Untitled Document
Σελίδα 452 από 473 ΠρώτηΠρώτη ... 352402442450451452453454462 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 4.511 έως 4.520 από σύνολο 4721

Νήμα: Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μπου Ραντλι Δες Ανάρτηση
    Αφού ολοκλήρωσα την "Ασκητική", προχωρώ στην υλοποίηση ενός μεγάλου και δύσκολου στόχου - όπως πολλοί βιβλιόφιλοι παραδέχονται - "Οδυσσέας" του Τζέιμς Τζόις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φίλε αν προσπαθήσεις να διαβάσεις την συγκεκριμένη έκδοση χωρίς το αγγλικό πρωτότυπο, τον οδηγό του Μαραγκόπουλου και 2-3 ακόμη βοηθήματα λυπάμαι που στο λεω αλλα δεν θα βγαλεις ακρη. Συν τοις άλλοις μην περιμενεις να κατανοησεις πλήρως το βιβλιο. Ούτε εξοικειωμένος είσαι με την Ιρλανδική κουλτούρα ούτε και είναι εφικτό αυτό. Κοίτα καλύτερα να απολαύσεις το κείμενο και το χιούμορ του συγγραφέα.
    Η μετάφραση του Ανευλαβή μπορεί να είναι υπερ-αναλυτική αλλά θα σου δώσει κάποια πατήματα, για να νομίζεις πως κατανόησες το κείμενο.

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Έλλη Μ
    Περιοχή
    Madurodam
    Αναρτήσεις
    1.845
    Τώρα διαβάζω
    Arcana Arcanissima.

Προεπιλογή

Ας πω κι εγω το κοντό μου: Ορμα του και μη σε αγχωνει. Ενα βιβλίο ειναι μονο.
    Animula vagula blandula

Μύστης Το αβατάριο του χρήστη Γιάννης Αγιάννης
    Αναρτήσεις
    124
    Τώρα διαβάζω
    Υπερηφάνεια και προκατάληψη - Τζέην Όστεν

Προεπιλογή

Μετά την ολοκλήρωση του εκπληκτικού "Κουτσό" (γραμμική μορφή ανάγνωσης), ξεκίνησα το "Νορβηγικό Δάσος" του Μουρακάμι.

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Φαίη
    Περιοχή
    Στον κόσμο μου
    Αναρτήσεις
    1.036
    Τώρα διαβάζω
    Έλληνες συγγραφείς

Προεπιλογή

Αφού τελείωσα το "Εσύ, γλυκιά μου εξουσία" της Μάιρας Παπαθανασοπούλου, έπιασα το "Ν' ακούω καλά το όνομά σου" του Σωτήρη Δημητρίου.
    Η μεγαλύτερη ευτυχία στη ζωή είναι η πεποίθηση ότι σ' αγαπάνε, σ' αγαπάνε γι' αυτό που είσαι ή ακόμα καλύτερα, σε αγαπάνε παρ' ότι είσαι αυτός που είσαι. Βίκτορ Ουγκό

Βιβλιοδύτης Το αβατάριο του χρήστη Ιαβερης
    Περιοχή
    Ottery,England
    Αναρτήσεις
    1.256
    Τώρα διαβάζω
    Τα πάντα

Προεπιλογή

Παλεύω βδομάδες με το Σογκουν, με χίλια ζόρια έφτασα στη μέση και δεν θα το συνεχίσω. Μου είναι εντελώς ξένη και ακατανόητη η ιαπωνική κουλτούρα, δεν συμπάθησα κανέναν από τους πρωταγωνιστές, δεν με συνεπήρε όπως περίμενα. Συνεχίζω με τον Αντρέα Καμιλέρι και τον Κλέφτη της Μεσημβρίας, πρώτη επαφή με τον Μονταλμπάνο. Για να δούμε!
    " Υπάρχει μόνο ένα είδος ανθρώπων. Άνθρωποι."

