Search results

1. Α

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Όπως το λες: είναι σχετικό και ανάλογα τον άνθρωπο. Και για αυτόν ακριβώς τον λόγο ανέφερα "για τα δεδομένα μου". Έχω σταματήσει να διαβάζω βιβλία μόνο γύρω από τα ενδιαφέροντα μου. Εδώ και αρκετά χρόνια διαβάζω βιβλία από διάφορες θεματικές διότι με βοηθάει σημαντικά να διευρύνω την οπτική μου.
  2. Α

Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

Χθες το βράδυ τελείωσα το "ο Αρμενιστής Ποιητής". Θεωρώ ότι οι άνθρωποι που αγαπούν τον Καββαδία θα το κρίνουν ως εξαιρετικό ανάγνωσμα. Εντύπωση μου έκανε και η ηλικία του συγγραφέα, τόσο νέος, αλλά, παρόλα αυτά, τόσο βαθύς γνώστης της ζωής του Καββαδία.
  3. Α

Σήμερα θα ξεκινήσω το "Η Γέννηση της Τραγωδίας" του Νίτσε. Λίγο που το ξεφύλλισα, φαίνεται αρκετά βαρύ ανάγνωσμα, τουλάχιστον για τα δεδομένα μου, αλλά πάντα με ενδιαφέρει να διαβάζω απόψεις του
  4. Α

Σήμερα θα ξεκινήσω το "ο Αρμενιστής Ποιητής"
  5. Α

Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

Χθες το βράδυ τελείωσα το "οι εταίρες του Παρισιού". Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω ένα βιβλίο και μου δημιουργείται έντονα η ανάγκη να δω και την ταινία, εάν υπάρχει βέβαια. Ήταν τόσο παραστατικός στις λεπτομερείς περιγραφές του, που πραγματικά θα ήθελα να δω και μία κινηματογραφική μεταφορά του.
  6. Α

Βιβλιοφιλικά μ' αρέσει δεν μ' αρέσει

1. Σύμφωνα με τον άνθρωπο που επικαλεστήκατε αρκετές φορές την προηγούμενη εβδομάδα, ο συγκεκριμένος ιατρός είναι : 2. επίσης, ο συγκεκριμένος ιατρός αναφέρεται ως αξιόπιστη πηγή σε position paper του αμερικάνικου συλλόγου διατροφολόγων. Τα συμπεράσματα δικά σας. Μέχρι σήμερα έχω παραθέσει 3...
  7. Α

Βιβλία για καλοκαιρινές διακοπές

Ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση. Σίγουρα, δεν θα το θα αντιλαμβανόμουν μόνος μου
  8. Α

Φυσικά. Απλά, νωρίτερα αναφέρατε ότι "1. Είναι γεγονός ότι ο άνθρωπος εξελικτικά είναι ένα παμφάγο ζώο". Έχω, λοιπόν, αυτό το σημείο ως αφετηρία. Τώρα, η επόμενη πηγή : Millions of years ago all human ancestors were herbivores. It is evidenced by anatomical features and evolutionary evidence...
  9. Α

Μάλιστα. Ας περάσουμε, λοιπόν, στην επόμενη πηγή : Dr. Michael Greger. Ανατρέξτε στο 1:40 έως περίπου στο 2:40
  10. Α

Σωστά. Οι βίγκαν διατροφολόγοι τα κατεβάζουν από το μυαλό τους Τυχαία γυναίκα ; Διαβάζετε έστω αυτά που γράφω ; Ανέφερα ξεκάθαρα "βίγκαν διατροφολόγος". Φυσικά. Ενώ οι βιολόγοι και βιοχημικοί μπορούν να μιλάνε για διατροφή, σωστά ; Δεν είναι τεκμηριωμένο ; Ότι πείτε. Συμφωνώ. Παράθεση...
  11. Α

Καθόλου προσωπικά. Παραθέτω δεδομένα. Εάν δεν σας αρέσουν, προσπεράστε τα Σύμφωνα με πλήθος δεδομένων και επιστημόνων, η ανθρώπινη ανατομία είναι φυτοφάγου ζώου. Ενδεικτικά, μία πηγή που έρχεται σε αντίθεση με τον ισχυρισμό σας Εάν από τα δεδομένα που παράθεσα καταλήγετε στο συμπέρασμα ότι...
  12. Α

Μία διατροφολόγος που επιλέγει βίγκαν εγκυμοσύνη, είναι προφανές ότι θα συνεχίσει την βίγκαν διατροφή και στην μετέπειτα ζωή του βρέφος της. Το θεώρησα αυτονόητο, αλλά από ότι φαίνεται δεν είναι και για αυτόν τον λόγο δεν το επισήμανα σαφώς νωρίτερα. Επίσης, σας υπενθυμίζω ότι ανέφερα...
  13. Α

1. η ανθρώπινη ανατομία είναι φυτοφάγου ζώου. Το ότι ο άνθρωπος εξελικτικά είναι ένα παμφάγο ζώο είναι μία από τις διάφορες υποθέσεις που έχουν προσπαθήσει να εξηγήσουν με ποιον τρόπο αναπτύχθηκε ο ανθρώπινος εγκέφαλος. 2. Το κόκκινο κρέας είναι τοξικό καθεαυτό (per se). Έχουν προταθεί...
  14. Α

Σας παρέθεσα 4 συντριπτικά δεδομένα ενάντια στο κόκκινο κρέας : 1. αξιολόγηση 800 μελετών από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, 2. τοποθέτηση από american cancer society, 3. τοποθέτηση από αμερικάνικο ιατρικό σύλλογο, 4. ευρήματα από δεκάδες μετα-αναλύσεις, και εσείς το συνοψίζετε στο : 2-3...
  15. Α

Δεν το παρεξήγησα, ήταν σαφές αυτό που θέλατε να πείτε. "Αφθονία" είναι η μία από τις πέντε αγαπημένες μου λέξεις. Κατά σύμπτωση, και οι άλλες τέσσερις είναι επίσης γένους θηλυκού (Σοφία, Αγάπη, Ευτυχία, Υγεία), και έκρινα ότι η λέξη αφθονία αρμόζει περισσότερο ως ψευδώνυμο.
  16. Α

Αυτό το μήνυμα δεν το είδα, ήρθε όσο έγραφα το παραπάνω
  17. Α

Λόελλα Κάποτε διάβαζα μόνο συγκεκριμένα αναγνώσματα που είχα επιλέξει με συγκεκριμένα κριτήρια. Ωστόσο, εδώ και λίγα χρόνια, πάω στην δημοτική βιβλιοθήκη και επιλέγω βιβλία στην τύχη διότι θεωρώ ότι με αυτόν τον τρόπο θα αποκτήσω καλυτερή εικόνα του συλλογικού νου. Συνεπώς, δεν έχω πρόβλημα με...
  18. Α

- Έλλειψη κριτικής σκέψης σημαίνει να γνωρίζεις ότι το 88% των σχετικών μετα-αναλύσεων αναφέρει ότι, για τον κορωναϊό, το συμπλήρωμα βιταμίνης D προσφέρει από σημαντική ευεργετική επίδραση έως ακόμα και ένα θεωρητικό ποσοστό θνησιμότητας κοντά στο μηδέν, αλλά παρόλα αυτά να μην κάνεις σύσταση...
  19. Α

Ευχαριστώ πολύ για τους τίτλους ! Και, θα έχω υπ'όψιν και το θεατρικό. ΥΓ. είμαι, πλέον, προετοιμασμένος και θα μείνω ανεπηρέαστος