Untitled Document
Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 91 έως 98 από σύνολο 98

Νήμα: Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο 2017

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης Το αβατάριο του χρήστη Κόρτο Μαλτέζε
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτήσεις
    2.775
    Τώρα διαβάζω
    Ό,τι κάτσει, καμιά φορά μπορεί να είναι και τίποτα που ν'αξίζει τον κόπο...

Προεπιλογή

Ωραία. Είναι πολύ καλά και τα αλλά δυο με το δεύτερο (Η ανακωχή) να είναι αυτό που μου άρεσε λιγότερο. Κι εγω έχω διαβάσει το δεύτερο απο τα 3 αυτο του Καβαμπατα. Κάποια στιγμή θα το σχολιασω εδω.
    Memento mori (όχι το συγκρότημα) κουφάλες

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων Το αβατάριο του χρήστη Πεταλούδα
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτήσεις
    1.075

Προεπιλογή

Έχω διαβάσει πάνω από μήνα το "Midlessex" του Τζέφρι Ευγενίδη και τώρα, που αναδύθηκε ξανά το νήμα, συνειδητοποιώ ότι νόμιζα πως είχα γράψει τις εντυπώσεις μου, ενώ δεν το έχω κάνει..

Ναντίν, σε ευχαριστώ που μέσω αυτού του παιχνιδιού, ήσουν αφορμή να το διαβάσω. Ήταν ευκολοδιάβαστο και σου μετέφερε κάποιες εξειδικευμένες πληροφορίες με απλό και κατανοητό τρόπο. Επίσης, μου αρέσουν τα βιβλία που χρονικά πιάνουν πολλές δεκαετίες και τόπους, γιατί με ταξιδεύει πολύ. Το μόνο αρνητικό στο συγκεκριμένο, ήταν ότι λόγω αυτής της μεγάλης χρονικής πορείας, το κύριο θέμα του πρωταγωνιστή παρουσιαζόταν στο μεγαλύτερο μέρος σε συνάρτηση με το εξωτερικό περιβάλλον, όμως ακόμα κι έτσι γνώρισα μέσα από αυτό πτυχές που δεν γνώριζα.

Σελιδοβάτης Το αβατάριο του χρήστη Βάγγυ
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    989
    Τώρα διαβάζω
    Ο Χάρι Πότερ και ο ημιαιμος πριγκιψ - J. K. Rowling

Προεπιλογή

Γιάννη Αγιαννη, έχω αργήσει πολύ, το ξέρω και συγγνώμη αλλά τους τελευταίους μήνες δεν είχα ούτε χρόνο ούτε διάθεση για διάβασμα και έτσι το πιλατευα 2 μήνες μέχρι να τελειώσω το βιβλίο που μου πρότεινες, όχι γιατί δε μου άρεσε αλλά για τους λόγος που προανέφερα. Έτσι, το έπιασα χθες μετά από καιρό που το είχα αφήσει και το τελειώσα. Μιλάω για το "Ο ήχος των πραγμάτων όταν πέφτουν" του Βασκεζ. Αυτό που μου αρέσει σε αυτό το παιχνίδι, είναι ότι κάθε φορά διαβάζω βιβλία που υπό άλλες συνθήκες, οχι απλά δε θα τα διάβαζα αλλά ίσως και να μην τα ανακαλυπτα. Τέτοιο είναι και αυτό. Μου άρεσε πολύ το όλο περιεχόμενο και κυρίως για το πόσα πράγματα έμαθα που δεν ήξερα σχετικά με την Κολομβία και τη μάστιγα των ναρκωτικών, πόσο φοβισμένα περνούσαν την καθημερινότητά τους οι άνθρωποι. Θυμάμαι, σε ένα σημείο που λέει ότι οποιοδήποτε σπίτι ακόμη και κάποιου γνωστού από φίλο, ήταν πιο ασφαλές από δημόσιο χώρο, ότι οι άνθρωποι ήξεραν που βρίσκονται τα καρτοτηλεφωνα για να πάρουν να πουν ότι δεν σκοτώθηκαν, είναι καλά. Τι ζωή!
    Η πλοκή του βιβλίου είναι φτιαγμένη με τέτοιο τρόπο ώστε να μάθεις για τα τότε συμβάντα κάτι που ξέφευγε από το μυθιστορηματικο πλαίσιο. Θα μου άρεσε να είχε λιγοτερο βεβιασμένο τέλος, αλλά ίσως και να ήταν έτσι γιατι και η ζωή των ανθρώπων τότε, έκλεινε έτσι. Βέβαια, καλές οι πληροφορίες αλλά υπερβολικά πολλές σημειώσεις του μεταφραστη, μερικές ανούσιες. Πολύ καλό βιβλίο πάντως, απόλαυσα την ανάγνωσή του και δε φταίει το βιβλίο που καθυστερησα. Και παλι συγγνώμη.
    Τελευταία επεξεργασία από Βάγγυ : 28-05-18 στις 21:11
    Ένα βιβλίο για να είναι διαχρονικό πρέπει να χρησιμοποιεί το πνεύμα της εποχής κι όχι την τεχνολογία της.

