Untitled Document
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 19 από σύνολο 19

Νήμα: Σχετικά με τις αντωνυμίες για τα τρανς άτομα

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.862

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αντέρωτας Δες Ανάρτηση
    Δεν ξερω, ισως ειναι αδικο να κανω συνειρμο μεταξυ τρανς (και περιπτωσεις οπως του Αντιγονη-Τζεισον), και γραφικων περιπτωσεων οπως του ανθρωπου-ιπποποταμου.
    Γραφικό τώρα αλλά τί θα σταματάει τον οποιονδήποτε να δηλώνει οτιδήποτε και να απαιτεί να αλλάζεις τις αντωνυμίες που χρησιμοποιείς σε οτιδήποτε, αν ξεκινήσει μια φορά αυτή η ιστορία;

Ιδού ένας λευκός άντρας που από μια μέρα κι έπειτα νιώθει και δηλώνει Φιλιππινέζα (ζντόινγκ!)

(Παρεμπιπτόντως, να φανταστώ πως είναι αντιδημοκρατικό που δεν θα του δοθεί το δικαίωμα να αγωνιστεί στην εθνική γυναικών των Φιλιππίνων; )
    "You were majesty... Your robes were heavy and your cheeks were very red"

Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.862

Προεπιλογή

Έχει ενδιαφέρον ότι στην γλωσσολογία οι αντωνυμίες (όπως οι προθέσεις κ.α.) αποτελούν "κλειστή κατηγορία" (closed-class of words). Δηλ. μια ομάδα λέξεων η οποία έχει καθορισμένο αριθμό λέξεων και δεν δέχεται καθόλου εύκολα νέα μέλη. Αυτό από τεχνική γλωσσολογική σκοπιά.

Επιπλέον σκεφτόμουν: Ας πούμε πως έχω τρεις γνωστούς όπου το κάθε άτομο μου ζητά να χρησιμοποιώ όποια αντωνυμία θέλει (το Α άτομο θηλυκή παρότι μοιάζει αρσενικό, το Β άτομο αρσενική παρότι μοιάζει θηλυκό και το Γ άτομο ουδέτερη παρότι μοιάζει θηλυκό). Σε έναν μήνα που τους ξαναβλέπω έχουν αλλάξει αντωνυμίες, γιατί μπορεί να περνάν κρίση ταυτότητας ή κι από γούστο, και το Α άτομο συνεχίζει να μοιάζει αρσενικό αλλά θέλει να χρησιμοποιώ την ουδέτερη αντωνυμία, το Β άτομο επίσης ουδέτερη παρότι τώρα μοιάζει με αρσενικό, και το Γ άτομο αρσενική πια, παρότι είναι δύσκολο να καθορίσεις φύλο. Στην παρέα τους γνωρίζω κι άλλους τρεις, όπου δύο μοιάζουν αρσενικά, αλλά ο ένας προτιμά το ουδέτερο και ο άλλος το θηλυκό ενώ ο τρίτος μοιάζει άντρας και προτιμά της αρσενικές αντωνυμίες. Και δεν θέλω να φανταστώ καν την βραδιά που θα βρεθούμε σε ένα πάρτι με πολύν κόσμο.

Θα έπρεπε να γίνεται φανερό αυτό που θα έπρεπε να είναι συνάμα και αυτονόητο: καταρχήν πως οι αντωνυμίες έχουν ακριβώς αυτήν την απρόσωπη χρήση, όπου δεν χρειάζεται να σε απασχολούν τα εσωτερικά θέματα του καθενός, υπάρχουν για να διευκολύνεται (και όχι να δυσχεραίνεται) η κουβέντα, κι επιπλέον, πως όλα αυτά μάλλον είναι κάπως παράλογα, κι εκεί που ζητάς από τον άλλο πολλά, κάποια στιγμή έως αδύνατα, και αρχίζεις να τσαλαπατάς τα χωράφια της δικής του δημοκρατίας, για δικά σου προσωπικά θέματα φιλοσοφίας και ταυτότητας. Είναι εκεί που δεν ξέρεις πού είναι η γραμμή, να σταματήσεις.

Η γλώσσα δεν πρέπει να αλλάζει κατά το δοκούν του καθενός.

