Untitled Document
Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από σύνολο 81

Νήμα: Η τέχνη και η ομορφιά

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Χρυσηίδα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.943
    Τώρα διαβάζω
    "Το μυστήριο της καλλιτεχνικής δημιουργίας" Στέφαν Τσβάιχ

Προεπιλογή Η τέχνη και η ομορφιά

Σε κάποια κουβέντα μας με το Φάρο στο ομιλητήριο, σε μια από τις γνωστές κουβέντες μας που δεν καταλήγουν πουθενά, μου είπε ότι συγχέω την ομορφιά με την τέχνη.

Για την ακρίβεια, δεν τις συγχέω, τις ταυτίζω σχεδόν. Το έχω σκεφτεί πολλές φορές από τότε και προσπαθώ να καταλάβω αν αυτό είναι λάθος ή αν θα πρέπει να τα διαχωρίσω : άλλο τέχνη, άλλο ομορφιά.

Δεν ξέρω. Το μόνο για το οποίο είμαι σίγουρη είναι ότι αν έχω αφήσει κάποιο χώρο στη ζωή μου για την τέχνη, αυτό συμβαίνει πρωτίστως και κυρίως για την ομορφιά της. Και για την ευχαρίστηση που αντλώ απολαμβάνοντας αυτήν την ομορφιά.

Ύστερα έρχονται όλα τ' άλλα, αφύπνιση συναισθημάτων, γνώσεις ίσως, αλλά πρώτα και πάνω απ' όλα είναι η ομορφιά. Η ομορφιά με την οποία μπορεί να αναπαρασταθεί η ανθρώπινη ζωή μας, άλλοτε με λέξεις, άλλοτε με σκιές και χρώματα, άλλοτε με νότες. Αλλά πίσω απ' όλα αυτά στην πραγματική τέχνη υπάρχει μια αρμονία, μια ομορφιά, ένας μυστικός ρυθμός που δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο (σ' εμένα τουλάχιστον) αλλά ένα διάλειμμα από τη μιζέρια και τη ρουτίνα της πεζής καθημερινότητας.

Αν έχει έναν σκοπό η τέχνη, για μένα είναι αυτός : αυτό το διάλειμμα, αυτό το ταξίδι, μήπως η κάθαρση τελικά, όπως έλεγε ο αρχαίος μας σοφός;

Το υποκειμενικό στοιχείο, βέβαια, είναι αυτό που ίσως δημιουργεί κάποια διαφωνία, γιατί αυτό που για μένα είναι όμορφο για κάποιον άλλο δεν είναι. Εδώ μιλάμε για την αισθητική του καθενός και φυσικό είναι οι απόψεις να διαφέρουν.

Αλλά, τουλάχιστον, ως προς το πρώτο αυτό σκέλος, της ομορφιάς, υπάρχουν διαφωνίες;
    με το πάθος που έντυνα
    παλιά τις λύπες μου και με την πίστη
    των παιδικών μου χρόνων

Professor Professorson Το αβατάριο του χρήστη Φαροφύλακας
    Περιοχή
    Σαμοθράκη
    Αναρτήσεις
    9.096

Προεπιλογή

Να πούμε πρώτα πως η τέχνη δεν έχει ορισθεί ή τέλος πάντων δεν έχουμε καταλήξει σε κάποιον ορισμό που να μας καλύπτει όλους. Έτσι, αν τέχνη για σένα είναι η ομορφιά, ε, τότε είναι

Από εκεί και πέρα ας το μελετήσουμε λίγο.

Καταρχάς, αν η τέχνη είναι ομορφιά, όπως λες, κι ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά την ομορφιά, όπως λες και πάλι, τότε η τέχνη είναι κάτι το τελείως διαφορετικό από άνθρωπο σε άνθρωπο και άρα δεν έχει έναν αντικειμενικό ορισμό. Γιατί είναι αλήθεια πως κάτι που για τον ένα είναι όμορφο για τον άλλο είναι άσχημο και αντίστροφα.

