Search results

1. Κ

Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

Άρχισα πρόσφατα να διαβάζω Tana French (δυστυχώς, απ' όσο ξέρω, τα βιβλία της δεν κυκλοφορούν ακόμη στα ελληνικά) και την συστήνω ανεπιφύλακτα. Κάπου στο δεύτερο βιβλίο της ( The Likeness) λέει: "(...) Regardless of what the advertising campaigns may tell us, we can't have it all. Sacrifice is...
  2. Κ

Μενέλαος Λουντέμης : Η τετραλογία τού Μέλιου

Ευχαριστώ για την απάντηση Φάρε! Ελπίζω πράγματι κάποια στιγμή να τα βρω τα βιβλία. Πάντως, μία κοπέλα στα Public μου είπε, όταν πήγα να ρωτήσω, ότι από τότε που έκλεισαν τα Ελληνικά Γράμματα, κανένας άλλος εκδοτικός οίκος δεν έχει αγοράσει τα δικαιώματα και είναι πολύ κρίμα... Για να απαντήσω...
  3. Κ

Μενέλαος Λουντέμης : Η τετραλογία τού Μέλιου

Καταπληκτικό το νηματιο! Εγώ πριν από λίγο τελείωσα το τέταρτο βιβλίο και μου πήρε λίγη ώρα να συνέλθω από το σοκ... Το βιβλίο δυστυχώς το δανείστηκα γιατί από τότε που έκλεισαν τα Ελληνικά Γράμματα δεν μπορώ να το βρω πουθενά και είναι κρίμα γιατί τη θέλω όλη την τετραλογία στην βιβλιοθήκη μου...
  4. Κ

Τα πιο όμορφα κι αγαπημένα ποιήματα

Ανακάλυψα πρόσφατα τον John Donne και έχω κολλήσει. Από μια ματιά που έριξα στο ιντερνετ δεν είναι δυστυχώς πολύ γνωστός στην Ελλάδα. Το αγαπημένο μου ποίημά του είναι το "Good Morrow" (το παραθέτω στα αγγλικά γιατί δεν βρήκα ελληνική μετάφραση). THE GOOD-MORROW I wonder by my troth, what...
  5. Κ

"Τα φανταστικά τέρατα και που να τα βρεις" της Τζ. Κ. Ρόουλινγκ

Πόσα περισσότερα πια?! Κάποιο διάστημα η περιουσία της είχε ξεπεράσει το ένα δις... Πάντως από τότε που διάβασα την είδηση δεν έχω ησυχία. Έχω ξετρελαθεί απο τη χαρά μου!!! :γιούπι: Αν και είχα μια τόση δα ανησυχία μήπως τελικά ξεχειλώσει η ιστορία, συνειδητοποίησα πως δεν υπαρχει τέτοιος...
  6. Κ

Δήλωση της Ρεπούση για "νεκρές γλώσσες"

Συμφωνώ απόλυτα.Εδώ πολλοί δυσκολεύονται να τα μαθουν σε δυο χρονιές, φαντάσου και να τα περιορίσουν...
  7. Κ

Δήλωση της Ρεπούση για "νεκρές γλώσσες"

Σε ό,τι αφορά τις ώρες διδασκαλίας των αρχαίων, αν και στην Α΄ Λυκείου είναι αρκετές (4 αν δεν κανω λαθος), μετά μειώνονται. Εμείς πρόπερσι (Β' Λυκείου) κάναμε δυο ώρες την εβδμάδα και περσι (Γ' Λυκείου) μόλις μία, την οποία μάλιστα χάναμε πολλές φορές λόγω των αργιών/εκδρομών/καταλήψεων κτλ...
  8. Κ

Καλησπερα βιβλιοφιλοι!!!!!!!

Καλώς μας ήρθες! :))
  9. Κ

Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι : "Ο ηλίθιος"

Ο πρίγκιπας Μίσκιν είναι από τους αγαπημένους μου ήρωες βιβλίων-μακράν! Είναι ένας άνθρωπος τόσο απίστευτα γλυκός, αγνός και αθώος που δεν μπορείς παρα να τον αγαπήσει κανείς! Είναι δημιουργημένος σύμφωνα με το πρότυπο του απόλυτα καλού ανθρώπου, κάτι που, όπως ομολογεί και ο ίδιος ο...
  10. Κ

Ουμπέρτο Έκο (Umberto Eco) : "Το όνομα του ρόδου"

Όντως, επειδή κι εγώ με αυτη περίπου τη σειρά τα διάβασα, έμεινα έκπληκτη με τον "Μπαουντόλινο". Διέφερε αρκετα από τα άλλα δυο αφού δεν ήταν τόσο "βαρύ" ανάγνωσμα και οι περιγραφές του ήταν πράγματι πολύ ζωντανές. Το βιβλίο αυτό ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, αφού μάλιστα δεν είχα διαβάσει και τις...
  11. Κ

