Search results

  1. Κόμης

    Βιβλία που θέλω να διαβάσω τη νέα χρονιά

    Ναι, μέχρι στιγμής το διαβάζω πολύ ευχάριστα. Μάλιστα, ενώ συνηθίζω να διαβάζω 2 βιβλία ταυτόχρονα (τις περισσότερες φορές 1 μυθιστόρημα και 1 "σοβαρό" (non-fiction)), με αυτό έχω κολλήσει, και το διαβάζω αποκλειστικά. Κάνει κάποιες μικρές "κοιλιές" σε κάποια σημεία, όταν μπαίνει σε πολλές...
  2. Κόμης

    Βιβλία που θέλω να διαβάσω τη νέα χρονιά

    Ποτέ μια τέτοια λίστα στην αρχή της χρονιάς δεν πέφτει μέσα σε ποσοστό πάνω από 25% (το πολύ). Δεν θα το επιχειρήσω λοιπόν. Θα δηλώσω, όμως, ότι το 2021 θα ήθελα να καταφέρω να διαβάσω 5 βιβλία από τα "μεγάλα". Έχω ξεκινήσει ήδη το Promised Land του Barrack Obama, και ελπίζω να καταφέρω τα...
  3. Κόμης

    'Οχι και τόσο γνωστά λογοτεχνικά ή άλλου είδους διαμάντια. Προτάσεις;

    Ίσως η λέξη "προκατάληψη" να είναι η πιο κοντινή, αν και η λέξη "bias" έχει μια πιο ευρεία έννοια. Πάντως, και το "Σκέψη..." αυτό το θέμα διαπραγματεύεται, οπότε υπάρχει επιλογή. Γενικά, οι εκδόσεις Κάτοπτρο έχουν μεταφράσει πολλά καλά μη λογοτεχνικά βιβλία. Δεν ξέρω πόσο καλές είναι οι...
  4. Κόμης

    'Οχι και τόσο γνωστά λογοτεχνικά ή άλλου είδους διαμάντια. Προτάσεις;

    Ελπίζω να μεταφραστεί και αυτό κάποια στιγμή. Η αλήθεια είναι, πάντως, πως, αν τα είχα διαβάσει με διαφορετική σειρά, μπορεί να τα τοποθετούσα και ανάποδα ως #1 και #1καικατιψιλα. Το Willful Blindness ήταν η πρώτη μου επαφή με τα λεγόμενα inherent biases*, και άνοιξε τους ασκούς του Αιόλου! Από...
  5. Κόμης

    'Οχι και τόσο γνωστά λογοτεχνικά ή άλλου είδους διαμάντια. Προτάσεις;

    Μου θύμισες την ατάκα του Murakami: “If you only read the books that everyone else is reading, you can only think what everyone else is thinking.” Δύο πράγματα μου ρχονται στο μυαλό κατευθείαν όταν σκέφτομαι για διαμάντια για τα οποία δεν μιλάει κανείς, ένα λογοτεχνικό και ένα όχι: 1. Ιωάννα...
  6. Κόμης

    Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα)

    Την είδα, αλλά την κατάλαβα λάθος. Νόμιζα ότι έπαιξες ειδικά για να βγει το ζευγάρι, οπότε αναρωτήθηκα γιατί απλά δεν ζευγαρώθηκαν το 8 με το 13! Είχα παίξει 2 φορές σε προηγούμενα χρόνια, αλλά με αγχώνει αυτό το παιχνίδι! Νιώθω πίεση ότι "πρέπει" να διαβάσω κάποιο βιβλίο, και αυτό με ψιλοχαλάει...
  7. Κόμης

    Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα)

    Η Σαώρη έχει εμφανιστεί 2 φορές, στο 8ο και στο 13ο ζευγάρι (?)
  8. Κόμης

    Υιοθεσία Βιβλίων!

    Το Adopt a Book είναι μία εξαιρετικά πρωτότυπη κίνηση της πολύγλωσσης βιβλιοθήκης We Need Books (https://www.facebook.com/weneedbooks/). Αντί για απευθείας δωρεά, μπορεί κάποιος να "υιοθετήσει" ένα βιβλίο, το οποίο μπορεί να προσωποποιήσει όπως θέλει - αν θέλει, μπορεί η "υιοθεσία" να γίνει και...
  9. Κόμης

    «Το παλαιοβιβλιοπωλείο των αστέγων»

    Το Βιβλιοπωλείο των Αστέγων έχει Χριστουγεννιάτικη Προσφορά, 20 βιβλία με 30 ευρώ, συν κουπόνι που δίνει τη δυνατότητα αγοράς βιβλίων με 1.5 ευρώ για όλο το 2021. Υπάρχουν 200 κουπόνια διαθέσιμα...
  10. Κόμης

    Δον Κιχώτης. Καλύτερη Έκδοση.

    Υπάρχει η 2τομη έκδοση της Εστίας. Την έχει διαβάσει αυτή κάποιος? Γενικά εμπιστεύομαι την Εστία, αλλά δεν έχω προσωπική άποψη για το συγκεκριμένο.
  11. Κόμης

    Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

    Άσε, το συγκεκριμένο δεν το είχα μάθει και το έχασα.... Και έχω μπόλικα από Άγρα που θέλω... :(
  12. Κόμης

    Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

    50% μονο για σήμερα στο βιβλιοπωλείο της Εστίας. Όποιος προλάβει. Εγω πάντως, 10 άνοιγε, 10:05 ήμουν εκεί. Σιγα μην το άφηνα!
  13. Κόμης

    Πωλούνται: Agatha Christie-Hercule Poirot, 4 βιβλία, Αγγλικά

    Πωλούνται τα βιβλία Hercule Poirot της Agatha Christie: - Lord Edgware Dies - The Mysterious Affair at Styles - Mrs McGinty's Dead - The Murder of Roger Ackroyd (όλα στα Αγγλικά) Τα βιβλία είναι σε άριστη κατάσταση, 6 ευρώ έκαστο, ή 20 ευρώ και τα 4 μαζί. Με συνάντηση σε προκαθορισμένες ώρες...
  14. Κόμης

    Άννα Καρένινα: Ποια έκδοση να επιλέξω;

    Μου ήρθε σήμερα το βιβλίο από το Λεμόνι. Μου αρέσει συνολικά σαν έκδοση πάντως (και όπως είπα και παραπάνω, η ράχη θα είναι αυτή που θα φαίνεται στη βιβλιοθήκη). Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
  15. Κόμης

    Άννα Καρένινα: Ποια έκδοση να επιλέξω;

    Το όλο θέμα ξεκίνησε λόγω του εξώφυλλου. Ενώ σίγουρα θα διάλεγα του Αλεξάνδρου υπό άλλες συνθήκες, το γεγονός ότι το εξώφυλλο Άγρα δεν μου αρέσει καθόλου, ενώ ταυτόχρονα το εξώφυλλο Γκοβόστη το βρίσκω εκπληκτικό, με έκανε να θελήσω να δω μήπως τελικά είναι ισάξια όσον αφορά το περιεχόμενο...
  16. Κόμης

    Άννα Καρένινα: Ποια έκδοση να επιλέξω;

    Ναι, έτσι όπως την έχω δει δεν φαίνεται και πολύ βολική. Αλλά δεν θα με πείραζε τόσο αυτό, αν ήξερα ότι είναι κορυφαία όσον αφορά τη μετάφραση. (κάποιος μου άλλαξε τον τίτλο...)
  17. Κόμης

    Άννα Καρένινα: Ποια έκδοση να επιλέξω;

    Μετά από τα σχόλια εδώ, έχω χάσει την εμπιστοσύνη που είχα στις εκδόσεις Γκοβόστη, οπότε το ΠκΕ θα είναι άλλη μια περιπέτεια όταν έρθει η στιγμή του. Και μιλάμε για την εμπιστοσύνη που έχτισα λόγω της Λέσχης, την οποία ανακάλυψα ψάχνοντας πληροφορίες για μεταφράσεις του Ντοστογιέφσκι - ένα...
  18. Κόμης

    Άννα Καρένινα: Ποια έκδοση να επιλέξω;

    Και να σκεφτείς θεωρούσα τις εκδόσεις Γκοβόστη έμπιστες... Αν δεν ήταν ο Αλεξάνδρου στην έκδοση Αγρα μπορεί και να μην ρώταγα καν. Τεσπα, κατέληξα σε Άγρα τελικά, μόλις το παράγγειλα από Λεμόνι. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα επανέλθω όταν θα είναι ώρα για το Πόλεμος και Ειρήνη!
  19. Κόμης

    Άννα Καρένινα: Ποια έκδοση να επιλέξω;

    Α, οκ, δεν το είχα προσέξει αυτό. Είναι δηλ στο μέγεθος του Πόλεμος και Ειρήνη από τις ίδιες εκδόσεις. Το φοβόμουν πάντως ότι η έκδοση από Άγρα θα ψηφιστεί ως καλύτερη... Εντάξει, δεν είναι και ΤΟΣΟ φοβερό το θέμα του εξωφύλλου, ή έστω όχι τόσο ώστε να με κάνει να μην αγοράσω την καλύτερη...
  20. Κόμης

    Άννα Καρένινα: Ποια έκδοση να επιλέξω;

    Μετά από πολλά χρόνια, αποφάσισα ότι μάλλον θα ήθελα να διαβάσω την Άννα Καρένινα κάποια στιγμή. Έχω όμως κολλήσει όσον αφορά το ποια έκδοση να επιλέξω. Έχω καταλήξει σε 3 διαφορετικές εκδόσεις, αλλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποια. Οπότε θα ήθελα απόψεις από όσους είτε έχουν διαβάσει κάποια από...
Top