Search results

1. Πεταλούδα

Συνανἀγνωση ῾῾ Τα Εις Εαυτόν᾽᾽ Μάρκος Αυρήλιος

(είναι εντάξει ο τίτλος;)
  2. Πεταλούδα

Ράδιο Φάρος

Ray Charles - What'd I Say
  3. Πεταλούδα

Ράδιο Φάρος

Bob Dylan - Knockin' On Heaven's Door
  4. Πεταλούδα

Ράδιο Φάρος '80s

Dance Me To The End Of Love - Leonard Cohen
  5. Πεταλούδα

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Όσον αφορά το θέμα με τις παραθέσεις των απαντήσεων υπάρχει αναρτημένο στον κανονισμό, όμως κάποιες φορές μπορεί να μην τηρείται είτε αν δεν το έχει δει κανείς είτε αν δεν το θυμάται. Αναγράφεται σε ανάρτηση συνήθως όταν παρατηρείται, γιατί με αυτόν τον τρόπο μπορεί να το δει και κάποιος άλλος...
  6. Πεταλούδα

Μαρία

Καλωσήρθες, @ΜαρίαΜιχαήλ! :διάβασμα: Υπάρχουν δημοκρατικές διαδικασίες στην επιλογή συνανάγνωσης, αλλά υπάρχουν και αρκετές φορές που πέφτουν πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις από τον Νικόλα κυρίως και υποκύπτουμε με την σειρά μας στην γοητεία τους! :)))) :αγαπώ:.
  7. Πεταλούδα

Προσπάθησε να βρεις την ροή του @Αλουκαρδ και θα το καταφέρεις πιστεύω.
  8. Πεταλούδα

Περίεργη γραφή, μου κίνησε το ενδιαφέρον. Το γκούγκλισα το θέμα @Αλουκαρδ και είδα ότι αυτός είναι ο τρόπος γραφής του, έχει γράψει σίγουρα άλλο ένα βιβλίο με την ίδια ιδιαιτερότητα, το "Περί τυφλότητας".
  9. Πεταλούδα

Ράδιο Φάρος

(τι ωραία ταινία μου θύμισες, @Έλλη Μ!)
  10. Πεταλούδα

Και πώς να βλέπω 4Κ στην τηλεόραση;

Δεν ξέρω να σου πω για το βασικό ερώτημα του νήματος, αλλά για το θέμα των ταινιών για ρίξε και ματιά στο Cinobo αν σου ταιριάζει το ύφος, είναι ελληνική εταιρία, συνδρομητική και αυτή.
  11. Πεταλούδα

Ράδιο Φάρος

Μου θύμησες ένα περιστατικό αρκετά χρόνια πίσω, σε έναν εναλλακτικό χώρο -με αίθουσες μισοσκότεινες με ταλαιπωρημένους τοίχους-, που φιλοξενούσε μια έκθεση ζωγραφικής και κάποια προβολή μικρού μήκους ταινίας, εμφανίστηκαν τα Υπόγεια Ρεύματα σε μια άλλη αίθουσα με ελάχιστο όμως κόσμο. Στην...
  12. Πεταλούδα

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Αρκετά χρόνια πριν το έχω διαβάσει. Αν σου αρέσουν δυστοπικές ιστορίες για το τέλος του κόσμου (α λα στίβεν κινγκ εδώ), στο προτείνω ανεπιφύλακτα.
  13. Πεταλούδα

Βιβλιονέα

Έναν χρήσιμο σελιδοδείκτη μπορούν να αποθηκεύσουν όσοι τους ενδιαφέρουν ζητήματα βιοηθικής: 10 τόμοι μεταφρασμένοι της σειράς Εγχειρίδια Βιοηθικής της UNESCO. "Το 1993 καταρτίστηκε το Πρόγραµµα Βιοηθικής (Bioethics Program) της UNESCΟ, το οποίο αποτελεί τµήµα του Προγράµµατος για την Ηθική...
  14. Πεταλούδα

Καλως σας (ξανά) βρήκα!

Χαίρομαι που σε ξαναβλέπω @Μαργαριτα!! :αγαπώ: Θυμάμαι σε είχα γνωρίσει σε συνάντηση της λέσχης σε πόλη εκτός Αθηνών, αν θυμάμαι καλά ήταν το 2013. Ήταν πράγματι ωραία χρόνια, που είχε περισσότερη κίνηση που ανάφεραν και πιο πάνω, γιατί είχαν πέραση τα φόρουμ, τώρα ακμάζουν τα σόσιαλ γενικά. Το...
  15. Πεταλούδα

Γεια σας!

Καλωσόρισες, @Λόελλα στην λέσχη! :διάβασμα10: Ε, μετά από τόση επιμονή :παρηγοριά:, τώρα που μπήκες στην λέσχη, χαλάρωσε και περιηγήσου στα νήματα. :ωραίος: :))))
  16. Πεταλούδα

Βιβλία που σας τραυμάτισαν

Αν και μου είχε φανεί δυνατό ανάγνωσμα, όχι όμως τόσο όσο υπονοεί αυτό το νήμα, αρκετά μέλη συμφωνούσαν στην παρουσίαση του βιβλίου, ότι δεν το ένιωθαν και τόσο πολύ παιδικό ανάγνωσμα, αλλά ότι διαβάζεται με ενδιαφέρον και σε πιο μεγάλες ηλικίες. Δεν ξέρω σε τι ηλικία το διάβασες, πάντως είναι...
  17. Πεταλούδα

Ράδιο Φάρος '80s

Baltimora - Tarzan Boy Madness - Night Boat to Cairo Madness - One Step Beyond
  18. Πεταλούδα

Γέλασα όταν τα διάβασα

(Με την ευκαιρία την άφιξη νέων μελών, μπορούν να δουν εδώ σχετικά με την καλύτερη χρήση των παραθέσεων -βοηθά στο να γίνεται πιο γρήγορα η κατανόηση της συζήτησης και συνεπώς γίνεται πιο άμεση η επικοινωνία. Ευχαριστώ :) )
  19. Πεταλούδα

Βοήθεια για βιβλιοπροτάσεις..

Ωραία, αυτό το βιβλίο του Κρασναχορκάι έχω στα προσεχώς. Την ταινία θα την δω έπειτα, γιατί πρώτα διαβάζω το βιβλίο. Σου προτείνω κι εγώ το Satantango που είναι βασισμένο στο βιβλίο Το τανγκό του σατανά, αν δεν την έχεις δει, είναι 7ωρη περίπου να έχεις υπόψη σου. (Με την ευκαιρία, όταν...