Search results

1. Σελεφά

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Ξεκίνησα το A thousand splendid suns του Khaled Hosseini. Ελπίζω να το τελειώσω, γιατί το τελευταίο διάστημα δυσκολεύομαι με το διάβασμα και -νομιζω... λογικά- δεν φταίνε τα βιβλία που πιάνω...
  2. Σελεφά

Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

@Χανκ Μουντυ Ναι τη νουβέλα λέω. Πάντα είχα την εντύπωση ότι ήταν μετά το 7ο βιβλίο, μάλλον γιατί στις φωτογραφίες που έβλεπα το έβαζαν εκεί. :))))
  3. Σελεφά

Βασικά είναι ένας από τους λόγους που μου αρέσει το νήμα Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο. Κάποια βιβλία που είχαν μπει για επιλογή μπορεί να τα ήξερα, αλλά γενικά δεν ήταν να τα διαβάσω στα άμεσα σχέδιά μου ή ακόμα και καθόλου.
  4. Σελεφά

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Καλά στο επεισόδιο 1 του TWD έκλαιγα στο στο τέλος... Ευτυχώς δεν έχω αγοράσει χειριστήριο για τον υπολογιστή... Με τα κουμπιά δε βολεύει ιδιαίτερα. Από τα κόμικ νομίζω μέχρι το 17 διάβασα... Κάθε ένα έχει τη δική του χάρη. Ωστόσο ευχαριστήθηκα μακράν περισσότερο το παιχνίδι. :γιούπι: Αν όσον...
  5. Σελεφά

Ανα γειά σου. Τα στρατηγικά παιχνίδια ακόμα και αν πιάσεις τα πολύ παλιά όπως πχ το Age of Mythology, Civilization, Total War: Rome (τα δυο τελευταία νομίζω ακόμα βγαίνουν) ήταν κορυφή σε αυτό το κομμάτι. Πωω! με βλέπω να κατεβάζω από Telltale τα The walking dead episode 4 και 5... Έχει βγει...
  6. Σελεφά

Δεν ισχύει αυτό που λες, γιατί πέρα από παιχνίδια όπως ράλι, ποδόσφαιρο, μποξ κτλ αρκετά παιχνίδια έχουν γρίφους που πρέπει να ξεκλειδώσεις για να πας παρακάτω. Οπότε αναγκαστικά εξασκείς το μυαλό σου.
  7. Σελεφά

Από τα αγαπημένα μου...ιιιιιιιιιι ντροπή που το θυμήθηκες τώρα... Το 2ο και το 3ο είναι από τα καλύτερα.
  8. Σελεφά

Καλά άλλο κόλλημα το God of war. Και το devil may cry :αγαπώ::αγαπώ::αγαπώ:. Δυστυχώς το the last of us δε το έχω παίξει :(:(. Αν τελικά στο μέλλον πάρω κάποια από τα καινούργια ps σιιιγουρα θα του βάλω χέρι. Και το silent hill downpour.
  9. Σελεφά

@Προφέσορας Το διδακτορικό δεν είναι νοοτροπία φοιτητή και καλό είναι να μην ταυτίζεται με αυτό. Οι περισσότεροι δουλεύουμε παράλληλα, ενώ άλλοι έχουν υποτροφίες ή ακόμα καλύτερα το διδακτορικό τους είναι μέρος ερευνητικών προγραμμάτων επί πληρωμή. Όσοι δε δουλεύουν δεν είναι ότι δε θέλουν, απλά...
  10. Σελεφά

Λατρεύω KSR. Μέχρι στιγμής δεν μου άρεσε ιδιαίτερα το βιβλίο Red Moon. Αρκετά από τα βιβλία του είναι κουραστικά , αλλά έχει απίστευτες ιδέες. Γράφει κυρίως βιβλία εναλλακτική ιστορίας, καθώς και οικολογικής επ. φαντασίας. Σίγουρα με την καινούρια χρονία θα πιάσω την τριλογία του Άρη και αν έχω...
  11. Σελεφά

Μόνο το Shinobi έχω ακουστά. Εγώ έπαιζα Mortal Combat, Street fighter, Super Mario, Space arcade, Jurrasic World και ένα που μοιάζει με το Shinobi, αλλά δε θυμάμαι το όνομα. Το pacman πάντα με άγχωνε και χοροπηδούσα στην καρέκλα... ακόμα βασικά. :)))) Στα καλά πάντα έχουν άνοια, αλτσχάιμερ ή...
  12. Σελεφά

Ακόμα με κοιτάει νευριασμένη όταν θυμάται το σκηνικό και έχουν περάσει 11 χρόνια από τότε... Μάνες... δε ξεχνάνε με τίποτα την καφρίλα που έχεις κάνεις. χαχαχαχαχααχααχαχαχαχαχα Εννοείται ότι το έχω παίξει και αυτό...🥰🥰
  13. Σελεφά

Ευχαριστώ πολύ. Το διδακτορικό είναι να το θέλεις για να το κάνεις και όχι απλά για τα μόρια, γιατί φέρνει μεγάλο άγχος και το σημαντικότερο κατάθλιψη. Εγώ ακόμα από το μεταπτυχιακό έλεγα ότι θέλω να κάνω μεταδιδακτορικό... Πέρα από αυτό για τον ΑΣΕΠ που λες... δε ξέρεις πότε θα αλλάξει η...
  14. Σελεφά

@Νικόλας Δε Κιντ Εξεταστική. Μάθημα ειδικότητας. Μια βδομάδα πριν φύγω στο πανεπιστήμιο για να δώσω. Μου χαρίζει ο αδερφός μου το Prince of Persia: The Sands of Time (PC). To PS2 μου, στο οποίο είχα παίζει τα Warrior Within και The Two Thrones ήταν για ευνόητους λόγους στη Ρόδο όπου φοιτούσα...
  15. Σελεφά

Βιβλία που θέλω να αγοράσω (και γιατί)

Θέλω να αγοράσω το βιβλίο The Redemption of Time, το οποίο αφορά τα επακόλουθα της διαμάχης Γήινων και Τρισηλιανών. Είναι fan fiction αλλά με την υποστήριξη του Cixin. Θα είναι ενδιαφέρον να δω πως εξελίσσεται ο κόσμος και πως τελικά μπορεί να αναπλασθεί περαιτέρω η ιστορία από άλλη πένα.
  16. Σελεφά

Εγώ όταν τελείωσα το προπτυχιακό έκανα 4 χρόνια να ανοίξω βιβλίο, ακόμα και παιδικό. Αντιθέτως στο μεταπτυχιακό δεν είχα θέμα. Τώρα στο διδακτορικό... θα δείξει τι θα γίνει... Το θέμα με τα παιχνίδια είναι ότι αν είσαι καμένος καταλήγεις να αγοράζεις πολλά γιατί μπορεί και σε 3 μέρες να...
  17. Σελεφά

Άντε ένα έμεινε για να κλείσεις τη σειρά + μια νουβέλα. :γιούπι: Όταν το τελειώσεις αν θέλεις κάνε κάποια ανάρτηση για όλα τα βιβλία της σειράς με εντυπώσεις, Εγώ τη σταμάτησα τη σειρά, αλλά πάντα είναι ωραίο να βλέπω τη θετική γνώμη των άλλων για βιβλία που δεν μου άρεσαν. ΥΓ. Αρνητική γνώμη...
  18. Σελεφά

Καταρχάς @Εστελλ οι προσφορές μας ήταν και κλασικού τύπου, καθώς και συνεχιζόμενης εκπαίδευσης παντός τύπου από το Α-Ω. Επίσης, λογικά μέσω του όποιου τραύματος θα αποκτούσε ο κατά τα άλλα υποθέτω αξιαγάπητος γείτονας του Μοκαντάσα, θα γινόταν και τέρας γνώσεων. 52 τόμοι είναι αυτοί... πάντα...
  19. Σελεφά

Και κάπως έτσι βγαίνω εκτός συναγωνισμού. Και τζάμπα πράμα και 52 ευκαιρίες. :νατώρα: