Untitled Document
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από σύνολο 21

Νήμα: Προσφορά ΒΙΠΕΡ από την Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Μελουζίνα
    Αναρτήσεις
    591
    Τώρα διαβάζω
    "Πολιτικά" - Μάριος Πλωρίτης

Προεπιλογή

Σιγουρέψου όμως Φάρε πρώτα.Μήπως τα ξανακυκλοφορεί;
    "Η γνώση είναι δύναμη" (Ipsa scientia potestas est) - Sir Francis Bacon

Ονειρευτής Το αβατάριο του χρήστη Φένια
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    467
    Τώρα διαβάζω
    "Ο Φόβος Μπροστά στην Ελευθερία" του Εριχ Φρόμ

Προεπιλογή

Φάρε, είναι αλήθεια πως η κατάργηση του πολυτονικού δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα. Βέβαια, κάποιοι γραμματικοί τύποι παραμένουν δυσεξήγητοι για τους μη γνωρίζοντες κανόνες τονισμού. Πχ το "καθ' όλα", ο μη γνώστης θα έγραφε "κατ' όλα". Γιατί λέμε κάθιδρος και όχι κάτιδρος? Η απάντηση βρίσκεται στην παρουσία της δασείας, απαλείφοντάς την εξαφανίζουμε και την εξήγηση του γραμματικού φαινομένου.
    Μελ, λάτρευα τα ΒΙΠΕΡ της δεκαετίας του 70. Οσο για την προσφορά της Ελευθεροτυπίας, οι τίτλοι που είδα δε με συγκίνησαν ιδιαίτερα, πρόκειται για αστυνομικές ιστορίες του συρμού, μεγάλη μόδα κατά το 1950. Καλύτεροι από τους παρουσιαζόμενους είναι οι Ερλ Στάνλευ Γκάρντνερ και Ελλερυ Κουήν, πάντως όχι αγαπημένοι μου.
    cogito ergo sum

Μυθευτής Το αβατάριο του χρήστη Μελουζίνα
    Αναρτήσεις
    591
    Τώρα διαβάζω
    "Πολιτικά" - Μάριος Πλωρίτης

Προεπιλογή

Συμφωνώ Φεν. Σου λέω, τα διάβασα και δεν ενθουσιάστηκα.
    "Η γνώση είναι δύναμη" (Ipsa scientia potestas est) - Sir Francis Bacon

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαμοθράκη
    Αναρτήσεις
    9.136

Προεπιλογή

Φένια, δεν υπάρχει δασεία στον ιδρώτα. Λέμε κάθιδρος επειδή η λέξη σχηματίστηκε όταν υπήρχε δασεία. Εξού και λέμε αντηλιακό και όχι ανθηλιακό παρά το ότι κάποτε υπήρχε δασεία, επειδή η λέξη σχηματίστηκε σε καιρό που η δασεία είχε εκλείψει. Τί σημασία έχει να ξέρεις πού υπήρχε δασεία και πού όχι αφού τις λέξεις τις γνωρίζεις με την σημασία τους. Κάθιδρος σημαίνει πολύ ιδρωμένος και αντηλιακό είναι αυτό που βάζεις για να προστατευτείς από τον ήλιο. Λέξεις που τις ξέρει π.χ. η μάνα μου η οποία δεν έχει ιδέα από πολυτονικό και ξεχασμένες δασύτητες.

Μπορώ να σου πω, όταν βρεθούμε, εκατοντάδες λέξεις των οποίων αγνοείς τα παλιά γλωσσικά φαινόμενα που τις σχημάτισαν ενώ, φυσικά, τις χρησιμοποιείς μια χαρά στον λόγο σου, τις γνωρίζεις και τις αναγνωρίζεις.
    Του κάκου· γνώριζεν αυτός καθώς το ξέρουμ’ όλοι ότι του Αννάμ τα στίγματα δε βγαίνουνε ποτές...