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Τσίου
    Περιοχή
    20.000 λεύγες κάτω απ'την αξιοπρέπεια, στο υποβρύχιο "Κοντοπίδης"
    Αναρτήσεις
    1.753
    Τώρα διαβάζω
    Counting the days until the Apocalypse

Προεπιλογή

^ Είπε ο άνθρωπος που θα έκανε διάλειμμα από το διάβασμα (πλάκα σου κάνω , καλή συνέχεια!)
    Διαβάζω το The She-Devil in the Mirror, του Horacio Castellanos Moya.
    I am someone who can look at certain things without flinching. Certain dead people. Particular dead people. But I cannot look at the creatures.

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Στιλλ ιλλ
    Περιοχή
    San Junipero
    Αναρτήσεις
    1.851

Προεπιλογή

Διάβασα πριν κάμποσες μέρες το εγκώμιο της σκιάς του Τανιζάκι το οποίο το βρήκα συναρπαστικό. Η σκιά και γενικά το σκοτάδι παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο σε καθε εκδήλωση της κουλτούρας τους και μου φάνηκε τρομερά ενδιαφέρον. Η επίπλωση και η διακόσμηση, το σερβίρισμα του φαγητού, το θεάτρο είναι μονο μερικές πτυχές του πολιτισμού του που επηρεάζονται απο το παιχνίδι της σκιάς και του φωτός.

Τώρα διαβάζω το ''Άλλο πρόσωπο της Γκρέις'' της Άτγουντ και για άλλη μια φορά δεν μπορώ να το αφήσωαποταχέριαμουτορημάδι. Βλέπουμε την μυθιστορηματική εκδοχή της πορείας της πραγματικής δολοφόνου Γκρέις Μάρκς η οποία με τον συνεργό της Μακντέρμοντ δολοφόνησε το αφεντικό της, το 1843( εκείνη την περίοδο εμείς ζητούσαμε σύνταγμα απο τον Όθωνα. Είμαι τοσο έτοιμη για την εξεταστική κυρία καθηγήτρια ). Βέβαια οι μαρτυρίες ήταν αντιφατικές και δεν ξέρουμε αν όντως εκείνη ήταν που το οργάνωσε ή αν ήταν απλά συνεργός.
    ''Our knowledge of life is limited to death''
    Erich Maria Remarque

Προεπιλογή

@Τσίου, Άντε καλέ. Κόβεται το διάβασμα;

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Τσίου
    Περιοχή
    20.000 λεύγες κάτω απ'την αξιοπρέπεια, στο υποβρύχιο "Κοντοπίδης"
    Αναρτήσεις
    1.753
    Τώρα διαβάζω
    Counting the days until the Apocalypse

Προεπιλογή

Έχεις δίκιο , το κάπνισμα-εύκολα,δύσκολα-κόβεται (ή στο κόβουν οι γιατροί). Το διάβασμα...

Έλλη Μ. (και λοιποί Μπερνχαρντικοί), για ρίξτε μια ματιά στα βιβλία του Horacio Castellanos Moya (επίσης πείτε μου και πως προφέρεται το όνομα). Έχουν ίδια μανιέρα.
    I am someone who can look at certain things without flinching. Certain dead people. Particular dead people. But I cannot look at the creatures.

Τομοκράτορας Το αβατάριο του χρήστη Έλλη Μ
    Περιοχή
    Madurodam
    Αναρτήσεις
    1.845
    Τώρα διαβάζω
    Arcana Arcanissima.

Προεπιλογή

Ναι, ε;;; Θα του ρίξω μια ματια του Οράσιο Καστεγιάνος Μόγια. (διορθώστε, αν..)
    Animula vagula blandula

Σελίδα 452 από 473 ΠρώτηΠρώτη ... 352402442450451452453454462 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείς να αναρτήσεις νέα νήματα
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις απαντήσεις
  • Δεν μπορείς να αναρτήσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τις αναρτήσεις σου
  •