημερινό άνθρωπο. Γνωρίζοντας τις αδυναμίες, τα πάθη τους, τις καλές, κακές ή αστείες στιγμές τους, νιώθεις αυτομάτως πιο κοντά τους!

Υπάρχει και η Μυστική Ζωή των Μεγάλων Ζωγράφων, της ίδιας και η Μυστική Ζωή των Μεγάλων Ζωγράφων, του Robert Schnakenberg (το έχω και περιμένει την σειρά του).

Σήμερα, δανείστηκα επιτέλους τον Μουρακάμι και θα το ξεκινήσω μέχρι το βράδυ
    I wanna be your vacuum cleaner breathing in your dust

Περιοχή
    Κοντοπίδειο σύμπαν
    Αναρτήσεις
    1.538
    Τώρα διαβάζω
    "Μελέτη σχετικά με την ποίηση των Ουκρανών τροβαδούρων του 14ου αιώνα"-Μπεκενμπάουερ & Πουλόφσκι

Προεπιλογή

Α, όχι ούτε εγώ έμεινα εκεί, στα κουτσομπολίστικα, αν και πολλές φορές ήθελα να επέμβω και να ρίξω μπουρλότο . Ψιλοέφριξα με τους γονείς. Κάποια παιδιά θαύματα υπέστησαν κακοποίηση και άλλα εκμετάλλευση. Επειδή όμως αναφέρονται στοιχεία της προσωπικότητάς τους (μαζί με τα μουσικά κομμάτια) ήθελα να αγκαλιάσω τον Γιόζεφ Χάυντν (έκανε και τρολλιές στο κοινό που γλάρωνε!) και τον Τσαικόφσκι. Συγκινήθηκα με τον Μπετόβεν, στην πρεμιέρα της 9ης συμφωνίας είχε χάσει τελείως την ακοή του και δεν είχε αντιληφθεί το κοινό που ξέσπασε σε χειροκροτήματα και κλάματα κουνώντας μαντήλια, μέχρι που η Καρολίνα Ούνγκερ τον άρπαξε από το χέρι και τον έστρεψε στο κοινό. Λάτρεψα, τι "λάτρεψα"; έλιωσα με τα ζευγαράκια Ρόμπερτ-Κλάρα Σούμαν, Ρίχαρντ-Πωλίν ντε Άννα Στράους (είδωλο η Πωλίν, από την αρχή γέλουσα με τα καμώματά της αλλά όταν έστειλε αδιάβαστο έναν ναζιστή, προσκύνησα). Για τον Λιστ και τον Βάγκνερ καλύτερα ας μη μιλήσω, τουλάχιστον τον Λιστ τον εγκρίνουν τα αυτιά μου. Μ'άρεσε που ο Έλγκαρ έπαιζε σε ψυχιατρείο (πολύ προχώ ο διευθυντής του άσυλου ) και είχε χόμπι τρελού επιστήμονα. Λυπήθηκα τον Μάλερ λόγω της γυναίκας του (η συνάντηση φιάσκο με τον Φρουντ; ), μ'άρεσε πολύ η χορογραφία του Νιζίνσκι για το "The Rite of Spring" του Στραβίνσκι (υπάρχει βιντέακι στο γιούτουμπ, δεν ξέρω κατα πόσο πατάει στην ορίτζιναλ χορογραφία). Ο Ντμίτρι Μητρόπουλος; 2-3 τέτοιους φίλους να έχεις σαν αυτόν και να ζητήσεις την βοήθειά τους χάθηκες. Στο mini bio του πολυτεχνίτη Γκλας είχε και ανεκδοτάκι εμπνευσμένο από το χούι για επανάληψη. Για τους: Μπραμς, Σοστακόβιτς, και Γκέρσουιν δεν είπα τίποτα. Θα βάλω μόνο x3.
    Υ.Γ Ελπίζω να μην έχω κάνει λάθη σε ονόματα.

Εδιτ: Αν σε κουράσει ο Μουρακάμι, προχώρα στο θεατρικό του Μακ Ντόνα!
    Τελευταία επεξεργασία από Τσίου : 12-02-18 στις 08:24

Προεπιλογή

Δεν με κουράζει καθόλου. Είμαι στις 100 πρώτες σελίδες και είναι πολύ μυστήριο βιβλίο αλλά με τρώει η περιέργεια για το που θα το πάει!

Περίπου τα ίδια ξεχωρίσαμε από την Μυστική Ζωή. Πραγματικά, ενώ κάποιοι συνθέτες έπρεπε να περάσουν από 40 κύματα λόγω της οικογένειάς τους για να κάνουν αυτό που γουστάρουν, άλλοι έγιναν αντικείμενο αισχρής εκμετάλλευσης από τους γονείς τους. Τα παράδοξα του κόσμου.

Ο Μπετόβεν ήταν τραγική φυσιογνωμία, ναι Περίμενα να αναφέρεις και τον Μπερλιόζ. Πόσο λάτρεψα αυτή την αντιφατική, τρελιάρικη και ρομαντική προσωπικότητα
    Ξέχασα να πω ότι το βιβλίο (και τα άλλα της σειράς) είναι και πολύ ελκυστικό οπτικά με τα σχέδια και τα χρωματάκια!
    I wanna be your vacuum cleaner breathing in your dust

Προεπιλογή

Μεταλλαγμενη κ Τσιου μας έχετε ξεσηκώσει να το διαβάσουμε κ εμείς το βιβλιο, όπως κ τα υπολοιπα της σειρας!!! Κ ακόμη δεν έχουμε διαβάσει τα δικά μας μας βαζετε πειρασμούς!!

Περιοχή
    Κοντοπίδειο σύμπαν
    Αναρτήσεις
    1.538
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Λεμόνοπιτά μου, εγώ τι να πω που κάθε φορά που σε βλέπω μου έρχεται να πάρω σβάρνα τα ζαχαροπλαστεία;
    Να το διαβάσεις! Όχι μόνο κυλάει γρήγορα και μαθαίνεις πληροφορίες, περνάς και όμορφα κατά την διάρκεια της ανάγνωσης

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •