Search results

  1. Ειφφελ

    Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

    Σήμερα τελείωσα το νησί των καταραμένων της Dennis Lehane. Είναι το βιβλίο όπως είπα σε άλλο νήμα, στο οποίο βασίστηκε το Shutter island. Δεν θέλω να πω κάνω σχόλια για την πλοκή. Θέλω να πω μόνο ότι αν θέλετε να κάνετε ένα δώρο στον εαυτό σας, διαβάστε το. Το καλύτερο βιβλίο μυστηρίου που έχω...
  2. Ειφφελ

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Τώρα διαβάζω το νησί των καταραμένων. Είναι το βιβλίο το οποίο έγινε ταινία με τίτλο shutter island. Τόση αγωνία σε βιβλίο δεν έχω ξαμαματανιώσει..
  3. Ειφφελ

    Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

    Σήμερα ολοκλήρωσα το "η καμαριέρα" της Nita Prose. Αστυνομικό με ηρωίδα μια καμαριέρα προφανώς, με πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα. Μου άρεσε πολύ, δεν έκανε κοιλιά. Από την αρχή μέχρι το τέλος είχα την αγωνία να μάθω τι θα γίνει. Έχει κάποια πράγματα που σε βοηθάνε να κάνεις υποθέσεις και φαίνεται σαν...
  4. Ειφφελ

    Χαιρετώ τους βιβλιοφάγους του ντουνιά

    Καλώς ήρθες @Βαρτιμαίος στην παρέα μας. Γράψε μας αν θέλεις σε αυτό το νήμα για το παρωνύμιο σου (για κάποιο λόγο μου προκάλεσε την περιέργεια να μάθω γι αυτό 😅) *edit @Βαρτιμαίος διάβασα ότι έγραψες στο νήμα που σου έγραψα παραπάνω 😅, οπότε οκ 💪
  5. Ειφφελ

    Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

    Απόσπασμα από το "Η καμαριέρα" Η γιαγιά έλεγε πάντοτε ότι η αλήθεια είναι υποκειμενική, φράση που δεν μπορούσα να κατανοήσω ώσπου τελικά η πείρα μού απέδειξε τη σοφία της. Τώρα το καταλαβαίνω. Η αλήθεια μου δεν είναι ίδια με τη δική σας, επειδή δεν βιώνουμε τη ζωή με τον ίδιο τρόπο. Όλοι...
  6. Ειφφελ

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Διαβάζω την καμαριέρα της Nita Prose. Είναι ένα αστυνομικό μυθιστόρημα με πρωταγωνίστρια μια καμαριέρα. Έχει την αγωνία του. Είμαι στη μέση περίπου, δεν έχει κάνει κοιλιά καθόλου και έχω αγωνία να δω τι θα συμβεί στο τέλος.
  7. Ειφφελ

    Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

    Δεν νομίζω ότι υπάρχει εξέλιξη προς την επεξεργασία περισσότερων πληροφοριών ή προς τις ταχείς εξελίξεις. Οι περισσότερες πληροφορίες τις οποίες βορβαδιζομαστε είναι άχρηστες και οι περισσότερες τεχνολογικές εξελίξεις, καλώς ή κακώς, αδιάφορες. Δύσκολα βρίσκεις άτομα που να ενδιαφέρονται...
  8. Ειφφελ

    Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

    Η βιβλιοθήκη των κρυφών ονείρων «Η αλήθεια όμως είναι ότι εγώ δε γνωρίζω κάτι περισσότερο και δε σας πρόσφερα καμία βοήθεια. Καθένας βρίσκει το δικό του νόημα στο δωράκι. Το ίδιο και με τα βιβλία. Ο αναγνώστης συνδέει τις λέξεις με τη δική του ζωή και αντλεί κάτι προσωπικό από αυτές, ασχέτως με...
  9. Ειφφελ

    Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

    Σήμερα ολοκλήρωσα το ή βιβλιοθήκη των κρυφών ονείρων. Μεγάλη κουβέντα θα πω.... μαζί με το μικρό πρίγκιπα νομίζω είναι το δεύτερο βιβλίο που πρέπει να διαβάζει κάποιος όταν δεν είναι καλά για να τον βοηθήσει να μην νιώθει έτσι. Μιλάει για ιστορίες ανθρώπων που έχουν φτάσει σε εργασιακό...
  10. Ειφφελ

    Καλημερα απο το εξωτερικο

    Καλώς ήρθες @Βιβλιοσημο
  11. Ειφφελ

    Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

    Πήγα στο γιατρό σήμερα να τσεκάρει κάτι ράμματα από μια αφαίρεση λιπώματος στον ώμο μου. Πρώτη φορά.... πρώτη φορά.. που ξέρω ότι θα βρεθώ σε μια θέση που μπορεί να υπάρξει αναμονή, δεν πρόβλεψα ώστε να έχω ένα βιβλίο μαζί μου. Πες ότι την μέρα της εξέτασης βαρούσε μύγες ο γιατρός και έγινε με...
  12. Ειφφελ

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Ξεκίνησα το μικρά πράγματα σαν και αυτά της Claire Keegan. Αν είχα κάνει new year's resolutions θα το είχα ολοκληρώσει μέχρι τώρα
  13. Ειφφελ

    Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

    Σήμερα τα ξημερώματα τελείωσα το ουράνιο talk show του Κωστάκη Αναν. Απ ότι κατάλαβα, μιας και δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο ίντερνετ, το έχει εκδόσει ο ίδιος εκδοτικός που κυκλοφορούσε το περιοδικό Βαβέλ (μεγάλη αγάπη). Από την πρώτη στιγμή που είδα το βιβλίο μου φάνηκε πολύ προσεγμένο...
  14. Ειφφελ

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Ξεκινάω το ουρανό talk show του Κωστάκη Αναν, το οποίο δανείστηκα από μια φίλη χθες το βράδυ. Μου έκανε πολύ εντύπωση το βιβλίο και οι εικόνες του. Για να δούμε και το περιεχόμενο..
  15. Ειφφελ

    Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

    Αποσπάσματα από το ο γάτος που έσωζε βιβλία του Sosuke Natsukawa «Μην πληγώνεις κανέναν. Μην εκφοβίζεις ποτέ ανθρώπους πιο αδύναμους από σένα. Βοήθα όσους έχουν ανάγκη. Ορισμένοι θα έλεγαν πως οι κανόνες αυτοί είναι αυτονόητοι. Μα στην πραγματικότητα, στον σύγχρονο κόσμο, το αυτονόητο δεν...
  16. Ειφφελ

    Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

    Ευχαριστώ @Χρυσόστομος και για το καλωσόρισμα και για την Άννα που μου έκανες δώρο το οποίο με βοήθησε Τελείωσα το ο γάτος που έσωζε βιβλία. Είναι του Sosuke Natsukawa. Θα το χαρακτήριζα Μουρακαμικό 😁😁 το συγκεκριμένο βιβλίο μου το είχαν κάνει φέτος τα Χριστούγεννα δώρο, είναι πολύ ευχάριστο...
  17. Ειφφελ

    Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

    Μόλις τελείωσα τον ξένο του Harlan Coben. Μετά από μια μεγάλη περίοδο που δεν μπορούσα να διαβάσω τίποτα, κατάφερα επιτέλους και μπήκα σε reading mode... Πολύ δυναμικό reading mode για τις αναγνωστικές μου δυνατότητες. 4 βιβλία το ένα μετά το άλλο συνεχόμενου και απολαυστικού διαβάσματος. Το...
  18. Ειφφελ

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Ξεκινάω το ο ξένος του Harlan Coben. Πάνω από ένα χρόνο αδιάβαστο στη βιβλιοθήκη μου. Είχε βρεθεί στα χέρια μου σε ανταλλαγή βιβλίων πέρυσι το Δεκέμβρη.
  19. Ειφφελ

    Το καλύτερο και το χειρότερο βιβλίο που διάβασα τον τελευταίο χρόνο

    THE SUBTLE ART OF NOT GIVING A F*CK, ήθελα να το διαβάσω αυτό. Αυτοβοήθειας είναι @ΚρίτωνΓ;; (καλή χρονιά!!)
  20. Ειφφελ

    Γεια σας

    Καλώς ήρθες @Πτώμα στο forum:λέσχη:
Top