Έπειτα, αν το σκεφτείς οι δύο έννοιες σε καμιά περίπτωση δεν είναι ταυτόσημες. Η ομορφιά δεν είναι τέχνη γιατί έτσι ένα σύννεφο ή ένα λουλούδι για παράδειγμα θα ήταν τέχνη.

Όμως κι η τέχνη δεν είναι ομορφιά. Υπάρχει τέχνη που φτιάχτηκε για να σου προκαλέσει τρόμο, φρίκη κτλ. Με τον ορισμό σου αφήνεις έξω αριστουργήματα τής τέχνης κι έτσι πρώτο μου έρχεται π.χ. το Erasererhead του Ντέιβιντ Λυντς και αλίμονο εάν ο κορυφαίος Λυντς δεν παράγει τέχνη.

(Να και μια εικόνα απ' αυτήν την μοναδική ταινία)

Άρα ο τρόπος που αντιλαμβάνεσαι την τέχνη με μια πρώτη ματιά και δίχως ψιλοκοσκίνισμα μπάζει κάμποσο αν ψάχνεις για έναν κάπως αντικειμενικό ορισμό. Την τέχνη την αντιλαμβάνεσαι με έναν πολύ δικό σου τρόπο και τελικά, κι απ’ ό,τι φαίνεται, δεν γίνεται κι αλλιώς.
    Του κάκου· γνώριζεν αυτός καθώς το ξέρουμ’ όλοι ότι του Αννάμ τα στίγματα δε βγαίνουνε ποτές...

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Paititi
    Αναρτήσεις
    2.998
    Τώρα διαβάζω
    Galfridus Monemutensis - "Historia Regum Britanniae"

Προεπιλογή

Σαφως και η τεχνη μπορει να ειναι πολλα πραγματα. Αυτο ομως δεν ειναι καλλιτεχνία
    I wish life was not so short. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.J.R.R. Tolkien

Περιοχή
    Σαμοθράκη
    Αναρτήσεις
    9.096

Προεπιλογή

νομίζω πως μιλούσαμε για την τέχνη πάντως...
    Του κάκου· γνώριζεν αυτός καθώς το ξέρουμ’ όλοι ότι του Αννάμ τα στίγματα δε βγαίνουνε ποτές...

Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.943
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Δεν ξέρω, Φάρε. Η εικόνα που έχεις βάλει μόνο φρίκη μου δημιουργεί, αλλά τη βλέπω αποκομμένη. Δεν ξέρω αν την έβλεπα ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιό της πώς θα την αντιλαμβανόμουν.

Όπως με το γυμνό, για παράδειγμα. Έχω δει γυμνό και έχω σοκαριστεί και γυμνό που έχω θαυμάσει (σε πίνακες, στο θέατρο κλπ).

Μα μου κάνει εντύπωση. Δε μπορούμε να συμφωνήσουμε ούτε στο ελάχιστο σ' αυτό;

Κάποιος απ' τους δυο πρέπει να είναι εντελώς λάθος, αλλά ποιος;
    με το πάθος που έντυνα
    των παιδικών μου χρόνων

Περιοχή
    Σαμοθράκη
    Αναρτήσεις
    9.096

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χρυσηίδα Δες Ανάρτηση
    μην το σκέφτεσαι.. εσύ είσαι...

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Γλωσσολάγνος
    Περιοχή
    Καστοριά και ολίγη Θεσσαλονίκη
    Αναρτήσεις
    1.095
    Τώρα διαβάζω
    Βιρτζίνια Γουλφ, «Στο φάρο»

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Χρυσηίδα Δες Ανάρτηση
    Και γιατί πρέπει κάποιος απ' τους δυο σας να είναι λάθος, και μάλιστα εντελώς; Νομίζω ότι ο Φάρος ήταν σαφής στην πρώτη του απάντηση, όταν μιλούσε για την υποκειμενικότητα και στην αδυναμία να οριστεί η τέχνη. Κι όσο για το διάλειμμα και την φυγή από την καθημερινότητα, αυτό δεν το προσφέρει μόνον η ομορφιά, αλλά και το σασπένς, το γκροτέσκο, ο τρόμος, η ένταση...

