Search results

1. Ν

πολυ χαιρομαι!!!!!γεια σε ολους!!!!!

Καλως όρισες και από μένα....:))
  2. Ν

Ζωγραφιές από συνεδριάσεις

Είναι όλα πολύ όμορφα απορώ πώς τα καταφέρνετε, έγω συνήθως όταν μιλάω στο τηλέφωνο στη δουλειά, και μιλάω αρκετές ώρες τον τελευταίο καιρό.....μόνο κάτι μουτζούρες κανώ από τα νέυρα μου.... και πάλι μπράβο στους καλλιτέχνες:γιούπι::γιούπι:
  3. Ν

Πώς, τελικά, κατάφερε ο Χάρι Πόττερ να κατακτήσει τις καρδιές των αναγνωστών;

Να σου πω την αλήθεια από την τρίτη ταινία και μετά... υπάρχει αυτή η πιο σκοτεινή ατμόσφαιρά... έχει να κάνει κυρίως με τον σκηνοθέτη και είναι συνδυασμένη με την σταδιακή ωρίμανση του Χάρυ που πλέον ανακαλύπτει την πραγματικότητα πίσω από τη δολοφονία των γονιών του....:)
  4. Ν

Πώς, τελικά, κατάφερε ο Χάρι Πόττερ να κατακτήσει τις καρδιές των αναγνωστών;

Την είδα και εγώ τη συγκεκριμένη ταινία, και αν εξαιρέσουμε ότι πάλι το ρομαντικό στοιχείο του βιβλίου η σχέση δηλαδή του Χάρυ με την Τζίνι παρουσιάζεται περιληπτικά και με έμπνευση του σεναριογράφου και όχι βάσει του βιβλίου κατά τα άλλα μπορώ να πω λίγα σημεία παραλείπονται. Αυτός είναι...
  5. Ν

Κεν Γκριμγουντ (Ken Grimwood): Ζωή σε Επανάληψη "Replay"

Λοιπόν εγώ νομίζω ότι επίλεχθηκαν οι συγκεκριμένοι άνθρωποι, καθώς ως χαρακτήρες αντιπροσωπεύουν την πλειοψηφία του ανδρικού και του γυναικείου πληθυσμού στην συγκεκριμένη ηλίκια. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με την επιθυμία του συγγραφέα ο αναγνώστης να ταυτιστεί με κάποιον από τους δύο.... Για...
  6. Ν

Καλησπέρα σε όλους, επιτέλους στην Αθήνα και φυσικά με σύνδεση..... Όσον αφορά τώρα το βιβλίο μας και εγώ το τελειώσα σε τρεις μέρες και ήταν πραγματικά πολύ όμορφο..... Μετά από ένα μαραθώνιο για να καταφέρω να το βρω στα κεντρικά βιβλιοπωλιά της Αθήνας πρέπει να αναφέρω.... Τώρα τι έχει το...
  7. Ν

... Λποιπόν εγώ μόλις το πήρα στα χέρια μου επιτέλους.... Θα δω τι μπορώ να κάνω.... αλλά από την Παρασκευή και μέχρι τέλος Αυγούστου θα είμαι χωρίς σύνδεση....:ωιμέ:
  8. Ν

Ανάποδα παραμύθια

Λοιπόν δεν θέλω να παρεξηγηθώ... δεν θεωρώ τον λύκο κακό... ούτε "βλαβερό και επιζήμιο" για το περιβάλλον μας ώστε να θέλω την εξαφανισή του. Αυτό που λέω είναι ότι στις κανονικές συνθήκες δηλαδή στο φυσικό του περιβάλλον είναι ένα άγριο ζώο ,που όπως όλα τα άγρια ζώα (πχ. λιοντάρι, τίγρης...
  9. Ν

Στέφανι Μέγερ (Stephenie Meyer): "Λυκόφως"

Λοιπόν Χρυσηίδα μου... θα σου πω να αφήσεις τις προκαταλήψεις κατα μέρους... και να τα διαβάσεις...και δεν ξέρω πόση βαρύτητα έχει για σένα... αλλά στο λέει ένας άνθρωπος που λατρεύει τα βιβλία της Ώστιν... και αλήθεια αξίζει τον κόπο.... Πραγματικά δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο μέχρι τώρα που να τα...
  10. Ν

Ανάποδα παραμύθια

Και όμως καλέ μου Φαροφύλακα κάθε άλλο θα έλεγα... Οι άνθρωποι που έχουν μεγαλώσει στην επαρχία, και πόσο μάλιστα οι"παλιοί" που λέγανε αυτά τα παραμύθια, δεν κατηγοριοποιούσαν ως κακούς την αλεπού και τον λύκο αδικαιολόγητα... Για τους ανθρώπους της επαρχίας όλα τα ζώα είχαν τη χρήση τους, και...
  11. Ν

