Search results

1. Ρ

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του βιβλίου

κ α λ η σ π έ ρ α . . . ευανάγνωστος ναι, κεφαλαίος όχι :)
  2. Ρ

...

χαχαχαχα.........! καλησπέρα λοιπόν παρακάτω σε καλησπέρίζω και στα αοράτικα: " " :)
  3. Ρ

Φανταστικοί Κόσμοι του Lovecraft

Οι μεταφράσεις του Πανώριου είναι όντως καλές, όπως και των περισσοτέρων δηλαδή, εκτός από αυτές των εκδόσεων Κάκτος, που 3 μεταφραστές καταφέρνουν να είναι εξίσου απαίσιοι στους (τότε) 3 τόμους των απάντων. Το ότι έχεις ψάξει φαίνεται πια, χαίρομαι πολύ που τα λέμε. Αν η δουλειά σου κοντεύει να...
  4. Ρ

Πολύ σωστή διευκρίνηση Ο τίτλος είναι και πάλι νεκρονόμικον, από τις εκδόσεις Αίολος. Δεν έχει κανένα αναγνωστικό ενδιαφέρον, αλλά μιας και συγκεντρώνει (έστω και επιφανειακά) τα πλάσματα και τους κόσμους θα πρέπει να το ρίξεις μια ματιά. Θα σου πρότεινα αυτά τα δυο να τα τσεκάρεις σε ένα...
  5. Ρ

Κανένα από τα δύο "νεκρονόμικον" δεν έχει σχέση με αυτό που υποτίθεται πως έγραψε ο τρελός Αμπντούλ Αλχαζρέντ. Μιας και το ψάχνεις, όμως, πρέπει να τα δεις. Τα πάντα, ακόμα και τις επιστολές του.
  6. Ρ

Μόνο ο "Ναός του τρόμου" είναι του Λάβκραφτ. Πολύ ωραίος και ο Ντέρλεθ. Το ένα διηγήματα και τ' άλλο μυθιστόρημα. Υποθέτω πως έχεις διαβάσει διάφορα άλλα όπως Η αναζήτηση της άγνωστης Καντάθ, Βουνά της τρέλας κλπ. Εκεί η ιστορία υπάρχει για να περιγράψει αυτούς τους κόσμους. Αν δεν έκανες την...
  7. Ρ

καλησπέρα σε όλους!!

καλησπέρα... :)
  8. Ρ

Βασικά καλησπέρα σας!

Καλησπέρααα... :)
  9. Ρ

Γουίλλιαμ Όλαφ Στάπλεντον: "Ο Κατασκευαστής των Άστρων"

πάνε πολλά χρόνια που διάβασα τον Κατασκευαστή, αλλά πρόσφατα μου είπε φίλος πως προαπαιτείται να διαβάζεις τον Τζων, μάλλον θα έκανε λάθος. Γι αυτό το έθεσα και σαν ερώτηση. Αφού Μόντι διάβασες και τα δυο και δεν βρήκες συσχετισμό, η πληροφορία ήταν λάθος. Αλλάξανε τα μυαλά, είναι η ώρα να...
  10. Ρ

Γουίλλιαμ Όλαφ Στάπλεντον: "Ο Κατασκευαστής των Άστρων"

Πολύ ωραίο και το νήμα, και το βιβλίο. Μήπως θα ταν καλό να έχει πρώτα διαβάσει κάποιος τον Παράξενο Τζων; ;)
  11. Ρ

Στήβεν Κινγκ (Stephen King):" Νεκρωταφίο Ζώων"

Το βιβλίο θεωρώ πως είναι ένα "τυπικό" δείγμα Κινγκ, μυθιστόρημα ρουτίνας για τον μεγαλύτερο συγγραφέα τρόμου της εποχής μας. Μου άρεσε ο παραλληλισμός σου με το "χέρι της μαϊμους" του Τζέηκομπς, το κορυφαίο διήγημα της συγκεκριμένης θεματολογίας. Όντως ο Κίνγκ δεν έκρυψε ποτέ τις επιρροές του...
  12. Ρ

Να 'μαι κι εγώ!

καλημέλια και από μας!.........
  13. Ρ

Στίβεν Κινγκ (Stephen King) : "Ο Μαύρος Πύργος"

Το σάκος με κόκκαλα δεν μπορεί να συμπεριληφθεί στα αριστουργήματα του. Είναι καλό βιβλίο, αλλά μέχρι εκεί. Το dead zone από την άλλη, όπως παραδέχεται και ο ίδιος στο αυτοβιογραφικό του: περι συγγραφής, είναι το πιο καλοδουλεμένο του μυθιστόρημα. Είναι μέσα στα 3 αγαπημένα μου από τα 42 βιβλία...
  14. Ρ

Γεια σας!

Εσύ μας βρήκες, εμείς πως θσ σε βρούμε... Καλησπέρα... :)
  15. Ρ

Καλησπέρα σας!

καλησπέρα. Στον ουρανό σε ψάχναμε, στη γη σε βρήκαμε :)
  16. Ρ

Βιβλιοφαγία: επίκτητη ή κληρονομική;

Στην αρχή θυμίζει κάπως το Σιλμαρίλιον του Τόλκιν, αλλά δε θα σας αρέσει, έχει πολλά ονόματα! (το κλείνω για να μη χαλάσω το νήμα) :)
  17. Ρ

Βιβλιοφαγία: επίκτητη ή κληρονομική;

(ωραίο νήμα παρεπιπτόντως) Οι γονείς μου δυσκολεύονται πολύ να διαβάσουν. Όχι βιβλία, γενικότερα. Το μόνο βιβλίο που υπήρχε στο σπίτι ήταν ο τηλεφωνικός κατάλογος του ΟΤΕ. Κάποτε, ένας "μακρινός" θειος μού έφερε το μυστηριώδες νησί του Ιούλιου Βερν, και αργότερα τα μυστικά του βάλτου. Αυτό ήταν...
  18. Ρ

Γεια σας...

καλώς την. Ας μη διαρεύσει...
  19. Ρ

Γραφή και ανάγνωση - πάνε πάντα παρέα;

Αλληλένδετα δε θα το 'λεγα, μπορεί κάποιος να παίζει στην κιθάρα του τραγούδια άλλων χωρίς να κάτσει ποτέ σοβαρά να γραψει. ΑΛΛΑ: μου αρέσει αυτό που λες με τον πειρασμό. :) Μετά το πρώτο ή δεύτερο βιβλίο που διάβασα ποτέ μου, εκεί κοντά στα δέκα μου χρόνια, αποφάσισα να γράψω το δικό μου...