Ποιο βιβλίο δανείστηκες σήμερα (και γιατί);

Λοιπόν: Σήμερα ή αύριο τελειώνω την Αγγέλου. Λέω να διαβάσω μετά κανένα αστυνομικό και μετά από βδομάδα λέω να το ξεκινήσω. (το αν θα το τελειώσω είναι άλλη υπόθεση :) )

Σημερα δανειστηκα το " Οχτω" της Καθριν Νεβιλ και τον " Ζορρο" της Αλιεντε, πιστευω πως ειναι οτι πρεπει για καλοκαιρι. :)

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Δανείστηκα τον Παγωμένο Άγγελο του Σάμιουελ Μπιορκ (το οποίο μάλλον θα ξεκινήσω σήμερα) και τον Μεταξοσκώληκα του Ρόμπερτ Γαλμπρεϊθ (λογοτεχνικό ψευδώνυμο της Ρόουλινγκ). Είναι το δεύτερο βιβλίο της σειράς αστυνομικών με τους ίδιους ήρωες, που ξεκίνησε με το Κάλεσμα του Κούκου. Διαβάζεται άραγε αυτόνομα;

Δανείστηκα τα παρακάτω βιβλία:
1)Το νούμερο 31328-Ηλία Βενέζη
2)Το Λάθος - Αντώνης Σαμαράκης
3)Το σπίτι των πνευμάτων - Ιζαμπέλ Αλιέντε

Δανείστηκα ( πάλι από την Ιζι :φιρουλί: ) το Μην Μ' αφήσεις Ποτέ, του Ισιγκούρο, που το πρότεινε το ταίρι μου, ο Ιαβέρης.

Last edited:
Δανείστηκα τα παρακάτω βιβλία:
1)Το νούμερο 31328-Ηλία Βενέζη
2)Το Λάθος - Αντώνης Σαμαράκης
3)Το σπίτι των πνευμάτων - Ιζαμπέλ Αλιέντε
εξαιρετικά και τα 3!
τα 2 πρώτα από τα πιο αγαπημένα...

@Ιαβέρη
το Οκτώ ξεκινά καλά,μα κάπου αρχίζει και κουράζει...

@Μεταλλαγμένη
αγαπώ Κορτώ,μα αυτό δεν με έκανε να γελάσω...πιο πολύ με μελαγχόλησε...

Last edited:
Σημερα δανειστηκα το " Οταν σκοτωνουν τα κοτσυφια" της Χαρπερ Λι και το " Η καθημερινη ζωη στο Βυζαντιο" ενος κυριου, του οποιου τ' ονομα μού διαφευγει τωρα. :)

Δανείστηκα το βιβλίο ''Αναμνήσεις από το σπίτι των πεθαμένων'' του Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι.Είχα ακούσει καλά λόγια από μέλη της λέσχης και είπα να το διαπιστώσω και μόνος μου.

Εγω προσωπικα το λατρεψα,ειναι πολυ ενδιαφερον οτι εζησε και ο ιδιος αρκετο διαστημα ως εξοριστος εκτελωντας καταναγκαστικα εργα για τεσσερα χρονια.Διαβαζεις κατι που αντανακλα την ζωη του ως ενα βαθμο :τρέλα:

Δανείστηκα
πάλι από την Ιζι :φιρουλί:
την 'Θεραπεία', του Σεμπάστιαν Φίτσεκ και 'Το Βιβλίο Κόλαση', του Κάρλο Φραμπέτι. Το τελευταίο με κόβω να το μετανιώνω που δεν το αγόρασα.

Δανείστηκα από την βιβλιοθήκη τα εξής βιβλία:
1)Φαρενάιτ 451-Ray Bradbury
2)Tαξίδι στο κέντρο της γης-Jules Vern
3)Η κυρία Ντάλογουεη-Virginia Wolf

Μέχρι στιγμής έχω τελειώσει το Φάρεναιτ 451 το οποίο το βρήκα μέτριο.Μου φάνηκε κάπως επιτηδευμένο και οι παρομοιώσεις που χρησιμοποιούσε πομπώδης και όχι όμορφες.Περίμενα περισσότερα.

Πριν από την Πρωτοχρονιά, δανείστηκα από τη βιβλιοθήκη τα βιβλία που διαβάζω τώρα, δηλαδή την τριλογία του Μεγάλου Αλεξάνδρου, της Μαίρη Ρενώ. Αγαπώ τα βιβλία της!

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Δανείστηκα το Inside the O' Briens της Lisa Genova και το The Grownup της Φλιν. Μαζί μ' αυτά γίνονται 4 τα δανεισμένα μου κι αρχίζω να αγχώνομαι :πανικός: Όμως, δεν μπόρεσα να αντισταθώ :))))

το the grown up της φλιν είναι καινούριο? νόμιζα ότι μέχρι τώρα είχε γράψει 3 βιβλία. εγώ βέβαια ίζι αναφέρομαι στην τζίλιαν φλιν