Είχα αναφέρει μια φορά στο Ομιλητήριο, ότι μ' έχει εντυπωσιάσει η φωτογραφική δουλειά του Τζόελ-Πήτερ Γουΐτκιν (βλ. και το σχετικό λήμμα της αγγλόγλωσσης Βικιπαίδειας), ο οποίος χρησιμοποιούσε ως μοντέλα του κυρίως πτώματα ανθρώπων ή ζώων, αρτιμελή ή όχι, ακόμη και κομμένα μέλη ή κεφάλια. Όχι όμως σε στυλ σπλάτερ... Είναι φωτογραφίες ασπρόμαυρες, και το τελικό αποτέλεσμα αισθητικά μοιάζει να έρχεται από τον 19ο αιώνα και τις δαγεροτυπίες εκείνης της εποχής.
    Ένα τμήμα της δουλειάς του μπορείτε να δείτε στο παραπάνω λήμμα, κάτω κάτω, στα "External Links", πατώντας στο Joel-Peter Witkin: Tribute to a Genius. Προσοχή, κάντε το με δική σας ευθύνη και μη με βρίζετε μετά, ε; Χρυς, καλύτερα να μη δεις καθόλου.
    Υπόψιν ότι η πρώτη εικόνα είναι ο ίδιος ο Γουΐτκιν...
    Για μένα η πιο σοκαριστική φωτογραφία είναι η αριθμός 12, με τίτλο «Το φιλί».
    (Έβαλα μπόλικο κόκκινο και προειδοποιήσεις...)

Έτσι, αν και η δουλειά του Γουΐτκιν μπορεί να χαρακτηριστεί νοσηρή, για μένα και για πολλούς άλλους είναι αναμφισβήτητα τέχνη! Όμορφη από μία πλευρά, άσχημη από μια άλλη, αλλά αυτό που μου προκαλεί είναι τόσο σύνθετο που δεν μπορεί να προσδιοριστεί με λέξεις. Και δεν χρειάζεται.
    In duabus angustiis Triccalorum/ Sacafliam interfecerunt (από τα Cicianis Carmina)

Ξωτικό του Φωτός Το αβατάριο του χρήστη Αντέρωτας
    Περιοχή
    Paititi
    Αναρτήσεις
    2.998
    Τώρα διαβάζω
    Galfridus Monemutensis - "Historia Regum Britanniae"

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Φαροφύλακας Δες Ανάρτηση
    νομίζω πως μιλούσαμε για την τέχνη πάντως...
    Σαφως μιλατε για τεχνη. Τεχνη κανει και ο υδραυλικός. Συμφωνω μαζι σου οτι η τεχνη μπορει να ειναι καλη ή Κακιά, αποκρουστική ή ιδανική. Ο ορισμος της Χρυσηίδας εχει να κανει με την καλλιτεχνία, οχι με την τεχνη γενικα.

Απο την αλλη, ταυτιζομαι ιδεολογικα με τη Χρυσηιδα επι το πλειστον. Θεωρω οτι η αποκρουστικη τεχνη αποτελει παραδοξο ως (για μενα παντα) αυτοαναιρουμενη και οξυμωρη, και αποτελει παραδοξο, ωσαν μαζοχισμος. Για μενα δεν εξυπηρετει σε κατι
    I wish life was not so short. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.J.R.R. Tolkien

Περιοχή
    Σαμοθράκη
    Αναρτήσεις
    9.096

Προεπιλογή

Κολλάτε πολύ με τις λέξεις (τέχνη, καλλιτεχνία) και δεν ξέρω αν συνειδητοποιείτε πως οι λέξεις είναι περιστασιακές, αλλάζουν από γλώσσα σε γλώσσα και από εποχή σε εποχή. Π.χ. ακόμη και στα Ελληνικά ο όρος λογοτεχνία είναι αρκετά πρόσφατος και φυσικά στα Αγγλικά ο υδραυλικός δεν παράγει art (τέχνη).

