Search results

1. Σ

Βιβλία που σας σόκαραν

Ένα πολύ δυνατό βιβλίο είναι το Μυθιστόρημα ενός ανθρώπου δίχως πεπρωμένο του νομπελίστα Ίμρε Κέρτες. Περιγράφει τις εμπειρίες του από τον εγκλεισμό του σε στρατόπεδο συγκέντρωσης. Αυτό που σχεδόν σοκάρει είναι η αποστασιοποίηση του συγγραφέα, η ουδετερότητα στην περιγραφή των συναισθημάτων...
  2. Σ

Στην δική σας βιβλιοθήκη ποιος νικάει;

Ο Φίλιπ Ντικ, με όλα τα βιβλία του που έχουν μεταφρασθεί στα ελληνικά συν κανά δυο ξένα, και ο Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες.
  3. Σ

Μεταφορά στην οθόνη.. με ανακρίβειες;

Αφού το νήμα σε μεγάλο βαθμό ασχολήθηκε με μεταφορά βιβλίου του Μάρκες, να πω δυο λόγια για μεταφορά ενός άλλου βιβλίου του, του Χρονικό ενός πραναγγελθέντος θανάτου. Στην ταινία, η οποία είναι πολύ όμορφη και στην οποία πρωταγωνιστούν ο Ρούπερτ Έβερετ και η Ορνέλα Μούτι, βλέπουμε ωστόσο ένα...
  4. Σ

Μίλαν Κούντερα (Milan Kundera) :"Η Αβάσταχτη Ελαφρότητα του Είναι"

Το είχα και εγώ διαβάσει παλαιότερα και είχα μείνει με τις καλύτερες των εντυπώσεων, αλλά όταν δοκίμασα να επανέλθω σχετικά πρόσφατα, με απογοήτευσε.
  5. Σ

Ίταλο Καλβίνο (Italo Calvino) : '' Οι πρόγονοί μας''

Να προτείνω και εγώ ένα βιβλίο του Ίταλο Καλβίνο, εκτός του Αν μια νύχτα του χειμώνα ένας ταξιδιώτης... Πρόκειται για Τα κοσμοκωμικά, μια συλλογή πανέξυπνων, χιουμοριστικών και σκεπτόμενων sci fi διηγημάτων του από τις εκδόσεις Αστάρτη. Βρείτε το, αξίζει τον κόπο.
  6. Σ

"Συρταρωτό μυθιστόρημα"-Το χειρόγραφο της Σαραγόσα-Γιάν Ποτότσκι

Μόλις σήμερα υπέπεσε στην αντίληψη μου αυτό το νήμα, το οποίο αναφέρεται στον πελώριο αυτό Πολωνό. Το εν λόγω έργο είναι βέβαια ο ορισμός του συρταρωτού μυθιστορήματος, αλλά νομίζω πως στην κατηγορία αυτή μπορούμε κάλλιστα να εντάξουμε και το "Αν μια νύχτα του χειμώνα ένας ταξιδιώτης..." του...
  7. Σ

Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες της λογοτεχνίας

Ένας άκρως αντιπαθής ήρωας είναι ο Ζήνωνας, στην Συνείδηση του Ζήνωνα του Ίταλο Σβέβο που διαβάζω τώρα. Αναποφάσιστος, συμλεγματικός στα όρια της καρικατούρας, φθονερός, άπιστος στη σύζυγο του είναι μερικά μόνο από τα ΄κουσούρια του απίθανου αυτού τύπου.
  8. Σ

Ταινίες που σας έκαναν να κλάψετε

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον κάποιο άλλο, το συναίσθημα που εκβιάζεται δεν ενεργοποιεί τους δακρυγόνους αδένες! Και εγώ συγκινούμαι ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ με την άγρια συμμορία και το άλλο αριστούργημα του Πέκινπα, το Φέρτε μου το κεφάλι του Αλφρέδο Γκαρσία (από όπου και η αφισούλα στο αβατάριο μου).
  9. Σ

Αγαπημένα αποφθέγματα από βιβλία

Κοιτάζω πάλι τις αναρτήσεις στο παρόν νήμα, και παρατήρησα ότι κανείς δεν με διόρθωσε όταν άλλαξα το μικρό όνομα του Κορτάσαρ, το οποίο είναι Χούλιο και όχι βέβαια Χουάν. Δεν πειράζει,το διορθώνω μόνος μου!
  10. Σ

Αγαπημένα αποφθέγματα από βιβλία

Αν δεν ελπίζεις, ποτέ δεν θα συναντήσεις το ανέλπιστο. Juan Cortasar.
  11. Σ

Οι συγγραφείς οφείλουν να μιλούν;

Να εμφιλοχωρήσουν εννοούσα!
  12. Σ

Οι συγγραφείς οφείλουν να μιλούν;

Το εάν κάποιος συγγραφέας ομιλεί αναφορικά με την επικαρότητα, πολιτική ή άλλη, αλλά και το τι επιλέγει να πει, είναι κάτι εντελώς ξεχωριστό και μη προσμετρώμενο στην τελική αποτίμηση του συγγραφικού του έργου - κατ' εμέ πάντα. Να δώσω παραδείγματα για να γίνω πιό κατανοητός: ο αγαπημένος μου -...
  13. Σ

1984, Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος, Φαρενάϊτ 451: μια άτυπη τριλογία

Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ ψήφισα υπέρ του Χάξλευ, είναι και τα τρια κλασικά πρωτοscience αλλά λογοτεχνικά καλύφθηκα περισσότερο από το Brave new world. Το 1984 έχει εντελώς ξεκάθαρη πολιτική στόχευση - κριτική Σοσιαλισμού όπως τόνισε και ο Δρουγγάριος - την οποία προσωπικώς απήλαυσα πολύ...
  14. Σ

Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

Ως νεότερος στην παρέα σας, να εισφέρω και εγώ ένα τι: είναι του Λουι Αραγκόν από το Μπλανς ή η λησμονιά και αφορά τα βιβλία, τον κόσμο τους και την αλλαγή που επιφέρουν στον κόσμο μας: "Το βιβλίο πρέπει να μην με αφήσει, να με αναγκάζει να σκέφτομαι πιό πέρα από την ανάγνωση, να πρέπει να...
  15. Σ

Με αφορμή τον "Ηλίθιο": αφηγηματικές τεχνικές στον Ντοστογιέφσκι

Για τον Ντοστογιέφσκι και τους κουραστικούς, απίθανους μονολόγους του και τις ψυχογραφικές ακροβασίες του, να θυμίσω λίγο τον Ναμπόκωφ, ο οποίος έλεγε ότι δεν αντέχονται οι σπλαχνικοί δολοφόνοι και οι μετανοούσες πόρνες του!!!
  16. Σ

Μαγικές Απαριθμήσεις (στον Μπόρχες, στον Έσσε και αλλού)

Καλησπέρα και από εμένα στον Φαροφύλακα, με τον οποίο μοιράζομαι και εγώ την αγάπη για τον Μπόρχες. Να καταθέσω με την σειρά μου δύο λογοτεχνικά παραδείγματα μαγικών απαριθμήσεων : το πρώτο απαντά σε αρκετά σημεία των Ταξιδιών του Γκαλλιβερ του Τζοναθαν Σουιφτ - αγαπημένου συγγραφέα και του...
  17. Σ

Βλάντιμιρ Ναμπόκοφ (Vladimir Nabokov) : "Λολίτα"

Δεν συμφωνώ απαραίτητα με την προτροπή σου να μην διαβάζονται παράλληλα με το βιβλίο οι παραπομπές, στερούν ίσως λίγο από τον ρυθμό της ανάγνωσης αλλά αποζημιώνουν καθώς απολαμβάνεις πολλά λογοπαίγνια που χάνονται στην (εξαιρετική) μετάφραση.