Search results

1. Α

Τζoν Στάινμπεκ, ο αγαπημένος μου

''Τα Σταφύλια της Οργής'' ,''Ανατολικα της Εδεμ'' και '' Ο δρόμος με τις φάμπρικες'' τα καλύτερα του και από τα πιο αγαπημένα μου βιβλία.
  2. Α

Πώς προμηθεύεστε βιβλία;

Πάντα οι πωλητές στην έκθεση της Αθήνας προμήθευαν τους επισκέπτες με τιμοκαταλόγους στους οποίους μπορούσε κάποιος να διαπιστώσει το μέγεθος της έκπτωσης.
  3. Α

Οι βιβλιοθήκες μας

Είναι της γυναίκας μου, είναι λεχώνα και λόγω του μωρού, όπου και να ξαπλώσει την παίρνει ο ύπνος.
  4. Α

Γεώργιος Σουρής

Παράπονα Φαντάρου Μὲς ᾿στὸ παλάτι γίνεται χορός, κι᾿ ἐγὼ ἀπ᾿ ἔξω στέκομαι φρουρός. Μιὰ ὥρα, τριγυρίζω ἐδῶ πέρα, κι᾿ ἐγὼ θαρρῶ πὼς εἶμαι ὅλη ᾿μέρα. Γιᾶ σᾶς ὁποὺ πηδᾶτε ῾στὸ χορό, περνοῦνε καὶ οἱ ὥρες στὸ φτερό. Γιὰ τὸ φτωχὸ φαντάρο ποὺ φυλάγει, θαρρεῖς πὼς καὶ ἡ ὥρα πίσω ᾿πάγει. Στὸν πόλεμο σὰν...
  5. Α

Οι βιβλιοθήκες μας

Shot at 2011-09-22 Να και η δική μου, μια επιλογή βιβλίων δυστυχώς τα άλλα βρίσκονται στο υπόγειο και στο πατρικό μου λόγω έλλειψης χώρου.
  6. Α

Οι βιβλιοθήκες μας

Shot at 2011-09-22
  7. Α

Αν καταστρέφονταν όλα τα βιβλία του κόσμου κι έπρεπε να διασώσεις μόνο ένα, ποιό θα ήταν αυτό;

''Αν καταστρέφονταν όλα τα βιβλία του κόσμου κι έπρεπε να διασώσεις μόνο ένα, ποιό θα ήταν αυτό; '' To '' Οδηγίες για επίδοξους συγγραφείς'' δεν το έχω αλλά σίγουρα θα υπάρχει.
  8. Α

Γεώργιος Σουρής

Ο Ρωμιός Στον Παράδεισο Θεούλη μου, τι σου 'λθε να μ' αγιάσεις; νομίζεις πως θα μ' έμελλε καθόλου, αν ήθελες κι εμένα να κολάσεις και μ' έστελνες παρέα του διαβόλου; Μ' αρέσει ο Παράδεισος, αλήθεια, χωρίς δουλειά σκοτώνω το καιρό βλέπω αγίους γύρω μου σωρό, διαβάζω συναξάρια, παραμύθια...
  9. Α

Γεώργιος Σουρής

Ανθολογία της Οικονομίας Ποιός είδε κράτος λιγοστό σ' όλη τη γη μοναδικό, εκατό να εξοδεύει και πενήντα να μαζεύει; Να τρέφει όλους τους αργούς, νά' χει επτά Πρωθυπουργούς, ταμείο δίχως χρήματα και δόξης τόσα μνήματα; νά' χει κλητήρες για φρουρά και να σε κλέβουν φανερά, κι ενώ...
  10. Α

Γεώργιος Σουρής

Τεμπελιά Δεν έχω κέφι για δουλειά, πάλι με δέρνει τεμπελιά και κάθομαι στο στρώμα... βρίσκω το σώμα μου βαρύ και ολ' η γη δε με χωρεί κι ο ουρανός ακόμα. Κακά νομίζω τα καλά και βλέπω μια στα χαμηλά και μια κοιτώ απάνω... Σ' αυτόν τον κόσμο τον χαζό ας ημπορούσα να μη ζω, μα...
  11. Α

Γεώργιος Σουρής

Σουρής, πόσο τετριμμένο ακούγεται ,το πόσο επίκαιρος είναι, ειδικά σήμερα. Και δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς καθώς οι συνήθειες και τα κουσούρια του νεοέλληνα και η πολιτική ζωή –πηγή έμπνευσης για τον σατιρικό ποιητή- παραμένουν ίδια παρά τον ένα αιώνα περίπου που έχει περάσει και τις...
  12. Α

Πώς προμηθεύεστε βιβλία;

Δεν μπορώ να κάνω σύγκριση, δεν έχω μπει στην διαδικασία να κάνω έρευνα αγοράς, καθώς δεν αγοράζω συχνά από το πολυκατάστημα. Στο public θα πάω μόνο για να πάρω ένα βιβλίο το οποίο δεν το έχω βρει σε παλαιοπώλες, οπότε δεν με πειράζει και αν δώσω και τρία ευρώ παραπάνω.
  13. Α

Πώς προμηθεύεστε βιβλία;

Γιουσουρούμ, ότι πάρεις ένα ευρώ και Public αν ψάχνω κάτι συγκεκριμένο.
  14. Α

Μεταφραστικά... ολισθήματα

Την Κυριακή είχε σε κρατικό τηλ. σταθμό το Good Will Hunting με τον Ρόμπιν Γουίλιαμς τον Ματ Ντέιμον και τον Μπέν Αφλεκ. Στις τελευταίες σκηνές της ταινίας και ενώ ο Ρ. Γουίλιαμς ετοιμάζει τα πράγματα του για ταξίδι, ο συνάδελφος του καθηγητής μαθηματικών τον ρωτάει που θα πάει, και ενώ αυτός...
  15. Α

Συγκαλυμμένος πλεονασμός

Τρανταχτό λάθος η ''αστυνομία πόλεων'', ευτυχώς δεν χρησιμοποιείται πλέον.
  16. Α

Αγώρια, κυττάξτε τί έφτειαξα!

Ενώ βλέπουμε ,ο Λυκαβηττός, ο Υμηττός , η Αττική ,η Έδεσσα, και ο Παρνασσός να διατηρούν τα διπλά σύμφωνα, η Λάρισα (Λάρισσα) και τα Τρίκαλα (Τρίκκαλα) τα χάνουν. Επίσης η Κομοτηνή (Κομμοτηνή) και η Βέροια (Βέρροια) που δεν ξέρω αν έχουν προελληνική προέλευση ή αν είναι μεταγενέστερες...
  17. Α

Αγώρια, κυττάξτε τί έφτειαξα!

Καλά με το αυτί και το αυγό ,που μπορεί να καθοριστεί πια είναι η ορθή γραφή. Όσον αφορά τα τοπωνύμια όμως που σε άλλα κόβονται τα διπλά σ, τ και ρ και σε άλλα παραμένουν τι γίνεται; Αναφέρομαι στα προελληνικά τοπωνύμια.
  18. Α

Αγαπημένα... σχολικά βιβλία!

Τα Ανθολόγια και τα Κείμενα. Είναι εκπληκτικό να διαβάζεις ένα βιβλίο και να ανακαλύπτεις αποσπάσματα που είχες διαβάσει στο σχολείο πριν από μερικές δεκαετίες.
  19. Α

Ποια η γνώμη σας για τα παλαιοβιβλιοπωλεία;

Κατεβαίνοντας την Εθνικής Αμύνης από την Εγνατία (Πλατεία Συντριβανίου) πρώτο στενό αριστερά (νομίζω Α. Σβώλου).