Search results

  1. Α

    Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι (Fyodor Dostoyevsky) : "Ο Παίχτης"

    Δεν αναγράφω λεπτομερή στοιχεία του βιβλίου, γιατί κυκλοφορούν δεκάδες εκδόσεις. Θα πω λίγα λόγια, γενικότερα για το έργο. Πρόκειται για ένα έργο, που γράφτηκε υπό το καθεστώς μεγάλης πίεσης. Έπρεπε να παραδώσει ένα μυθιστόρημα στον εκδότη του μέσα σε ένα μήνα, αλλιώς θα έχανε την κυριότητα των...
  2. Α

    Περιοδικό "Επίκαιρα"

    Τυχαία ανακάλυψα το εβδομαδιαίο περιοδικό "Επίκαιρα". Ένα πολύ καλό περιοδικό με ύλη κατά βάση πολιτική και οικονομική. Αυτό που με τράβηξε να το πάρω, είναι ότι κάθε εβδομάδα, έχει και ένα βιβλίο δώρο. Αυτή τη φορά είχε το βιβλίο "Η Διαθήκη της Ιωνίας" από τη Φιλιώ Χαϊδεμένου, αυτόπτη μάρτυρα...
  3. Α

    Τζων Μπάνβιλ (John Banville) : "Η τριλογία των Επαναστάσεων"

    Τίτλος : Η Τριλογία των Επαναστάσεων Πρωτότυπος τίτλος : Doctor Copernicus, Kepler, The Newton Letter Συγγραφέας : Τζων Μπάνβιλ (John Banville) Μετάφραση : Χριστίνα-Πηγή Κουτρουμπά Εκδοσεις : Κέδρος Έτος Έκδοσης : 2008 ISBN : 978-960-04-3705-8 Τυχαία έπεσε το παραπάνω βιβλίο στα χέρια μου. Η...
  4. Α

    Μοναχικοί, ξενύχτηδες ή κάτι άλλο ;

    Σαββάτο βράδυ και βλέπω τους περισσότερους από τους καθημερινούς θιασώτες της λέσχης συνδεδεμένους. Αν κρίνω από τον εαυτό μου, η νύχτα είναι η στιγμή που απολαμβάνω την ησυχία μου, με το βιβλίο στο ένα χέρι ή διαβάζοντας από τον υπολογιστή μου (γιατί πολλά βιβλία τα διαβάζω στον υπολογιστή...
  5. Α

    Ανατόλ Φρανς (Anatole France): "Η Ανταρσία των Αγγέλων"

    Τίτλος : Η Ανταρσία των Αγγέλων Συγγραφέας : Ανατόλ Φρανς (Anatole France) Εκδόσεις : Ελευθεροτυπία Μετάφραση : Λόϊσκα Αβαγιανού Ένα βιβλίο που υπήρχε στην βιβλιοθήκη μου εδώ και πολλά χρόνια και υπομονετικά περίμενε την σειρά του να αναγνωσθεί. Ξεκίνησα να το διαβάζω, περιμένοντας να βρω ένα...
  6. Α

    Βιβλιοφάγος ή .........

    Από παλιά έχω μία γλωσσική σύγχυση. Έχει επικρατήσει να αναφέρονται στους βιβλιόφιλους με τον όρο "βιβλιοφάγοι". Παρά το ότι τυγχάνω λάτρης του καλού και απολαυστικού φαγητού (έχω διατελέσει και επαγγελματίας μάγειρας σε κάποια στροφή της ζωής μου), με ενοχλεί ηχητικά αυτός ο όρος. Μου...
  7. Α

    Καλησπέρα σας.

    Είναι η πρώτη ανάρτηση μου και περιμένω πολλές δημιουργικές και διασκεδαστικές ώρες ενασχόλησης μαζί σας. Διατρέχοντας μερικές από τις πολλές ενότητες αυτού του τόπου ανακάλυψα ένα σπουδαίο επίπεδο νόησης και σκέψης. Οψόμεθα......
Top