Νομίζω πως αυτή η προσέγγιση τής τέχνης μέσα από τις εκάστοτε λέξεις αναφοράς (τέχνη, καλλιτεχνία κτλ.) σας παραπλανεί καθώς αυτές είναι περιστασιακές και αδυνατούν να ορίσουν την τέχνη (και ούτως ή άλλως ξεκόλλα από την καλλιτεχνία Αντέρωτα, για την τέχνη μιλάμε )

Κατά τ' άλλο, εξαίρετο το παράδειγμά σου Γλωσσολάγνε και πιο πετυχημένο από το δικό μου αν και ακριβώς σε αυτό το πράγμα αναφερόμουν.

Στην εικόνα που παρέθεσα, Χρυσηίδα, βλέπεις το εκτρωματικό βρέφος που φέρνει στην ζωή μια κανονική γυναίκα. Είναι μια εικόνα που συνοψίζει πολύ καλά την ταινία καθώς αυτή είναι ένας ασυνάρτητος και φρικιαστικός εφιάλτη.

Φίλε Αντέρωτα, όπως είπαμε δεκτό κι αυτό που λες, κι εσύ έχεις τον δικό σου πολύ προσωπικό ορισμό τής τέχνης που είναι καλός για εσένα.

Ο καθένας έχει την δική του προσωπική αντίληψη για το τί είναι τέχνη αν από όλες τις συζητήσεις που έχω κάνει με άλλουν κόσμο αλλά και τόσον καιρό εδώ στην λέσχη μαζί σου, Χρυσηίδα, εσύ έχεις την πιο στενή αντίληψη που έχω συναντήσει. Ο τρόπος που αντιλαμβάνεσαι την τέχνη δεν εξαιρεί απλά αριστουργήματα τής τέχνης αλλά και κλάδους ολόκληρους όπως είναι για παράδειγμα τα κόμιξ.

Αλλού μας παράθεσες το απόφθεγμα τού Ουμπέρτο Έκο πως η τέχνη είναι απέραντη αλλά εσύ εδώ κι αλλού την θέλεις πολύ περιορισμένη!

Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτήσεις
    1.943
    Τώρα διαβάζω

Προεπιλογή

Για τις λέξεις πρώτα : καλλιτεχνία / τέχνη.

Τον δημιουργό, όμως, δεν τον λέμε τεχνίτη ή τεχνικό, τον λέμε καλλιτέχνη.

Δε μπορώ να δεχτώ ότι είμαι στενόμυαλη, Φάρε, να με συγχωρεί η χάρη σου. Το μόνο που μπορώ να δεχτώ είναι ότι κάποια νοσηρά μυαλά εκλαμβάνουν τα φρικιαστικά πράγματα ως ωραία. Ωραία άρα τέχνη.

Ναι, η τέχνη είναι απέραντη. Αν δεν ήταν θα είχε σταματήσει να δημιουργείται προ πολλού. Δεν υπάρχει θέμα να μην έχει χρησιμοποιηθεί, σύμβολο να μην έχει επιστρατευτεί, εικόνα να μην περιγραφτεί ή απεικονιστεί ξανά και ξανά, αλλά η τέχνη συνεχίζει να υπάρχει και να δημιουργείται.

Αυτό συμβαίνει γιατί ο κάθε καλλιτέχνης βρίσκει κάθε φορά τον δικό του τρόπο να το παρουσιάσει. Και ο θεατής / ακροατής / αναγνώστης βρίσκει κάτι να θαυμάσει σ' αυτό.

Τώρα αν κάποιοι θαυμάζουν χυμένα εντόσθια και πτώματα, ΟΚ. Περί ορέξεως ......
    Τελευταία επεξεργασία από Χρυσηίδα : 19-10-09 στις 11:40
    με το πάθος που έντυνα
    των παιδικών μου χρόνων

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •