Search results

1. Δυσδαιμόνα

Πού έγραφε ο Τολστόι;;;

Μάλιστα... Άρα σίγουρα όχι περιτριγυρισμένος από κόσμο/πρόσωπα...! Άλλος ένας "μύθος" καταρρίφθηκε σήμερα!
  2. Δυσδαιμόνα

Πού έγραφε ο Τολστόι;;;

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη και μη! Αυτήν την περίοδο (διαβά)ζω το "Πόλεμος και Ειρήνη" του Τολστόι. Το βράδυ όμως χαλαρώνω με μερικά επεισόδια Seinfeld (sitcom). Σε ένα επεισόδιο αναφέρεται ότι ο Τολστόι έγραφε στην πλατεία του χωριού. Το έψαξα για λίγο αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι. Τελικά έγραφε...
  3. Δυσδαιμόνα

Διαγώνια ανάγνωση: Ζητούνται οδηγίες προς αναγνώστες

@Γιώργο Σταμ ή σε άτομα που κατέχουν πάρα πολύ καλά μια ξένη εννοείται. Πάντως, αυτή την γρήγορη ανάγνωση μπορώ μόνο να τη δικαιολογήσω στα πλαίσια μιας κατάστασης στην οποία υπάρχει ανάγκη να "βγάλεις" ένα κείμενο πολύ γρήγορα όπως για κάποιο επαγγελματικό λόγο ή για εξεταστική! :ρ
  4. Δυσδαιμόνα

¨επ

Καλώς σε βρήκαμε πεντεμεφτα! Θα περασουμε πουλυ-πουλυ ωραια :))))
  5. Δυσδαιμόνα

Αναζήτηση για εξαντλημένα βιβλία

Καλησπέρα αγαπητά μέλη. Ψάχνω (και μάλλον θα συνεχίσω για πολύ) δύο βιβλία στο πρωτότυπο: "You Must Remember This" - Joyce Carol Oates και "Belinda" - Anne Rice (Anne Rampling ψευδώνυμο). Το πρώτο το έχω βρει στα ελληνικά σε αρκετά μέρη, το δεύτερο ούτε λόγος. Στο Amazon υπάρχουν και τα δύο...
  6. Δυσδαιμόνα

"Αγαπητέ αναγνώστη"

Συμφωνώ και επαυξάνω Φαντίνα!! Και εμένα γενικά μου αρέσει ο "διάλογος" του συγγραφέα ή του ήρωα με τον αναγνώστη. Αλλά όταν γίνεται κατάχρηση προσωπικά με ενοχλεί :ωιμέ: τώρα βέβαια κατά την ταπεινή μου γνώμη δε συγκρίνεται ο Ουγκό με τον Ψυχάρη :ρ άλλες αρετές ο ένας, άλλες ο άλλος...
  7. Δυσδαιμόνα

Από πού το παρωνύμιό σου;

Συμφωνώ ότι δεν είναι η Δυσδαιμόνα το τραγικότερο. Για μένα είναι ο Οθέλος, γιατί παρόλο που την αγαπούσε όσο τίποτα, παραδόθηκε στα ψέμματα του Ιάγου. Όχι μόνο απομυθοποιήθηκε το είδωλό του, αλλά το ανακάλυψε και αργότερα, όταν ήταν πλέον αργά... Σίγουρα ο :Σαίξπηρ: αξίζει στην Αγγλική, αλλά...
  8. Δυσδαιμόνα

"Αγαπητέ αναγνώστη"

Αν μιλάμε γενικά, τότε θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου. Δηλαδή, όταν ο συγγραφέας έχει σκοπό να αναφερθεί στον αναγνώστη και το κάνει έντεχνα, τότε καλώς. Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως δεν ταιριάζει, κουράζει, ακόμα και ενοχλεί (και συμφωνώ με την παρομοίωση που ανέρτησες νωρίτερα- πολύ...
  9. Δυσδαιμόνα

"Αγαπητέ αναγνώστη"

Α, εντάξει, γιατί νόμιζα πως σε ενοχλούσε το θέμα που πραγματεύεται η Λολίτα. Είναι προσωπικό το θέμα και, όπως είπες, ο καθένας το προσλαμβάνει διαφορετικά. Εμένα πάντως δε με ενοχλούσαν τέτοιες παρεμβάσεις και ίσα ίσα, ένιωθα ακόμα περισσότερο έντονο το δράμα του Χάμπερτ, καθώς μην ξεχνάμε ότι...
  10. Δυσδαιμόνα

"Αγαπητέ αναγνώστη"

Λόγω περιεχομένου των παρακλήσεων εννοείς;
  11. Δυσδαιμόνα

Αναζήτηση τίτλου!

Ευχαριστώ, αλλά θα το διαβάσω στο πρωτότυπο (τώρα που το βρήκα). Ευτυχώς υπάρχει στο διαδίκτυο και θα το απολαύσω ξανά πολύ σύντομα!:))))
  12. Δυσδαιμόνα

Αναζήτηση τίτλου!

Χηθλκιφ είσαι φοβερός/ή και σε ευχαριστώ φυσικά πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες!:τρέλα: θα το αναζητήσω αμέσως, γιατί μου έχει αφήσει μια αίσθηση που δεν μπορώ να την περιγράψω!
  13. Δυσδαιμόνα

Αναζήτηση τίτλου!

Είχα βρεθεί αρκετά παλιά σε έναν περίεργο ιστότοπο που ασχολούνταν με τα όνειρα (μιλούσε για μια παρέα φίλων που είχαν ονειρευτεί το ίδιο παλιό βιβλιοπωλείο - τέλος πάντων δεν έχει σημασία) , ο οποίος ιστότοπος λοιπόν με οδήγησε σε έναν άλλο, στον οποίο διάβασα ένα πολύ ενδιαφέρον διήγημα...
  14. Δυσδαιμόνα

"Αγαπητέ αναγνώστη"

Στη Λολίτα του Ναμπόκοφ ο Χάμπερτ απευθύνεται συχνά στον αναγνώστη, είτε στον καλλιεργημένο, είτε στον σοκαρισμένο αναγνώστη (θυμάμαι χαρακτηριστικά αλλά αμυδρά μία φράση "...του οποίου [αναγνώστη] τα φρύδια θα έχουν φθάσει στην άλλη μεριά του φαλακρού του κεφαλιού."). Πολύ μου άρεσαν αυτές οι...
  15. Δυσδαιμόνα

Από πού το παρωνύμιό σου;

Η Δυσδαιμόνα είναι η γυναίκα του Οθέλου στην ομώνυμη τραγωδία του Σαίξπηρ. Δε θα μπορούσα παρά να νιώθω συμπάθεια για εκείνη, αφού είδε τον εσωτερικό κόσμο και τα βάσανα του Οθέλου (όπου στηρίχτηκε η αγάπη της) και επιπλέον είναι, αν όχι το τραγικότερο, ένα από τα πιο τραγικά πρόσωπα της ιστορίας.
  16. Δυσδαιμόνα

Ξενόγλωσσα βιβλιοπωλεία στη Ελλάδα

Συμφωνώ εν μέρει με το Δράκο, τα Public δεν έχουν και τεράστια ποικιλία από κλασικά, αλλά μερικές εκδόσεις είναι αρκετά καλές.
  17. Δυσδαιμόνα

Ναι, ήθελα απλά να βεβαιωθώ, γιατί προτιμώ την αντικαταβολή ως τρόπο πληρωμής. Ευχαριστώ πάντως.
  18. Δυσδαιμόνα

πώς ακριβώς λειτουργεί το σύστημα στην Amazon;
  19. Δυσδαιμόνα

Πώς θα λέγαμε στα ελληνικά την Queen Dowager

Σε ένα λιγάκι παλιό λεξικό που έχω, αναφέρεται στο Queen Dowager ως "η βασιλομήτωρ", ενώ γενικά το dowager είναι η "χήρα (με τίτλο ή περιουσία)".