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    467
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Αχ Φάρε, έχει πολλή ζέστη για να διαπληκτιστώ μαζί σου. Ο,τι πεις, εάν νομίζεις ότι μπορείς να εξηγήσεις τη λειτουργία της ελληνικής γλώσσας σε έναν αλλοδαπό που θέλει να τη μάθει, λέγοντάς του ότι η μάνα σου την έμαθε εμπειρικά, ΟΚ.
    cogito ergo sum

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαμοθράκη
    Αναρτήσεις
    9.136

Προεπιλογή

Δεν είμαι σίγουρος τί εννοείς. Εγώ π.χ. έμαθα πως στα αγγλικά clumsy είναι ο αδέξιος δίχως να χρειαστεί να μου εξηγήσει κανείς πώς σχηματίστηκε κάποτε η λέξη. Ομοίως οι αλλοδαποί μαθαίνουν κάθιδρος, χουβαρντάς, αποσβολωμένος δίχως να χρειάζεται να τους εξηγηθεί πώς προέκυψαν οι λέξεις. Αν κάποιος έχει το ενδιαφέρον να εντρυφήσει ετυμολογικά, βέβαια, με γεια του με χαρά του.
    Του κάκου· γνώριζεν αυτός καθώς το ξέρουμ’ όλοι ότι του Αννάμ τα στίγματα δε βγαίνουνε ποτές...

 
    Περιοχή
    Αίγιο
    Αναρτήσεις
    35
    Τώρα διαβάζω
    James Chase "Έγκλημα στο δάσος του Ιάσονα""

Προεπιλογή

Τελικά θα διανείμει Βίπερ η Ελευθεροτυπία;
    Διότι σε μια γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι,η δε ανάρτηση του εισηγητή στο παρόν θέμα Φαροφύλακα μας παραπέμπει στο παλιό αρχείο της εφημερίδας.

Ο James Hadley Chase,Φένια,είναι αυτός που μου έμεινε αξέχαστος από αυτή τη σειρά βιβλίων τσέπης.
    Μου άνοιξε τα μάτια με τα δημιουργήματά του στο να ξέρω τι θέλω και παραμένει το σημείο αναφοράς μου:Απρόοπτα,ανατροπές & απρόβλεπτο τέλος.Κανένας δεν είναι σίγουρος αν θα τη βγάλει καθαρή ακόμα και όταν η γραφή είναι στο πρώτο πρόσωπο !!!
    Τι να λέμε τώρα.Στρατόσφαιρα στην αστυνομική λογοτεχνία.
    http://en.wikipedia.org/wiki/James_Hadley_Chase
    http://www.hadleychase.co.nr/

Βαθιά υπόκλιση στον μαέστρο.
    Η σπεσιαλιτέ του Cul-de-sac * ήταν ακαταμάχητη.
    Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει.

*Cul-de-sac =Dead End Street
    (In several of Chase's stories the protagonist tries to get rich by committing a crime — an insurance fraud or a theft. But the scheme fails and leads to a murder and finally to a cul-de-sac, in which the hero realizes that he never had a chance to keep out of trouble. Women are often beautiful, clever, and treacherous; they kill unhesitatingly if they have to cover a crime. His plots typically centre around dysfunctional families, and the final denouement justifies the title!)-wiki

