Search results

  1. Ε

    Προτάσεις βιβλίων για πεντάχρονο

    Πολυνιους,Μονοκερε,Αζελμα και Νουρμπανου έστω και με καθυστέρηση απο μεριάς μου ευχαριστώ για τις προτάσεις και ηδη κοιτάω. Πέρα απο τις προτάσεις ειναι ακομα πιο χρήσιμο για μένα η παράθεση των διαφορετικών οπτικών απο τη μεριά των παιδιών και των πρώην παιδιών :))). όσον αφορά στα παραμύθια.
  2. Ε

    Προτάσεις βιβλίων για πεντάχρονο

    Καταρχήν να σας ευχαριστήσω ολους @Μαργαριτα: έριξα μια ματια στο νετ ( το εγκουγκλισα:)))) αλλα προφανώς μονο ο ποδαροδρομος μπορει να αποδώσει καρπούς μιας και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα σειρά καθώς είδα και αλλα. @Φαροφυλακας: μου έδωσες μια άλλη οπτική για την ελληνικη μυθολογία. Δεν είχα δει...
  3. Ε

    Τα πιο όμορφα κι αγαπημένα ποιήματα

    Τώρα ντυθήκανε Μεγάλα τά παιδιά μου, φοράει ἡ σκόνη τώρα τήν ποδιά τους τόν στρογγυλό γιακά, μέ φοράει Μητέρα ἡ σκόνη —ἔτσι πρέπει νά ράβονται οἱ σχέσεις κι οἱ ἐξαρτήσεις, μέ ἀραιές χαλαρές βελονιές, γιά νά μποροῦν νά ξηλώνονται εὔκολα. Κικη Δημουλά. Απόσπασμα απο το ποίημα "Σκόνη" Το...
  4. Ε

    Προτάσεις βιβλίων για πεντάχρονο

    Ειναι μια καλή ιδέα ο Αισωπος αλλα μιας και εγω τους είχα διαβάσει στο δημοτικό δεν ήξερα αν ειναι κατάλληλοι οι μύθοι του για 5χρονο (προνηπιακι). Βέβαια σημερα τα 5χρονα σε σχέση με τα αντίστοιχα του καιρού μου ειναι διανοητικά έτη φωτός μπροστά.
  5. Ε

    Προτάσεις βιβλίων για πεντάχρονο

    Η ανιψιά μου ειναι 5 χρόνων και τρέφω το όνειρο να αγαπήσει το βιβλιο και γενικότερα να αγαπήσει τη μάθηση.Γι αυτο απο μικρή ηλικία της αγοράζω βιβλιαράκια. Τελευταία ομως θεωρώ οτι τα βιβλία που επιλέγω απο ιντερνετικα βιβλιοπωλεία ειναι μάλλον απλοϊκά για την ηλικία της μιας και δε μπορώ να τα...
  6. Ε

    Τα αγαπημένα μας βιβλιοπωλεία

    Προτιμώ το ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο της πολιτείας. Εχω σπαταλήσει κάμποσες ώρες κάνοντας λίστες αγαπημένων.
  7. Ε

    Καλησπέρα

    Χαιρετίζω την άφιξη σου :)
  8. Ε

    Καλώς σας βρήκα!

    Καλώς ήρθες και χωρίς να θέλω να σε παρηγορησω υπαρχουν και χειρότερα απο τα ορθογραφικά λάθη εδω και αρκετά ποστ σε διάβαζα ως "ΔιευΘυντης"
  9. Ε

    "Πηδάτε" όταν διαβάζετε;

    Ο συγγραφέας ειναι ενας ομιλητής.Καπου ανάμεσα σε οσα ελκυστικά λέει μπορει να γινει λίγο μονότονος,λίγο βαρετός.Δεν τον απορρίπτω αλλα δεν εχω ενοχή όσον αφορά στην προσπέραση της παραγράφου η στη διαγώνια ανάγνωση της.
  10. Ε

    Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες της λογοτεχνίας

    Φαντάζομαι οτι αν δεν ηταν αυτη που ηταν , για τον αναγνώστη ο Χηθκλιφ θα ηταν ένας παρανοϊκός που οδηγούνταν απο την εμμονή του και όχι απο τα βαθιά συναισθήματα και τον ακραίο έρωτα που ένιωθε για την Καθριν. κάποια στιγμη λέω να ξανά διαβάσω το βιβλίο -αν και 20 χρονια μετα ακομα ειναι έντονη...
  11. Ε

    Χαιρετώ τα πλήθη!!

    ~Καλώς ήρθες ~
  12. Ε

    Οι πιο μισητοί κι αντιπαθητικοί ήρωες της λογοτεχνίας

    Παλιότερα θα αραδιάζα ως μέλη της ομάδας αντιπαθητικων την Καθριν απο τα ανεμοδαρμενα ύψη,την Καθυ απο το ανατολικά της Εδεμ,την Εστελλα των Μεγάλων προσδοκιών. Τις έβρισκα υπερβολικά εγωκεντρικες,ψυχρες και υπολογιστριες.Χρονια μετα τις λυπάμαι.Καταδικασμενες απο το δημιουργους τους να...
  13. Ε

    Σερ Άρθουρ Κόναν Ντόυλ ή Αγκάθα Κρίστι;

    Οταν διάβαζα αγκάθια κριστι 3αιωνες πριν με ιντριγκαρε όσον αφορά στην εύρεση του δολοφόνου.Παντα στο τέλος οταν αποκάλυπτε τον δολοφόνο αυτόν που ποτέ δε θα υποψιαζοςουν ,την ένιωθα να γελά περιπαικτικα ψυθιριζοντας "μα ηταν τόσο εμφανές Ντίαρ". Απο κάποια στιγμη και μετα θεωρούσα οτι έκανε...
  14. Ε

    Είδα φως και μπήκα

    Μου θυμισατε πόσο μου εχουν λείψει τα φορα. Καλώς σας βρήκα -.-.- Χηθκλιφ και φαροφυλακα σας ευχαριστώ για τις οδηγίες
  15. Ε

    Είδα φως και μπήκα

    Καταρχήν να σας ευχαριστήσω ολους για το καλωσόρισμα ακομα και το θεοδωρο που έτρεξε να κλείσει το διακόπτη . Κατα συνέχεια ,επειδη παιδιόθεν είχα το συνήθειο το παρωνυμιο να ειναι ουδέτερο το πήγα ορθοπεταλια και σε αυτη την αγορά ,να δηλώσω λοιπόν οτι ανήκω στο δεύτερο φύλο κατα μποβουαρ...
  16. Ε

    Ταινίες που ξεπέρασαν τα βιβλία στα οποία βασίστηκαν

    Η ζωη του Πι. Ο Ανγκ Λι φώτισε αριστοτεχνικά το βιβλίο χωρίς να προσπαθεί να καθοδηγήσει τον θεατή σε συγκεκριμένους δρόμους. Αν και το βιβλίο ειναι εξαιρετικό μιας και ο Μαρτελ μιλώντας απλά αντί να γινει απλοϊκος απλώνεται σε πολλά επίπεδα διανοητικά και συναισθηματικά ο Λι μέσω των μαγικών...
  17. Ε

    Είδα φως και μπήκα

    Μιας και η θέα του φόρουμ "απέξω" φάνηκε αρκετά δελεαστική. Καλησπέρα .
Top