Search results

1. Σ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Σήμερα παρέλαβα πακετάκι με δύο βιβλία: 1.Η ζωή του Μπενβενούτο Τσελλίνι Φλωρεντίνου ιστορημένη από τον ίδιο . Το είχα βάλει από καιρό στο μάτι μιας και είναι η βιογραφία μιας μεγάλης προσωπικότητας της αναγέννησης. Συμβαίνει να έχω ένα ιδιαίτερο πάθος με την Φλωρεντία και την Ιταλία γενικότερα...
  2. Σ

Χαρούκι Μουρακάμι (Haruki Murakami): "Νορβηγικό δάσος"

Γεια σας αγαπητά μέλη! Ρεγινόρα, μπράβο για την παρουσίαση του βιβλίου! Θα ήθελα κι εγώ να εκφράσω τη γνώμη μου για το συγκεκριμένο βιβλίο το οποίο ολοκλήρωσα χθες. Θα πω πρώτα τα αρνητικά. Όπως έχουν αναφέρει κι άλλοι εδώ μέσα ο Μουρακάμι είναι πιο πολύ δυτικός παρά ανατολικός. Περίμενα να...
  3. Σ

Έκλαψα όταν τα διάβασα

Με βιβλίο δεν έχω κλάψει ποτέ, έχω συγκινηθεί όμως αρκετά μέχρι και να βουρκώσω. Αυτά είναι τα βιβλία που θυμάμαι να με έχουν φέρει σε αυτή τη θέση: Ματωμένα Χώματα - Διδώ Σωτηρίου Οδός Αβύσσου αριθμός μηδέν - Μενέλαος Λουντέμης Αδελφοί Καραμάζοβ - Φιόντορ Ντοστογιέφσκι Παρεμπιπτόντως...
  4. Σ

Φαροφύλακα, το νησί της προγούμενης ημέρας εννοείς ότι δε σου άρεσε;
  5. Σ

Το νησί της προηγούμενης ημέρας από Ουμπέρτο Έκο για εμένα και την ιστορία της Αγγλίας από Νίκο Τσιφόρο για δώρο (το έχω διαβάσει και είναι από τα αγαπημένα μου).
  6. Σ

Αγαπημένα ιστορικά μυθιστορήματα

Κόρτο Μαλτέζε σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Είσαι κατατοπιστικότατος!
  7. Σ

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα ιστορικά μυθιστορήματα αφού αναφέρω κι εγώ ποια έχω διαβάσει. Έχω διαβάσει τα ματωμένα χώματα (Διδώ Σωτηρίου) και το εκκρεμές του Φουκώ (Ουμπέρτο Έκο). Τί να πω τώρα για τη Διδώ Σωτηρίου, αυτό που θυμάμαι είναι ότι οι...
  8. Σ

Δεν έχω δει την αναφορά αυτή κάπου αλλα ενδέχεται να μιλάς για έργο του Νίκου Τσιφόρου. Αν ναι, ειναι οι "σταυροφοριες" ή το "εμεις και οι Φράγκοι".
  9. Σ

Ουμπέρτο Έκο (Umberto Eco) : "Το εκκρεμές του Φουκώ".

Συμφωνώ απολυτότατα!!! Εγώ όταν το διάβαζα έψαχνα ταυτόχρονα και στο internet. Μιλάει για ιστορικές προσωπικότητες για τις οποίες πριν δεν είχα ακούσει κάτι. Μέσα σε αυτές είναι ο εντυπωσιακός Καλιόστρο, ο Σεν Ζερμαίν, ο Παράκελσος και ο Αβικέννας. Πέρα από τις αναφορές σε αυτά αλλά και σε πολλά...
  10. Σ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

"Αδερφοί Καραμάζοφ" του Ντοστογιέφσκυ και "ο ανεξερεύνητος εαυτός" του Καρλ Γιουνγκ.
  11. Σ

Δες εδώ μήπως και http://www.palaiobibliopolio.gr/%CE%95%CE%BD%CE%B1-%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%AF-%CE%A3%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%9F%CF%85%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%8C-p-32216.html Πριν λίγες μέρες το τέλειωσα. Δεν ξέρω αν είναι του στυλ σου αλλά εμένα μου άρεσε πολύ!Μου φάνηκε μαγευτικό! Εννοείτε...
  12. Σ

Νίκος Καζαντζάκης - Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά. Είμαι στην αρχή, καμιά 50ρια σελίδες έχω διαβάσει. Από την πρώτη σελίδα ως τώρα μου αρέσει και έχω πολύ καλό προαίσθημα για τη συνέχεια.
  13. Σ

Μπορίς Βιαν (Boris Vian) : "Θα φτύσω στους τάφους σας"

Γεια σας παιδιά! Φαροφύλακα, συμφωνώ μαζί σου από την αρχή ως το τέλος αυτών που έγραψες στην αρχή του θέματος. Διάβασα το βιβλίο αυτό τελευταία και όσα λες με εκφράζουν απόλυτα. Πιστεύω ότι, πράγματι, ίσως είναι καιρός να απομυθοποιηθεί το βιβλίο αυτό. Στην εποχή του ίσως να μέτραγε, αν και δεν...
  14. Σ

Γεια σας!

Γεια και χαρά σας παιδιά! Χθες έκανα εγγραφή! Πολύ ενδιαφέρον το φόρουμ και κατατοπιστικό όσον αφορά σε πολλά βιβλία!
  15. Σ

Μπραμ Στόκερ (Bram Stoker): "Δράκουλας" (Dracula)

Ένα από τα αγαπημένα μου μυθιστορήματα. Εξαιρετικό από την αρχή ως το τέλος. Το έφαγα. Διάβαζα κάθε βράδι μέχρι να κλείσουν τα μάτια μου. Μαγεία. Το τέλειωσα και σκέφτηκα "οκ, τώρα θα βρω κάτι τόσο καλό να διαβάσω ή θα πέσω σε μετριότητες;". Αυτό διάβασα. Ό,τι και να πω είναι λίγο. Μαέστρος ο...
  16. Σ

Νίκος Τσιφόρος!

Γεια χαρά! Είμαι νέος εδώ και βλέπω πολλά θέματα που με ενδιαφέρουν. Για τον Νίκο Τσιφόρο τί να πούμε... Διάβασα μικρός λίγο από την ελληνική μυθολογία και από την ιστορία της Αθήνας (τα οποία θα τα διαβάσω ολόκληρα στο μέλλον). Πρόσφατα διάβασα την ιστορία της Αγγλίας. Από τα αγαπημένα μου...