Η μέθοδος του J.Chase φαίνεται απλή & αποδεικνύεται φοβερά εθιστική.
    Σε αντίθεση με τα περισσότερα αστυνομικά που το στυλ τους είναι το "βρείτε το δολοφόνο" (ρίχνοντας έναν υπνάκο ενδιάμεσα από την κοιλιά που κάνει ο άτρωτος-τρισμέγιστος πρωταγωνιστής κατά την έρευνά του,ξενερώνοντας από τη γραμμική σειρά που ακολουθεί ή από την πρόωρη ανακάλυψη του δολοφόνου απ'τον αναγνώστη)εδώ έχουμε επιτέλους το κάτι διαφορετικό:
    Αν υπάρχει φόνος ξέρουμε από την αρχή ποιός τον διέπραξε παρακολουθώντας την ατέρμονη προσπάθεια του να διαφύγει από τη λυσσαλέα καταδίωξη που υφίσταται εξ αρχής.
    Συγχρόνως ξετυλίγονται οι χαρακτήρες όπου ο αναγνώστης μπερδεύεται βλέποντας την αβυσαλέα κακία στον κοινωνικά καλύτερο και την τόση καλοσύνη στον χειρότερο (το υπεραπλουστεύω για να γίνει πιο κατανοητό) ενώ,όσο συμβαίνουν αυτά,γίνεται κι άλλος φόνος από άγνωστο χέρι αυτή τη φορά.
    Ταυτόχρονα...
    Μια προδοσία υποσκάπτεται κάπου...
    Τα αινίγματα αντί να λύνονται πολλαπλασιάζονται...ο κλοιός σφίγγει...πια δεν μας απασχολεί άμεσα το τι θα γίνει στο τέλος,καιγόμαστε να δούμε τι θα γίνει αμέσως μετά!
    Διαβάζουμε με ταχυπαλμία και τα βάζουμε με τα μάτια μας γιατί δεν μπορούν να πάνε πιο γρήγορα!
    Και όταν πια φτάνουμε στο τέλος...δεν βλέπουμε καμμία λύτρωση,καμμία κάθαρση,κανένα τραλαρί τραλαλά happy end.
    Αντί όλων αυτών...
    Cul-de-sac

Ακαταμάχητο.

Όσοι δεν τον ξέρετε γνωρίστε τον με το "Come easy,go easy" (Ελληνικά "το παιχνίδι του διαβόλου",BΙΠΕΡ Νο 78,ίσως και από εκδόσεις Λυχνάρι)

ΥΓ. Ας με συγχωρέσουν τα μέλη της λέσχης μας για αυτή τη μικρή αναφορά σε έναν μεγάλο συγγραφέα.Θα ήταν άνευ ουσίας να άνοιγα νέο θέμα γι'αυτόν ένεκα της δυσκολίας εύρεσης των έργων του μεταφρασμένα στην Ελληνική αγορά.Μόνο στα Βίπερ υπάρχει ένα μεγάλο μέρος τους.
    Έτσι καταχράστηκα λίγο χώρο εδώ για να εκθειάσω το μεγαλείο του.
    Του αξίζει.Χωρίς αμφιβολία.
    Τελευταία επεξεργασία από Μαρτίνος του Καρμό : 20-07-11 στις 00:43

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    467
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Μαρτίνε, ίσως σε ερωτευτώ! Εχουμε τα ίδια γούστα, εντελώς όμως!
    cogito ergo sum

 
    Περιοχή
    Αίγιο
    Αναρτήσεις
    35
    Τώρα διαβάζω
    James Chase "Έγκλημα στο δάσος του Ιάσονα""

Προεπιλογή

Και μετά μου λες(αλλού) ότι "διακρίνω μία αγάπη στην ΕΦ ή κάνω λάθος?"
    Ε,ναι λοιπόν.Μια αγάπη στην ΕΦ και πέντε αγάπες στον Γίγαντα James Hadley Chase και στα "ανατρεπόμενα" σενάρια όπου τα βρίσκω.
    Chase=καταδίωξη. Τυχαίο;Δεν νομίζω.

Χε χε...μου αρέσει το καλό βιβλίο.

Όμορφο Νιάτο
    Αναρτήσεις
    1

Προεπιλογή

Λαμβάνω το ...θράσος να μπώ έτσι απροσκάλεστος στην συζήτησή σας! Εψαχνα και εγω σήμερα ...έτσι διχως ιδιαίτερο λόγο για ορισμένα έργα του αγαπημένου μου Τζαίημς Χ. Τσαίηζ, και αναρωτήθηκα τι να απέγιναν αραγε τα βιβλία τσέπης "Βίπερ". Έτσι επεσα επάνω στην συζήτησή σας απο την οποία εμαθα τουλάχιστον οτι, τα Βιπερ ... μαλλον δεν κυκλοφορούν πλεον, αν και νομίζω οτι απο εδω και απο κει βρίσκει κανεις στα ραφια απο κατι περίπτερα που εχουν να τα ανανεώσουν κατι δεκαετιες απο κανενα...... ή σφαλω και μπρερδευω τις εικονες μνήμης μου κατα δεκαετιες!
    Λόγος της ... άγνοιας επι των πραγμάτων εν Ελλάδι το γεγονός οτι απο το 1981 (οταν εφυγα για σπουδες στην Γερμανία) και εντεύθεν ζω στο εξωτερικό. Οχι οτι δεν ερχομαι Ελλάδα. Τρείς την ωρα εκει ειμαι. Αλλα ειναι και η αλλαγη τρόπου ζωής, ειναι και οι ταχύτητες αλλαγής της ζωής γενικά που παίρνουν σβάρνα ορισμένα καθημερινα φαινόμενα και πριν προλάβουμε (με την φούρια της καθημερινότητας να το καταλάβουμε) γίνονται παλαιές αναμνήσεις!
    Συγκινήθηκα και εγω που ειδα ορισμένα εξώφυλλα στο διαδίκτυο απο Βιπερ που κατειχα. Ειχα περίπου 370 Βίπερ σε ενα ντουλάπι. Αγόραζα δυο τρία Βιπερ την εβδμάδα εκει καπου στα έτη 1978-1980. Για την ηλικία μου τοτε (17) ήταν η εναλλακτική λύση της "βαριάς" λογοτεχνίας στα ραφια των ξαρδέρφων μου στην Θεσσαλονίκη, και των βιβλίων τσέπης της πλάκας που υπήρχαν επίσης τοτε! Ακόμη και αυτη η εγκληματολογική Βία που απαντούσες στις σελίδες των μυθιστορημάτων μου φαίνεται γλαφυρή σε σύγκριση με τα σημερινα δεδομένα! Ειναι αυτο που λεμε οτι αλλαζουν οι καιροί!
    Τελικα όμως δίχως την γατα γλεντανε τα ποντικια...ετσι ενα αλλο ξαδελφακι με την αναχώρησή μου για Γερμανία, "δανείστηκε" τα Βίπερ και αλλα αναμνηστικα της εποχής (μάζευα μισόφραγκα ...!! Είχα καπου 500 - 600 μισόφραγκα) και ετσι πανε ολα χάθηκαν! Η αξία βεβαια των βιβλίων δεν ειναι να εχεις μονο τον τίτλο ειτε σε επανεκδοση ειτε αγορασμένο μεταχειρισμενο απο αλλους! Πολύ περισσ'οτερο ειναι να εχεις το ίδιο που κρατούσες στα χερια σου τοτε.... π.χ. οταν φλέρταρες απο το μπαλκόνι την απέναντι γειτόνισα και το πέταξες στην ακρη οταν αυτη αναπάντεχα σου είπε "παμε για καφε"!, ή οταν π.χ. εγινε ο μεγαλος σεισμος στην Θεσσαλονικη! Επίσης βεβαια τα "κειμήλια" τα ξεχασμένα μεσα στις σελίδες των βιβλίων που σε εκσφενδονίζουν στο παρελθόν 30 χρόνια πίσω σαν μηχανες του χρόνου!!!!
    Παράδειγματα πολλα, απο ερωτικά γραμματα που απο νροπή δεν αποσταλθηκαν ποτε μέχρι και το σημείωμα με την βαθμολογία στις εισαγωγικές γοα το πανεπιστημιο το 1979 ....
    Σας κούρασα όμως.
    Μια παράκληση οποιος γνωρίζει κατι για επανέκδοση ή για πωλήσεις σε παλαιοπωλλεία απο σειρες των Βιπερ, ειμαι ευγνωμων διότι δεν εχω και την ευχέρεια να διαμενω στην Ελλαδα και να την ψαχνω !
    Καλή σας μέρα!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •