Search results

  1. Μεταλλαγμένη

    Ποιο βιβλίο δανείστηκες σήμερα (και γιατί);

    Δανείστηκα από τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Αθήνας το Χέρτσογκ, του Saul Bellow λόγω της τρέχουσας συνανάγνωσης και τις Στάχτες της Ψυχής μας, συλλογή διηγημάτων από γνωστούς συγγραφείς τρόμου/φαντασίας, από εκδόσεις Οξύ γιατί διανύουμε μήνα Halloween!
  2. Μεταλλαγμένη

    Από πού το αβατάριό σου;

    Ετσι, γιατί ο Halloween Οκτώβρης είναι ο μήνας μου :γιούπι:
  3. Μεταλλαγμένη

    Συνανάγνωση: "Χέρτσογκ" Σωλ Μπέλοου (Saul Bellow)

    Νικόλα, ενδιαφέροντα στατιστικά. Βέβαια, για να λέμε την αλήθεια, δεν έφτασα μέχρι το τέλος σε όλες λόγω μειωμένου ελεύθερου χρόνου. Προσωπικά, η αγαπημένη μου ήταν η πρώτη μου, του Θαυμαστού Καινούργιου Κόσμου. Σχεδόν όλοι την φτάσαμε μέχρι τέλους και υπήρχε συνολικά μεγάλος ενθουσιασμός. Και...
  4. Μεταλλαγμένη

    Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

    Δεν αγόρασα αλλά διέσωσα από κάδο σκουπιδιών (ούτε καν ανακύκλωσης) στα Κάτω Πατήσια ένα από τα πολλά (!!!) αντίτυπα του βιβλίου "Ματίας Ντελ Ρίος: Ημερολόγια", του Γεράσιμου Δενδρινού που για κάποιο άγνωστο λόγο πέταξε μια κυριούλα. Μάλλον ήθελε να τα εξαφανίσει από προσώπου γης τι να πω...
  5. Μεταλλαγμένη

    Προτείνετε βιβλία Ρώσικης λογοτεχνίας

    Σου προτείνω τον Βίκτορ Πελέβιν, που θεωρείται από τους σημαντικότερους εκπροσώπους της νέας γενιάς Ρώσων λογοτεχνών. Εχω διαβάσει το Κίτρινο Βέλος και την Περικεφαλαία του Τρόμου. Γενικά, η θεματολογία του είναι πολύ ενδιαφέρουσα και σύγχρονη αν και προσωπικά μου το ψιλοχαλάει στην "εκτέλεση"...
  6. Μεταλλαγμένη

    Βιβλία που θέλω να αγοράσω (και γιατί)

    Έχω βάλει στο μάτι αυτό. Πέρα από κάποιες σκόρπιες αφηγήσεις του παππού μου, που ήταν αιχμάλωτος στο Νταχάου, δεν έχει τύχει να μάθω πληροφορίες για άλλους Έλληνες αιχμαλώτους. Θέλω κάποια στιγμή να αγοράσω και ένα βιβλίο σχετικά με τη Συμφωνία των Πρεσπών, με σφαιρική ανάλυση από νομικής...
  7. Μεταλλαγμένη

    Το φθινόπωρο ήρθε, τα φύλλα πέφτουν μήπως συνανάγνωση;

    Παιδιά, εκτός απροόπτου, υπολογίστε κι εμένα. Εψαχνα ευκαιρία να αρχίσω να ξαναμπαίνω λέσχη και να που ήρθε! Ασ΄τα αυτά. Αν εγώ, ο ορισμός του θριλεράκια (μετά από την Ιζι βέβαια. Τα είδωλα τα αναγνωρίζω και τα σέβομαι), λέω ότι μπορώ να πάρω μέρος, μπορείς κι εσύ. Εντιτ: Τα κρυμμένα...
  8. Μεταλλαγμένη

    Χαιρετισμοί

    Καλώς μας ήρθες!
  9. Μεταλλαγμένη

    Βιβλιονέα

    Διάβασα κι εγώ ότι κυκλοφορεί κι άλλο βιβλίο του Κούτο και ενθουσιάστηκα!
  10. Μεταλλαγμένη

    Μπύρες και Βιβλία!