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Γιάννης Αγιάννης
    Αναρτήσεις
    105
    Τώρα διαβάζω
    "Νορβηγικό Δάσος", Χαρούκι Μουρακάμι

Προεπιλογή

Σημασία έχει οτι σου άρεσε το βιβλίο και χαίρομαι γι'αυτο, πράγματι η ζωή ήταν πολύ δύσκολη εκείνη την περίοδο. Οταν θα έχεις χρόνο για τηλεοράση σου προτείνω την σειρά Νarcos που εξιστορέι την ζωή του Εσκομπάρ....
    πριν λίγο καιρο κυκλόφορησε και νέο ο Βάσκεζ (όχι δεν το έχω αγοράσει ακομη..)

Σελιδοβάτης Το αβατάριο του χρήστη Βάγγυ
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    989
    Τώρα διαβάζω
    Ο Χάρι Πότερ και ο ημιαιμος πριγκιψ - J. K. Rowling

Προεπιλογή

Νομίζω ότι την έχω ακουστά τη σειρά, αλλά δεν παίρνω κι όρκο. Να το πάρεις να μας πεις εντυπώσεις και να το βάλεις στην επόμενη τριάδα σου.
    Ένα βιβλίο για να είναι διαχρονικό πρέπει να χρησιμοποιεί το πνεύμα της εποχής κι όχι την τεχνολογία της.

Προεπιλογή

Λοιπόν, Τσίου, ήρθε η ώρα για να εκφέρω την αποψάρα μου για το Κουρδιστό Πουλί, του Μουρακάμι.

Πρώτη επαφή με το συγγραφέα, όπως έχω ήδη πει, και δεν με απογοήτευσε καθόλου! Πολυδιάστατο μυθιστόρημα, που κινείται με άνεση ανάμεσα στο πραγματικό και το φαντασιακό/ονειρικό. Μέχρι τις τελευταίες σελίδες ένιωθα ότι δεν υπήρχε ακριβώς πλοκή αλλά μια ατέρμονη εναλλαγή προσώπων και καταστάσεων στην ζωή του πρωταγωνιστή, η εκκεντρικότητα και αντισυμβατικότητα των οποίων, τόνιζε ακόμα περισσότερο την συνηθισμένη και ολίγον τι άχρωμη προσωπικότητά του.

Από πρόσωπα ξεχώρισα την Κρέτα Κάνο, της οποίας η προσωπική ιστορία, με στεναχώρησε πολύ καθώς και την έφηβη Μαγιού Κασαχάρα. Μοναδικό πλάσμα, αφοπλιστικά αθώο και ειλικρινές, με προσωπικότητα που ξεχειλίζει. Η σχέση της με τον Ογκάντα ήταν από τις πιο τρυφερές και όμορφες που έχω συναντήσει ανάμεσα σε ενήλικο και έφηβο. Η σκηνή στο τέλος με συγκίνησε απίστευτα.

Χάρηκα πολύ που το πρότεινες
    I wanna be your vacuum cleaner breathing in your dust

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Τσίου
    Περιοχή
    20.000 λεύγες κάτω απ'την αξιοπρέπεια, στο υποβρύχιο "Κοντοπίδης"
    Αναρτήσεις
    1.635
    Τώρα διαβάζω
    Counting the days until the Apocalypse

Προεπιλογή

Όντως αποψάρα (τι ωραία που τα λες! )
    Χαίρομαι που δεν σε απογοήτευσε. Βέβαια, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τον αποκαλούν δυτικό. Οι ιστορίες του, πασπαλισμένες με ζενέσκ στοιχεία, παίζουν κρυφτούλι με το "δυτικό" μυαλό μας. Υποθέτω πως φταίει το γεγονός πως ακούει τζάΖε κ.α. Αλλά όσο εμείς γίναμε Αμερικανοί τρώγοντας ντόνατς απ'τα Ντάνκιν' και μπέργκερς απ'τα Γουέντις (), άλλο τόσο έγινε ο Μουρακάμι δυτικός ακούγοντας μπιτλς.
    Fear is not what you owe Me, Lounds, you and the other pismires.
    You owe Me awe.

Προεπιλογή

Α μπράβο, ξέχασα να το αναφέρω αυτό. Ούτε εμένα μου φάνηκε να "δυτικίζει" σε αυτό το βιβλίο αλλά μια που δεν έχω διαβάσει κάποιο άλλο του, δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Πιθανόν να είναι ένας λόγος η συνεχής αναφορά σε δυτικά τραγούδια (πολύ ωραία όλα πάντως, τα άκουγα παράλληλα) αλλά συμφωνώ ότι αυτή μόνο δεν τον κάνει δυτικό.

Εμένα με ταξίδεψε στην ανατολή πάντως. Έψαχνα παράλληλα φωτογραφίες όλων των τοποθεσιών που αναφέρονταν. Επίσης, με αιχμαλώτισαν οι περιγραφές των ιστορικών γεγονότων στην Ματζουρία από τους Μαμίγια και Ακασάκα. Συνήθως δεν είμαι φαν των εγκιβωτισμένων αφηγήσεων, τις βρίσκω κουραστικές, αλλά εδώ δε με χάλασε. Κάθε αφηγητής έδινε κάτι στην ιστορία και επιδρούσε με τον τρόπο του στη ζωή του Ογκάντα.
    I wanna be your vacuum cleaner breathing in your dust

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •