ηλεκτρικό ρεύμα και μόνωση

Αναρωτιέμαι ποια είναι η πιο ορθή έκφραση:

1: [...] έτσι επιτυγχάνεται η δημιουργία ενός στρώματος μόνωσης στο ηλεκτρικό ρεύμα [...]
2: [...] έτσι επιτυγχάνεται η δημιουργία ενός στρώματος μόνωσης από το ηλεκτρικό ρεύμα [...]
3: [...] έτσι επιτυγχάνεται η δημιουργία ενός στρώματος μόνωσης έναντι του ηλεκτρικού ρεύματος [...]
4: [...] έτσι επιτυγχάνεται η δημιουργία ενός στρώματος ηλεκτρικής μόνωσης [...]
5: [...] ;

Προσωπικά θα ψήφιζα το πρώτο, αλλά είχα μια διαφωνία νωρίτερα και είπα να πάρω μερικές ακόμη γνώμες...

Εμένα τα 1 και 2 μου φαίνονται λάθος. Αν δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί μία πρόταση του στυλ «μόνωση αγωγού/καλωδίου/εγκατάστασης/...», θα επέλεγα το 4

εννοείς κάτι σαν [...] έτσι επιτυγχάνεται η μόνωση του αγωγού [...] ;

Αν κατάλαβα σωστά τι έγραψες, θέλω να ρωτήσω τι θα βάζαμε μετά;

[...] έτσι επιτυγχάνεται η μόνωση του αγωγού στο ηλεκτρικό ρεύμα [...] ;

Εννοώ το σκέτο μόνωση δεν κάνει. Πρέπει να διευκρινιστεί αν μονώνεται από το ηλεκτρικό ρεύμα, τη θερμοκρασία, την υγρασία κλπ.

Ουπς! Συγνώμη, παράλειψή μου. Φυσικά χρειάζεται και επίθετο αν δεν βγαίνει νόημα από τα συμφραζόμενα.
«... έτσι επιτυγχάνεται η δημιουργία ενός στρώματος μόνωσης του ηλεκτρικού αγωγού», «...της ηλεκτρικής εγκατάστασης», «...του ηλεκτρικού καλωδίου», «...της ηλεκτρικής συσκευής» κτλ
Τώρα, το τί ακολουθεί... μπορεί να είναι πχ «...για την αποτροπή της ροής/διαρροής/μεταφοράς του ηλεκτρικού ρεύματος»; Κάτι τέτοιο;
(Ηλεκτρολόγοι της Λέσχης, φανερωθείτε να μας βοηθήσετε!)
Πάντως το 4 το έχω ξαναπετύχει. Δεν φαίνεται λάθος γι' αυτό το επέλεξα.

Άρα έχουμε μια ψήφο στην 1 (τη δική μου που μάλλον θα την αλλάξω με την 2), δύο στη 2 και μία στην 4...
Ελπίζω να εμφανιστούν οι ηλεκτρολόγοι της Λέσχης που άνέφερες...

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Παντως "μονωση του ηλεκτρικου ρευματος" ακουγεται πιο φυσικο απο ολα τα παραπανω.

Επομένως
5. [...] έτσι επιτυγχάνεται η δημιουργία ενός στρώματος μόνωσης του ηλεκτρικού ρεύματος [...]

«μόνωση του ηλεκτρικού ρεύματος»; Χμμ... εξ ορισμού, δεν βγάζει νόημα για εμένα. Το ηλ. ρεύμα δεν μονώνεται :) Ούτε ο θόρυβος, η θερμότητα, η υγρασία... Μονώνεται το μέσο στο οποίο κυκλοφορεί ένα από αυτά. Μόνωση είναι η επικάλυψη ενός τέτοιου μέσου με κατάλληλο μονωτικό υλικό για τη διακοπή κυκλοφορίας του ρεύματος, της θερμοκρασίας, της υγρασίας κτλ.
(Ομολογώ, το ψειρίζω πολύ. Φταίει η συμπάθεια προς το αντικείμενο. Αγνοήστε με, αν θέλετε)