    Ετοιμάσου, έρχεται εγκεφαλικό! Έχεις ένα δίκιο δεν μπορώ να πω. Οντως μόνο τέτοιες ταβερνομπύρες έχω δοκιμάσει. Μια πχ. με γεύση φρούτων παίζει και να μ' άρεσε. Από την άλλη, γενικά δεν μ' αρέσει το αλκοόλ με ελάχιστες εξαιρέσεις βέβαια όπως κόκκινο κρασί και κοκτέηλ με τζιν. Πολύ καλή...
  11. Μεταλλαγμένη

    Προτάσεις για ταινίες

    Είδα το βασισμένο σε αληθινή ιστορία Pride. Μια μικρή ομάδα ομοφυλόφιλων ακτιβιστών από το Λονδίνο αποφασίζει να συγκεντρώσει χρήματα για να στηρίξει τις απεργιακές κινητοποιήσεις των ανθρακωρύχων την περίοδο 1984-85 στο Ηνωμένο Βασίλειο ενάντια στην απόφαση της κυβέρνησης Θάτσερ να βάλει...
  12. Μεταλλαγμένη

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Βρέθηκα για 3 μέρες στο πατρικό μου και ξεπέταξα το "Χάος και άλλα διηγήματα", του Λουίτζι Πιραντέλο, από τη σειρά των βραβείων Νόμπελ των εκδόσεων Καστανιώτη. Με εξαίρεση το διήγημα "Ο άλλος γιος", που με συγκίνησε πάρα πολύ, δεν ενθουσιάστηκα. Πρώτη επαφή με Πιραντέλο και δε ξέρω αν θα υπάρξει...
  13. Μεταλλαγμένη

    Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

    Τα παίρνω αγρίως όταν οι άνθρωποι μιλάνε μια ώρα στο τηλέφωνο στα ΜΜΜ και αναλύουν όλα τα προσωπικά/υπαρξιακά τους, τα οποία είμαστε αναγκασμένοι οι υπόλοιποι να τρώμε στην μάπα. Τα παίρνω αγρίως εις διπλούν όταν οι άνθρωποι επιμένουν να προσπαθούν να μπουν στο ήδη φίσκα μετρό/ηλεκτρικό τη...
  14. Μεταλλαγμένη

    Μπύρες και Βιβλία!

    Παρόλο που δεν μ' αρέσει η μπύρα, απολαμβάνω πολύ τις φωτογραφίες! Οντως το εξώφυλλο του Μπουλγκάκωφ είναι υπέροχο! Μ΄αρέσε πολύ και αυτή με τον Πόε. Μ' έκανες να γκουγκλάρω το άγνωστο hops. Καλή αρχή :γιούπι:
  15. Μεταλλαγμένη

    23ο Παζάρι Βιβλίου 2019-Πλατεία Κοτζιά

    Εγώ δυστυχώς δεν αγόρασα κάτι γιατί θέλω να κάνω λίγο οικονομία αυτήν την περίοδο. Κατα τ' άλλα απόλαυσα τη γύρα και τους πολλούς τίτλους που δεν απογοήτευσαν και φέτος. Συμφωνώ με Αβερέλ ότι κάποια βιβλία, ελάχιστα βέβαια, είναι σε καλύτερες τιμές σε βιβλιοπωλεία πχ. η σειρά με τις ναυτικές...
  16. Μεταλλαγμένη

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Διάβασα το "Δύσκολη Μέρα: H αυτοβιογραφία ενός Navy Seal" του Μαρκ Οουεν, ο οποίος ανήκε σε επίλεκτη ομάδα πεζοναυτών των ΗΠΑ και έλαβε μέρος στην επιχείρηση εξόντωσης του Μπιν Λάντεν το 2011 (Επιχειρηση Δόρυ του Ποσειδώνα), την οποία περιγράφει καρέ καρέ. Επίσης, αναφέρει κι άλλες επιχειρήσεις...
  17. Μεταλλαγμένη

    Βιβλιονέα

    Θα συμφωνήσω με Κόρτο.
  18. Μεταλλαγμένη

    Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

    Εντυπωσιάζομαι με εσάς που σιχαίνεστε τα επιτραπέζια. Μήπως δεν έχετε παίξει ακόμα αυτά που σας ταιριάζουν? Αφήστε που δεν είναι μόνο τα επιτραπέζια. Τις προάλλες κάναμε μάζωξη σπίτι και μετά από μερικούς γύρους ντίξιτ, έφερα αυτό! Είναι κάτι σαν escape room σε βιβλίο μόνο που οι γρίφοι έχουν...
  19. Μεταλλαγμένη

    Στίβεν Κινγκ (Stephen King): "Ο Καλός Μαθητής" (Apt Pupil)

    :σαςευχαριστώ: Να το διαβάσεις οπωσδήποτε. Ακόμα κι αν δεν σ' αρέσει ο Κινγκ, εδώ ξεφεύγει από τη συνηθισμένα του!
Top