Πώς καταλαβαίνετε ότι ένα βιβλίο θα σας αρέσει;

Συνήθως όταν μου αρέσει ένα βιβλίο, δυσκολεύομαι να το αφήσω από τα χέρια μου, πριν το τελειώσω. Οι αντιδράσεις μου θυμίζουν τον ενθουσιασμό που νοιώθουμε σε μια καινούργια αγάπη... :)Και όταν τελειώσει συνήθως ξαναδιαβάζω τα σημεία που μου άρεσαν πιο πολύ ή και ολόκληρο το βιβλίο.:γιούπι:
  12. Ν

Ανάποδα παραμύθια

Η έννοια για τα ανάποδα παραμύθια πραγματικά με μπερδεύει... το εξώφυλλο φαίνεται ιδιαίτερα ωραίο και προσιτό για παιδιά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μια τέτοια ιστορία θα ήταν εποικοδομητική για παιδιά και πόσο θα την καταλάβαιναν....Θεωρώ ότι μάλλον είναι παραμύθια για μεγάλους....
  13. Ν

Στέφανι Μέγερ (Stephenie Meyer): "Λυκόφως"

Πολύ όμορφη η παρουσιασή σου Εσκιβέλ... Απλώς να προσθέσω ότι τα τρία πρώτα βιβλία της σειράς έχουν εμπνευστεί και έχουν αναφορά σε τρία αντίστοιχα βιβλία με ιστορίες αγάπης που συγκλόνισαν και συγκλονίζουν. Το πρώτο βιβλίο είναι επηρρεασμένο από την "Περηφάνια και Προκατάληψη", το δέυτερο από...
  14. Ν

χαιρετισμός

Καλωσήρθες και από μένα στην παρέα μας....:γιούπι:
  15. Ν

Δικές μας Βιβλιοϊστορίες

Λοιπόν κάθε φορά πριν τις διακοπές με τον καλό μου, εφοδιαζόμαστε με διάφορα βιβλία σχετικά με τον τόπο που θα πάμε. Πριν λίγα χρόνια βρεθήκαμε για τριήμερο στην Ύδρα. Ήταν αρχές Μαρτίου και ήταν μαγευτικά. Άλλα έλα που δεν είχαμε πάρει κανένα βιβλίο κοντά μας. Ευτυχώς δίπλα στο ξενοδοχείο που...
  16. Ν

"Πηδάτε" όταν διαβάζετε;

Λοιπόν Χρυσηίδα θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι με τους σύγχρονους συγγραφείς τείνουν να εκλείψουν οι μακροσκελείς περιγραφές... Τώρα για είμαι ειλικρινής και εγώ το κάνω....είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να αποφεύγεις να μην παρατήσεις το βιβλίο όταν αυτό αρχίζει να κάνει μικρή κοιλιά... και να...
  17. Ν

Λέξεις και φράσεις που αναδείχτηκαν ξαφνικά

Νομίζω παρόμοιο ήταν και η φράση¨"ξύλινη γλώσσα" για τους πολιτικούς, καθώς και οι "τσαμπαμάγκες" κάποια εποχή.. Το ίδιο και οι " Βατοπεδινοί"... μόλις πρόσφατα...:))
  18. Ν

Μια ... μετάφραση, παρακαλώ!

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας....Καταλαβαίνω απόλυτα την Χρυσήιδα που ήθελε λεξικό... αλλά και "λυσάρι να είχε με την εξήγηση στο πιάτο" (όπως λέγαμε στο σχολείο) πάλι πιστεύω ότι δύσκολα θα μπορούσε να πιστέψει οτί είναι αυτή, και όχι κάποιο κομμάτι:))))
  19. Ν

Το βιβλίο και η ηλικία μας....

Να σου πω την αλήθεια κάπως έτσι νοιώθω και εγώ.Ίσως γιατί λόγω και του σχολείου οι τότε επιλογές μας ήταν περιορισμένες και πολλές φορές κατευθυνόμενες από την διδακτέα ύλη.... Πάντως πολλά βιβλία από αυτά που είχα διαβάσει στην εφηβεία όταν τα διάβασα αργότερα με επηρρέασαν περισσότερο ...
  20. Ν

Το βιβλίο και η ηλικία μας....

Σίγουρα τα βιβλία όπως και περισσότερα προϊοντα προς πώληση αποσκοπούν σε κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι του αγοραστικού κοινού... το εξώφυλλο όπως ανέφερε και η Λορένα είναι πολλές φορές ενδεικτικό.... Για παράδειγμα το Χάρυ Πόττερ επειδή αρχικά απευθυνόταν κυρίως σε παιδιά και εφήβους είχε ένα...