Search results

  1. Λόελλα

    Έκλαψα όταν τα διάβασα

    Θυμήθηκα και τη σκηνή στο Μακεντόντσετο, όταν το παιδί βλέπει έναν νεκρό από τους αντιπάλους στην κηδεία του και αναρωτιέται γιατί οι αντάρτες και οι του Εθνικού στρατού σκοτώνονται αφού είναι ίδιοι -νόμιζε πως οι άλλοι θα ήταν διαφορετικοί. Γενικά έχω κλάψει... σε πολλά βιβλία έχω κλάψει.
  2. Λόελλα

    Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

    Μου αρέσει το γλυκό καμινάδα. Δε μου αρέσουν τα σπίτια με ψηλές μάντρες που τα κρύβουν. Οριακά αντικοινωνική συμπεριφορά.
  3. Λόελλα

    Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

    Οι Εβραίοι ζούσαν στην Ευρώπη, άρα η ιστορία τους αφορά και τους Ευρωπαίους, μας έμοιαζαν, ακόμα υπάρχουν ενώ οι Ινδιάνοι έχουν σχεδόν εξαφανιστεί και μαύροι είναι ακόμα εξωτικοί... Έτσι μπορούμε να ταυτιστούμε ή να παρακολουθήσουμε πιο εύκολα την ιστορία τους, αν και μετά από τόση...
  4. Λόελλα

    Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

    Μου αρέσει που όλοι μου φέρονται πολύ ευγενικά τελευταία. Δε μου αρέσουν τα αστεία για τη Σαπουτζάκη, την ηλικία της, το ποιός θα νικήσει και θα πεθάνει τελευταίος. Όχι για ηθικούς λόγους. Ανέμπνευστα ρε παιδί μου...
  5. Λόελλα

    Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

    Στην Ισπανία είναι πρώτη μούρη στα κουτσομπολιστικα οι βασιλιάδες, αν και περισσότερο οι δικοί τους. Για την τηλεόραση δεν ξέρω.
  6. Λόελλα

    Μις Όθορ - Μίστερ Όθορ

    Mo Hayder, σατανικό κοριτσάκι.
  7. Λόελλα

    Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

    Γιατί στο Μανωλιό στην Ευρώπη κάνουν body shaming στην Τιτίκα Στασινοπούλου; Αφού είναι αδύνατη :χαχα:!!!
  8. Λόελλα

    Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

    Τίποτα δε θα είναι πια ίδιο :)))). Και μιας που πιάσαμε τις σειρές... Μου αρέσει το Heartbreak high. Δε μου αρέσει το Heartbreak high του 2022. Μου φαίνεται μια αηδία. Αλλά και το παλιό μπορεί να μου άρεσε επειδή όταν το έβλεπα ήμουν γύρω στα 15.
  9. Λόελλα

    Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

    Παιζόταν στο Μακεδονία; Δεν είχα ιδέα. Τα τελευταία χρόνια ακούω για αυτή τη σειρά και για το Office.
  10. Λόελλα

    Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

    Μου αρέσουν οι εκπλήξεις. Δε μου αρέσουν οι συζητήσεις "αν θα είναι τα Φιλαράκια στο Νετφλιξ ή αν θα βγουν". Δε μιλάμε για κάτι δυσεύρετο. Το Σταρ τα παίζει ανελλιπώς εδώ και 30 χρόνια. Μια χαρά σειρά ήταν αλλά το να θέλει κάποιος να τα βλέπει συνέχεια, να ανησυχεί μήπως δε θα μπορέσει να τα...
  11. Λόελλα

    Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

    Ναι, φυσικά αν και νομίζω πάλι μπαίνουν κάποιοι όροι, όπως π.χ αν η σειρά είναι 100 επεισοδίων να μη φτάνει 800 κ.λπ. Δε λέω πως δεν υπάρχει η ελευθερία να βάλει κάποιος τα δικά του. Αλλά αν γράψω μια σειρά με μια νεανική παρέα, με έναν παλαιοντολόγο που ερωτεύεται μια, τα φτιάχνουν, μετά...
  12. Λόελλα

    Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

    Αυτός που διασκευάζει παίρνει μια ιστορία που δεν είναι δική του και κάνει μικρές ή μεγαλύτερες αλλαγές. Μερικές φορές (και το έχω δει) αλλάζει μόνο τα ονόματα. Όπως και να έχει πατάει κάπου αλλού. Δεν κάνει κάτι κακό, αλλά επίσης δεν είναι κακό να αποδίδουμε μια ελάχιστη τιμή σε αυτόν που...
  13. Λόελλα

    Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

    Μου αρέσει η φρέσκια λεμονοπιτα. Δε μου αρέσει όταν αυτός που διασκευάζει-προσαρμοζει ένα ξένο σενάριο αναφέρεται ως ο σεναριογράφος της σειράς. Σεβόμαστε την εργασία του αλλά άλλη ποσότητα φαιάς ουσίας καταναλωνεις όταν γράφεις κι άλλη όταν παίρνεις κάτι έτοιμο και κανείς κάποιες αλλαγές...
  14. Λόελλα

    Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

    Μου αρέσει το κολύμπι στη θάλασσα όταν δεν έχει ήλιο. Δε μου αρέσουν οι κλασσικές τέντες σκουροπράσινου ή σ***ι χρώματος των παλιών πολυκατοικιών.
  15. Λόελλα

    Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

    Σοβαρά τώρα, μετά το η Αθήνα είναι ειλικρινής γράφτηκε και αυτό http://www.katiousa.gr/politismos/mme/helene-et-les-garcons-mia-parea-pou-den-allakse-ta-tileoptika-dedomena-sta-sigoura/ ; Μήπως η κατανάλωση ναρκωτικών είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να γράφει κανείς άρθρα στο ίντερνετ; (Για να...
  16. Λόελλα

    Πού ταξιδεύεις αυτές τις μέρες στα βιβλία σου;

    Ωστόσο ακαδημαϊκά το σωστό είναι λι πατραϊκό. Ελάχιστοι όμως το προφέρουν έτσι.
  17. Λόελλα

    Βιβλία για καλοκαιρινές διακοπές

    E καλά ήταν λίγο κουλό που χρησιμοποίησα τη λέξη μπαϊσέξουαλ. Θα ταίριαζε αν υπονοούσα πως το βιβλίο με τον τρόπο του... απαυτώνει και άνδρες και γυναίκες.
  18. Λόελλα

    Βιβλία για καλοκαιρινές διακοπές

    Ναι, δεν ήθελα να πω κάτι κακό, μετά κατάλαβα ότι το μήνυμά μου θα μπορούσε να παρεξηγηθεί. Απλώς κάποια βιβλία έχουν περισσότερη απήχηση σε γυναικείο κοινό, άλλα σε ανδρικό, άλλα σε νεανικό κ.λπ. Αυτό μόνο.
Top