Παρεμπιπτόντως,
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Τσίου Δες Ανάρτηση
    Δεν πρέπει να πήγαινα δημοτικό, το θυμάμαι όμως σαν τώρα. Καλοκαίρι, καθόμουν σε ένα πεζουλάκι και έπαιζα με το βέλκρο του παπουτσιού μου περιμένοντας τους δικούς μου να βγουν από ένα μαγαζί με τουριστικά είδη. Με πλησιάζει μια κυρία, κάνει βαθύ κάθισμα και μου λέει, "Πως σε λένε αγοράκι;". Δεν ήταν η πρώτη φορά που άκουγα αυτή την ερώτηση (ήμουν ασχημούτσικο, είχα κοντό μαλλί, φουστανάκια ούτε να τα δω μπροστά μου, και αντί για μπάρμπι ζητούσα πράσινα στρατιωτάκια και αυτοκινητάκια) και ίσως επειδή με έτρωγε το μαράζι με τέτοια μπερδέματα, ο τρόπος που της είπα, "Δεν είμαι αγοράκι, είμαι κοριτσάκι" ήταν κακός, γιατί ξαφνιάστηκε σαν την θεία μου την χίπισσα στα Μάταλα και τραβήχτηκε αμέσως. Το θυμάμαι και γελάω αλλά ειλικρινά όταν ήμουν μικρή πληγωνόμουν και θύμωνα. Τώρα που έχω την μαλλούκλα και δύσκολα ο άλλος θα μου πει "δικέ μου, μη ξηγιέσαι έτσι" εκ του ασφαλούς δηλώνω πως το θέμα με τις αντωνυμίες και τα άρθρα είναι για μένα ψιλά γράμματα. Επειδή όμως έχω νιώσει πόσο άσχημο είναι, αν ο άλλος απαιτήσει να τον λέω όπως εκείνος θέλει, αυτό θα κάνω. Άλλωστε, it's no skin off my back.
    Κι εγώ θυμάμαι να με έχουν πει κοριτσάκι καναδυο φορές παιδί. Προσωπικά, δεν ένιωσα άσχημα. Και σε οποιαδήποτε περίπτωση, ακόμα και να είχα νιώσει, για εμένα αυτό δεν μπορεί να ειναι αρκετός λόγος για να μπούμε όλοι, σαν κοινωνία, σε έναν χορό παραλόγου όπου ο καθένας θα μπορεί να έρχεται με την όποια απαίτηση, από εσένα, με άλλοθι τον δικό του εσωτερικό κόσμο.

Προεπιλογή

Το ζήτημα με τις αντωνυμίες είναι αρκετά περίπλοκο αν και ο χρόνος θα δείξει εαν οι νέες αντωνυμίες θα επικρατήσουν όπως το zieself. Από όσο ξερω στα ελληνικά μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει κάποια συγκεκριμένη προσπάθεια ώστε να προσαρμοστεί η γλώσσα στις νέες εξελίξεις αλλά ακόμη και να γίνει θεωρώ ότι θα έχει την ίδια τύχη με την καθαρεύουσα.

Προσωπικά θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει ιδιαίτερος αντίκτυπος στην χρήση της γλώσσας, είτε εδώ είτε σε αγγλόφωνες χώρες.
    Νομίζω ότι ο πολύς κόσμος θεωρεί λίγο υπερβολικά αυτά τα ζητήματα.
    Παράδειγμα ο Τζάστιν Τρυντό, ο οποίος (και καλά κάνει) στηρίζει τα δικαιώματα των γυναικών, των μειονοτήτων, και γενικότερα δίνει μια εικόνα ενός ηγέτη που νοιάζεται για τα προβλήματα της καναδικής κοινωνίας. Και σε κάποια ομιλία διόρθωσε μια γυναίκα που χρησιμοποίησε την λέξη mankind εξηγώντας της ότι το ορθό είναι peoplekind. Ασφαλώς η απάντηση του έγινε viral και κυκλοφόρησε ευρέως σε σελίδες της αλτ-ράιτ. Οι ιδεολογικοί του αντίπαλοι τον κατηγόρησαν για περιορισμένη σκέψη και μέχρι και ο Ντόναλντ Τραμπ Τζούνιορ τον χλεύασε.
    Εν τέλει ο ίδιος ο Τρυντό αναγκάστηκε να παραδεχτεί ότι επρόκειτο για ένα κακό αστείο.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φαροφύλακας Δες Ανάρτηση

(Παρεμπιπτόντως, να φανταστώ πως είναι αντιδημοκρατικό που δεν θα του δοθεί το δικαίωμα να αγωνιστεί στην εθνική γυναικών των Φιλιππίνων; )
    Πλάκα πλάκα αυτό είναι ένα μείζον ζήτημα. Ίσως πιο σημαντικό από την γλώσσα.
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η Laurel Hubbard, τρανς αθλήτρια από την Ν. Ζηλανδία η οποία συμμετείχε και νίκησε εκπροσωπόντας την χώρα της σε αγώνες άρσης βαρών. Αρκετές αθλήτριες, μια εκ των οποίων ηττήθηκε, έκριναν την συμμετοχή της Hubbard ως άδικη.
    There are people.There are stories.The people think they shape the stories, but the reverse if often closer to the truth.

Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.862

Προεπιλογή

Κι αυτά, το να αλλάξουν λέξεις καθιερωμένες και ο snowman να γίνει snowperson, προσωπικά μού μοιάζουνε κάπως ανόητα. Ας αλλάξει η ουσία ώστε κάθε άνθρωπος να έχει τον χώρο του κάτω απ' τον ήλιο, και τότε δεν θα έχει σημασία πού έχει την καταγωγή της κάποια λέξη.

Όσο γι'αυτό που λες για την τρανς που σάρωσε στην άρση βαρών γυναικών (ω τί έκπληξη), ήδη υπάρχουν κάμποσα παραδείγματα. Κάποια Φάλον Φοξ (άντρας που το γύρισε σε τρανς) σε αγώνα μεικτών πολεμικών τεχνών τσάκισε την αντίπαλό της σπάζοντας το κόκαλο στο μάτι της.

Νιώθω γυναίκα, βάζω κραγιόν σαν γυναίκα αλλά εκεί που με βολεύει δέρνω σαν άντρας.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φαροφύλακας Δες Ανάρτηση
    Κι αυτά, το να αλλάξουν λέξεις καθιερωμένες και ο snowman να γίνει snowperson, προσωπικά μού μοιάζουνε κάπως ανόητα. Ας αλλάξει η ουσία ώστε κάθε άνθρωπος να έχει τον χώρο του κάτω απ' τον ήλιο, και τότε δεν θα έχει σημασία πού έχει την καταγωγή της κάποια λέξη.
    Το πρόβλημα δεν είναι τόσο εαν θα αλλάξουν λέξεις-που και πάλι τονίζω ότι το βλέπω χλωμό- όσο ο φόβος λογοκρισίας.
    Πριν από μερικά χρόνια ένα κολλέγιο στις Η.Π.Α. δεν ανέβασε το θεατρικό αιδοίου μονόλογοι διότι υπάρχει η υπόννοια ότι έμπεριέχει μια περιορισμένη οπτική στο τι σημαίνει να είσαι γυναίκα και δεν συμπεριλαμβάνει τις τρανς.

Αντίστοιχα σε ένα πανεπιστήμιο στον Καναδά μια φοιτητική οργάνωση απολογήθηκε επειδή σε μια εκδήλωση έπαιξαν το “Walk on the Wild Side” του Λου Ρηντ, καθώς το τραγούδι είναι υποτιμητικό για τα μέλη της τρανς κοινότητας.

Είναι κρίμα τα πάντα στην τέχνη να εξετάζονται από το πρίσμα της σημερινής κοινωνίας και να πρέπει να ανταποκριθούν σε συγκεκριμένες νόρμες. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το πρόβλημα ήταν ο χαρακτηρισμός wild...
    There are people.There are stories.The people think they shape the stories, but the reverse if often closer to the truth.

Περιοχή
    Σαν Τζουνιπέρο
    Αναρτήσεις
    8.862

Προεπιλογή

Είδα κάμποσα βιντεάκια τελευταία γύρω από τέτοια θέματα και νομίζω πως σε ΗΠΑ-Καναδά τείνει να περάσει τα όρια του παραλόγου το πράγμα. Όπως τα παραδείγματα που αναφέρεις ή όπως με τον συγκεκριμένο νόμο, που ανέφερα, όπου μπορείς να τιμωρηθείς αν δεν χρησιμοποιήσεις "τις αντωνυμίες" κάποιου.

Δηλ. σκέφτομαι πως αν βρισκόμουν κατηγορούμενος στο δικαστήριο για κάτι τέτοιο, θα απαιτούσα από τον δικαστή να μου απευθύνεται στον δυϊκό.

Προεπιλογή

Τον τελευταίο καιρό κυκλοφορούν στο διαδύκτυο κάποια άρθρα που ελπίζω να είναι τρολιές αλλά καθώς έχουν εμφανιστεί και σε αξιόλογες ιστοσελίδες, πολύ φοβάμαι πως είναι αλήθεια.
    Στις Η.Π.Α. υπάρχει η τάση στα μωρά να τα αποκαλούν theyby ώστε να μην περιορίζονται στο φύλο.
    Θέλω να δω πως θα το μεταφράσουν στα ελληνικά...

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Paititi
    Αναρτήσεις
    2.788
    Τώρα διαβάζω
    Galfridus Monemutensis - "Historia Regum Britanniae"

Προεπιλογή

Εμεις ουτως η αλλως αναφερομαστε στα μωρα (και τα παιδια) σε ουδετερο. Λεμε δηλ. "ειναι χαριτωμενο" ενω στα αγγλικα "he is cute". Το it ειναι προσβλητικο φανταζομαι.
    I wish life was not so short. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.J.R.R. Tolkien

Προεπιλογή

Μα και το baby είναι ουδέτερο (νομίζω).
    Το theyby έχει να κάνει με την μόδα να αναφέρονται σε άτομα στον πληθυντικό.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •