2ος Διαγωνισμός Φωτογραφίας: "Χειμώνας και Βιβλίο" — Η Ψηφοφορία

Δούρης

Διαχειριστής
Κλείνει η κατάθεση συμμετοχών. Αλλαγές από εδώ και πέρα δεν γίνονται δεκτές.

Οι ψηφοφορία θα διεξαχθεί ως εξής:

1. Οι φωτογραφίες είναι αναρτημένες όλες σε άλμπουμ για εύκολη επισκόπηση.
  2. Η σειρά των φωτογραφιών είναι τυχαία. Το μόνο που ελέγθηκε είναι να μην υπάρχουν συνεχόμενες φωτογραφίες του ίδιου μέλους.
  3. Κάθε φωτογραφία έχει έναν αριθμό και το όνομα του φωτογράφου σε παρένθεση (φαίνεται πάνω και αριστερά απ' την κάθε φωτογραφία).
  4. Τα μέλη βαθμολογούν όπως στην Eurovision, έχουν δηλαδή να μοιράσουν τους εξής βαθμούς: 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1. (Προσέξτε πως δεν υπάρχει 11 και 9).
  5. Κάθε μέλος δίνει κάθε έναν από αυτούς τους βαθμούς στον αναγνωριστικό αριθμό κάποιας φωτογραφίας.
  6. Επιτρέπεται να ψηφίσει κάποιος φωτογραφίες του ίδιου μέλους.
  7. Απαγορεύεται να ψηφίσει κάποιος δική του φωτογραφία.
  8. Ψηφίζουν μόνο μέλη της ΛτΒ που έχουν γραφτεί πριν την 1η Φεβρουαρίου 2016.
  9. Οι ψήφοι στέλνονται με π.μ. στον Κόρτο Μαλτέζε μέχρι και την Κυριακή 14 Φεβρουαρίου. Έπειτα ανακοινώνονται τα αποτελέσματα καθώς και πώς ψήφισε το κάθε μέλος.

Ένα υπόδειγμα έγκυρης ψήφου είναι το ακόλουθο:

12: φωτ. αρ # (παρωνύμιο φωτογράφου)
10: φωτ. αρ # (παρωνύμιο φωτογράφου)
8: φωτ. αρ # (παρωνύμιο φωτογράφου)
7: φωτ. αρ # (παρωνύμιο φωτογράφου)
6: φωτ. αρ # (παρωνύμιο φωτογράφου)
5: φωτ. αρ # (παρωνύμιο φωτογράφου)
4: φωτ. αρ # (παρωνύμιο φωτογράφου)
3: φωτ. αρ # (παρωνύμιο φωτογράφου)
2: φωτ. αρ # (παρωνύμιο φωτογράφου)
1: φωτ. αρ # (παρωνύμιο φωτογράφου)

Όπου # ο αναγνωριστικός αριθμός της φωτογραφίας, όπου παρωνύμιο φωτογράφου, το παρωνύμιο του μέλους στο οποίο ανήκει η φωτογραφία.

Το νήμα αυτό θα μείνει ανοιχτό για απορίες.

Δούρης

Διαχειριστής
Για την ψήφο σας, παρακαλώ, αντιγράψτε την ακόλουθη φόρμα, συμπληρώστε την και στείλτε την στον Κόρτο Μαλτέζε.

Δείτε καλά όλες τις φωτογραφίες. Αξίζουν την προσοχή σας. :)

~~~~~~~~~~~~~~

12: φωτ. αρ ... ( )
10: φωτ. αρ ... ( )
8: φωτ. αρ ... ( )
7: φωτ. αρ ... ( )
6: φωτ. αρ ... ( )
5: φωτ. αρ ... ( )
4: φωτ. αρ ... ( )
3: φωτ. αρ ... ( )
2: φωτ. αρ ... ( )
1: φωτ. αρ ... ( )

είναι πολύ ομορφες ολες και τι να πρωτοδιαλεξεις αλλα θα ψηφισω και τουτη την φορα:αγαπώ:καλη μας επιτυχια λεσχιτες

Ψήφησα και εγώ. Με εξαίρεση 2-3, όλες οι άλλες ήταν πολύ καλές.:προσκυνώ: Δύσκολη επιλογή. Όσο μπορούσα πιο αντικειμενικά:) Πάντως πήρα μεγάλη χαρά με τι διαγωνισμό, γιατί είχα χρόνια να πιάσω φωτογραφική μηχανή, λόγω :τρέχω:. Αυτό ήταν το κέρδος μου.

Last edited:
Έχουν ψηφίσει ήδη 6 μέλη και νομίζω ότι έχει πάρει κεφάλι μια τετράδα φωτογραφιών. Φυσικά είναι νωρίς ακόμα να προβλέψουμε το αποτέλεσμα. Να υπενθυμίσω ότι δεν χρειάζεται να έχετε υποβάλει φωτογραφίες για να ψηφίσετε τις αγαπημένες σας.

ψηφισα και ελπιζω να καταλαβα την διαδικασια ( είμαι και με πυρετούλι) οποτε αν δεν εκανα κατι καλα ας μου πει ο κορτο

Δούρης

Διαχειριστής
Την επόμενη Κυριακή (14 του μηνός) κλείνει η ψηφοφορία.

Παρακαλούμε τα μέλη και ειδικά όσους κατέθεσαν φωτογραφία να καταθέσουν την ψήφο τους.

Ταπεινή μου γνώμη, η φόρμα που περιλαμβάνει δέκα φωτογραφίες, αν και πιο δίκαιη για την πλειοψηφία όσων συμμετείχαν, περιπλέκει αρκετά τη διαδικασία ψήφου. Πιστεύω ότι οι τρεις επιλογές που δικαιούμασταν στην προηγούμενη εκδοχή του Διαγωνισμού, αν και μας ανάγκαζε να αψηφίσουμε κάποιες πολύ όμορφες φωτογραφίες, ήταν πιο εύχρηστες σαν τελικό αποτέλεσμα. Τούτων ειπωθέντων, πάω να ψηφίσω :)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Από ποιαν άποψη το περιπλέκει, όμως; :χμ:

εμένα μου φαίνεται λειτουργικό και... έξυπνο.

Προσωπικά εγώ δυσκολεύτηκα να κάνω μια τέτοια λεπτή διάκριση ανάμεσα σε όλες τις φωτογραφίες. Ναι μεν όντως μερικές ξεχώρισαν, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να βαθμολογήσω με έναν βαθμό παραπάνω ή παρακάτω πόσο περισσότερο μου άρεσε η μια ή η άλλη. Επιπλέον, βρήκα κουραστική τη διαδικασία να συμπληρώσω τη φόρμα με τόσες συμμετοχές και να στείλω μήνυμα. Ναι, ξέρω, δεν είναι και ΤΟΟΟΟΣΟ μεγάλος κόπος, αλλά όπως είπα, αυτή είναι η ταπεινή δική μου γνώμη. Εξάλλου πιστεύω ότι ένα εύκολος τρόπος να κριθεί η ευχρηστία κάθε ψηφοφορίας είναι ο αριθμός όσων ψήφισαν - αν η συμμετοχή και με το νέο τρόπο είναι εξίσου μεγάλη με την προηγούμενη φορά, τότε μάλλον απλά εγώ είμαι πιο τεμπέλα από τους άλλους :)))

Last edited:
Τελευταία ευκαιρία ως τις 12 το βράδυ να ψηφίσετε τις φωτογραφίες που ερωτευτήκατε :ρ

Αύριο θα ανακοινωθεί η κατάταξη αλλά και θα αποκαλυφθεί τι ψήφισε ο καθένας μας