Search results

1. ΚρίτωνΓ

Βιβλιονέα

Ποια Λέσχη Βιβλίου; Εμείς δεν είμαστε η Λέσχη του Βιβλίου; Βοήθεια! Μας κλέβουν το όνομα. Ποιος δάκτυλος; Να στείλουμε διαμαρτυρία, να κάνουμε ασφαλιστικά μέτρα, επανάσταση, να σπάσουμε την ΕΡΤ.
  2. ΚρίτωνΓ

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Είμαι πρόθυμος να δεχτώ το λάθος μου, μόλις δω την πρώτη μελέτη επιστημονική που θα δείχνει τη θετική επίδραση των videogames στο ανθρώπινο μυαλό, στην ανθρώπινη ψυχή, στο ανθρώπινο σώμα (κάπου, τέλος πάντων).
  3. ΚρίτωνΓ

Βλέπωντας μια ταινία, ή ακούγοντας μουσική επιδράς στην αισθητική σου, ή στη σκέψη σου (αν όχι απαραίτητα τουλάχιστον δυνητικά),. Βοηθάει τον εγκέφαλό σου "να δουλέψει". Ο κινηματογράφος ή η μουσική είναι (δυνητικά λέω και πάλι) καλλιέργεια. Παίζοντας εάν videogame, ανεξαρτήτως της ποιότητάς του...
  4. ΚρίτωνΓ

@Αλουκαρδ χωρίς να θέλω να σε κακο-καρδίσω , στις καταστροφικές τέχνες (για τον αθρώπινο εγκέφαλο) θα το κατέτασσα. Διασκέδαση σίγουρα ναι (και πολύ μάλιστα, σε τέτοιο βαθμό που μπορείς να παρασυρθείς μέχρι να κάνεις το μυαλό σου σούπα) - ψυχαγωγία (όπου στοχεύουν οι καλές τέχνες) σίγουρα όχι.
  5. ΚρίτωνΓ

Βιβλία που θέλω να αγοράσω (και γιατί)

Το φόρουμ ειναι πέρα ως πέρα σοβαρο. Σοβαροφανές δεν ειναι. Οσο για την ακαδημαικοτητα του @Μοκαντάσα αλ Σάφερ δεν μπορω να εκφέρω αποψη.
  6. ΚρίτωνΓ

E. J. Beaton - The Councillor

Είναι αλήθεια ότι όλα αυτά τα ρεύματα που αναφέρει ο @Νικόλας Δε Κιντ προσπαθούν να αποκαταστήσουν ανισορροπίες (π.χ. πατριαρχική κοινωνία, μη αειφορική διατροφή του ανθρώπου) με ακραίες αντιθέσεις και φωνές. Δεν το συμμερίζομαι, αλλά μπορώ να το δικαιολογήσω (να καταλάβω το γιατί). Το γεγονός...
  7. ΚρίτωνΓ

ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΑ - Helppp!

Είναι αυτό μια πρωτοπορία της Πρωτοπορίας!
  8. ΚρίτωνΓ

Λέξεις και φράσεις που υποχώρησαν

Μια φορά και έναν καιρό, στην Αγγλία πήγα να ρωτήσω έναν Ινδό (!) συγκάτοικο, πώς λέγεται στα Αγγλικά το καρβέλι (ήθελα να πάρω καρβέλι και όχι φρατζόλα). Δυστυχώς μόνο προφορικά θα μπορούσα να σας αναπαράξω τον ξεκαρδιστικό διάλογο περί καρβελιού.
  9. ΚρίτωνΓ

Υπαρξιακές, αναπάντητες και παντός είδους απορίες

Η αταξικότητα του αυγοτάραχου με συντάραξε...ως άτομο.
  10. ΚρίτωνΓ

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Ρε συ, ίδιο είναι το λευκό του αφρού, ίδιο το λευκό του νεκρού, ίδιο του χλωρινομένου σεντονιού και ίδιο του χρησιμοποιημένου σώβρακου;
  11. ΚρίτωνΓ

Είχαν, είχαν. Δίδαξαν και στους Εσκιμώους να αναγνωρίζουν και να ονοματίζουν τις 50 διαφορετικές αποχρώσεις του λευκού
  12. ΚρίτωνΓ

Μα φυσικά. @Νικόλας Δε Κιντ δεν ξέρεις ότι και το car ελληνικής προέλευσης είναι; https://el.wikipedia.org/wiki/Καρ Όλα κλεμμένα από τα Ελληνικά. Τι θα έκαναν αν δεν υπήρχαν τα Ελληνικά; Δεν θα είχαν γλώσσα καν. Μάλλον θα μούγκριζαν και θα βρυχιόνταν. Άσε που θα είχαν και στομαχικούς ήχους -...
  13. ΚρίτωνΓ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Το ερώτημα που τίθεται είναι, ξέρει η @Έλλη Μ μερικούς ανθρώπους; και πόσους; (εκτός από τον Γάλλο βιβλιοπώλη και τους διαδικτυακούς της ΛτΒ), και τι σόι ιστορίες μπορεί να τους αρέσουν ώστε να αξίζει να τις διαβάσουμε; Εντάξει και για τα γούστα της @Έλλη Μ με τα μπετά και τα σίδερα έχω καμιά...
  14. ΚρίτωνΓ

Βιβλία που θέλω να αγοράσω (και γιατί)

...έβγαλα τον σύζυγο σε σίλβερ αλέρτ. Τον έχασα, πρέπει να θάφτηκε κάπου ανάμεσα σε δυο στοίβες διαβασμένα και μία ντάνα αδιάβαστα που άφησα στο κομοδίνο κάπως απρόσεκτα.
  15. ΚρίτωνΓ

Για το σχήμα ήταν το μόνο για το οποίο δεν είχα αμφιβολία. Ευχαριστώ για τη διαφώτιση περί του περιεχομένου. (μέγεθος δεν μου είπες - με το συμπάθειο).
  16. ΚρίτωνΓ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Το στάχτη και μπούρμπερη πότε θα το εκδώσει;
  17. ΚρίτωνΓ

Είναι ανάλογο του τι είδους κόμπλεξ έχει κανείς. Εάν είσαι επιδειξιομανής θέλεις να φτιάχνεις μια σπιταρόνα και να τη μοστράρεις στα μούτρα του άλλου. Αν είναι κομπλεξικός φοβικός μη σε ματιάσουν, σε ζηλέψουν, σε κλέψουν κλπ. κλπ. (πλούσιος ή μη) θέλεις να φτιάξεις ένα σπίτι και να το κρύψεις...
  18. ΚρίτωνΓ

Tόμας Μπέρνχαρντ (Thomas Bernhard): Μπετόν (Beton)

Το ένα δεν εμποδίζει το άλλο.
  19. ΚρίτωνΓ

Ναι τέτοια είναι η φύση μου που έχει και αποτέτοιο. Τι να κάνουμε; Το αποδεχόμαστε και προχωράμε (όχι και τόσο) περήφανοι.