Βιβλία βασισμένα σε παιχνίδια υπολογιστή

Έχω διαβάσει τα the blood of elves και time of contempt και ειδικά το 2ο δε με ενθουσίασε κ α θ ό λ ο υ. Το Last wish το παράτησα.
Η σειρά στην πρώτη σεζόν σε μεγάλο βαθμό σχετίζόταν με το Last Wish. Εγώ το διάβασα στα ελληνικά και ξετρελάθηκα !

Στο Time of Contempt γίνονται πολλά ! Δολοπλοκίες, πόλεμοι, θάνατοι σημαντικών προσώπων. 'Εχει ενδιαφέρον, αν και το Blood of Elves μου άρεσε καλύτερα. Το ξαναδιαβάζω και δεύτερη φορά το Time of Contempt, μου αρέσει και θέλω να απομνημονεύσω τα γεγονότα.

Το Witcher 3 είναι πολύ ωραίο. Εγώ αν και δεν έχω καλό PC, το έχω παίξει στην κονσόλα, και το ξαναπαίζω άνετα.Τα γεγονότα γίνονται μετά το τέλος των βιβλίων για αυτό και περιέχει spoiler σχετικά με τον Emhyr.

@Προφέσορας Καλά το παιχνίδι αν μπορούσα να το παίξω σίιιιγουρα θα κολλούσα...
Όσον αφορά τη σειρά... Για την πρώτη σεζόν, το κατάλαβα ότι βασιζόταν στο last wish... Πρόλαβα να διαβάσω κάποια κεφάλαια πριν το παρατήσω. Πιστεύω ότι έκαναν και κάποιες αναφορές και στο επόμενο πρικουελ που αν θυμάμαι καλά αναφέρει για τους γονείς του Γκέραλντ.
Σχετικά με τα βιβλία, μου άρεσε το Blood of Elves, αλλά το Time of Contempt απλά δε μου έκανε κλικ καθόλου.
Θα κάνω σχολιασμό με μια φράση από το βιβλίο... oh! heavens, heavens... βαρέθηκα/ξενέρωσα.

Μια ή άλλη δεν είναι όλα τα βιβλία για όλους και ευτυχώς υπάρχουν πολλά για όλα τα γούστα
Δεν ξέρω αν διαβάσω το επόμενο. Ίσως όταν τελειώσω κάποιες άλλες σειρές που θέλω να διαβάσω.

Θα κάνω σχολιασμό με μια φράση από το βιβλίο... oh! heavens, heavens... βαρέθηκα/ξενέρωσα.
Η συγκεκριμένη φράση που αναφέρεις ειπώθηκε από την Yennefer κατά την διάρκεια του έρωτα με τον Geralt.

Η μητέρα του Geralt ,η Visenna αναφέρεται στο Sword of Destiny, στο τελευταίο διήγημα.Επίσης στο Sword of Destiny είναι και ο χρυσαφένιος δράκος.

@Προφέσορας ναι το θυμάμαι... κόντεψα να κάνω εμετό. 🙃
Δεν είχα πρόβλημα με την πολιτική και τις δολοπλοκίες. Μου άρεσαν τα κεφάλαια της Σίρι, αλλά όλα τα υπόλοιπα περι προφητείας
ήταν τρομερό μείον για εμένα.

Όπως είπα δεν είναι όλα τα βιβλία για όλους.

Προσπάθησα να αποφύγω αυτή την ανάρτηση γιατί είμαι πολύ εύκολη στο να κάψω εγκεφαλικά σπούλια στο παιχνίδι.
Τα περισσότερα από αυτά που αναφέρατε τα έχω παίξει, εκτός το witcher γιατί πλέον δεν έχω και τόσο καλό υπολογιστή.
Όσο το έπαιξα όμως είχα ενθουσιαστεί. Για τα βιβλία όχι και τόσο και η σειρά μέτρια με εξαιρετικά χάλια γραφικά (η Yennefer θεά:γιούπι:). Έχω διαβάσει τα the blood of elves και time of contempt και ειδικά το 2ο δε με ενθουσίασε κ α θ ό λ ο υ. Το Last wish το παράτησα.
Το αντίστροφο.

Το έκαψα χιλιάδες ώρες στο παρελθόν, μέχρι και πλατίνες σε Soulsborne έχω παίζοντας offline, από τα δυσκολότερα videogames του Miyazaki λένε ωστόσο εδώ και 3+ μήνες, όχι μόνο δεν έχω παίξει τίποτα αλλά και δεν έχω επιθυμία-όρεξη να παίξω .

Αν και σκέφτομαι μήπως τσιμπήσω κανένα Elden Ring μιας που έχω πιάσει βιβλία του Martin.

Εν πάση περιπτώση, έχοντας διαβάσει Tolkien, Martin και άλλους συγγραφείς διστάζω να αγοράσω το Βάπτισμα του Πυρός από Witcher.

Τα προηγούμενα 4 βιβλία του που διάβασα ωστόσο (Τελευταία Ευχή, Σπαθί του Πεπρωμένου, Αίμα των Ξωτικών, Καιρός της Περιφρόνησης) μου άρεσαν αρκετά αν και το Καιρός της Περιφρόνησης λιγότερο από τα τέσσερα.

Με κούρασε εκεί που γινόταν πάρτυ αν θυμάμαι καλά όπου είχε παραβρεθεί ο Γκέραλτ παρέα με την Γενέφερ (το επακόλουθο δηλαδή όπου σκοτώθηκαν κάμποσοι μάγοι και χωρίστηκαν μεταξύ τους ο Γκέραλτ και η Ciri ) και οι περιγραφές των στρατιωτικών εξελίξεων του Dandelion στον Γκέραλτ.

Η φάση με Εμίρ με πωρώνει αλλά σκέφτομαι μήπως μου φανεί φτωχό σε σχέση με άλλα λογοτεχνικά έργα.

Last edited:
Καλά το Witcher 3 είναι παιχνιδαρα όπως και το Silent Hill που αναφέρθηκε για τα βιβλία δεν έχω άποψη δεν τα έχω διαβάσει...

όχι μόνο δεν έχω παίξει τίποτα αλλά και δεν έχω επιθυμία-όρεξη να παίξω .
Εγώ νομίζω έχω 2 χρόνια αλλά πάντα έχω την επιθυμία. Εδώ διάβασα το σχόλιο του μέλους @Αλουκαρδ και λύσσαξα. Ευτυχώς είμαι στο λεωφορείο για τη δουλειά. Αν ήμουν σπίτι θα ξέθαβα κανένα παιχνίδι.
:πανικός:

Εγώ νομίζω έχω 2 χρόνια αλλά πάντα έχω την επιθυμία. Εδώ διάβασα το σχόλιο του μέλους @Αλουκαρδ και λύσσαξα. Ευτυχώς είμαι στο λεωφορείο για τη δουλειά. Αν ήμουν σπίτι θα ξέθαβα κανένα παιχνίδι.
:πανικός:
Ε παίξε τότε. (αφού έχεις 2 χρόνια να παίξεις)

Εγω έχω PS4 και το έχω να σκονίζεται. Μπορώ να αγοράσω PS5 αλλά προτιμώ να αγοράζω βιβλία.

Από gamer ξεκίνησα αλλά κατέληξα full βιβλιοφάγος. Τα Dark Souls, Skyrim και Witcher 3 με έκαναν φανατικό με τα fantasy books.

Last edited:
Καλά το Witcher 3 είναι παιχνιδαρα όπως και το Silent Hill που αναφέρθηκε για τα βιβλία δεν έχω άποψη δεν τα έχω διαβάσει...
Το Witcher 3 μου δημιούργησε την περιέργεια γύρω από το lore του Witcher και σε όποιον αρέσει το παιχνίδι γιατί όχι και τα βιβλία πόσο μάλλον στα ελληνικά.

Δεν έχω κόλλημα με τις μεταφράσεις όπως ορισμένοι.

Προτιμώ να διαβάζω βιβλία με την ησυχία μου παρά να ζορίζομαι παλεύοντας τέρατα στο παιχνίδι.

Last edited:
@Προφέσορας τα videogame είναι αλλο πράγμα και αλλο η ανάγνωση βιβλίου, όπως και οι ταινίες, για μένα το καθένα προσφέρει κάτι διαφορετικό ,μεγαλώνοντας χρόνο δεν έχουμε δυστυχώς να τα συνδυάζουμε όλα

@Προφέσορας τα videogame είναι αλλο πράγμα και αλλο η ανάγνωση βιβλίου, όπως και οι ταινίες, για μένα το καθένα προσφέρει κάτι διαφορετικό ,μεγαλώνοντας χρόνο δεν έχουμε δυστυχώς να τα συνδυάζουμε όλα
Συμφωνώ και επιπλέον στην πορεία βαριέσαι το ένα και ξεκινάς το άλλο πχ παλιότερα δεν μπορούσα να φανταστώ πως θα περνούσα το 90 % του ελεύθερου χρόνου μου , διαβάζοντας πωρωμένος λογοτεχνικά βιβλία ωστόσο ακόμα και όταν ήμουν ανήλικος, π.χ όταν έδινα πανελλήνιες , είχα ελάχιστο χρόνο για χόμπυ.

Τον περισσότερο χρόνο τον είχα όταν έκανα προπτυχιακές σπουδές. Σίγουρα και η δουλειά καταλαμβάνει χρόνο.

Μόνο οι άνεργοι και οι αδειούχοι, μπορούν να κάνουν τα πάντα όλα ωστόσο στην περίπτωση των ανέργων δεν έχουν λεφτά χαχαχα.