Search results

  1. Ι

    Γιάννης Σκαρίμπας

    Σήμερα λοιπόν που είχα κατέβει χαλκίδα στον ορθοντικό πήγα μετά για καφέ στην παραλία της Χαλκίδας και θυμήθηκα το ποιήμα του Σκαρίμπα για την Χαλκίδα... Ναν' σπασμένοι οι δρόμοι, να φυσάει ο νότος κι εγώ καταμόναχος και να λέω:τι πόλη! να μην ξέρω αν είμαι-μέσα στην ασβόλη ένας λυπημένος...
  2. Ι

    Πολυδούρη-Καρυωτάκης : μια ιστορία αγάπης

    Η Μαρία Πολυδούρη ήταν ποιήτρια της νεορομαντικής σχολής και περισσότερο ''γνωστή'' για την σχέση της με τον Κ. Καρυωτάκη. Και αφού λοιπόν εχουμε πει για τον Καρυωτάκη δεν γινεται να μην μιλησουμε για την Πολυδούρη. Καθώς ειναι η αγαπημένη μου ποιήτρια θέλησα να σας αφηγηθώ την ιστορία αγάπης...
  3. Ι

    Μαργαρίτα Λυμπεράκη: "Τα Ψάθινα Καπέλα"

    Δεν ξέρω την άποψη σας για την Μαργαρίτα Λυμπεράκη αλλά εγώ την θαυμάζω πολύ και τα ψάθινα καπέλα είναι απ' τα αγαπημένα μου βιβλία! Είχαμε κάνει ένα απόσμασμα απ το συγκεκριμένο βιβλίο στη β' γυμνασίου και μου άρεσε τόσο πολύ που πήγα αμέσως και το δανείστηκα! είχα ξετρελαθεί και απο τότε...
  4. Ι

    Τζoν Στάινμπεκ, ο αγαπημένος μου

    Δεν ξέρω για εσάς πάντως εμένα είναι ο αγαπημένος μου! έκατσα μια εβδομάδα το καλοκαίρι και διάβασα τα σταφύλια της οργής 600 σελίδες και δεν ήθελα να βγω απ' το σπίτι! φρικιαστικό το τέλος όμως μέχρι να καταλάβω τι εννοούσε μου πήρε ώρα... είμαι και χαζό τι να κάνω!:)))) ήταν η εποχή που είχα...
Top