Εντάξει...το παραδέχομαι. Έχω κι εγώ τα δικά μου κολλήματα

Εμένα οι περισσότερες ψυχώσεις μου εχουν σχέση με το διάβασμα. Φέτος, πχ, δεν μπορούσα να μάθω κατι απ'έξω αν δεν το έλεγα φωναχτά ή έστω ψιθυριστά. Επίσης, δεν μπορούσα να διαβάσω ιστορία από άλλο βιβλίο γιατί είχα δημιουργήσει κοτζάμ σύστημα σημειώσεων: με μαύρο στιλό κύκλωνα ημερομηνίες, με...
  12. Κ

Δάντης (Dante Alighieri)- Θεία κωμωδία/ Κόλαση vs Νταν Μπραουν(Dan Brown)-Inferno

Μπράβο! Πολύ ωραίο θέμα! :) Η αλήθεια είναι πως μου έχει καρφωθεί από τα Χριστουγεννα η ιδεα να διαβάσω τη Θεία Κωμωδία αλλα λόγω πανελληνίων το ανέβαλλα συνεχώς. Ευκαιρία λοιπόν να το αγοράσω τώρα! Είναι δύσκολο σαν κείμενο; Γιατί έχω διαβάσει κάποιες σκόρπιες απόψεις μελετητών και μου φάνηκε...
  13. Κ

Αγαπημένος συγγραφέας και γιατί!

Η αλήθεια είναι πως έχω αρκετούς αγαπημένους συγγραφείς. Ενδεικτικά: Καραγάτσης: Από τους πιο αγαπημένους. Έχω διαβασει καμια δεκαριά βιβλία του αλλα το καλύτερο μου είναι ο Γιούγκερμαν. Θυμάμαι όταν το είχα πρωτοδιαβάσει δεν το άφηνα απο το χέρι μου για έξι μηνες. Είχα φτάσει σε σημείο να...
  14. Κ

Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

"Ο κόσμος δεν είχε πιστέψει τον Ζέμελβαις που έλεγε στους γιατους να πλένουν τα χέρια τους πριν αγγίξουν τις ετοιμόγεννες. Παραήταν απλά τα όσα έλεγε. Ο κόσμος πιστεύει αυτούς που πουλάνε τις λοσιόν για να ξαναγυρίσουν τα μαλλιά. Ενστικτωδώς νιώθουν ότι κάτι τέτοιο συνδυάζει αλήθειες που δεν...
  15. Κ

Αναζήτηση για την καλύτερη μετάφραση έργων

Θέλω καποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι να διαβάσω τη Θεία Κωμωδία του Δάντη και ψαχνω μια καλή μετάφραση. Έχετε κάποια πρόταση; Έχω ακούσει για τη μετάφραση του Καζαντζάκη αλλα απο κριτικές που έχω διαβάσει υπάρχει διχογνωμία για το αν είναι καλή ή όχι... :χμ:
  16. Κ

Εσείς ποιόν προτιμάτε και γιατί;

Λοιπόν, άλλαξα γνώμη!!! Είδα πρόσφατα την "Τζέιν Έιρ" του 2011 και ψηφίζω πλέον κο Ρότσεστερ!!! Φοβερός σαν χαρακτήρας και μου αρεσε και η χημεια με την Τζέιν! Συν το ότι στην ταινία παίζει ο Φασμπέντερ :))) Πάντως, τώρα που διάβασα και το βιβλίο, συνειδητοποίησα πως μου αρεσε πιο πολύ από τον...
  17. Κ

Σβήσε τα μάτια μου· μπορώ να σε κοιτάζω, τ’ αυτιά μου σφράγισέ τα, να σ’ ακούω μπορώ. Χωρίς τα πόδια μου μπορώ να ‘ρθω σ’ εσένα, και δίχως στόμα, θα μπορώ να σε παρακαλώ. Κόψε τα χέρια μου, θα σε σφιχταγκαλιάζω, σαν να ήταν χέρια, όμοια καλά, με την καρδιά. Σταμάτησέ μου την καρδιά, και θα...
  18. Κ

Τί θέλει να πει ο ποιητής;

Αχ, τωρα ξύνετε πληγές! Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι τραβάω από την αρχή της χρονιάς με αυτή την ανάλυση στη λογοτεχνία κατεύθυνσης! Ξεκινήσαμε με Κρητικό και ειλικρινά κοντεύω να μισήσω το Σολωμό. Η ανάλυση που γίνεται εμένα προσωπικά μου φαίνεται υπερβολική. Καταρχάς, υποτίθεται πως η ποίηση...
  19. Κ

Che fece .... il gran rifiuto Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του. Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Αν ρωτιούνταν πάλι, όχι...