Από πού το αβατάριό σου;

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Μήπως να λειτουργήσει όπως το νήμα με τις υπογραφές; Να καταθέτουμε το παλιό αβατάριο (βάζοντας την εικόνα στην ανάρτηση) όταν βάλουμε καινούριο. Εκτός αν κάποιος δεν έχει σκοπό να το αλλάξει ποτέ.

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
στην υπογραφη την καταθέτεις (μέσα στην ανάρτηση) ενώ εδώ όχι εξού και δεν έχει νόημα. Εκτός αν κάποιος εμπαινε στον κοπο να μας την βάλει μέσα σαν εικονα.

Γεια σας και από μένα!

Το δικό μου είναι πίνακας του δανού ζωγράφου Κρόγιερ και απεικονίζει τον ίδιο και την γυναίκα του.

Τον αγαπώ αυτόν τον πίνακα, όπως και άλλους που, όπως καταλαβαίνω, από τη στιγμή που μου δίνεται αυτή η δυνατότητα, θα βλέπετε και εσείς.

Σαν τα πουκάμισα ένα πράμα!

Το αβατάριο μου, είναι ένας περιπλανώμενος φύλακας μέσα σε ένα παλιό πανδοχείο, όπου από μια γωνιά παρακολουθεί όλους τους θαμώνες, εμπνευσμένο από το Lotr!

Ο Gary Moore είναι πια παρελθόν!! Πιστός στην παράδοση το αβατάριο μου να προέρχεται από το χώρο της μουσικής, άλλαξα την παλιά επιλογή βάζοντας το εξώφυλλο του ιστορικού αντιπολεμικού άλμπουμ των "Green Day" το "American Idiot" (2004), εμπνευσμένο από τις "εντυπωσιακές" διανοητικές επιδόσεις του Τζορτζ Μπους Νεώτερου (τότε προέδρου)!!!

Ένα μικρό δείγμα...

[video=youtube;Soa3gO7tL-c]https://www.youtube.com/watch?v=Soa3gO7tL-c[/video]

Η νέα εικονα στο προφίλ δείχνει μία αφίσα του EZLN (Στρατός των Ζαπατίστα για την Εθνική Απελευθέρωση), επαναστατικό κίνημα των Ινδιάνων (κι όχι μόνο) του Νοτίου Μεξικού που μάχεται για τα πολιτικά και εθνικά δικαιώματα με πρότυπο τον παλιό επαναστάτη Εμιλιάνο Ζαπάτα......

Μία αντιπροσωπευτική φωτογραφία....

Last edited:

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Μπου, ωραία ανάλυση και αιτιολόγηση...

να πω για το δικό μου...κατ’ αρχήν εγώ αλλάζω τα άβαταρ ως τα ρούχα μου, ανάλογα με τα ερεθίσματα των ημερών...αυτές τις μέρες βαριά καρδιά έχω κι έψαχνα με τον όρο bleeding heart στο google κι ανακάλυψα κάτι που δεν ήξερα...”το σκουλαρίκι”, “η σκουλαρικιά”, όπως την έλεγε η γιαγιά μου, “η φούξια”, όπως είναι το κοινό όνομά της...για τους Άγγλους είναι “bleeding heart”...και ιδού το τρέχον άβατάρ μου...ένα μπουμπούκι bleeding heart...

Έχω να ακούσω green day πολλά χρονια! Εμένα το αβαταριο απεικονιζει... Τη φάτσα μου! :ρ Είμαι εγώ λοιπον, άλα Σέρλοκ Χολμς, στο μουσείο του Σέρλοκ, στην baker street του Λονδινου! Ονειρο ζωής αυτο το ταξίδι!!!:γιούπι::ναι:

Το δικό μου καινούργιο αβατάριο απεικονίζει τον έναν και μοναδικό Έρικ Κάρτμαν, βασικό πρωταγωνιστή της παρέα του South Park!!!

Παρακαλώ τσεκάρετε αυτό!!!

Γέλασα πολύ ειδικά με το τέλος του βίντεο και το βλέμμα της μάνας του Kyle. Πάντως είναι λίγο κωλοπαιδάκι ο Ερικ, παραδέξου το!

Εμένα το αβαταριο απεικονιζει... Τη φάτσα μου! :ρ Είμαι εγώ λοιπον, άλα Σέρλοκ Χολμς, στο μουσείο του Σέρλοκ, στην baker street του Λονδινου! Ονειρο ζωής αυτο το ταξίδι!!!:γιούπι::ναι:
Σοβαρά σε μουσείο είσαι εδώ; Νόμιζα ότι είσαι σε καφετέρια ή μπυραρία και κρατάς καπνό για να στρίψεις τσιγάρο :χαχα:
Πάντως, είσαι πολύ τυπάκι με το καπέλο ;)

Χαχαχα, @Μεταλλαγμένη, δεν το σκέφτηκα ποτέ ότι όντως έτσι φαίνεται! :χαχαχα: Κι όμως ειμαι σε μουσείο. Είναι ένα τριώροφο σπιτι με κερινα ομοιώματα χαρακτηρων από βιβλία του Σέρλοκ Χολμς και είναι ακριβώς στην οδό που βρίσκεται το σπιτι του Σέρλοκ Χολμς στα βιβλία του Ντόυλ!! ;)
Πάντως, είσαι πολύ τυπάκι με το καπέλο ;)
Οοο, σε μερσω αγαπητη!:ευχαριστώ:
Χαχα, δεν καπνιζω. Κραταω στα χέρια ένα μεγεθυντικό φακό και ένα μινι βιβλιαράκι που εξηγούσε σε ποιο βιβλίο ήταν το κάθε κέρινο ομοίωμα!:)))

Είπα να αφήσω κατά μέρος για λίγο τα αβατάρια που αναφέρονται στην μετάλλαξη και έβαλα ένα σκίτσο της Lagertha, πολεμίστριας και συζύγου του ηγέτη των Βίκινγκς, Ράγκναρ Λόθμπροκ. Εχω κολλήσει με την σειρά και μ' αρέσει η συγκεκριμένη τύπισσα γιατί είναι δυναμική!

Λίγο το Halloween, λίγο η συνανάγνωση του Φρανκεσταιν, είπα να μπω στο κλίμα και επέλεξα το εξώφυλλο από μια γαλλική έκδοση κόμικ του Φρανκεστάιν.

Σωστη!!! Μεταλ εισαι στο πνευμα. Αν ποτε μεταφραστει η νουβελα της καντυ στα ελληνικα θα την βαλω αβαταριο στην λεσχη!!! Μονιμο αβαταριο. Βλεπουμε...τωρα εχω καφεδακι η απολυτη συνηθεια ! Με μια καρδουλα μεσα , μερικοι το πετυχαινουν και το βγαζουν. Δεν ξερω αν σε μας μπορουν οι μπαριστες ετσι λεγονται;

Το νέο μου αβατάριο είναι ο πίνακας "Η Επανάσταση" - 1970, (παραλλαγή παλαιότερων εκτελέσεων) του Νταβίντ Αλφάρο Σικουέιρος (1896- 1974), διάσημου Μεξικανού μουραλιστή* ζωγράφου.

Η νέα εικόνα του προφίλ είναι το εξώφυλλο του δίσκου των "συνονόματων" Boo Radleys : "Wake Up! (Boo)" που αναφέρεται στον ήρωα του βιβλίου της Χάρπερ Λι.

*Μουραλισμός : καλλιτεχνικό κίνημα της Λατινικής Αμερικής (μέσα 20ου αι.) Εκφράζει τα ιδανικά της Μεξικανικής Επανάστασης - με πρότυπο τον Εμιλιάνο Ζαπάτα - κυρίως με μεγάλες ζωγραφικές συνθέσεις τοίχου σε ανοικτούς χώρους.

Μπου το παρωνυμιο σου ειναι απο τον ηρωα του "Οταν σκοτωνουν τα κοτσύφια"? Το διαβαζω αυτες τις μέρες και εκει συναντησα αυτό το όνομα.